• Krátkometrážní

Grimsby (2016)

Akože toto bolo fakt hodne, ale hodne over-the-top a až brutálne nechutné a neslušné. O čo horšie, nevediac o "kvalitách" tohto snímku, sme s bratom zobrali na to mamku. Uff, aj som rozmýšľal, či to zvládne až do konca. Prekvapivo zvládla a bolo fajn vidieť ako sa v kine uchechtáva. Ale na konci s úsmevom neveriacky krútila hlavou, že ako môže toto niekto natočiť a pustiť do kín. :) Takže pripravte sa na sexistické vtipy, galeje zvieracieho semena, nevhodné náražky, nadávky a všetko čo ma Sacha Baron Cohen rád. Doteraz nechápem ako ukecal Marka Stronga do tohto ísť, ale mňa potešilo ho tu vidieť. :) Ak nie ste úzkocitly a nevadia vám nechutné vtipy, budete sa baviť tak ako ja. A navyše je to miestami pekne akčné, dosť záberov je ako v first-person-shooter hre. U mňa vtipný úlet a guilty pleasure.

Osm hrozných (2015)

Jedno sa musí Tarantinovi uznať. Točí iné filmy ako ostatní a točí ich parádne. Preto je radosť čakať na každý jeho ďaľší počin. Pri Hateful Eight je trošku na škodu, že posledný akt je omnoho silnejší ako prvé dva. Niežeby prvé dve tretiny boli zlé, ale tá posledná je proste krasojazda plná mŕtvol, krvi a nekompromisného násila, tak ako to pri Tarantinovi máme radi. Je ale fajn, že to všetko predtým pripravuje pôdu na šťavnatý záver a okrem skvelého hereckého obsadenia zážitku dopomáha perfektná kamera a hudba. Prvýkrát si Tarantino nielen požičal hudbu od Morriconeho, ale nechal si ju ním priamo pre tento film zložiť. A tá sa tak podarila, že si Morricone za soundtrack odniesol Oscara, Zlatý Glóbus, BAFTU a tonu ďaľších cien. Tarantino takisto netrocharil, keď film natočil na anamorfický 70 mm filmový pás, čím dosiahol formát 2.39:1 - týmto spôsobom bolo v histórii predtým natočených iba 10 filmov a Tarantino použil tento postup po 50 (!) rokoch (naposledy tak natočili Khartoum v roku 1966). Ja som si to v kine užil a budem potrebovať druhé pozretie na lepšie zhodnotenie tejto Maestrovej chuťovky.

Borg/McEnroe (2017)

Zásah do srdca. Nielen tenisového. Áno, tenis mám veľmi rád, každý Grandslam sledujem už veľa veľa rokov a keď sa vrátim do detstva, spomínam ako som už vtedy sledoval zápolenia Lendla, Beckera a Edberga. Následovne Samprasa a Agassiho. Éra Borga a McEnroea mi už ušla, no časom som o ich športovej rivalite a výnimočnosti neraz čítal, alebo videl kde tu dáky dokument. Ale mám pocit, že až tento film mi (nám) ukázal, čo borci prežívali mimo dvorcov (najmä Borg, keďže 3/4 filmu je venovaných jemu). A musím povedať, že Janus Metz natočil film naozaj s citom a so značnou odvahou, pretože okrem finálneho zápasu je tento film všetko, len nie hollywoodskym trhákom. Neskutočný výkon Sverrira Gudnasona a tiež výnimočná premena Shia LaBeoufa dopomohla tomu, že som filmu a jeho postavám úplne prepadol a pri wimbledonskom finále nedýchal. Celý film a aj jeho obsah je o srdci a nie o rozume. Tlieskam a mám chuť ihneď si dať repete! [#4/2018]

Viktorie (2016) (seriál)

