• Pohádka

Dovolená s Andělem (1952)

Pro mne zcela nepřijatelná budovatelská agitka, klasické selhání jejích tvůrců. Profesionálně natočeno zahráno, ale chvílemi z toho až mrazí, např. při pohledu na předválečnou star Růženu Šlemrovou. Jako studijní materiál ale určitě zajímavé. Hodnocení těch, co tady dali 4* a 5*, je pro mne naprosto nepochopitelné.

Hvězda padá vzhůru (1974)

Hodnocení "Odpad!" vážně není fér. Pokud pomineme ten neuvěřitelně šílený závěr ve stylu básně "Opustíš-li mě...", který dnes působí jako nepochopitelná parodie a megakýč, není film takový průšvih, jak by si člověk podle hysterického hodnocení tady mohl myslet; vždyť se na něm podílely samé špičky svých oborů - Štaidlovi, Rychman, Greifová, víceméně všichni herci se Somrem v první řadě... a ta aktualizace Tyla je docela vkusná a funguje. Hudba lehce nadprůměrná, nadčasové kostýmy, zajímavé lokace a studiové stavby, Gott si jako skoroherec také ostudu neudělal, pěvecky byl tehdy navíc na vrcholu. Opakuji ale, že ideologické pozadí filmu tady nehodnotím, to je jiná kapitola.

Doktor pro zvláštní případy (2010) (TV film)

Vinou občasného těkání mezi žánry trochu „neučesané“. Závěrečná sekvence s recitací básně je sice v rámci scénáře logická, ale přesto z filmu příliš trčí, je to nepřijatelný úlet. Ale jako celek považuji „Doktora“ za nadprůměrnou záležitost: skvělý a opravdu originální a neotřelý scénář (skvěle vykreslené nejednoznačné postavy, překvapivé zvraty v ději, výborně vykreslené vězeňské prostředí, dobře zvolená forma nadsázky), úžasná hudba a hlavně herecké výkony nejen všech hlavních figur (Vydra, Žák, Pazderková, Syslová – smekám!), ale i těch vedlejších. To, že vedlejší role byly obsazeny méně známými tvářemi z Ostravy, filmu ještě přidalo na jisté autenticitě. A že hodnocení díla tady kolísá ode zdi ke zdi, tedy od Odpad! po 4*, je pro tvůrčí tým nepochybně docela dobrá zpráva!

Brémští muzikanti (2009) (TV film)

Naše obavy, že se v pohádce budou zmítat herci oblečení do jakýchsi kostýmů zvířat, se naštěstí nepotvrdily. Vtipná a roztomilá pohádka s rozumnou stopáží, která prostě "funguje" - což v dnešní době není tak málo. Realizace místy těžkopádná, ale dětěm se bude líbit i tak - díky mluvícím zvířátkům především.

Zemský ráj to napohled (2009)

Po nedávném shlédnutí "Tří sezon v pekle" mi výprava filmu připadá dělaná jako na koleně: sem tam lešení, nějaký transparent, z Muzea MHD vyjela dobová tramvaj. Co se týče vykreslení doby, je film příliš barevný a selankovitý a místy zcela nevěrohodný. Některé postavy jsou až zbytečně karikovány, což přikládám na vrub režii, ne hercům. Tohle že je "mrazivá komedie"? Ani komedie, ani mrazivá. Pusťte se "Ucho" nebo "Pouta" a plytkost tohoto opusu bude do očí bít ještě mnohem víc.

Koncert Barbry Streisand (1994) (koncert)

Barbra v nejlepší formě. Záznam jednoho z koncertů jejího nejlepšího turné, ne-li vůbec nejlepšího. Evergreen!

Žena v ringu (1979)

Film, který bývá označován za slabý, mi přijde jako vcelku povedená komedie. Nápad dát znovu dohromady Barbru a O´Neala je dobrý (viz "Co dál, doktore?") a ani jeden z nich se za film nemusí stydět.

Co dál, doktore? (1972)

Skvělý kříženec crazy komedie a konverzačky. Všechno funguje jak má, nikde ani stopa trapnosti. Úžasné herecké výkony, nejen O´Neala a Barbry. Klasika, která nezlame!

Blázen z La Verny (2010)

Stejně kvalitní jako předchozí Schmidtovy dokumenty. Bohužel pro ně dali diváci přednost slabé pohádce na ČT 1, takže sledovanost tohoto díla asi velká nebyla. K "Bláznovi" jen malá výtka: je tu příliš mnoho informací a filmového "kouzlení" na ploše omezené 57 minutami. Chvílemi dalo zabrat vychutnat si souběžně obraz i komentář. Ale možná je to jen můj problém.

Škola princů (2010) (TV film)

Dokoukali jsme až do konce kvůli super hlavní postavě – hradu Křivoklátu – která je nasnímána brilantně. Děj tohoto příběhu (je to vůbec ještě pohádka?) je jinak hodně slabý, nepůvodní a místy dost nelogický (zkuste ho převyprávět nějakému dítěti, které pohádku nevidělo – asi se do toho pěkně zamotáte). Dvojice prince a princezny byla vybrána dobře, škoda je, že princezna mluví tou nejhorší pražštinou. Divím se, že nikoho v tvůrčím týmu to netrklo!