Sabrina (1954)

Audrey Hepburn v roztomilé romanci, která pod režijní taktovkou mistra Billyho Wildera vznikla podle divadelní hry Samuela Taylora. Laskavý příběh prosté dcery řidiče, která je slepě zamilována do syna otcova bohatého zaměstnavatele. Po studiích v Paříži však přijíždí elegantní dáma, která dozrála do krásy a nehodlá se svých snů jen tak vzdát!! Snad jediné, co zrovna nefunguje, je chemie mezi Hepburn a omšelým Humphrey Bogartem, který se jí na „přání“ rodiny začne dvořit!!

Vztekle tvá (2005)

Kevin Costner býval obrovskou hvězdou, ale posledních pár let na ony zářivé časy může jen teskně vzpomínat. Čas od času ale upozorní, že ještě nehodlá herectví pověsit na hřebík a má stále co říct. Daleko větší prostor v tomto rodinném komediálním dramatu ale dostává Joan Allen. Právě té byl tento věru inteligentní příběh napsán na tělo. Lepší příležitost si tahle mírně opomíjená herečka nemohla přát. V roli utrápené matky čtyř dospívajících dcer (zářivé hvězdy nové generace – Evan Rachel Wood, Erika Christensen, Alicia Witt, Keri Russell) dominuje na plátně, stejně jako se snaží opětovně si uspořádat život. Po náhlém „odchodu“ manžela se na ní všechno sype, pomocnou ruku jí nabídne bývalá baseballová hvězda, nyní alkoholik Costner. Humor, smutek i neustále prchající štěstí si tak díky ústřední šestici relativně příjemně vychutnáte!!

Starsky & Hutch (2004)

Nesourodí parťáci – kudrnáč Stiller a blonďák Owen – si to razí v nadupaném fordu za těmi největšími krysami, aby znemožnili rozprodat tuny koksu do ulic Bay City. Pocta slavnému seriálu z let sedmdesátých nemá hluchá místa, chrlí gagy co to dá, jenže výsledek mě ne a ne uspokojit. Resumé je tedy: šest vtipných situací, děleno dvojkou za hudbu, hlavní představitele (kteří se dobře znají) a spád děje, rovná se úctyhodné tři hvězdičky!!

Legendy z Dogtownu (2005)

Příběh několika kamarádů, kteří ve vypuštěných bazénech na předměstí Los Angeles začali v létě v polovině 70. let skejťáckou revoluci. A právě během ní skončilo i jejich letité přátelství. Láska k prknům na kolečkách je nemilosrdně rozdělila a každého poslala zcela jiným směrem. Hlavní devízou je civilní herectví neznámých mladých představitelů, pochopitelně Heath a jeho ztracená existence, věrohodná rekonstrukce prostředí, které obklopovalo jejich dospívání, svižná ruční kamera, která vytváří ošuntělý obraz i zachycuje solidní sportovní úsilí a pochopitelně soundtrack, který si vyšlápl na dobové pecky!! A co neobstaral lehce jednotvárný příběh, vytahuje do příjemných čísel uvolněná atmosféra.

Duel (1971) (TV film)

Obyčejný měšťák, služební cesta, hornatá pustina, anonymní náklaďák, minimalistický příběh, dynamická kamera – a jeden bravurní nápad debutujícího Stevena Spielberga.

Zná ji jako svý boty (2005)

Lidsky uvěřitelná komedie, která v sobě míchá romanci, tu a tam si to směle nakračuje k psychologickému dramatu. Hlavním motivem je odlišnost dvou sester – mladší rozháraná Maggie, co do postele dostane kdekoho, je krásná, sexy, ale zato nezodpovědná a ne právě inteligentní, starší Rose je workholikem, denně žijící stejně načrtnutým životem, pečlivá, bez jistého partnerského zázemí. Jejich vrtkavý vztah ukončí Maggiina touha po dalším muži a zničí tak donedávna slibně fungující románek své sestry. Obě opouští své doposud uznávané hodnoty, Maggie své nové já hledá na Floridě, kam se vydá hledat vlastní babičku, Rose se vzdá slibné kariéry právničky. V těchto momentech Maggie zjistí, že není tak hloupá a nezodpovědná, život její sestry zase změní konečně snad ten pravý. Ocenit lze určitě několik motivů, které v podobném žánru romantické komedie příliš často nevídáme. V tom tkví ale zároveň hlavní problém, protože tvůrce L.A. – Přísně tajné nezajede vždy dostatečně hluboko do garáže. Nesourodost jednotlivých epizod spojují spolehliví herci, v čele s výtečnou Toni Collette, která konečně získala roli, která dokázala prozářit její umné herectví. U Cameron Diaz už to tak slavné není. Ta sice během každé příležitosti pobíhá neustále polonahá, z její postavy vzteklé Maggie se dalo určitě vytěžit víc. Líbila se mi bezesporu spíše v druhé polovině filmu (tajemství dyslexie), přesto oproti filmům, které na nás dříve chrlila, je to příjemná změna!!

Nesvatbovi (2005)

Bezesporu jedna z nejlepších komedií uplynulého roku, hodnocení přesto strhává morálně pojatá druhá polovina filmu, která té první (neuvěřitelně vydařené) hodně ubírá na vtipu i tempu a vrcholí jako naprostá křeč!! Vedle osvědčené dvojice, sehraní a bravurně improvizující Wilson-Vaughn, je v roli většinou "třetího u vozu" skvělá Rachel McAdams.

Johan (1921)

Klasické modelové drama milostného trojúhelníku. Přírodní živel, jakým je v tomto případě rozbouřená voda, nám umožňuje proniknout do nitra hlavních postav - respektive k emocím hlavní hrdinky, které vzešly z nevěry. Role přírody tak vystupuje jako nedílná součást děje. Snímek je u nás známý i pod názvem V peřejích.

O dve slabiky pozadu (2004)

Sympatická Zuza skáče od dabingu ke studijním povinnostem, od přítele k francouzskému milenci. Několik okamžiků jejího uspěchaného života sledujeme v originální, vizuálně zdařilé atmosféře, v překvapivě svižném tempu, s překvapivě dominantní Zuzanou Šulajovou, kterou obsadila starší sestra, režisérka a scenáristka Katarína. Hlavní plus osobního příběhu (vedle vizuálního zpracování obrazu) vidím ve zvukové složce. Styl Jana P.Muchowa mi bez výjimky sedí, rušnost Bratislavy a poetiku Francie prokládá moderními hudebními trendy. Tudíž moje náhodné setkání se současnou slovenskou tvorbou dopadlo více než uspokojivě.

První jízda (2002)

Tahle dvojčátka disponují neuvěřitelnou obchodní zdatností a rok co rok americký trh zaplavují infantilními komediemi (cílová skupina může být tak 8 – 12 let), ve kterých prostřídají desítky hadrů nejprestižnějších značek, prohazují stupidní věty a ponaučení („láska je všechno“), neustále se něčemu tlemí nebo prožívají svá „trápení“. I v tomhle případě primitivní příběh s minimální zápletkou mi dělal společnost u sobotní snídaně a světe div se, nezaskočilo mi..