Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Tahle rutinní povídačka o prohnilejch policajtech fakt nemá se Saw nic moc společnýho. To pak může být napodobovatel Jigsawa v každym druhym bijáku, kde se vraždí. O výběru Chrise Rocka do hlavní role jsem měl pochybnosti od začátku, nakonec sice nebyl tak hroznej, ale i tak byl jeho vyběr do týhle role těžkej úlet. Ono teda celej zbytek castingu (s výjimkou Samuel L. Jacksona) za moc nestál. Pasti byly sice zajímavě vymyšlený, ale jejich propracovanost (současně s načasovaností) byla občas až extrémně vypiplaná, takže přihmouřit oko vzhledem k danýmu žánru aby nad tim člověk nekroutil hlavou, stejně občas nestačilo. Pointa byla sice hodně průhledná, ale závěr byl nakonec vcelku fajnově vymyšlenej. Ale co naplat, když se zrovna nevraždilo, nebyla o nudu vůbec nouze. I když jsem toho moc nečekal, jsem dost zklamanej, dvě silnější hvězdy.

Poslední výstřel (2021)

Děj plyne spíš pomalu, příběh se snaží být jakž takž uvěřitelnej a těch pár akčních scén na reálnost vsází taky. Po delší době jsem uvítal, že byl hlavní hrdina (ač bývalej mariňák) v podstatě normální chlápek bez abnormálních dovedností. Na straně záporáků se mi zase líbilo, že nepodnikali žádný extrémně přehnaný akce (minimálně po Jimovi šlo jen pár lidí v jednom autě, nikoliv desítky lidí, jak bývá jinak v zvyku). Scénář měl sice pár logickejch nesrovnalostí, nicméně jinak byl i přes zvolený téma a akci spíš civilní až reálnej. Ze začátku hodně pateticky a klišoidně vyhlížející motiv záchrany migrantskýho syrotka byl nakonec solidně zpracovanej a závěr byl taky vcelku fajn (SPOILER: na závěru mi však trochu vadila jeho nejednoznačnost, kdyby Jim v buse jednoznačně zemřel, bylo by finále působivější. KONEC SPOILERU). Jak už někdo psal, asi se na celym bijáku pozitivně projevilo, že ho nakroutil producent Eastwoodovek. Nejde sice o nic, co bych musel nutně vidět znova, ale nakonec jsem byl oproti původním očekáváním (standardní akční béčko) vlastně hodně mile překvapenej, tři jistý hvězdy.

Žena v okně (2021)

Jenom dobrá filmařina a občas i atmosféra dobrej film neudělaj. V průběhu projekce jsem se často nudil (a fakt se mi nezdálo, že stopáž měla jen 100 minut), napínavejch pasáží bylo po skromnu a závěrečná pointa "zkušenějšího" diváka nijak za srdíčko nevezme. Po dlouhý době biják, kterej jsem skoro zapomněl i ohodnotit, jak mi rychle vyšuměl z hlavy, víc asi netřeba komentovat. Ale asi by bylo fér říct, že psychothrillery obecně nejsou muj oblíbenej žánr, takže si (nenáročný) fanoušci tohohle žánru můžou k mýmu hodnocení přidat ještě jednu hodně slabou hvězdu.

Sebevražedný oddíl (2021)

Po projekci mám hodně rozporuplný pocity. Potěšil mě na poměry blockbusterů odvážnej gore, (částečně i díky tomu) fajn akce, nepředvídatelná úmrtnost postav, hlášky nebo jeden z hlavních motivů, kterej USA nevykresluje v uplně nejlepšim světle. Na druhou stranu mě dobrá polovina hlavních postav vůbec nesedla, ať už svym vizuálem nebo schopnostma (Polka-Dot Man dokonce v obou kategoriích). No, tak aspoň, že King Shark, Bloodsport nebo Harley Quinn byli fajn. Střídání svižnejch a ukecanejch pomalejších pasáží taky nebylo dle mýho gusta stejně jako místama zvláštně zvolenej soundtrack. Uplně jsem postrádal nějakýho pořádnýho záporáka, hlavní monstrum byl teda jeden velkej úlet a za mě asi jeden z největších problémů celýho filmu. Asi to tak všechno v komiksech bylo, ale mně tohle přebarvičkovaný crazy pojetí komiksovýho žánru s ulítlejma kostýmama nic moc neřeklo. Upřímně se radši někdy znova podivám na poněkud míň výraznej, ale za to z mýho pohledu líp koukatelnej, původní biják.

