Barbie (2023)

Príbeh okolo zhmotnenej bábiky vo svojom svete a jeho záchrane nie je nič čo by ma vystrelilo zo stoličky. Je to rozprávka pre barbie nostalgikov. Dalo sa to pozrieť, ale ničím ma to neprekvapilo. Očakával som ale viac komédiu a dostal som existencialistickú fantasy s obľúbeným produktom konca minulého storočia.

Bláznivá dovolená (1983)

Die schrillen Vier auf Achse. Odštartovanie Griswoldovcov s priehrštím čierneho, fekálneho a politicky nekorektného humoru. Najlepšia scénka: "Miláčik poď si pozrieť aspoň Grand Canyon. Hm,Hm,Hm pekné poďme."

Policejní dohled (1987)

Die Nacht hat viele Augen. Dobre natočená aj zahratá krimi komédia s nie stereotypnými postavami. Nie je to žiadne zjavenie, ale príjemne sa na to pozerá a aj som sa zabavil.

Rošťáci (1985)

Pre deti asi to pravé orechové dobrodružstvo, mechanické pasce a priateľstvo. Celkom dobre natočené  s klasickými lákadlami Spielbergovej fantázie a Hollywoodu.

Kód Enigmy (2014)

Film, ktorý je o dvoch veciach. 1, násilnej povahe ľudstva (vojna, šikana, snaha ovládať svoje okolie) 2, postoj k menšinám a slabším (intelektuáli, mentálne postihnutý, homosexuáli, ženy). Samozrejme sa dozvieme ako anglická vláda nechala prelomiť Turigom a spol prelomiť šifrovacie zariadenie fašistov enigma a ako to tajila 50 rokov. Okrem iného to napomohlo vyhrať 2.svetovú vojnu spojencom, ale taktiež bolo náročné tajomstvo uchovať a využívať s vedomosťou straty mnohých životov. Pozerá sa to dobre pre ľudský prístup a viaceré zvraty, dobré filmárske umenie a herecké obsadenie.

Mrtví muži nenosí skotskou sukni (1982)

Noir komédia s množstvom vtipných pod-pásoviek, ale to je Martinov rukopis. Spájanie archívnych záberov s aktuálnymi je očividný, ale všetky pasujú ako šerbel na riť a pointa sa vždy dostaví. Aj keď ide o kriminálku stále je dosť uvoľnená a dostavuje sa dobrý pocit. Nakoľko je potrebná znalosť USA reálií výhodou tak plný počet nedám. Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu/Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Jack Reacher (2022) (seriál)

Je to americká šou jedného muža so syndrómom sociopata a Sh.Holmesa, ale celkom dobre urobená. Hlavnú postavu hrá neherec s nadmerným opuchom čo je, ale na to čo robí aspoň uveriteľné. Samozrejme sa jedná o dnes populárne čím horšie tým lepšie čo sa násilia a nechutností týka. Nie je to, ale ani zdaleka tak depresívne ako severské ekvivalenty, ale americky ľahko stráviteľné. Pästné súboje sú prehľadné a s dobrou choroškou až na to, že v neskorších dieloch protivníci nabiehajú na rany. Príbeh je plynulý a vie zaujať. Hlavný ťahúň je samozrejme vandrák/vojak/3-ja chalapy v jednom Reacher.

Toni Erdmann (2016)

Viac dráma o rodinných vzťahoch ako komédia v podobe trápnych vtípkoch. Otec Wilfried sa snaží priniesť späť ku z jeho pohľadu správnym hodnotám a zábavy v živote svoju ambicióznu dcéru Ines, ktorá prepadla konkurenčnému boju na pracovisku s amorálnymi hodnotami. Veľmi dôverne zobrazuje nechutné praktiky v internom a externom klamaní a zavádzaní za osobným ziskom. Takto to naozaj v nemeckých firmách chodí. Aby sa Ines vyhla konfrontácii s príbuznými preberá fiktívne telefonáty a drží si odstup pod zámienkou vyťaženosti. Film natočený skôr dokumentárne s domácimi hercami. Ako je zvykom v európskom kine veľa scén je dlhých aj po dialógu aby zachytili pocity. V tom film vyniká. K dokonalosti by som prijal aj pohľad druhej strany s pracovných vzťahoch, ale to by asi prekročilo už tak dlhú stopáž.