Pôvodná mini-séria sa po obrovskom úspechu premenila na seriál, ktorý nedávno skončil druhou sériou a už tento rok sa môžeme tešiť na tretiu. Tvorcovia celkovo plánuju 5-6 sérii, takže je možné, že skôr či neskôr nahradí Jennu Coleman v roli Viktórie nejaká iná herečka. Tá odišla z Doctor Who len aby si mohla zahrať túto výnimočnú historickú postavu. Seriál vyniká parádnou kamerou a skvelými hercami. Spomínaná Jenna Coleman bola naozaj dobrou voľbou. V prvej sérii ešte hviezdil Rufus Sewell. Obidve série pojednávaju o určitých historických udalostiach, avšak gro je postavené na vzťahoch medzi hlavnými postavami. Seriál si udržuje úroveň a aj posledný celovečený vianočný špeciál potvrdil nasadenú laťku, takže rozhodne je dôvod počkať si na tretiu sériu. Uvidíme o koľko sa posunieme v čase dopredu. 8/10

David Letterman: Mého dalšího hosta nemusím představovat (2018) (pořad)

Táto poloha Lettermana mi sedí oveľa viac. Na rozdiel od šaškovania, ktoré bežne predvádzal vo svojej late night show, sa v novom Netflix programe rozpráva prevažné vážnym tónom s vybraným hosťom. Zatiaľ je isté, že séria bude mať 6 hostí (raz mesačne jeden) a hneď prvý diel bol s Barackom Obamom. Výborný rozhovor, kde dostal bývalý prezident USA dostatočný priestor na prezentovanie názorov na súčasný svet, ale aj na to, aké bolo byť prezidentom počas jednej z najväčších ekonomických kríz v histórii. Už teraz sa teším na pokračovanie s Georgeom Clooneym.

Kolo zázraků (2017)

Tak tu sme si s Woodym akosi nesadli. Bohužiaľ. Amazon sa najnovšie chopil produkcie Allenových počinov (zaplatili aj jeho 6-dielnú minisériu Crisis in Six Scenes), avšak nemôžem sa ubrániť pocitu, že Woody stratil iskru, akokeby natočil Wonder Wheel len aby splnil svoj harmonogram (1 film ročne), alebo aby naplnil kontrakt s Amazonom. Celkovo mi prišla réžia taká nejaká "opustená". Jednak timimg niektorých scén mi vôbec nesadol, niektoré časti boli očividne prehrávané (možno naschvál, možno nie), Kate Winslett a jej hysterická postava mala až príliš dlhé monológy (a bola na môj vkus priveľmi afektovaná) a celkovo ma akosi nič extra vo filme nechytilo. Nakoniec bol pre mňa nečakane najzaujímavejší Justin Timberlake, ktorý ostal najviac pri zemi, čo bolo len a len dobre. Do očí udrela digitálna kamera (Sony CineAlta), ktorá sa ale k štylizácii 50.rokov vôbec nehodila (keď už bolo všetko dobové, od kostýmov, správania, okolia, hudby, prečo nie aj pôvodná analógová kamera?). Keď tak nad tým rozmýšľam, je to z môjho pohľadu asi najslabší film od Woodyho a bolo nepríjemným prekvapením, že som sa dosť nudil. 6/10 [#3/2018]

Hvězdná brána (1994)

Pamätám sa, aký veľký hit Stargate bol. A ako sme v kine žasli nad trikmi, výpravou a samotnou cestou cez bránu. Je v tom asi aj kus nostalgie, ale stále tam je tá dobrodružná časť, vďaka ktorej je aj dnes film prudko pozerateľný. Napriek vskutku jednoduchému príbehu. Dopomáha tomu pekná kamera, exotické prostredie a James Spader a Kurt Russell, ktorí dokázali bez siahodlhlých dialógov vytvoriť postavy z mäsa a kostí. Veľkým plusom je hudba Davida Arnolda. Tá je na úrovni najväčších filmových klasík. Navyše film odštartoval neuveriteľne rozsiahlý príbehový svet, keďže v nasledujúcich dvoch dekádach vznikli až 3 nadväzujúce seriály s viac ako 300 dielmi. Roland Emmerich a Dean Devlin takto odštartovali svoju úspešnú kariéru plnú (finančne) úspešných blockbustrov. Extended cut prináša zhruba 10 minút navyše, ale sú to len mierne predĺžené scény a zopár dodatočných navyše, avšak žiadna z nich nie je kľúčová. Odporúčam Bluray, na ktorom aj dnes vyzerá film fantasticky. 8/10 [#2/2018]

Deadpool (2016)

