• Pohádka

Venuše (2006)

Film bohužel zcela bez překvapení a neotřelých nápadů, v němž všichni od začátku dobře vědí, jak dopadne. To je velké minus, které naštěstí vyvažují výborné herecké výkony všech zúčastněných, několik vtipných i dojemných momentů (rvačka staříků v kavárně), kvalitní hudba (použití Dvořáka slovanské srdečko určitě potěšilo), ale přesto filmu chybí „něco“, co by ho povýšilo do nejvyšší ligy a odlišilo od řady jiných filmů na stejné téma. Režie bezmocně čaruje s kamerou a dramaturgie je opravdu dost chladná. Nedokáže diváka vtáhnout do děje tak intenzivně, jak by si film zasloužil.

Kukačky (2008) (TV film)

To mělo být vtipné? Hlava mi nebere, jak renomovaní herci mohli vzít roli v takovém paskvilu. Bakalářské příběhy „ze života“, ať už psané diváky nebo fingované, došly, tak přišel čas si už jen vymýšlet co největší bláboly. Tato fekální story nám byla předložena jako lehká komedie, ale je to spíš absurdita k pláči. Souhlas s Theresií: Nechutné.

Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994)

Souhlas s Opshou! Při sledování tohoto dílka po 16 letech měním názor - zas taková hrůza to není a dnes to působí i ve své nadsázce "dokumentárně". Bizarní komedie z bizarní doby přechodu ke kapitalismu. Některé vtípky jsou hodně trapné, ale najde se i několik docela dobrých. Později jsme se dočkali i mnohem větších hrůz (Kameňáky, Trhala fialky dynamitem, Veni vidi vici...), díky čemuž přidávám Blbci hvězdičku. Sobota hraje Sobotu, jako vždycky. Škoda, že nezkusil jiné polohy, po "Okresním přeboru" jsme se opět přesvědčili, že je to kvalitní herec, pokud má dobrou roli!

Městem chodí Mikuláš (1992) (TV film)

Lidský, smutně pravdivý, vtipný i dojemný film, který diváka citově nevydírá, což je vzhledem k tématu skutečně ocenění hodné. Stará dobrá škola, které se nedá nic vytknout a která zraje jako víno. Snad jen Hapka v hudbě vykrádá svou vlastní hudbu z „Panny a Netvora“.

Trhák (1980)

Lásko, amore, báchorko mládí... Novodobá Pytlákova schovanka se skvělým obsazením a slušnými songy. Srdeční záležitost! Film o filmu, kterému nechybějí hořké momenty. Show obsazená česko-slovenskou hereckou i pěveckou špičkou, které se už asi bohužel nikdy nezopakuje...

Velká cesta (1962)

Dost velký guláš: žánrový, herecký, jazykový, režijní i scénáristický. Film sice má jakousi hlavu a patu, ale – už pro složité dějinné souvislosti - vyznat se v něm není snadné a zvolená nadsázka tvůrce občas zrazuje. Hudba je úplně mimo, k filmu o 1.světové válce rozhodně nepasuje. Některé dílčí věci jsou zajímavé: animované obrázky, bitevní scény… Snaha naroubovat do scénáře postavu (budoucího) Švejka je pro české publikum hodně násilná a polopatická. Herci si ostudu neudělali, naopak. Zarostlý Abrhám jako recesista Hašek je docela uvěřitelný a má sympatický mladický šmrnc. Chudák Hrušínský jako by nevěděl, zda má hrát Švejka jako ve Steklého filmech, nebo jen něco "a la Švejk".

Tchyně a uzený (2011) (TV film)

Výborně natočené, slušně zahrané (L.Švormová věru nezklamala), s atmosférou a dramatickým tahem, ale jinak jen x-tá variace na omleté téma, navíc hodně předvídatelná, v podstatě bez překvapení, což se týká i typů a vývoje postav a jejich hereckého obsazení. Honajz má pravdu, že se tu najde i dost nelogických děr. Závěr je sice uvěřitelný, ale působí spíš dojmem, že chce diváky spíš trochu šokovat nebo kázat cosi hodně otřepaného o „božích mlýnech“ nebo o tom, že s čím kdo zachází..... Originální a pod kůži jdoucí scénář jako byla režisérčina minulá „Nespavost“ se bohužel nerodí každý den! Osud spisovatelky Monyové filmu ex post dodal tragický rozměr.

Kolotoč (2007) (TV film)

Takoví lepší Bakaláři čili naše hezká česká story "ze života". Scénář bez větších překvapení. Překvapí spíš prkennost některých (ne)herců (Šmoldas, Čtvrtníček,...), což naštěstí neplatí pro hlavní dvojici.

Univerzální uklízečka (2005)

Určitě ne ztráta času, ale dalo se z toho vytěžit víc. Černý humor mohl být ještě černější a tempo by mohlo být také rychlejší. Námět i spousta motivů jsou odbozené odjinud, ale v rámci žánru to lze pochopit. Nejvýš hodnotím herecké výkony a kameru, režie je nevýrazná... A ty exteriéry a britské reálie vůbec - yeah, so lovely!

Křtiny (1981)

Fortelně natočená "lidová" komedie, která mě vždy spolehlivě pobaví a která určitě nikdy nezapadne. Špičkové herecké obsazení (v té době asi to nejkvalitnější možné), vtipný scénář a režie, která nenechá žádný gag a vtip spadnout pod stůl. Pro někoho je to málo - ale který z dnešních režisérů by něco takového zvládl se stejnou bravurou a samozřejmostí? Klasika, na které se dá profesně hodně naučit ! - - - - - Nezapomenutelný závěr kulturní vložky (K.J.Erben - Polednice) na křtinách v "obřadní síni" v podání Dáši V.: "....matku vzkřísil ještě stěží, avšak dítě - zalknuté."