• Pohádka

Půl domu bez ženicha (1980)

Opravdu hodně špatný film. Zadané téma zřejmě bylo „zhoubné bažení po soukromém majetku na morálku socialistického člověka a mezilidské vztahy“, výsledek je zmatený, režie překotná a neujasněná, scénář pochybný a místy trapný. Herecká sestava není marná, ale její výkony jsou podivně křečovité, dokonce ani Menšík není přesvědčivý jako jindy, takže film nezachrání. Komedie ani náhodou.

Jasná hvězda (2009)

Neokázalé, ale přesto krásné a vizuálně okouzlující. Spousta zajímavých a neotřelých momentů, které jsou na hony vzdálené otřepaným postupům, které byly mnohokrát použity v podobně zaměřených životopisných filmech.

Piknik (2014) (TV film)

Silné téma, výborní herci, ale velmi diskutabilní scénář. Škoda.

Babovřesky 2 (2014)

Zoufale nevtipné, křečovité, nudné, z dvaceti fórků funguje stěží jeden. Parodie církve (biskup v bazénu atd. aneb Troškova msta církvi) už je hodně za hranou a v ničem si nezadá s anticírkevní propagandou 50.let. A kdyby jenom to...Typ komedie, která by si zasloužila vlastní těžko pojmenovatelnou kategorii. Otázka je, jestli to vůbec komedií lze nazvat. Režisér se zacyklil ve svém "hoštickém" světě a bohužel ho nikdo nedokáže korigovat. Komedie, i ta lidová, se dá natočit s vkusem, příkladů by se našlo hodně. Osobně je mi z tohoto dílka velmi smutno, protože některé rané Troškovy filmy se mi opravdu líbily a tohle je dobrovolně nastoupená cesta do filmařského pekla.

První republika (2014) (seriál)

Pokud se tvůrci odvolávali k inspiraci Sňatky z rozumu, Panstvím D. a podobně kvalitními ságami, tak se jim příliš nevede. Poukd snížíme laťku, budiž, své diváky si to jistě najde. Zatímco zmíněné seriály byly pevně usazené a veskrze profesionálně natočené, je První republika zpracována velmi povrchně, i když určitá snaha a vložená práce za tím vidět nepochybně jsou. Oželím kostýmy i výpravu a dám raději přednost dobrému scénáři a uvěřitelným dialogům. Ty jsou opravdu nevěrohodné a místy pěkně kostrbaté, až to trhá uši. Detektivní zápletka je zajímavá, ale tal rozpitvaná a překombinovaná, že přestává bavit. Dívat se na to dá, ale zařazení do "zlatého fondu" ČT určitě nehrozí. Pro mne čistokrevná červená knihovna. A ten název je zbytečně zavádějící.

Škoda lásky (2013) (seriál)

Opravdu škoda slov. A také vynaložené energie a finančních prostředků a času. Velmi slabé, ty dvě tři slušné povídky (např. úvodní s K.Gottem) opravdu nemůžou vyvážit pochybnou kvalitu ostatních.

Oběti - Znásilnění (2000) (epizoda)

Scénáristicky velmi slabé, až nepříjemně předvídatelné, klišé na klišé, ale leccos zachranují herecké výkony, i když i ty jsou spíš průměrné.

Lautrec (1998)

Film plyne velmi přirozeně, lehce, samozřejmě. Je pojat velkoryse, a přesto to nedává příliš na odiv. I když místy dojímá, činí tak s vkusem, nikde netlačí na pilu - u takového námětu se to cení. Herecký casting bezchybný. Pojetí "oživlých obrazů" (které známe i z jiných filmů o malířích) je nádherné, i když na obrazovce asi tolik nevynikne. Jediná drobná výtka: Lautrecových obrazů tam bylo poskrovnu, o jeho způsobu tvorby a chápání smyslu umění jsme se toho vlastně moc nedozvěděli, což je docela škoda.

Hello, Dolly! (1969)

Ambiciózní nablýskaný kolos, který nakonec zdárně dojel do cíle. Výtky, které se tu objevují, jsou zanedbatelné. Tento muzikál je prostě dítětem své doby. Napadají mě hlavně dvě slova: perfekcionismus a profesionalita. Hudební čísla jsou dokonalá, choreografie dodnes ohromí. Něco takového se už v podobném pojetí nedá natočit znovu a je to tak dobře.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Jeden z porevolučních filmů, který při nejlepší vůli nemohu vydýchat. Hodnotím výpravu, kostýmy, lokace a hudbu. Za uchopení látky a nechutnou režii, po které mi zůstává nepříjemná pachuť na jazyku, navrhuji zlískání pana režiséra proutkem na holou. Trefné komentáře: Bluntman, Zouki, nixxarto, dewil21, marusaj, Faidra, epoh, desnik