Tak sa Ryan Reynolds dočkal. A rovno na všetkých frontoch - úspech u divákov (dvojka je na spadnutie), úspech u kritikov (jeho prvá nominácia na Zlatý Glóbus a zároveň aj nominácia celého filmu na najlepšiu komédiu roku - mimochodom toto sa stalo prvýkrát vrámci Marvel Cinematic Universe), masívny úspech aj po finančnej stránke (druhé najúspešnejšie R-ko na americkej pôde v histórii - chýbalo mu len 7 mil. USD na predbehnutie "Utrpenie Krista", celkovo 6. najzárobkovejší film čo sa týka kín v roku 2016! Je nutné dodať, že v celosvetových zárobkoch má Deadpool jednoznačne najvyššie tržby v rámci R-kových filmov v histórii). A navyše s postavou, ktorú už dlho chcel použiť tak, ako si to podľa komiksu zaslúžila. Dokonca do natáčania vložil vlastné finančné prostriedky. Čo dodať, bola to jedná veľká jazda, brutálne vtipná a vtipne brutálna. Od začiatku až po samotný koniec. Originálny prístup, tona pop-kultúrnych odkazov, výsmechov (aj zo seba - viď Green Lantern), skvelá forma a naozaj využité R-ko. Pozitívne prekvapko roka a úprimné tešenie sa na dvojku. Ryanovi to prajem. UPDATE Júl 2018: Aj na druhýkrát film funguje, je vtipný, no v určitých fázach vážny zároveň. Ryan Reynolds ťažko vládne. Skvelá príprava na dvojku. [#26/2018]

30 dní dlouhá noc (2007)

Uff, tak toto bolo hodne zlé. Mal som tú možnosť čítať komiks, podľa ktorého bol film natočený a bohužiaľ už ten bol slabunký jak čaj. A toto je už odvar na druhú. Tupé ako útočiace vampíry v tomto filme. Definitívne najslabší film Josha Hartnetta a Bena Fostera (z tých čo som videl) a skutočne nechápem, ako môže byť tak zlý film v červených číslach. Nudné, tupé, pridlhé. Ledva som to dopozeral. Len tak tak za 2*.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak toto bol pravý kinový zážitok. Neskutočná forma. Aj obsahovo je film výživný a miestami dosť drsný, no tá forma je odzbrojujúca. Najmä vďaka kamere Emmanuela Lubezkého. To čo dokáže tento chlapík je doslova neuveriteľné. Čo film, to malý vizuálny zázrak. Pri tomto filme bola prvýkrát plne využitá nová kamera 6.5k ARRI Alexa 65 a len jediná jedinučká scéna (tá v noci v lese pri ohni) bola natočená s pridaním umelého svetla - zvyšok filmu bol výhradne natočený pri prirodzenom svetle (je neuveriteľné, aký bol dosiahnutý výsledok). To že je Lubezki génius dokazuje aj fakt, že sa stal jediným kamermanom v histórii, ktorý vyhral Oscara za kameru tri roky po sebe (pred Revenantom za Birdmana a rok predtým za Gravity). Je dobré dodať, že okrem týchto 3 Oscarov bol v minulosti nominovaný na ďaľších 5 Oscarov - koľko takých kameramanov nájdete? Réžia Iňarrita takisto neuveriteľná a tiež sa mu podaril husársky kúsok - iba ako 3. režisér v histórii získal Oscara za réžiu 2 roky po sebe (rok dozadu za Birdmana). No a do tretice Caprio. Konečne sa dočkal a na piatýkrát aj on siahol na Oscara (a popritom získal ešte 32 ďaľších ocenení). Výkon podal skvelý, o tom niet pochýb, ale povedal by som, že bol ocenený aj za tie brutálne natáčacie podmienky, pretože v minulosti už zahral určite lepšie ako v Revenantovi - Oscara mal už dávno mať na poličke a za Revenanta by som ho viac doprial Tomovi Hardymu, ktorý bol v tomto filme najpresvedčivejší (nakoniec ostalo len pri nominácii). Úvodná prestrelka, scéna s medveďom, alebo tá s padajúcim koňom ostanú navždy zarezané v pamäti. Cinefilský zážitok par excellence!