Dredd (2012)

Na sci-fi snímek se zde sice objevuje jen minimum vědecko-fantastických prvků - jedna mutantka, do níž by to nikdo neřekl, a podivná zarudlá očka -, leč prostředí je o to syrovější a realističtější. Jednoduchý děj a ještě jednodušší zápletka nenechávají oddechu a přestože akce je stále akcí, kulisy jsou lahodné a Leně Headey záporačky prostě jdou. (Dodám, že mé hodnocení by bylo patrně ještě vyšší, kdybych před nedávnem neshlédl indonéský "Zátah".)

Desatero přikázání (1956)

Velké, statické a přesně dle titulků - pouze obrazový doprovod k příliš známému příběhu. Oceňuji všechnu tu výpravu a divadelní proklamaci, ale trojici hlavních herců jsem nedůvěřoval ani slovo. Ch. Heston nevěří snad ani sám sobě, Y. Brynner přes všechno šklebení a mávání hávem není skutečný antihrdina a A. Baxter, jež je z nich zřejmě nepůsobivější, by přesto nesvedla ani posledního otroka.

24 hodin (2001) (seriál)

Hodnotit Jacka Bauera je jako poměřovat moderní svět. Americká nátura je nekompromisně liberární, z Východu jde strach a ti ve všemožných hávech by měli zlevnit ropu. A přece tu nalézám napětí, akci a touhu po řádu, který nám všem tak urputně chybí... Omlouvám se, nechal jsem se trochu unést, leč tohle všechno mi hlavou probíhá při každé minutě každého z osmi dní (z nichž ten první byl subjektivně nejnudnější a ten třetí snad nejlepší, ač vysoce cením i dvou tak často kritisovaných washingtonských řad).

Fantom Paříže (2001)

Těžko stravitelné a obskurní až na samou mez uchopitelnosti, ale obrazově nádherné a podmanivé. Kdysi mne zaujalo ústřední monstrum, urputnost detektiva i prostředí opět se bouřící Paříže. Možná snímek za moc nestojí, ale má maličkost je ztracena, byť při opakovaném shlédnutí původní kouzlo vyprchává stále víc. Co se dá dělat, prostě tenhle film již nikdy neuvidím.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Bubny znějí na válečném poli, Hora vře a Prsten se leskne. Omluvte fanouškovské nadšení, ale jinak nemohu: Patrně nejepičtější dobrodružství, jež jsem měl tu čest kdy spatřit. Rozmáchlá gesta, patetické dialogy, výprava, kterou si ani nelze představit, a promyšlenost každého záběru. Ta nejklasičtější verse eposu v tom nejmodernějším možném kabátě.

Zátah: Vykoupení (2011)

Už dlouho jsem se takhle nekompromisně a jednoduše nebavil. Žádné dlouhé povídání, žádné váhání ani přemýšlení, pouze čistý boj o život - mohu-li to nadneseně říci.

Jack and Diane (2012)

Pochopil jsem jednu věc - v lesbické subkultuře patrně funguje metafora proměny v bestii (vlka, vlkodlaka, ...) dosti odlišným způsobem. Podivné, rozvleklé a vyjadřující se na základě spousty dívčích pohledů kamsi do dáli.

Projekt X (2012)

I když se sebezapřením budu doufat, že morální vyznění tohoto snímku je jen do extrému dovedený případ ironie (aneb tohle je tak šílené, že ani nikoho nenapadne zkoušet se identifikovat s hrdiny, natož se je pokoušet napodobit), nemohu kromě několika zábavných individuí nalézt nic, co bych mohl tomuto zbytečně dlouhému traileru přičíst ke kladům. Mé hodnocení tedy plyne z oné fanatické ochranky a zcela přehnaného plamenometčíka na konci.

Zvláštní dny (1995)

Zbytečně dlouhé na to, aby mohla vise zapůsobit skutečně utopicky, příliš očekávatelné na to, aby si kriminální zápletka mohla hrát se všemi naznačenými motivy. Škoda, že si na konci nesundal paruku z hlavy R. Fiennes...

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

"Konečně," shrnuje odevzdané konstatování Ch. Heyerdahla úplně vše. - A po letech je hodnocení obdobné: Příběhová linka slouží pouze k zábavnému, byť samoúčelnému představování různorodých pijavic a ač má vzdor své neoriginálnosti finální bitva jisté napětí a styl, vlastně se nestala, takže také nic. Kam se pak poděla romantická linka, je mi záhadou, ale fanoušci snad mohou být spokojeni.