Zmizelá (2014)

Pozor na SPOILERY. První polovina stopáže až do prvního zásadnějšího twistu (Amy žije a celý to naplánovala) byla docela zajímavá i realistická a scénář moh zustat u takhle jasně ohraničenýho příběhu. Ve druhý polovině už musela Amy vzhledem k nepříznivýmu vývoji situace začít improvizovat. A i když byla improvizace někdy efektní (flaška od vína, břitva apod.), nemoh jsem se zbavit dojmu, že jí všechno až moc dokonale vychází a že je FBI plná nekompetentních imbecilů, který nejsou schopný přijít na to, že v případě únosu a "věznění" Amy něco nesedí (např. na záznamu z kamer muselo být jasně vidět, že se většinu dní Amy po Desiho baráku v pohodě pohybuje, popř. muselo být evidentní, že nějaký záběry chyběj). A fakt jsem nepochopil, proč s Amy Nick nakonec zustal. Než zustat s takovouhle nevypočitatelnou psychotičkou a zničit si celej život, to už radši člověk překousne pár nelichotivejch titulků v buváru o tom, že opustil svoji těhotnou ženu po jejim únosu a uvěznění. Občas jsem se taky dost nudil (vyprávění o manželskym životě nebo záletnictví Nicka) a scházelo mi rychlejší tempo vyprávění. Filmařina i herci dobrý, ale příliš nerozumim tomu, jak může tolik lidí pět ódy na snímek s takhle děravym scénářem. Abych trochu "srovnal" hodnocení, dám jenom dvě silnější hvězdy místo původně zamýšlenejch třech slabších.

RoboCop 2 (1990)

S výjimkou postavy Robocopa nezustal oproti jedničce kámen na kameni. Námět měl slušnej potenciál a sem tam se objevil i náznak dobrý atmosféry, jenomže výslednej dojem znatelně kazí slabej scénář, absolutně nevýraznej záporák se svym dětskym (!) parťákem, Robocop 2 závislej na drogách a silně infantilní scény (přeprogramovanej Robocop poučující malý děti). Dál chyběla Verhoevenova režie, při který se nechodí pro satiru/nadhled a nahláškovný scény daleko. Akce je sice docela dost, ale já se často nudil, dvě silnější hvězdy.

Comedy Central Roast of Charlie Sheen (2011) (pořad)

Nějaký vtípký jsou občas dost drsný, některý možná člověk uplně nepochytí, protože do detailu nezná všechny hosty, ale pro vyznavače nekorektního humoru určitě zajímavá podivaná. Možná se stejně jako já budete chvílema divit, že něco takovýho vůbec může v USA běžet v TV. Na jednu stranu jsem se slušně pobavil zjištěnim, že jsou i celebrity, který si uměj udělat srandu sami ze sebe. Na druhou stranu je ale vlastně smutný, že se Charlie Sheen dostal tak daleko, že je svym životnim stylem velice vhodnym kandidátem pro takovýhle "grilování", kdy se většina narážek na něj točí kolem jeho silný drogový závislosti. V závěrečnym slovu pak dal Charlie jasně najevo, že se tohohle života vzdát nehodlá a s odstupem několika let lze konstatovat, že se toho drží. V podstatě tragikomická talkshow o (totálním) úpadku jedný velký hvězdy.

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Lehce satirická (nechtěně?) vánoční komedie pro celou rodinu, která si bere na paškál předevšim nesmyslnej předvánoční shon, jemuž spousta lidí každoročně propadne. Dějová složka s comicsovejma hrdinama (závěr) už byla vcelku zbytečná a naopak bych uvítal, kdyby se scénář víc věnoval konfrontaci Howarda se svym vlezlym sousedem, kterej mu chtěl přebrat ženu a pošťákem, kterej mu zase chtěl vyfouknout posledního Turbomana. V těhlech případech se dalo vymyslet mnohem víc zábavnějších scének. Třetí hvězda za akčního Arnolda a jeho typickej rakušáčkej přízvuk, kterym vždycky oživil i svoje nepříliš vtipný repliky.

