Motýlek (2017)

Originál jsem neviděl, takže nebudu srovnávat. Převážně jsem se bavil, ale občas jsem se taky trochu nudil. Scény ze samotky mě moc nenadchly a závěr na Ďábelskym ostrově se trochu vlek, což považuju za největší problém, protože co jinýho by mělo být napínavějšího než samotnej závěr? Občas jsem měl trochu problém uvěřit, jak velký přátelství mezi Degem a Papim vzniklo (standardní problém bijáků z věznic pro ty nejhorší živly) a taky mi nepřišlo moc reálný, jak se oba několikrát domlouvali na útěku a ani jednou je nezaslech jinej mukl, kterej by se buď chtěl přidat nebo je prásknul. Jinak však solidní práce ať už šlo o herce, výpravu, filmařinu nebo hudbu. Škoda nevyrovnanýho tempa vyprávění, nudnějšího závěru a delší stopáže, víc jak tři hvězdy fakt dát nemůžu.

Zánik (2015)

Že je Extinction víc drama o životě v postapokalyptickym světě než hororovej thriller mě moc nevadilo. Jen jsem nějak nemoh přijít na chuť scénám táta-dcera, který byly většinou příliš zdlouhavý (hlavně na začátku) a zbytečně nafoukly stopáž na skoro dvě hodiny. Moc nepotěšily ani digitální zasněžený exteriéry, který mnohdy nepůsobily moc realisticky. Rozplétání událostí, který se staly mezi Jackem a Patrickem bylo naopak vcelku zajímavý (i když s blížícím se twistem v tomhle směru poměrně předvídatelný). Dál se mi ještě líbil nápad nechat zombie adaptovat na jiný životní podmínky, díky čemuž nešlo o uplně klasickou zombie podivanou. Jenže i přes veškerou snahu tvůrců udělat tak trochu jinou žánrovku u mě převládá zklamání z delší stopáže a nevyužitýho potenciálu. Třetí slabá hvězda za akční finále.

Wolf Creek 2 (2013)

Oproti jedničce velkej posun, co se týče zábavnosti. Dvojka se už evidentně jenom velice volně inspiruje skutečnejma událostma, takže občas může být sympaticky přehnaná (porcování skopčáka nebo katakomby). Vidlák Mick Taylor je jakožto radikální australskej vlastenec se vzhledem Wolverina v důchodu pronášející jednu hlášku za druhou fajnová hororová postavička. Samozřejmě by se dalo lehko kritizovat náhody, s jakejma na sebe postavy narážej nebo různý nelogičnosti (Odkdy jezděj trucky s návěsem znatelně rychlejc než offroady?), ale v tomhle žánru holt musí být člověk benevolentní. Čtvrtá slabá hvězda za velkou porci nadhledu, znalostní kvíz a zábavu.

Zelené peklo (2003)

První půlka, kdy se místo zdlouhavýho vyslýchání a slovního popisování událostí odehrávaly verze příběhů dle jednotlivejch aktérů "jako v reálu", byla docela fajn. Basic v ní působil spíš jako akční biják než krimi a McTiernan měl v akčních scénách možnost ukázat, že svoje řemeslo stále ovládá. Jenže pak přišla druhá půlka, kdy se fakt začalo vyšetřovat a hlavně kupit různý zvraty. Děj byl natolik překombinovanej, že ve výsledku ani moc nechápu, jak to celý ve skutečnosti bylo. Ale vzhledem k tomu, že mě Basic ani nedokázal pořádně vtáhnout do děje a většinu času jsem se spíš nudil, je mi to vlastně vcelku jedno. Přemýšlel jsem o třetí hvězdě za akční scény a casting, nicméně kvůli zmatečnýmu scénáři jí fakt přihodit nemůžu.

Proroctví (2009)

Bohužel i po deseti letech stále platí, že je Knowing jeden z posledních dobrejch bijáku Nicholase Cage. Ten se totiž tentokrát skoro nenudí ba dokonce hraje a k dispozici má zručnýho režiséra nebo obstojnej scénář. Začátek je fajn, většinu času se daří budovat napínavou / mysteriózní atmosféru, vizuál neurazí a nějaká akce se taky objeví (letadlo a metro slušný). Závěr se mi na jednu stranu líbil svojí nekompromisností (dění na zemi), na druhou stranu mě trochu zklamal viz SPOILER: Menší problém jsem měl s náboženskym podtextem. Bylo by lepší, kdyby vše zustalo jen u náznaků, aby si každej vše domyslel dle svýho. Leckdo by pak moh být spokojenej s drsnějšim závěrem a kdo by chtěl, ten by si jeho druhou část dal dohromady. Explicitní konec v podobě Adama a Evy, Noemovy archy nebo ráje byl uplně zbytečnej a dost patetickej. KONEC SPOILERU. Je to o fous, ale nakonec přihodim čtvrtou slabší hvězdu za filmařinu, atmosféru a finále (aspoň z části hodně dobrý).

