Projekt Adam (2022)

Pobaví pár popkulturních odkazů, hlášek, obstojnej vizuál a dostatek koukatelný akce. Příběh je směsicí několikrát viděnejch klišé, ale jako celek docela funguje a závěr je aspoň trochu funkční i v emoční rovině. Moc jsem neočekával, takže mě ani tolik netrápí, že jsem nakonec zase tak moc nedostal. Prostě takovej lehce nadprůměrnej rodinnej biják, kterej neurazí, ale ani nenadchne žádnej typ diváka. Na volný odpoledne nakonec docela vhodná volba, tři slabší hvězdy.

Batman (2022)

Solidní temná kriminálka s fajn atmosférou, příběhem, castingem a hudbou. Nicméně jako biják z komixovýho univerza už novej Batman zase tolik nefunguje. Je to daný zejména tim, že jednotlivý postavy (zejména samotnej Batman a Catwoman, částečně i Tučňák) prostě nejsou pro příběh důležitý resp. se nevyužívá jejich nadpřirozenejch schopností a dovedností. Batman je tu téměř v roli vyšetřovatele, Catwoman mu dělá parťáka a Tučňák je jenom týpek z podsvětí, kterýho se snaží kriminálka informačně vytěžit. Gotham jako dějiště všeho v tomhle kontextu byl taky nakonec vcelku zbytečnej. Tohle všechno vedlo k tomu, že akci příliš nebylo a téměř tří hodinová stopáž byla místama fakt dlouhá. Moc nepomáhal ani nízkej PG-13 rating, kterej nedovolil ještě víc dokreslit jinak dobrou temnou atmosféru nějakou tou krvavější scénou. Mám takovej pocit, že kdyby se příběh zbavil batmanovskýho univerza a tvářil se jen jako smyšlená kriminálka odehrávající se v reálnym světě (Hádankář jako záporák by moh zustat, byl mimochodem fakt dobrej), byl by výsledek o dost lepší. Jako random kriminálka sympatická podivaná, jako komixovej biják využívající kultovní postavu přece jenom menší zklamání, tři silnější hvězdy.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Na rozdíl od TNG se DS9 věnuje jednotlivejm postavám a nezustává jen u několika ústředních postav, za což jsem byl rád. Jenže se postupem času uplně rezignovalo na osvědčenej koncept "co díl, to zápletka" a přešlo se na dneska už standardní koncepci, kdy se nějaká dějová linka postupně rozvíjí celym seriálem. A jakkoliv zněla válka mezi Cardassianama, Bajoranama, Federací a Dominionem jako silnej námět na příběh, nakonec se z toho nepodařilo vytěžit v podstatě nic zajímavýho. To se plně projevilo v poslední sérii, která je týhle zápletky plná a ve který mě pořádně nebavil ani jeden díl (s výjimkou loučícího finále, kdy se jednotlivý postavy rozjížděj do různejch koutů galaxie, to bylo naopak velice pěkně zpracovaný). Akce moc neni, o proběhlejch bitvách nebo meziplanetárních šarvátkách se spíš jenom mluví a celkově se toho hlavně dost nakecá. Mytologická dějová linka s Přízrakama, Vedekama, Prorokama a spol. mě téměř nebavila, neseděla mi do scifi žánru obecně a věnovalo se jí příliš prostoru. Ve srovnání s TNG mi chybělo hlavně to dobrodužství, objevování a napětí při zkoumání novejch planet nebo kultur. A co si budeme povidat, Sisko v podání Averyho Brookse nesahal Picardovi v podání Patricka Stewarta ani po kotníky (dokonce bych řek, že Brooks často přehrával). DS9 je za mě ve skrze průměrnym scifi seriálem, kterýmu je ale potřeba k dobru přičíst fajn vizuál, kostýmy a kultovní ST univerzum, na kterym staví (možná bych řek, že se na něm spíš veze).

Proti ledu (2022)

Podle popisku a traileru jsem očekával zajímavej survival evropský produkce, ale nakonec jsem dostal spíš životopisnej biják. Toho napětí bylo zkrátka hrozně málo. Možná i kvůli tomu, jak rychle se skákalo v čase dopředu v rámci několikaset denní výpravy. Ve výsledku biják neobsahoval ani jednu zapamatování hodnou scénu (většina akčních a napínavejch scén skončí dřív než pořádně začne) a finále bylo víc nudný než gradující (viz zaláskovaný halucinační scény). Fajn hudba, casting a místama i atmosféra bohužel nedokážou zvrátit dojem, že jde o při nejlepšim průměrnej film, na kterej si druhej den po projekci vzpomene jenom málokdo, dvě silnější hvězdy.

Podvodník z Tinderu (2022)

Z traileru to teda vypadalo ještě na větší drámo ve stylu nějakýho nebezpečnýho stalkera, ale nakonec i přes poněkud rozvláčnej úvod vcelku fajn hranej dokument. Hlavně tohle dílo dává trochu jinej náhled na oběti různejch internetovejch podvodníků, kdy si sice stále člověk řiká, že jsou dost naivní, ale na druhou stranu je ta manipulace ze strany podvodníků občas fakt dost sofistikovaná. Slabší osobnosti holt mnohdy podlehnou. Nejvíc mě teda nepříjemně překvapil závěr, kdy si Leviev odseděl pár měsíců a teď už si opět užívá života v luxusu (jak to opět dělá, je asi každýmu jasný). Tenhle člověk měl jednoznačně skončit jako "král" bezdomovec. To se pak člověk nediví, že to kde jakej psychopat na svoje oběti zkouší. Čtvrtá hodně slabá hvězda za originální dokumentární zpracování.

