• Hudební

Zabití posvátného jelena (2017)

Proč netočit šílené filmy? Svět by bez nich byl tak nudný, obyčejný. A na co bych potom koukal? Vždyť je lepší dívat se na něco, čemu nerozumím, ale co mě neskutečně přitahuje a baví. Prostě úchvatné herecké výkony. Atmosféra, která by se dala krájet. Podmanivá hudba. Zkrátka další skvěle natočený, trochu úchylný film. Od pomalého skromného začátku po grandiózní finále, při kterém jsem si málem rval poslední vlasy, které mi na hlavě zbývají. A přitom za tou šokující stěnou se skrývá po celou dobu obrovská hloubka, kterou se snaží jednotlivé postavy prozkoumat a divák s nimi. Výborný zážitek, kterého budu ještě nějaký čas pln.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Omlouvám se, ale z pubertálních let, kdy bych nad tímhle nadšením onanoval, jsem už vyrostl. Rád to přenechám těm mladším, kterým stačí ke štěstí vizuální efekty a uječení manekýni.

Po strništi bos (2017)

Velmi příjemné vzpomínky na dětství. Tentokrát to ale moc nevyšlo. Bohužel je to natočeno z až moc dospěláckého pohledu. Po celý film si divák nenajde vztah k hlavním hrdinům, kteří jsou šablonovití. Ani problematický vztah k Vlkovi není vykreslen tak, jak by si zasloužil. Svěrákovu poetiku literární předlohy tu jeho syn totálně zabil. Přitom Jan Svěrák natočil tolik lepších filmů. I když to má mnoho zajímavých momentů, ve kterých se hraje na city, nebo jsou kvalitně ztvárněny (např. jízda na koňském voze ve sněhu jako vystřižená z ruských filmů), převládá nicneříkající popisná šeď. Chybí silnější propojení jednotlivých scén. Co nechybí, to jsou snové pasáže, které ve Svěrákových filmech opravdu nemám rád, ale nikdy na ně nezapomene. Ani závěr to nenapraví, vyznívá do ztraceného ticha a odsuzuje tento film v zapomnění.

Sedmilhářky (2017) (seriál)

Nějak nechápu ty nadšené komentáře kolem. Mně tento seriál totiž vůbec nic neříkal. Chápu, že má jisté kvality, není to žádný póvl, ale to nekonečné pomlouvání a řešení opravdových blbostí mě silně nudilo. Kromě hvězdného obsazení, na které se velmi dobře dívalo, se už nebylo čeho dalšího chytit. Žádná komedie, žádná tragedie, jen slepice.

Já, Kajínek (2017) (seriál)

Kajínek určitě umí skvěle hovořit. Ale jinak smysl tohoto počinu žádný nevidím. Je to pohled jeho očima a divák se vlastně nic nového nedozvěděl. První dva díly byly navíc neskrývanou reklamou na ideálního muže, který bohatým bral a chudým skoro dával. Prostě vzor počestnosti. Pak už to bylo zajímavější. Ale stěžejní bod tohoto díla se nepovedl vůbec. Rekonstrukce vypadá trochu jinak, tohle bylo zmatené a nicneříkající, jen vyvolávající další a další otazníky, které asi nikdo nikdy nezodpoví. A hrané scény, to byla kapitola sama o sobě, tak nezbývalo nic jiného než smích. Tohle se Primě teda nepovedlo. Ale asi tuším, proč chce Kajínek získat na svou stranu většinu národa, a tak neváhá využívat médií.

Mudbound (2017)

Příběh zvolna plyne, tak jako život svými zákrutami. Jednou jsi dole a jindy zase nahoře. Příjemné podívání, při kterém se v závěru vhrnou do očí i slzy. Nevím, někdo tu hovoří i o Oscarovi, já to tak nevidím, ale Amerika s tím možná udělá svoje. Každopádně se jedná o film, na který stojí za to se podívat a ty více než dvě hodiny mu věnovat. Určitě se vám odvěčí více či méně silným zážitkem.

Kozy léčí (2017) (TV film)

Příjemně sympatický televizní film. Výborný scénář, který neuráží a nechává prostor pro zamyšlení. Jako bonus i výborné herecké obsazení.

Saljut-7 (2017)

Výborný film. Rusové se snažili natočit americký trhák ve stylu tolik módních filmů ze života ve vesmíru. Osobně nemám tento boom vůbec rád, ty filmy mi nic neříkají, ničím mě neoslovují. Nejinak tomu bylo i u tohoto snímku. Ale neříkám, že je to špatný film, je hodně koukatelný pro mnohé diváky. Jen mi vůbec nic neříká.

Ingrid míří na západ (2017)

Tuhle generaci moc nechápu. Navíc se mi nezdá, že by to bylo dobře natočeno. Není to na koukání ani pro starší, ani pro mladší. Hraje si to jen na něco víc, než to je. Prostě moralistická nuda.

Čára (2017)

Téma vypadalo hodně zajímavě, také lokalita. Ale zpracování mě vůbec nezaujalo. Bylo to špinavé, brutální, možná až moc neučesané, až nepřehledné. Nicneříkající postavy, které mi byly zcela lhostejné. Scénář hodně slabý, i když občas něco vybublá na povrch. Pro mě zklamání.