• Krátkometrážní

Vražda v Orient expresu (2017)

Nemôžem si pomôcť, táto verzia mi nesadla. Objektívne je to na 3*, pretože výprava je kvalitná, farby sú pekné, Kenneth Branagh zahral Poirota s chuťou a aj obsadenie je hviezdne. Dokonca prvý akt sa mi aj páčil. No následne prišla strašná nuda. Možno je to iba subjektívny dojem, no fakt som sa od tretiny do konca neskutočne nudil a zaspával. Nepáčili sa mi ani kvázi-akčné vsuvky, ktoré sa snažili urobiť z Poirota-vyšetrovateľa Poirota-akčného-hrdinu. Navyše záver mi prišiel totálne nedotiahnutý, resp. urobený strašne nasilu (už aj tá štylizácia do "Poslednej večere" bola imho nadprácou). Nie, po pozretí TV verzie s Davidom Suchetom som ešte viac kritickejší a preto iba 2* - nebavilo.

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Orient expresu (2010) (epizoda)

Rozhodne najlepšia adaptácia románu od Agathy Christie. David Suchet bravúrny, to ako zahral záver je na Oscara. Potešila účasť Jessicy Chastain a Tobyho Jonesa. Keď už divák pozná záver, tak predsalen trvá, kým sa samotné pátranie rozbehne, ale potom to už smeruje ku skvelému finišu. Pre fanúšikov Poirota povinnosť. 8/10

Vražda v Orient expresu (1974)

V živote by som nepovedal, že za kamerou stál Sidney Lumet! Zo všetkých jeho filmov, ktoré som zatiaľ videl, bol tento jednoznačne najslabší. Mám pocit, že toto bola preňho skôr zákazka ako srdcová záležitosť. Ešte viac nechápem 6 nominácii na Oscara (1 premenená za vedľajšiu úlohu pre Ingrid Bergman) - rok 1974 musel byť ozaj slabý. No nič, pozrieť sa to dá, najmä keď človek nepozná záver (čo je dnes už len minimum ľudí, no ja som patril medzi nich), ale určite by mohol mať film o 30 minút menej a aj záver mohol byť spravený omnoho lepšie - takto to totiž vyzeralo, že sa vlastne nič nestalo. Treba radšej siahnúť po televíznej adaptácii s Davidom Suchetom - to je prvá liga. 6/10

Svět podle Daliborka (2017)

Trošku kontroverzné, pretože režisér objektívne manipuluje. Nebyť toho, že natočil fakt blbých ľudí, nikdy by sme nemohli vidieť "na kameru" takéto výjavy a vyjadrenia. Na druhú stranu, nie je dobré sa tváriť, že takíto ľudia neexistujú. V tomto má dokument svoju váhu a dáva nám možnosť nahliadnúť do života jedného (resp. troch) z nich. Záver vykalkulovaný, ale nie bezozmyslu. V podstate je to smutné pozeranie, no popretkávané nečakane vtipnými momentami, ono totiž Daliborek je v jadre dobrý človek a dokonca vtipný! :) Dokument nie úplne autentický, no i tak s výpovednou hodnotou. (IFF Bratislava 2017)

Na shledanou tam nahoře (2017)

Začiatok dobrý, ukazujúc nezmyselnosť vojny. Záver dobrý, podávajúci humanistický odkaz. Avšak to medzi tým je natočené tak nezáživne, že aj insomniak by konvertoval na narkoleptika. Ja som bojoval statočne, mal som asi len 3 mikrospánky. Tipujem, že už neostali peniaze na editora. Avšak okrem ukrutne pomalého tempa a prestrelenej dĺžky je to fajn film, ktorý neurazí. (IFF Bratislava 2017)

Tvář vody (2017)

Guillermo del Toro opäť vytvoril originálny svet plný mágie. Jednak tej obsahovej, ale zároveň aj filmovej. Dokonalá kamera, art direction a presné vedenie hercov. Všetci excelovali, na čele so Sally Hawkins. Doslova pekný film. Jednoduchý, ale tak plný srdca, že len veľký cynik sa mu otočí chrbtom. Film získal 4 ceny v Benátkach, vrátane Zlatého leva a 7 nominácií na Zlatý Glóbus (uvidíme koľko z nich vyhrá). (IFF Bratislava 2017)

Thor: Ragnarok (2017)

Čistá arkádová hra zo 70./80. rokov. A do toho naplno hrajúci Led Zeppelin. Nefiltrovaná zábava, pastelkové farby, skvelé triky, akcia, vtipy, čím-starší-tým-lepší Jeff Goldblum a....Matt Damon. :) Navyše sa tu popri regulérnej komédii pretriasa celý Thorov svet - Asgard! Marvel ešte stále vie pozitívne prekvapiť. A je len dobré, že Taika Waititi dostal priestor a patrične ho využil. Bavil som sa v kine už 2x.

Road Movie (2016)

Čo dodať, Rusko je krajina neobmedzených možností. Až by sa dalo povedať neobmedzených NEmožností. Určite poznáte tie youtube videa z ruských ciest. Tak Dmitrii Kalashnikov sa rozhodol ich zozbierať a dať im nejaký poriadok - poprepájal tématicky podobné, miestami vtipné a miestami hrozivé a tragické zábery a občas ich doplnil hudbou. Nič viac, nič menej. Takže záleží ako radi pozeráte tieto pre mňa fascinujúce zábery. Super je, že veľakrát ponechal aj zvukovú stopu z kamery. My ako diváci môžeme byť len a len vďační, že v Rusku platí zákon, podľa ktorého musí mať kvôli poistným udalostiam každé auto takúto kameru. :) (IFF Bratislava 2017)

Western (2017)

Vynikajúca záležitosť - jeden z najlepších filmov na tohtoročnom bratislavskom festivale. Komplexná sociálna štúdia zameriavajúca sa na predsudky, nacionalizmus, sebeckosť a malosť v nás. Zároveň aj ukážka, že nie je ľahké ísť proti prúdu. Meinhard Neumann zahral svoju postavu neskutočne. Dokonca ani neviem, či je regulérnym hercom, pretože som v jeho bibliografii nenašiel iný film a to má už týpek okolo päťdesiatky. Mimochodom, Valeska Grisebach získala na tohtoročnom Art Film festivale u nás cenu za Najlepšiu réžiu. V Cannes nomináciu na Un Certain Regard Award. Film zadotoval Európsky parlament a spravil dobre - toto je jeden z najlepších filmov tento rok. (IFF Bratislava 2017)

Lovecká sezóna (2017)

O dospievaní, o hľadaní seba samého, o spojení so svojou rodinou. V tomto prípade o bežne problematickom vzťahu medzi synom a otcom. Tentokrát ale v netradičnom prostredí - v centre prírody argentínskej Patagónie. Úprimné, neprikrášlujúce a dobre zahrané. Tempom však pomaľšie, medzi 3 a 4, no autentický feeling to ťahá smerom nahor. Cena divákov v Benátkach. (IFF Bratislava 2017)