Velká vánoční jízda (2011)

Akční scény a používání moderních technologií nejsou zrovna obyklý výjevy z filmů o Santovi a v tomhle případě šlo o fajn nápad. Jenomže příběh je jedno velký klišé, je hrozně jednoduchej a nenabízí žádnej zajímavější moment. Zejména postavy by si zasloužily líp napsat a využít jejich potenciálu (např. skřítci mohli hlásit jako o život). Pak mi scházely nějaký scény pro větší diváky. Pro tyhle účely mohli tvůrci v akčních scénách klidně nenápadně odkazovat na známý akční snímky. Od animáku v Britský koprodukci bych čekal rozhodně větší zábavu.

Křídla Vánoc (2013)

Tohle mě za srdíčko fakt nechytlo. Všechny postavy byly tak nějak nesympatický/divný a nejspíš bylo těch výjevu ze života "obyčejných lidí" až příliš. Nějak jsem nenašel žádnej zajímavej motiv, jen se postupně přibalovaly další a další scénáristický klišé a happy end všechno totálně zazdil. Dvě silnější hvězdy předevšim za slušnou filmařinu.

Hlídat Tess (1994)

Z mě neznámejch důvodů nadhodnocenej snímek, ve kterym jsem celkem marně hledal něco komediálního nebo dramatickýho. A představa, že seniorka dokáže vyzrát na několik špičkově vycvičenejch agentů FBI, je tak absurdní, že se jí snad ani nejde pořádně smát. Další z nevýraznejch filmů Nicolase Cage, ale je pravda, že od jeho současnejch béček má tenhle ještě nějakou úroveň.

Policejní akademie 7: Moskevská mise (1994)

Dějová linka s Lassardem v ruský rodině měla určitej potenciál, jenže všechno scénáristi odbili asi třema krátkejma scénkama. Jinak hrozná bída a vůbec nechápu, proč došlo po pěti letech ke vzkříšení "značky" policejní akademie. Jedna silnější hvězda za Rona Perlmana a souložitelnou Claire Forlani.

Equalizer (2014)

Denzel Washington je jako vždycky pořádně charismatickej a odvádí poctivou práci. Jenomže Antoine Fuqua už bohužel tolik nezazářil. Akce je sice sympaticky drsná a krvavá, jenže jí na dvou hodinovej snímek fakt neni dost. Kecacích scén je naopak nadbytek, úvod je docela dlouhej a pomalejší tempo vyprávění dokáže párkrát trochu znudit. Že je McCall dobrák od kosti, kterej pomůže každýmu v nesnázích mi taky moc nesedlo a např. scény s výpalnym nebo krádeží u pokladny byly fakt zbytečný, měla se řešit jenom ruská mafie. Určitá mysteriózní atmosféra, která vzniká kolem McCallovi osoby je fajn, ale měla se jeho minulost aspoň z větší části naznačit (btw. co jeho věčný "počítání" času?). A i když akční žánr beru s velkou rezervou, musim říct, že je McCall se svojí schopností zabít holýma rukama několik chlapů s bouchačkama najednou, už regulérnim nadčlověkem (škoda, že nedošlo na nějakej pořádnej závěrečnej fight s Teddym). Menší zklamání a třetí silnější hvězda za Washingtona, hudbu a atmosféru.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Po technický a herecký stránce je Benjamin Button hodně povedenej snímek. Benjaminův život "po zpátku" je zajímavym námětem, scénář však z něho nedokáže moc vytěžit. Chybí víc dramatickejch nebo "filozofickejch" scén o životě a smrti. Mohlo se taky mnohem víc pracovat s emocema a musim říct, že ve mně snímek nezanechal žádnou hlubší stopu. Potom teda zbývá hlavně romantická dějová linka a já se docela divim, že se takovýhle (byť rafinovaně skrytý) červený knihovně dostává tolika kladnejch ohlasů. Ničemu nepomáhá ani přetažená stopáž a s tim související utahaný tempo vyprávění (holt udělat z povídky téměř tří hodinovej večerák neni jenom tak), což je nejspíš největší problém tohohle díla.

Časové pásmo bylo změněno