Drahokam (2019)

Nevim, fakt nevim z čeho jsou všichni tak vyndaný. Jo, Adam Sandler po delší době zase skvěle zahrál (ale že umí hrát už vim dávno). Jenže pořádný tempo a napětí začínal biják nabírat až v samotnym závěru a zejména první polovina byla totální nuda. Stopáž z mýho pohledu mohla být klidně o půl hodiny kratší a vůbec nic by se nestalo, naopak by to jen bylo ku prospěchu věci, protože by se daly prostříhat nudný pasáže a ubrat pár zbytečně uřvanejch scén. Poslední kapkou byla otravná hudba, která byla většinu času naprosto mimo scény, který měla dokreslovat. Věřim, že s pořádnou hudbou a výraznou redukcí stopáže by se klidně mohlo jednat o slušnej nadprůměr. Takhle jen zdlouhavá a nadbytečně uřvaná nuda se zajímavym závěrem, dvě silnější hvězdy.

Cargo (2009)

Evropský scífko se moc často nevidí a v tomhle případě má ještě k tomu povedenej vizuál a zajímavou atmosféru. Po technický stránce teda fajn, herecky obstojný, byť si myslim, že se do castingu dala sehnat aspoň jedna menší hollywoodská hvězdička. Akce je spíš po skromnu a příběh se většinou spolíhá na dialogy a ústní výměny názorů. Námět mi nepřišel jako nic světobornýho a často jsem měl pocit, že jsem něco obdobnýho už viděl jinde. Příběh měl docela dost logickejch nesrovnalostí a nezdráhal se používat víc nebo míň pravděpodobný náhody. Těch 107 minut se bohužel subjektivně zdálo delší než ve skutečnosti, což byl asi uplně největší problém. Třetí slabší hvězda za vizuál s atmosférou.

Charlieho andílci (2019)

Nenápaditá a nezajímavá podivaná. Elizabeth Banks by radši měla zustat u hraní nebo se aspoň nepouštět do akčního žánru a ještě se v něm pokoušet o stylovou cool podivanou. Když už nic jinýho, bývali Charlieho Andílci aspoň sexy podivanou, ale ani to tentokrát neplatí. Snad jenom v případech, kdy měla Stewartka dlouhý vlasy se mi lehce odkrovavala hlava, ale její lesbickej look po sundání paruky mě už fakt nebral. Patrick Stewart se hodně snažil, jenže jak se řiká "z hovna bič neupleteš", takže jeho snaha přišla celkem vniveč. Pro ženský možná fajnovej akčňák, pro chlapy žánrová rutina (nebo spíš nuda) bez větší porce sex appealu. Druhá hvězda za pár akčních scén, výpravu do Evropy a soundtrack.

Jumanji: Další level (2019)

Zábavy je pořád dost, takže nuda nehrozí a oceňuju taky snahy o "upgrade" námětu (dvě důchodcovský postavy v Jumanji nebo možnost výměny postav). Ale přesto si myslim, že se zejména z "omlazenejch" důchodců dalo vymáčknout víc a příběh nemusel být tak klišoidní. Všechno se totiž bez většího překvapení vyvíjí většinou tak, jak blockbusterů znalej člověk očekává. A reálnější look exteriérů včetně menší porce digitalizace mi minule sednul víc. Minule jsem byl hodně spokojenej. Na druhej pokus už jsem "jenom" spokojenej. Na případnej třetí pokus, kterej z části naznačila titulková scéna jsem ale určitě stále zvědavej, tři silnější hvězdy.

Smrt jí sluší (1992)

V pozornosti mě dokázal celou dobu udržet hlavně skvělej vizuál a Zemeckisova jistá filmařina, jinak jsem se zase tak moc nebavil. Párkrát jsem se zasmál, ale ve scénáři jsem postrádal pořádný hlášky, gagy a víc černýho humoru. Výprava v podobě samejch interiérů mi přišla hodně strohá a biják tak na mě občas působil spíš jako divadelní hra. Moc nepotěšil ani přehrávající Bruce Willis, kterýmu role slabocha a posery fakt nesedí. Meryl Streep s Goldie Hawn byly naopak fajn dvojka a dobře zahrály nevypočitatelnou ženskou náturu, kdy se z nejlepších přítelkyň stanou úhlavní nepřátelé a naopak, stejně jako ženskou pomstychtivost, intrikářství nebo touhu po věčnym mládí. Zajímavejch témat bylo bezpochyby hodně, bohužel se je však nepodařilo na plátno dostat jako něco fakt zajímavýho a ta hodina a tři čtvrtě se občas trochu vlekla, protože sympatický tempo a víc zánavy přines biják až po "smrti" Madeline (někde za polovinou stopáže), tři jistý hvězdy.