Black Widow (2021)

Po roce jsem byl opět v kině, tolik asi k opravdu upřímnýmu nadšení v souvislosti s timhle bijákem. Jinak biják samotnej spíš průměrná podivaná. Technická a herecká stránka jsou fajn a pobaví i pár hlášek nebo vtípků, ale s tim už u Marvelu člověk tak nějak automaticky počítá. Příběh samotnej mě moc neoslovil, překvapení nepřines v podstatě žádný a ačkoliv si občas rád stěžuju na překombinovaný scénáře, tentokrát bych vzhledem k až příliš přímočarýmu scénáři nějakou menší dějovou odbočku nebo nějakej další vedlejší motiv uvítal. Na druhou stranu přines námět aspoň množství cat-fightů (ačkoliv akce celkově moc nebylo a žádná akční scéna nebyla nijak extra zajímavá) a ženský castingu celkově vládly, na což byla občas radost pohledět. Málokdy se mi u Marvelovky stane, že budu muset poměrně důkladně hledat důvody, proč se na ní podivat znova, což se mi tentokrát přesně stalo. Za filmařinu, ženskej casting a pár hlášek třetí hvězda.

Zvrácenost strachu (2020)

POZOR SPOILERY Dle množství pochvalnejch recenzí jsem teda čekal mnohem víc. I bez traileru jsem tušil, kam se děj oproti původnímu příběhu (vlk) stočí. Minimálně od doby, kdy Joe najde zavražděný lidi v lese na jednom místě to bude jasný uplně každýmu. A "záhadnost" týpka, kterýho máma s dcerou zachráněj a léčej, byla díky tomu taky hned pryč. Jediný, co mě fakt zaskočilo, byl samotnej závěr. Já mám teda gore rád, ale měl by mít v příběhu aspoň nějaký svoje opodstatnění. V tomhle případě mi však přišlo gore finále hodně prvoplánový a už vůbec jsem nepochopil, proč teda nemohli tvůrci ukázat, co vrah proved dceři? Chování postav pak místama dostávalo dost na frak (proč Joe po tom, co viděl, pátral po vrahovi na vlastní pěst, fakt nelze pochopit). Tvůrci to asi mysleli dobře, jenže výsledek bohužel moc dobře nedopad. Na druhou stranu výprava byla fajn a filmařina s atmosférou byly v rámci žánru nadprůměr, dvě hodně silný hvězdy.

Noví mutanti (2020)

Hlavní hrdinové nezajímavý a občas až nesympatický. První polovina hrozná nuda a druhá akčnější půlka nakonec nepřinesla vůbec nic zajímavýho. Celej biják smrděl nízkym rozpočtem v podobě pár herců v jednom baráku, kulisy téměř žádný, jen pár digi monster. Příběh jedno velký klišé bez jakýhokoliv překvapení a s absencího nápadů. Úpadek X-maní série "zdárně" pokračuje. Za mě suveréně nejhorší díl.

Luca (2021)

Sem tam pobavil nějakej vtípek, atmosféra přímořskýho italskýho městečky nebyla špatná a závěr měl v oblasti emotivnosti slušný grády. Na animák obecně to neni uplně málo, jenže Pixar sám sobě nastavil laťku hodně vysokou a jde tak pouze o průměrnou pixarovku s příliš jednoduchym až klišoidnim příběhem bez zajímavějších nápadů.

Tiché místo: Část II (2020)

Dvojka jede na jistotu, což je v rámci technický nebo herecký stránky srovnatelný s prvnim dílem naprosto v pořádku. Co se týče dramaturgie a scénáře, moc novejch nápadů se neobjevuje, což už potěší o něco míň. Pak jsem měl vzhledem k závěru pocit, že byla dvojka koncipovaná jako druhej díl z eventuální trilogie. Takže by to ten třetí díl opravdu chtělo a pak bych tuhle výtku dvojce samozřejme prominul. Amosféra ale byla místama hodně slušná a filmařina fajn. V rámci hororovýho žánru stále s přehledem slušnej nadprůměr, čtyři hodně slabý hvězdy.

Jako v bavlnce (2020)

Před projekcí jsem moc nestudoval námět, takže jsem měl za to, že půjde hlavně o šmejdský prakticky zástupkyně a snaze příbuzenstva podvedenejch klientů sjednat nápravu. Pravda, děj se stočil poměrně originálnim směrem, jenže hlavní problém byl, že nebylo v příběhu komu fandit, všechny hlavní postavy byly ujetý a celej biják na mě i proto působil dost nesympaticky. Prostě jsem v tomhle souboji sviní nedokázal najít něco zajímavýho nebo smysluplnýho. Navíc zejména chování Marly v určitý části příběhu, kdy nabyde schopnosti zkušenosti tajnýho agenta, byla donebevolající pitomost a Romanova nabídka směrem k Marle v závěru na tom nebyla o moc líp. Mně tohle fakt nic neřeklo a jedinej zajímavej moment byl uplnej závěr ve smyslu "karma je zdarma", dvě silný hvězdy.