• Thriller

Synové (2006)

Intenzivní psychodrama, které nemělo problém udržet moji pozornost. Mladý týpek vypátrá pedofila a spouští tím pro několik postav nepředvídatelný řetězec událostí. Film je silný v tom, že každá postava, i ten hajzl pedofil, je zobrazena lidským způsobem, přes své chyby mají i sympatické vlastnosti. Svědomí, morálka, pomsta a naštvání, tohle všechno vyústí v napínavý, téměř extrémní závěr s vychytanou atmosférou poslední minuty.

Endeavour (2012) (seriál)

Jednoduše parádní detektivní seriál s okouzlující britskou atmosférou, nostalgií a dobovými detaily. Každá epizoda začíná z několika směrů, nesouvisejících osob a příběhových linií, aby se při vyšetřování záhadných vražd zapotil nejen detektiv Morse, ale i já, erudovaný přemýšlivý divák. Potěšilo mě i vykreslení několika (přesněji tří) vedlejších postav a že to vše klapalo i bez zjevného násilí a sprostých nadávek, mně při hodnocení ponechalo jen jednu možnost.

Endeavour - Pilotní díl (2012) (epizoda)

Jeden z nejoblíbenějších britských detektivů mladý Endeavour Morse a jeho první skutečný policejní případ. Ač zelenáč, je vždy o krok napřed před svými úmornými kolegy, což mu přináší problém s autoritami, ne vždy mu jde vyšetřování podle představ, ale jinak je to přirozený detektivní talent. S prvním půllitrem, láskou k opeře a křížovkám se pouští do objasnění zmizení 15-leté studentky. Shaun Evans v hlavní roli odvádí skvělou práci a rozhodně se těším, že mě v dalších případech nechá více nahlédnout do jeho charakteru. Vlastně nemám co vytknout, takže mi vychází elegantních pět hvězdiček.

Maelström (2000)

Někdy není špatné mrknout se na filmy budoucích slavných režisérů, kteří začínali s pár drobnýma v kapse a evidentně šetřili kde se dalo. Například tenhle příběh musela odvyprávět ryba s hlavou na špalku, aby se ušetřilo na opravdovém vypravěči...a kam to dnes Denis dotáhl !

Doktorka Fosterová (2015) (seriál)

Jak roztrhat život důvěryhodné lékařky aneb "Ani peklo neběsní tak, jako žena zrazená". Brilantně napsaný a dokonale zahraný příběh zrady a pomsty jednoho rozpadajícího se manželství, ve kterém jsem z herečky Suranne Jones nemohl spustit oči a hltal jsem každé její gesto i slovo. A finální díl, to byla dlouho neviděná konfrontační smršt', u které jsem seděl jak zařezanej.

Fúsi (2015)

Obrovitý a nesmělý čtyřicátník Fúsi ukázal všem módním superhrdinům, že každá bitva se dá vyhrát jen s dobrým srdcem. Smutný film co umí příjemně zahřát, ale i pořádně zabolet u srdce.

Ztraceni v Mnichově (2015)

Tak snad abychom přehodnotili historii o Mnichovské zradě? Rozhodně je to nejabsurdnější fraška o mluvícím papouškovi a české historii jaká existuje. Začátek jako z kategorie nenáročných komedií pro rodiny s dětmi, s dějovým zvratem se však film stává mnohem chytřejším a vtipné momenty pana Myšičky s jeho všemožnými alergiemi byly k zesrání. Moje uznání pro film ke konci rostlo a nižší ohodnocení přičítám tentokrát na vrub své netrpělivosti.

Kdy se máma vrátí? (2015)

Rodinné, spíše pocitové drama běžných událostí, které přináší třídní rozdíly v dnešní Brazílii. Neskutečně přirozený film v hlavní roli s okouzlující hospodyní Val, kterou nešlo nemilovat a nechytat se s ní společně za hlavu kvůli problémům, které film vychrlil po příjezdu její dcery. Ona by si za svoji energii zasloužila plných pět hvězdiček, ale abych je udělil, chyběl mi ve filmu nějaký větší konflikt. I tak to bylo velmi příjemné brazilské překvapení za 80%.

Noc v New Yorku (2014)

Chris Evans si jako režijní prvotinu vybral malý intimní film, jednoduše romantiku bez efektů. Jenže to jediné kouzlo je tam on sám, džentlmenský Nick, který se snaží zachránit jednu ženu od hrozné noci. Chatrný a nepřirozený scénář mě zaujal nejvíc tím, že měl-li to být film o závodu s časem, tak ta jejich pohodová noční procházka s uvolněným vyprávěním, jaksi postrádala jakoukoliv naléhavost. Raději si Chrise zapamatuji z "Puncture".

Rozkaz (2008)

Drsný film z konce finské občanské války, který nemá hlavního padoucha ani hrdinu. Jen dva muže a jednu ženu zajatkyni, která hýbe celým dějem. Krása finských lesů a jako protipól pro někoho šokující, i když většinou vkusně natočeny realistické scény, efektivně dotvářely psychologii intimních vztahů, netradičních sklonů i krvavého rozuzlení. Vnímavější divák si dokáže najít cestu ke všem hlavním postavám a i když se s ohledem na krutost doby nedal čekat št'astný konec, nakonec si paprskem naděje tohle historické drama na pár postav posvítilo. Skvělý film.