Vzteklina (2018) (seriál)

Severskou kriminálkou bych Vzteklinu uplně nenazýval, na to je přece jenom málo nekompromisní a drastická. Ale místama napínavou až znepokojivou atmosféru ji nelze upřít. První díly mě uplně nevzaly, ale s blížícím se závěrem mě příběh zajímal stále víc. Líbilo se mi, že se od vztekliny najelo na jinou dějovou linku a závěrečný rozuzlení bylo fajn, byť jsem měl u jistý postavy správný tušení "kdo za tim stojí", ačkoliv její motiv jsem se dozvěděl až v závěru. Trochu mě zklamala stylizace postavy virologa a jeho holčičí party do rolí vyšetřovatelů, protože pohled z pozice kriminální policie by mi přišel mnohem uvěřitelnější. Celkově ale sympatická podivaná z Kavčích hor, ze který si sice na prdel nesednu, ale na poměry TV seriálů solidní práce. Jsem rád, že má ČT v posledních letech v týhle oblasti co nabídnout, protože produkce ostatních českejch televizí je poněkud zoufalá. Za atmosféru, filmařinu, herce a námět čtvrtá slabší hvězda.

Smrtící stroj (1994)

Na Death Machine se dá koukat buď jako na prachobyčejnou vykrádačku Vetřelce, Univerzálního vojáka a dalších akčních hitů osmdesátejch let nebo na svym způsobem fanouškovskej projekt vzdávající hold těmhle akčním legendám. Dle různejch narážek (hlášky nebo jména postav) za sebe volim druhou možnost. Jenže fanouškovská amatéřina nečouhá jenom ze scénáře, ale taky z low-cost kulis, efektů a občas i herců. Ještě víc mi ale vadila až céčková první hodinka se šnečim tempem vyprávění a téměř žádnou akcí. Bohužel jsem měl k dispozici jenom nejdelší dvou hodinovou verzi, což byla jednoznačně chyba. Druhá polovina byla v rámci možností vcelku fajn, byť balancovala někde na hraně skvělýho céčka a ve světlejších momentech průměrnýho béčka. Dvou hodin života sice nelituju, ale představa druhý projekce vyvolává pocity ztráty času, dvě silnější hvězdy.

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Po dvojce, která se neúspěšne snažila jít trochu jinou cestou opět návrat ke kořenům. Freddy tak opět řádí ve snech, což mu svědčí nejlíp. Menší problém jsem ale měl s nesympatickejma teenagerama ze cvokhausu. Scény jenom s nima mě fakt moc nebavily a občas spíš otravovaly. Naštěstí bylo scén s Freddy Kruegerem dost (mnohdy byly navíc dost nápaditý) a potěšilo i slušný finále, hlášky nebo masky, takže se trojka nakonec dostala do lepšího průměru za tři silnější hvězdy.

Přenašeči (2009)

Ideální instruktážní video pro aktuálně hrozící epidemii koronaviru, kterýmu tvůrci vizionářsky nasadili korunu hláškou "Můžou za to šikmooký." :-) Komorně pojatá postapokalyptická roadmovie, která se kromě thrillerovýho pojetí veze i na dramatický vlně. Nicméně využití obou složek zustalo vzhledem k potenciálu námětu někde na půli cesty, takže bych uvítal, kdyby se tvůrci vydali víc jednou nebo druhou cestou. V tomhle pojetí je výsledek "nemastnej neslanej" a tempo vyprávění dost pomalý, takže i za skromnejch 80 minut stopáže jsem občas neměl k nudě příliš daleko. Potěšil ale Chris Pine v necharakterní roli nebo povedená postapokalyptická atmosféra podtrhující bezvýchodnost situace, do který se hlavní postavy dostali, tři jistý hvězdy.

Otčím (2009)

Nejde o špatnej film, ale kromě sympatickýho castingu nebo filmařiny nemá čim zaujmout. Škoda, že se nepodařilo mnohem víc zužitkovat dobře vybranýho představitele záporáka (otčíma) a poskytnout třeba taky větší vhled do jeho psychopatický mysli. Mysteriózní atmosféra panuje jenom v úvodu, napětí se podaří vyvolat jenom párkrát a zajímavější (jediná) akce se objeví až v závěru. Taky mi přišlo podivný, jak moh David žít několik let v několika rodinách, aniž by se prozradil (falešný čočky; neochota se fotit; kde moh pořád vydělávat prachy pro rodinu, když nechtěl dávat občanku; jak se moh neustále vyhybat situacím, kdy by musel svojí identitu prozradit apod.). Kdyby šlo o první a poslední rodinu, byl by příběh hned uvěřitelnější. Ženský jsou sice občas blbý, ale takhle snad ne. Pěkně nakroucená žánrová rutina, která občas nudí a nedává žádnej důvod si na ní v budoucnu vzpomenout, dvě silnější hvězdy.