Čínská čtvrť (1974)

Po řemeslné stránce vlastně není snímku co vytknout, a přesto nejsem zcela přesvědčen: Příběh samozřejmě precizně buduje fikční svět se vší jeho nevěrohodností a vypravěčskou nespolehlivostí, leč místy jsem měl pocit, že se ve své vlastní iluzi sám ztrácí, nedotahuje některé linky a nevysvětluje motivaci několikerých postav. Závěrečné skandální odhalení mi pak nezapadlo do celkové textury vyšetřování a ač bylo jistě šokující, vlastně mne nepřesvědčilo, že bylo skutečným hybatelem všech událostí, jež ke konci notně ztrácely dech. Což je škoda, protože J. Nicholson je podmanivě nepřekonatelný i s nařízlým nosem.

Poslední z carů (2019) (seriál)

Se žánrem dokudramat už jsem se delší dobu nesetkal, takže si odnáším svěží zážitek, který je (snad) poměrně věrný historickým záznamům, a zároveň má spád i potřebné napětí, ač stejně všichni od prvního dílu ví, jak příběh dopadne. Výběr hereckých představitelů se povedl včetně Rasputinova charismatu a zdařilá výprava i kostýmy umně zakrývají nutně nižší rozpočet; místy mne proto mrzelo, že stejnou událost nejprve herci předvedou a patřičně procítí, a experti poté to samé nadbytečně popíší, jako by se tvůrci pouze snažili nahnat stopáž. Nicméně soudím, že k danému žánru se zřejmě budu vracet častěji.

Malevolent (2018)

Z počátku povedená jednohubka s pomalu gradovanou atmosférou a zajímavě nakreslenými charaktery se bohužel k závěru mění na krvavou nudu s množstvím nelogických rozhodnutí a - při zpětném pohledu - se zcela zbytečným duchařským motivem. Nicméně rád vyzdvihnu práci s kamerou, která se nad míru vyvedla.

Kód Enigmy (2014)

Na životopisný film je snímek překvapivě zábavný, jen skromně srdcebolný a k závěru přiměřeně napínavý, aniž by přímočaře sázel na srážky nepochopeného génia se světem obyčejných lidí alá Sheldon. Navíc z hlediska syžetu odvážně volí prolínání tří časových linií a výsledek je bez obtíží srozumitelný, takže z mého pohledu a v rámci žánru výtečná podívaná.

Zkouška (1981) (TV film)

Zábavná jednoduchost staví na hereckém umění a přestřelce vzájemných slovních výpadů, a to vzdor skutečnosti, že herci nemají příliš co hrát a že scénář je spíše ukřičený, nežli skutečně vtipný. Snímek je tak zajímavý spíše tím, že dokazuje, jak byl minulý režim mistrný ve své sebeprezentaci.

Spravedlnost (2017) (seriál)

Výchozí předpoklad se jen tak nevidí a musím říct, že byl příjemným osvěžením, přestože nutně zvrátil celý příběh mezi hutně temné gangsterky a o vlastní kriminalistické pátrání už tolik nešlo. Z toho, co se rozehrálo ihned poté, mi běhal mráz po zádech a hltal jsem každý úkrok scénáře, který neměl slabé místo. Přesto ale nehodnotím absolutně, protože mi tvůrci nenadělili čtvrtou epizodu a děj skončil někde uprostřed... Zajisté tuším, že vše podstatné si inteligentnější divák domyslí a vyspekuluje a že zápletka byla moderně a umělecky (ne)dořečena, leč vzdor tomu bych si dal líbit, kdyby tvůrci naservírovali hezky postaru a jednoduše, jak to vidí oni, a možná, že by neuškodila nějaká poťouchlá moralitka na úplný závěr. Leda kdosi doufá v druhou sérii.

Hellboy: Královna krve (2019)

Postavy jsou sympatičtější než v minulé inkarnaci, protože pod nánosem rudého maskování stejně nic nezahrajete a (trapné) hlášky můžete pouštět z mikrofonu. Krvavé akce je přehršel, přičemž tvůrci si očividně libují v zohavování náhodných kolemjdoucích, a přestřelenost některých zápletek zřejmě k Hellboyovi patří. Co však beru jako jednoznačný klad, je přímočará zábavnost, která uhání kupředu bez výrazného zdržování rozmíšky mezi otcem a synem nevyjímajíc, takže soudím, že propad tohoto snímku je způsobem primárně pověstí toho předchozího, což je škoda. A ještě zmíním povedená monstra na konci - takhle by Peklo mohlo vypadat.

Hellboy (2004)

Nacisticko-okultistické pozlátko funguje jako vždy a jednotlivé postavy jsou překrásně uhozené, ale stále si myslím, že kultovní status tohoto dílka je způsobem především odvahou režisérovou nežli nějakou jinou kvalitou. Nicméně R. Perlman je sympaťák, o tom žádná.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Pokračování je přeplácanější nežli první díl (vrcholem je scéna v trollí vesnici), a jeví se přibližně stejně zábavné, takže úplně chápu, že se třetím dílem to příliš nevyšlo, ačkoli G. del Toro jistě měl svou vizi a snad by ji dotáhl do nějakého smysluplného konce.

Bright (2017)

Zábavná žánrová podívaná povedeně lavíruje mezi akční párťáckou podívanou a popisem, respektive rozvíjením načrtnutého fantaskního světa. Nebýt několika trapných hlášek a nevyužitého potenciálu záporných postav, jež se scvrkly na nemyslící mlátící stroje, neváhal bych hodnotit ještě výše, takhle snad mohu alespoň doufat v pokračování.