Devadesátky (2022) (seriál)

Po technický i herecký stránce plně srovnatelný s Případy 1. oddělení, ale scénáristicky už mi tahle minisérie zase tolik zajímavá nepřijde. Přišlo mi, že se od Kleopatry děj dost táhnul, hlavně kvůli tomu, že už se řešil jenom jeden případ (Orlický vraždy) a Frantova dějová linka mi v tomhle smyslu přišla dost zbytečná. Radši bych viděl v každym dílu řešení nějakýho zásadnějšího zločinu z devadesátek. Nicméně pobavilo pár hlášek, několik narážek na chronologicky následující seriál, dobová atmosféra byla super a představitelé profláklejch postav tehdejšího podsvětí (Běla, Mrázek, Jonák) působili hodně autenticky, čtyři hodně slabý hvězdy.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Pěkně natočenej a zahranej českej film, kterej sice ničim neurazí, ale nakonec oproti menšim očekávánim ani nenadchne. Největší mezery měl scénář, kterej často nevěděl, jestli chce spíš bavit nebo ject na vážno. Občas se povede nakroutit dramedy, která funguje v každý poloze, ale tentokrát se to prostě nestalo. Možná by lecčemu pomohlo, kdyby byl závěr víc uzavřenej a nekončilo se jakoby v půlce. Tohle byla velká škoda, protože rozjetý finále bylo slibně a o závěrečný katarzi hlavních postav (vzhledem k jistý zásadní události) se dala natočit poměrně silná podivaná. Za mě nakonec menší zklamání a i když jsem se občas od srdce zasmál a nějaký gagy byly fakt dobrý, na další projekci to prostě nevidim. V českejch končinách bych normálně výsledek v podobě sympatickýho žánrovýho průměru uvítal a byl by za něj vlastně rád, ale v tomhle případě nevyužitej potenciál hodně zamrzel, tohle mělo na víc.

V rytmu srdce (2021)

O drama příliš nejde, což je škoda, protože dilema hlavní hrdinky mezi realizovánim svejch snů a pomocí svý znevýhodněný rodině mělo hodně potenciálu. Místo toho se příběh spíš soustředil na její vášeň ohledně zpívání. Přitom se fakt nemuselo tolik zpívat, stačilo jen zmínit, že má Ruby možnost dostat se na prestižní školu a pak už jenom sledovat, jak se s tim v rámci svojí rodiny vypořádává. Takhle občas CODA vypadala jak nějakej muzikál ze střední. Na druhou stranu neokoukanej casting byl sympatickej a několik (mnohdy drsnějších) vtípků ze světa neslyšících fakt dost pobavilo. U všech pasáží o zpívání jsem se ale hodně nudil a možná by mi ke štěstí stačilo tyhle pasáže prostříhat a dostat se na kratší stopáž, kdy by biják aspoň dostal větší spád a tah na branku. Vysoký hodnocení může u leckoho vyvolávat velký očekávaní než co nakonec dostane. Teda aspoň u mě to tak bylo, když jsem vzhledem ke zvolenýmu tématu očekával emocionální pecku a dostal jsem jen vcelku sympatickej feel-good biják, tři jistý hvězdy.

Tenhle příběh je pravda (2021) (seriál)

Nejvíc mě zaujalo herecký obsazení, kdy Wesley Snipes hraje po letech zase v něčem koukatelnym a Kevin Hart bez afektovanýho (a za každou cenu rádobyvtipnýho) přehrávání ukazuje, že taky umí hrát vcelku sympaticky. Pointu příběhu jsem jako spoustu ostatních vytušil už z prvního dílu, nicméně samotnej závěr mě svojí nekompromisností docela překvapil. První půlka se občas trochu vlekla, za to druhá půlka už byla slušně napínavá se svižnym tempem vyprávění. Celková stopáž teda byla ve výsledku tak akorát dlouhá. Nic moc světobornýho, ale no pár volnejch večerů tahle série spolehlivě zabaví, tři hodně silný hvězdy.

Cizinec (2020) (seriál)

Mysteriózní krimi minisérie z Anglie, která má sice do reality poměrně daleko, ale nakonec si jí užije snad každej divák, pokud bude ochotnej tolerovat náhody nebo pár nelogičností, na který se příběh spolíhá. Aspoň já jsem byl při sledování docela napjatej a vždycky jsem očekával, co se stane nebo spíš vysvětlí v dalšim díle, jelikož jednotlivý díly občas končily nějakym mindfuckem. Samotný rozuzlení zmizení pani Priceový bylo vcelku prozaický, ale scénáři se dařilo kolem jejího zmizení vytvářet správnou mysteriózní atmosféru. Kromě toho jsem taky ocenil neokoukanej casting. Po technický resp. filmařský stránce by se možná dalo leccos zlepšit, ale i tak jsem s výsledkem nad očekávání spokojenej, čtyři slabší hvězdy.