Cesta za smířením (2021)

Námět odcizenejch manželů, co už se nemůžou ani vystát a chtěj se jeden druhýho zbavit, měl velkej potenciál. A dalo se toho vymyslet fakt spoustu, od nevraživejch nahláškovanejch rozhovorů až po různý rafinovaný způsoby, jak ovdovět. Jenže tomuhle tématu se příběh věnuje jen v úvodu (navíc poněkud rozvláčnym tempem vyprávění). Nejdřív teda bylo zapojení trestanců do příběhu fajn a i ty krvavější scény byly sympatickym vzkazem, že se toho Norové nebojej. Nicméně humor se postupně vytrácel a zbyl v podstatě jen takovej zbytečně vyhrocenej gorefest s nějakou tou hláškou (tady se naopak tempo vyprávění až příliš utrhlo ze řetězu). Samotnej závěr byl ale pěkně vypointovanej a poslední "remake" scéna solidně nekorektní. Obsah jako celek nakonec vcelku obstál, ale bez tý prvoplánově brutální formy bych se fakt obešel. Škoda, tenhle biják měl bez pochyb na víc, tři silnější hvězdy.

Narcos (2015) (seriál)

Celej seriál protíná skvělá atmosféra, kterou dotvářej reálný dobový záběry a filmařina včetně akce jsou na úrovni pocitivýho celovečeráku. První dvě série mi přišly super, zejména díky Escobarovýmu naprosto neuvěřitelnýmu životnímu příběhu. Občas to bylo až tak neuvěřitelný, že jsem si řikal, jestli to tvůrci trochu nepřehnali, ale co jsem si dle reálií ověřoval, drtivá většina byla pravda. Takovejhle šílenej příběh dle skutečný události už žádnou větší dramatizaci nepotřeboval a tvůrci vlastně měli v tomhle smyslu trochu snadnou práci (častej problém životopisnejch filmů totiž bývá, že se tak moc držej reality, která ale zase tak divácky vděčná nebývá). Třetí série byla o něco slabší, jelikož mi chyběl nějakej fakt démonickej záporák jako byl Escobar (možná to bylo i hereckejma kvalitama jeho představitele) a první půlka měla poměrně pomalý tempo vyprávění. S blížícím se finále ale přece jenom napětí stoupalo a děj začal sympaticky odsýpat, takže nakonec jsem byl vcelku spokojenej i do třetice všeho dobrýho. S našlapanější závěrečnou sérií bych s pěti hvězdama fakt vůbec neváhal, čtyři silný hvězdy.

Přetlak (2020)

Upřímně fakt nechápu, co timhle dílem chtěl autor říct? Byl Joseph feťák, co měl schízu nebo to byl prostě jenom pošuk? Kdo byl ten pobuda na letišti, co se s nim údajně znal a všechno odstartoval? Biják dává v podstatě jenom samý otázky a vůbec žádnou odpověď. Na druhou stranu je zvláštní, že jsem se při takovymhle mindfucku v podstatě bez děje neunudil k smrti. Jakože znova bych si to fakt nepustil, ale psychotickej Ben Whishaw mě občas dokázal zaujmout a atmosféra byla občas taky docela zajímavá. A ten motiv "den blbec" ze začátku Josephova bloudění po Londýně, kdy se mu vybil mobil, bankomat sežral kartu, zapomněl si občanku apod. měl něco do sebe, tak trochu Falling down na piku.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Tušil jsem, že novej Spidey může být dost dobrej a upřímně po třech nepříliš zajímavejch předchozích marvelovkách už zase MCU potřebovalo nějakej pořádnej blockbuster. A jsem fakt rád, že to tentokrát vyšlo, avšak trochu povážlivě právě zase od minulýho Spideyho. Ale aspoň, že tak. Jen mám teda pocit, že si tohle Spideyho dobrodružství naplno užijou jenom lidi, který viděli všechny předchozí, nebo aspoň ty díly, ve kterejch vystupovali zdejší záporáci a hlavně taky znaj všechny tři Spidermany. Minimálně původní Raimiho trilogii podle mě diváci vyrůstající na Marvelu neznaj, ale to už je samozřejmě jejich problém :-) Já si totiž v tomhle směru skvělej fanservis užil od začátku do konce. Na druhou stranu bych si dokázal představit o něco kratší stopáž, jelikož nějaký až moc ukecaný scény občas narušovaly sympaticky rozjetý tempo vyprávění popř. bych na úkor těhlech zbytnejch scén přidal ještě víc akce. Jinak naprostá spokojenost, protože nápad, jakym dostat do bijáku hlavní protagonisty minulejch filmů, byl skvělej, finále bylo taky fajn a dávkování hlášek / emocí bylo přesně takový, jak bych si ho představoval, čtyři silnější hvězdy.

V nemilosti (2021)

Přezíravej až nevraživej přistup okolí ke člověku propuštěnýmu z vězení je podle mýho jeden z hlavních faktorů, kterej mnohdy znamená téměř nemožný plnohodnotný zapojení propuštěnýho trestance zpátky do života. A nakonec to taky často znamená jeho návrat za mříže. Jsem teda rád, že na tohle téma vzniknul biják, ale to jsem fakt jedinej, komu přišlo víc než nešťastný, že si pro ilustraci potíží bývalýho trestance zpátky mezi lidma vybrali tvůrci zrovna trestnej čin úmyslný vraždy? Ono je teda hezký, že to nakonec bylo (uplně) jinak, což taky vyústilo ve vcelku sympatický finále, nicméně nikdo z okolí o tom nevěděl. A ruku na srdce, člověku se dá odpárat téměř všechno, ale úmyslná vražda asi fakt ne. Takže v tomhle případě se výpovědní hodnota snímku uplně minula účinkem. Sandra Bullock byla jinak hodně dobrá, jenže scénář spolu s delší stopáží vzhledem k poměrně stručnýmu ději, hrály proti ní. Se svižnějšim tempem vyprávění a hlavně přijatelnějšim trestnym činem, kterej hlavní hrdinka provedla, by šlo o skvělej biják. Ve výsledku teda spíš nuda a kvůli špatně uchopenýmu silnýmu tématu nakonec s naprostym mininem emocí a soucitu s hlavní hrdinkou, dvě silnější hvězdy.

