• Krátkometrážní

Blade Runner (1982)

Originálny klenot, ťažko popísateľný a ťažko kopírovateľný. V mojich mládežníckych časoch som ho považoval za extrémne pomalý a miestami nudný, vždy keď som ho po nociach sledoval, bojoval som v istých častiach so spánkom. No zakaždým som mal chuť ho vidieť znova. Je to tou snovou atmosférou, neveselou víziou budúcnosti Ridleyho Scotta a v neposlednom rade úžasnou hudbou Vangelisa - vďaka tomu ide Blade Runner pod kožu na podprahovej úrovni. Harrison Ford minimalistický, no presný, vizuál nadčasový. Prekvapivo mám radšej pôvodnú theatrical verziu, jej záver s titulkami a slávnou Vangelisovou hudbou mi navždy utkvel v pamäti. Navyše trošku svetla a prírody na záver mi prišli ako malé vykúpenie z dlhého temného sna. Aj s Deckardom som sa vedel lepšie identifikovať skrz jeho monológy. Videné asi 6x a určite nie naposledy. Musím predsa dôjsť na to, či je Deckard replikantom alebo nie. ;)

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Najlepší film tento rok. Martin McDonagh ťažko vládne. Chlapík totiž vie vystavať scénu, natočiť len to podstatné, ale hlavne má chuť niečo povedať, nejako tento svet reflektovať. A k tomu tí herci - McDormand, Rockwell, Harrelson! Veľká filmová radosť. Tak o 5 rokov sa teším na ďaľší jeho masterpiece. 10/10 (IFF Bratislava 2017)

Primary (1960)

Dokument, ktorý bol prelomový z formálnej stránky a dostal divákov tak blízko k politikom ako sa len dá. Vďaka tomu sa poodhalil proces demokratických primárok, to ako museli Kennedy a Humphrey neustále cestovať a presviedčať voličov o svojej pravde. A ako s tŕpnutím sledovali priebežné výsledky v prieskumoch. V tomto smere je dokument prínosný, ale odťažitá forma mu uberá na pozerateľnosti, mnoho minút sa záber nemení a obsah nie je vždy zaujímavý. Navyše dnes už je to minulosť hodne vzdialená. Takže pre historikov a cinemafilov fajn, pre zvyšok dneš už nie moc zaujímavý dokument.

The Short Game (2013)

Jeden z prvých dokumentov od Netflixu (konkrétne iba tretí v poradí), finančne podporený top párikom - Justinom Timberlakom a Jessicou Biel. Aj som sa im spočiatku divil, keď som videl tému - totižto súťaž 8-ročných detí v golfe. Tých najlepších (a očividne aj najbohatších). Ale neskôr som pochopil. Každý rodič chce, aby jeho dieťa bolo úspešné. A tí úspešní rodičia možno ešte o niečo viac. Navyše majú prostriedky na to, aby ich dieťa malo na to ideálne podmienky. Short Game sa zameral na asi 6, či 7 decák, ktoré bližšie sledoval pri príprave na najväčší svetový golfový turnaj (kde sa každý rok zúčastňuje až 6000 detí z celého sveta) a na konci aj sprostredkoval priebeh spomínaných pretekov. Zaujímavosťou je, že celému športu v posledných rokoch vládne Allan Kournikova (áno, mladší bráško Anny Kournikovej :)), ktorý vyhral tento turnaj v rokoch 2011, 2012, 2013 a 2015! Parádna kamera, skvelé decká, ukážka ich driny, odhodlania, súťaživosti, ich sklamaní, ale aj ich deckej radosti. Super filmík, prekvapivo dobrý, dôkazom sú 3 ceny divákov (a 1 druhé miesto) na 4 rôznych festivaloch. Zábavné a originálne (témou).

