• Austrálie

Scénografie:

Robert Webb

Kostýmy:

Nicola Dunn

Ano, toto je mé australské léto. Austrálie... Zmizet tam na výletě není žádný problém. Je to rozlehlá a nádherná, divoká země, místy neosídlená...Vody většinou pomálu a jídla také. Havěti spousta.... Dotyčný prostě zmizí. Já už jen když jsem viděl jak partička si to maže opuštěnou route prastarým Fordem Granada někam k vedrem se vlnícímu obzoru, ihned mně napadlo co kdyby se tomu nezkušenému mládí, ten pekáč podělal.. Podle názvu jsem čekal, že tu budeme mít nějakou smečku divočejších psovitých zviřátek a nějaké ty teenagery, kteří jim budou sloužit jako pobíhající kořist. Leč spletl jsem se zcela (snad pod dojmem nedávno viděného filmu také australské provenience, kde výletníky papá big krokodýl). Kdepak, o zvířátkách Wolf Creek není. Film dobře šlape, nenudí a i když divák lecos očekává, nemá pocit zbytečně promarněného času. Jak jsem už psal jinde, Australáci jsou jiní. Pokud si oblíbíte nějakého hrdinu a on zrovna na sebe strhuje pozornost ve velké části filmu, neznamená to, že se nutně musí dožít šťastného konce. Myslím konce filmu, konce svého se většinou dožije rychle :-). Sice tam bylo pár nelogičností (vy by jste si na útěku pouštěli cizí videa z dovolených?) ale chápu, že se snažili tvůrci těm s menší fantazií mírně polopaticky vysvětlit sled událostí... Film jsem viděl v cz dabingu a tedy tleskám tomu, koho napadlo obsadit hlas bodrého australského taťky hlasem Zdenka Maryšky. Ten si to tedy vážně užíval :-). Já tedy dávám ,,4 hlavy na špejli''. * * * *(16.7.2015)

Jeden z těch lepších thrillerů, jehož tempo pomalu, leč jistě, ústí v brutální jízdu plnou násilí. K vidění jsou i mnohem lepší kousky než tenhle, ale několik výbornejch záběrů, skvělá nevtíravá hudba a čas od času i logický myšlení hlavních postav vytváří slušný koukatelný dílo s docela silnou atmosférou a posouvá to tak film na slabší čtyři hvězdy.(10.9.2009)

Niekedy dlho nechápem, ako môžu tvorcovia filmu tak skaziť výborný začiatok a celkový nápad a pointu filmu, pretože toto dielko mohlo mať oveľa vyššie ambície. Stalo sa však ďalšou sériovou vyvražďovačkou. Škoda. Z austrálskej buranskej krajiny sa dalo vyťažiť oveľa viac. Napriek tomu celkom dobre vybudovaná atmosféra, dobrý strih a práca s kamerou. Nudiť sa nebudete. 65%.(24.7.2006)

• choze

Chabý australský pokus o hixploitation, čili buranské exploitation (např. Boormanovo VYSVOBOZENÍ). První půle zbytečná, pouze nastavující stopáž a druhá zhusta klišoidní (hrdinka najde v doupěti buranského zabijáka stopy toho, že ona a její kamarádi nejsou zdaleka prvními jeho oběťmi) a nic moc, vlastně jen nic. Nevím co na tom Hellblazer nachází nezapomenutelného, já si ten film budu pamatovat jen jako obrovskou ztrátu času a to mám exploitation ze srdce rád. Naopak musím říct, že remake TCM u mě nad touhle sračkou vítězí na celé čáře - obsahuje totiž aspoň dvě slušné scény (sebevraždu stopařky a její "rekonstrukci" R. Lee Ermeyem), zatímco tady byli tvůrci evidentně rádi, že se jim podařilo ošéfovat technickou stránku věci, ale film samotný těžce zazdili. Takže jednu hvězdičku za pěknou kameru.(27.8.2006)

Imho úplne zbytočná prvá polovica filmu, ktorá by sa dala skrátiť do "pätnásťminútového" úvodu podobne ako to bolo napr. v Blair Witch (v ktorom zoznamovací set-up plnil rovnakú funkciu) podkopáva vo výslednej kvalite nohy mimoriadne atmosférickej druhej časti, ktorá v duchu známej žánrovej línie "mladí ľudia v rukách psychopata" (Texas masaker a jeho variácie) predstavuje jednu z najkrvavejších a najsurovejších jázd posledného obdobia, všetko navyše správne podkreslené oznamom "Inspired by true events" a k tomu prináležitému účinnému minimalizmu v soundtracku ako i vhodnej obrazovej štylizácii.(23.9.2005)

• - Nápis při vstupu do starého dolu, kam si vrah veze své oběti, je jméno vraha batůžkářů Ivana Milata napsáno pozpátku, tedy Navithalim Mining Co. (BlackJoanna)

• - Spoiler: Ve filmu jsou celkem 3 mrtví. (Cheeker)

• - Nathan Phillips si navrhl design tetování, které má na rukách, úplně sám a původně je chtěl větší. (Cheeker)