Taxi 5 (2018)

Uplnej průšvih, jak jsem očekával, se nekoná. Párkrát jsem se zasmál a akce se soundtrackem byly vcelku fajn. Tim ale výčet plusů končí, poněvadž zbytek byl v nejlepšim případě průměrnej. Určitě by se i do takovýhle crazy komedie hodili nějaký charismatičtější záporáci a samoúčelnej fekální humor bych si v klidu nechal ujít. Naopak bych uvítal, kdyby se humor ohledně policejního sboru vrátil někam k uvěřitelnejšim polohám jako v prvních třech dílech. Prostě ta absence "normálně uvažujícího" člověka je divná i na měšťácký policejní stanici. Zábavností někde na úrovni čtyřky, takže stejný hodnocení v podobě dvou hvězd je na místě.

K zemi hleď! (2021)

Dopadlo to přesně jako vždycky, když se kolem něčeho dělá velkej hype. Očekával jsem teda skvělej biják, ale dostal jsem ve skrze průměrnou podivanou. Čekal jsem super satiru dnešního světa plnýho internetovejch odborníků na všechno, konspiračních teoretiků, šiřitelů fake news a popíračů všeho možnýho. Sem tam se nějakej vtípek na tohle téma povede, jenže až moc se pozornost upíná na satiru politický stránky věci, což mě zase tolik nebavilo. Prostě se tu lidskou blbost, neschopnost chápat základní souvislosti a přijímaní věcí tak jak jsou, z čehož následně vzniká nesmiřitelně rozdělená společnost, nepodařilo pořádně zachytit. Jakoby se zapomínalo na to, že tohle chování je důvod pro to, že vznikaj tragický poitický subjekty nebo jenom politici, který navíc mnohdy nekonaj v nejlepšim zájmu obyvatel (viz zdejší prezidentka). Navíc neni první polovina moc zábavná a víc než dvou hodinová stopáž by teda zasluhovala zkrátit. Finále včetně potitulkovejch scén je hodně dobrý, jenže fakt zábavná část tvoří pár desítek minut z celýho bijáku. Vzhledem ke zvolenýmu tématu a hvězdnýmu castingu jsem očekával mnohem víc než lepší průměrnou zábavu, na kterou za pár měsíců zapomenu.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Příběh jako celek mi moc neřek, stopáž byla subjektivně delší než těch sto minut, finále bylo zbytečně ujetý a třeba hudba mi přišla mnohdy dost divná. Na druhou stranu ústřední duo Kozub-Štáfek se dobře doplňuje, během projekce jsem se hned několikrát hodně zasmál. Manguskovo angážmá bylo velkym WTF momentem, ovšem v pozitivnim slova smyslu. Všechny scény s nim byly super, občas svýma výstupama zastínil všechny ostatní protagonisty a mám pocit, že tenhle úspěch jen tak (dost možná nejspíš nikdy) nepřekoná. Tenhle biják funguje zejména v jednotlivejch scénkách, jako celovečerní biják mi už ale moc kompaktní nepřišel, tak trochu jako youtuberský příspěvky na netu.

Matrix Resurrections (2021)

Už před vydánim jsem byl pevně přesvědčenej, že z tohohle může vzejít jenom super biják nebo naopak děsná blbost. Bohužel po projekci musim konstatovat, že se jedná o tu horší variantu. Úvod dlouhej, akce po skromnu (pořádná je až v samotnym závěru, navíc svojí kvalitou rozhodně nepřevyšuje poctivou akci z původní trilogie), postavy s výjimkou Nea a Trinity nezajímavý až nesympatický, přičemž záporák Neila Patricka Harrise dost tragickej. Příběh při nejlepšim nudnej, místama až trapnej. A fakt se nedivim, že Lawrence Fishburne s Hugo Weavingem odmítli v něčem takovym hrát. Zatimco někdo dělá z naivity a bizarnosti bijáku přednosti, jakože to tak bylo myšlený a že to je vlastně boží, já si myslim, že to byla prostě a jednoduše velká blbost bez nějakejch vedlejších (sofitstikovanejch) úmyslů. Prostě špatnej blockbuster a jeden z nejzbytečnějších sériovejch dílů všech dob. Dvě silný hvězdy za místama zajímavej vizuál a nostalgii, na který se film veze v první půlce.

Teroristka (2019)

Já teda nechápu, co tu někteří v bijáku hledaj za jinotaje. Ale já ho celej bral jako černou komedii, kdy člověk sáhne po poněkud radikílnim řešení, aby se zbavil svojí frustrace ze stavu věcí, který jinym způsobem nemůže změnit a nakonec si ho tak i vcelku užil. Jen je teda škoda první poloviny, kdy se toho moc neděje a bez motobiatlonu nebo Koukalový bych se fakt obešel. Ale od přímý konfrontace Janžurová - Hoffman hodně slušná a nahláškovaná jízda. A ani mi nijak nevadil Liška ve svý klasický roli prosťáčka, naopak jsem ho tentokrát uvítal. Se záživnějšim úvodem bych se čtvrtou hvězdou vůbec neváhal, takhle tři jistý hvězdy.