Druhá strana naděje (2017)

Typické tempo ala Aki Kaurismäki. Typické výstredné postavy, typický minimalistický severský štýl. Tentokrát však tento legendárny režisér pridal k aktuálnej a vážnej téme aj nemalú štipku humoru. Vďaka tomu sledujeme príbeh, ktorý pobaví, no zároveň je na zamyslenie. Niektoré staršie Kaurismäkiho filmy ma nudili, tento rozhodne nie. Nedivím sa, že film zabodoval na filmových festivaloch a že získal o.i. Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu na tohtoročnom Berlinale. 8/10

Nina (2017)

Pomalé, pochmúrne, no konečne aktuálne, realistické, uveriteľné. Škoda, že to kazí výkon Petry Fornayovej, u ktorej bolo vidieť, že je neherečka. Inak kvalitná práca, Bibiana Nováková úžasná. Až na niektoré wannabe scény (dlhá jazda v aute v závere filmu s pomalou a opakujúcou sa hudbou) dobrý film európskej kvality. Skvelé, že ho premietali nielen vo Varoch, ale aj v Toronte. Nelyubov od Zjaginceva, ktorý pojednáva o takmer rovnakej téme je úplne inde, na to Lehotský nemá, no i tak sa jedná o dobrú prácu a bude zaujímavé sledovať, s čím ďaľším tento talentovaný režisér príde. 7/10

Most špiónů (2015)

Kvalitný scenár od bratov Coenovcov, dobrí herci - hlavne Mark Rylance, ale samozrejme i Tom Hanks - a zaujímavá dobová štylizácia. Asi kvôli nej mi neprišiel film príliš Spielbergovský. Témou však nepochybne. Napriek dĺžke nuda nehrozila, takže Steven S. stále na to má. Dobrý špionážny kus. Navyše Mark Rylance si následne odniesol Oscara za vedľajšiu úlohu (ďaľších 5 nominácii ostalo nepremenených). 8/10

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Jedno z najväčších sklamaní roka. Michael Dougherty ukázal v Trick 'r Treat, že aj s malým rozpočtom vie natočiť zaujímavý film. A keď to už už vyzeralo, že skrz Krampus prerazí do prvej ligy, dostali sme na tanier totálnu úbohosť. Film, ktorý nevie, či má byť pre deti alebo pre dospelých, či má byť horrorom alebo komédiou. Nakoniec je to iba jedná veľká nuda. Fakt sme odchádzali z kina hodne nasrdení. Ani neviem, prečo ostávam na 2*, mám chuť znížiť na jednu. Jedine obstojná formálna stránka ma drží na uzde. Dougherty ma už do budúcna nezaujíma.

Tři Tenoři – Vánoční koncert (2000) (koncert)

Nie som žiadny veľký fanúšik operného spevu, ale tunak borci ukázali, ako sú úplne iný level než "bežní" operní speváci. Jednak to ako sa spolu dopĺňali, zároveň ich nasadenie (a talent!) a plus aj dobrý výber pesničiek spôsobili, že som si tento koncert fakt celý užil - v kine, podotýkam. Ak teda operný spev, tak takýto.

Stážista (2015)

Poznáte ten pocit, keď viete, že film, ktorý ste práve videli nie je nejako extra originálny, ani to nie je nič ohurujúce, či nebodaj dačo objavné. No napriek tomu viete, že vám ohromne sadol, akokeby vám autor(ka) filmu čítal(a) myšlienky. A presne taký je The Intern. Objektívne si uvedomujem všetko, čo som spomenul v prvej vete, ale nebudem sa s tým párať a dávam plnú pálku, pretože Nancy Meyers opäť raz ukázala, že vzťahovky vie. Ona je to vlastne taká ženská verzia Woodyho Allena. Fakt mi tento príbeh neuveriteľne sadol, to čo tam postavy zaživali som x-krát zažil v práci (i keď ani zďaleka nemám vek Roberta de Nira) a film ukazuje veľkú dušu. Navyše tá herecká zostava, ktorá tomu dala maximum. Jo, som ozaj rád za tento nenápadny film!