99 domovů (2014)

Smutný poselství o tom, že makléř / poradce je častějc člověk, kterýmu jde předevšim o svoje dobro a pak někde v dáli (možná) o dobro klienta. Michael Shannon zahrál bezohlednýho psychopatickýho realiťáka dokonale a Andrew Garfield taky nebyl vůbec marnej. Dál se mi líbily dialogy, civilní atmosféra, příkladně vyhrocený scény (vystěhování) a určitá autentičnost snímku, kterou však trochu kazila absence větších morálních dilemat Dennisovi postavy, když měl začít pracovat pro Carvera. Prostě se mi nechtělo moc věřit, že by do tohohle businessu slušňák jako Dennis tak lehce zaplul a nakonec by si v něm tak liboval a sám vymýšlel různý ojebávky. Vzhledem k tomu mi pak zase příliš neseděl závěr. Jinak v podstatě bez výhrad, čtyři slabší hvězdy.

Gamer (2009)

Pár scén ze "společnosti" mělo šmrnc (polonahý ženský samozřejmě fajn:)) a řikal jsem si, že mi stylem občas připomínaj Crank, aniž bych věděl, že jde o stejný tvůrce. Scény ze světa "zabijáků" mohly být super, jenže akce byla díky zběsilý kameře občas nepřehledná. Scény v reálnym světě pak nestály skoro za nic. Největšim nepřítelem pro leckoho nebude záporák nýbrž scénář. Samozřejmě v tomhle žánru neočekávám žádný dechberoucí příběhy, ale Gamer působí spíš jako přehlídka různorodejch scének, který se nedaří pořádně slepit dohromady a převládá chaos. Třetí slabá hvězda za Rkovej rating, soundtrack a pár slušnejch nápadů.

Blue Ruin (2013)

Ani jedna postava nebyla pořádně sympatická, nějaký postavy byly spíš ujetý (Dwightův kámoš se zbraněma) a o hlavnim hrdinovi panuje po projekci víc otázek než odpovědí (Proč je na ulici? Jak vypadal jeho život před tim? Jakto, že je na "obyčejnýho" člověka poměrně bojeschopnej a nebojácnej? Co nějakej flashback toho, co se přesně před dvaceti lety stalo?). Ze začátku jsem dokázal občas ocenit zvláštní atmosféru, jenže potom začalo sílit znudění pomalym tempem vyprávění s minimem dialogů a bez větší gradace napětí. Divnej snímek, ve kterym si ale leckdo může evidentně najít něco zajímavýho (nic proti). Mě to však uplně minulo, dvě silnější hvězdy.

Memento (2000)

Už svym celovečernim debutem zamířil Christopher Nolan mezi nejlepší režiséry a scénáristy "v jednom". Na Nolanovi si hodně cenim, že i když točí zamotanější příběh (viz Inception a jeho tři dějový úrovně), člověk se v příběhu v podstatě neztrácí. Scénář má super námět, kdy závěrečnej twist přichází díky zvolenýmu stylu vyprávění vlastně na začátku příběhu. A ještě lepší je, že i když se vypráví pozpátku, graduje napětí minimálně stejně, jako u kvalitního bijáku s klasickym stylem vyprávění. Uvítal bych však o něco víc akce a "černobílý" scény mě občas trochu nudily (jakkoliv byly pro příběh zásadní). Taky by moh leckdo namítnout, že pokud si Leonard pamatuje jen posledních pár minut (dejme tomu čtvrt hodiny), asi by se ve skutečnosti zacyklil neustálym studiem indicií (fotek, kérek i papírků bylo fakt dost), než by se odhadlal udělat další krok, ale i tak je ve svym jádru tenhle biják scénáristická lahůdka :) Nakonec teda pátou hvězdu nepřihodim, ale čtvrtou silnou hvězdu za hudbu, Guye Pearce a námět zkrátka dát musim.

Jan Palach (2018)

Filmařský řemeslo solidní, faktograficky asi v pořádku, herecký obsazení fajn (Viktor Zavadil v roli Palacha válel). Asi nejvíc mě zaujala dobová atmosféra, na který se hodně podílela výprava a skvělý kulisy, kdy pražský ulice brázdily nejenom dobový auta, ale i tramvaje. Jen jsem v závěru postrádal ještě zmapování posledních dní Palachova života v nemocnici, reakce jeho blizkýho okolí na jeho čin a aspoň dovětek v podobě titulků, co jeho čin pro tehdejší společnost (i po dvaceti letech v roce 1989) znamenal. Souhlasim s názorem, že tenhle Sedláčkův výtvor funguje líp jako výpověď o tehdejší době než o Palachovi samotnym, tři silnější hvězdy.