• Pohádka

Čingischán (1965)

Snad kromě toho souboje muž proti muži na úplný závěr působí úplně všechno v tomto velkofilmu nevěrohodně, diletantsky a neautenticky: casting, story, exteriéry, kostýmy… Na jedné straně bombastická výprava, na druhé straně kostrbatý scénář přetékající nejrůznějšími klišé a ve výsledku NUDA, jako by film trval čtyři hodiny a ne "jen"dvě.

Poslední růže od Casanovy (1966)

Pokud zadáním bylo natočit příjemnou a oddychovou hříčku na téma stárnoucí Casanova, tak výsledek vyšel na 100 procent. Výborné herecké obsazení: všichni působí velmi přirozeně a pohybují se v textu i kostýmech s grácií a samozřejmostí. Nevzpomínám si, že by od té doby vznikl lepší film tohoto žánru.

Odcházení (2010) (divadelní záznam)

Hra sama není ničím průlomová ani nijak zvlášť originální, nejzajímavější je na ní díky tomu především to, jak si pohrává s citacemi a odkazy na Čechova a Shakespeara a jak do ní promítl dramatik své osobní zkušenosti z dob v nejvyšší politice. Jím čtené poznámky jsou na začátku zábavné, ale později víceméně ruší a brzdí tempo. Jsou však dobře napsané, tak chápu, že byly v inscenaci použity. Záznam inscenace trpí technickými nedostatky (zvuk!!!), vinou kterých část replik nezazněla tak, jak měla, a představení tím ztrácí. Zajímavá scénografie, snad jen ten umělý déšť byl svou doslovností zbytečný. Za nejpozoruhodnější považuji herecké výkony – hlavně Třískův a Řezáčův, ženské postavy se už zdaleka tak dobře nepovedly. Radokova režie je kongeniální textu, její rytmus, práce se světlem a hudbou jsou nepochybně na vysoké úrovni. Nejvíc na mne zapůsobil bezprostřední závěr - jediné místo inscenace, které mělo parametry "události". Hodnocení: 3,5 hvězdy. (Nemůžu se stále ubránit dojmu, že kdyby tuto hru nenapsal zrovna TEN dramatik, nebyl by kolem ní ani zdaleka takový humbuk a asi by měla i nižší hodnocení tady).

Dokonalý svět (2010) (seriál)

janda1986 mi mluví z duše. I já proto dávám 5 stars. DS není určitě dokonalý a kolem 8. dílu mu dochází dech a nápady, ale na naše poměry je dobře napsaný a velmi pečlivě natočený. Je z toho cítit, že autorka prostředí, které líčí, důvěrně zná a dokáže z toho dost vytěžit.. Herecké obsazení vyšlo na sto procent, hlavně Hlaváčová, Hybnerová, Maciuchová jsou naprosto vynikající! Označit to za "odpad" je ale vážně nefér, už pro to kvantum práce a úsilí, které je za tím jasně vidět!!!

Maryška (2003) (TV film)

Iva Janžurová patří mezi mé oblíbence, ale v této roli nepůsobí dojemně, ale křečovitě a směšně, což jistě nebyl záměr. Tato inscenace se prostě ani trochu nepovedla a právem zapadla.

Rusalka (1977)

Nechme teď stranou věčný problém činoherců "zpívajících" na playback v podání openích zpěváků. Této verzi Rusalky se totiž dá vytknout – snad kromě toho, že operu zkrátila - jen velmi málo. Jde o koprodukční projekt ve velkém stylu, který je natočen nejen s velkým rozpočtem, ale především s hlubokým porozuměním pro Dvořákovo (a Kvapilovo) dílo. Určitě ho nelze označit za „tradiční“, na to je v něm příliš mnoho zajímavých režijních nápadů a postupů.Kostýmy jsou sice krásné, ale v kině na velkém plátně působily dost divadelně; na druhou stranu jsou báječně využity – viz „chůze“ vodních bytostí po vodě. Vášáryová a Kňažko – osvědčený filmový pár, Turzonovová a Adamová jsou také přesné. Myslím, že Rusalku není třeba točit znovu (jak nám stále vyhrožuje Zdeněk Troška) – stačí sáhnout po tomto díle: film konečně vyšel i na DVD, i když bez titulků v EN, což je docela škoda.

Měsíc nad řekou (1953)

Krškův majstrštyk, kterému čím dál víc rozumím, jak stárnu. Příklad dokonalého souznění režiséra s autorem dramatu. I hudba je kongeniální a dnes už vlastně klasická. Nesnáším fráze typu "herecký koncert", ale u tohoto filmu mě nic výstižnějšího nenapadlo. Velmi souzním s komentáři: articsky, farmnf

Pěsti ve tmě (1986)

I když E.Balcerovou obdivuji, role v tomto filmu jí nesedla. Scény z natáčení jakéhosi dobového filmu hraje tak, kak by je hrála herečka v roce 1986, ne herečka třicátých let - co se dikce i výrazu týče. Ale jinak je to povedený film, který se dá vidět opakovaně.

ABBAmánie (1977)

WE WANT ABBA!!! WE WANT ABBA!!! Režisér nechtěl nasnímat jen koncertní šňůru, tak si vymyslel "děj". Ta story samozřejmě není nic moc, ale funguje výborně. Stejně tu jde hlavně o Abbu a té si ve filmu užijeme do sytosti. V žádném jiném filmu, ani v klipech nemá tolik energie a ajfru. "Abbamánie" po australsku byl vážně fenomén a filmu se to podařilo zachytit. Pro fanoušky 5 hvězd - bez debat. Ostatní ať si dají třeba Odpad!, nebude to nic platné - ABBA je prostě fenomén, který časem zraje a sílí. THANK YOU FOR THE MUSIC!!!

Svatý Václav (1929)

Vložené prostředky a objem práce jsou na filmu určitě vidět. I když má řadu nedostatků, jedná se o pozoruhodný počin, který by měl spatřit každý filmový fanoušek. Převyprávět legendu, kterou každý zná a která v podstatě nemá žádnou zápletku a nenudit při tom, to pro režiséra věru nebyl snadný úkol. Z větší části obstál, film má logickou výstavbu a spád. Některé scény jsou skutečně povedené, více než interiéry se povedly exteriéry; scéna německé invaze je dokonce impozantní. To, že je film němý, se mi dnes jeví spíše jako přednost – vzhledem k patosu a rétorice postav, které by asi hrozily, kdyby tyto promluvily... Doprovodná hudba je výborná a vyznění filmu určitě pomohla. Určitě si pořídím avizované DVD.