Hanebný pancharti (2009)

Po druhém shlédnutí nechávám hodnocení beze změny, ale s jistotou můžu říct, že chovám k panchartům víc sympatií než napoprvé. Co jsem filmu vyčítal při první projekci (a to vlastně platí i nyní) je nevyužití potenciálu samotný židovský mordparty. Očekával jsem,že film bude,jak název napovídá, převážně o nich, ale zabijáci nácků tvoří jen část skládanky a rozhodně by zasloužili víc prostoru. Trochu blíž se divák seznámí prakticky jen s Hugo Stiglitzem v krátkým medailonku z minulosti,kdy a jak ho Rainova banda naverbovala,ale o dalších výraznějších charakterech jako je Donny "baribal" Donowitz a především Aldo Raine se nedozví bohužel už nic a to je škoda. Jednotlivý části mozaiky a dialogy jsou ale tradičně vyšperkovaný (někde možná až moc,ale to je zkrátka Tarantino..) a každá samostatná příběhová linie je wunderbar a pünktlich (btw,nejvíc jsem si oblíbil sklepní pasáž s následným odstřelováním koulí). Taky je to asi jedinej film,ve kterým nejen že snesu, ale dokonce zbožňuju němčinu.

Pěsti ze železa (2012)

Man with the iron fists není ničím jiným než fan záležitostí (s větším rozpočtem a délkou celovečerního filmu) a právě tak se k němu musí přistupovat. Rza je hudební producent a velkej fanda, pravděpodobně neexistuje kung-fu flák, kterej by neviděl. Na východní filozofii a asijských bojovkách vystavěl svojí produkci, ať už samplováním filmů nebo textama (na vysvětlenou těm,kteří nechápou a jsou pohoršeni tímhle zvláštním pelmelem...oumajgád,hiphop+kung-fu+černoch v Číně?! Mamíí,tatíí, to nedává smysl! ) .Na základě těhle faktů mu proto leccos odpustím. Na druhou stranu, právě na základě těhle faktů bych čekal vymazlenější žánrovku a využití střihů i hudebních podkladů typických pro čínskou produkci z dílny Shaw Brothers a dalších. Vynikající je úvod, kdy se dva klany rubou za doprovodu předělávky legendární "Shame on a nigga". Děj i postavy jsou rozpačitější ,ale snesitelný, kostýmy i výprava dobrá a i na akci se rozhodně dá koukat. Každopádně se ale toho materiálu dalo zhostit líp,možná tomu uškodil i sestřih, těžko říct. Rza není herec a alespoň ve svým filmu mohl projevit víc snahy hrát a netvářit se stejně jako ve většině klipů a svých železných pěstí využít trochu víc. Nad účastí Russella a Lucy ale rozhodně nebudu ronit slzy jako zdejší plačky, naopak mě baví, že jsou ochotni si odskočit i do podobnýho béčka,proč ne. Je až zarážející výskyt slov opice a negr v komentech (s vyjímkou verbala,tady už je to folklór), bylo by dobrý občas odložit svoji ku-klux kápi spíchnutou z mámina prostěradla. Haters gonna hate, nic novýho pod vycházejícím sluncem. 3,5*.

Zúčtování v Malém Tokiu (1991)

Ten plakát jsem ve videopůjčovně zbožňoval (i teď bych si ho píchnul na stěnu). Lundgren vypadá cool, mladej Lee je sympaťák, Tia sexy míšenka a Tagawa se svojí vizáží nejvostřejší yakuzák široko daleko. S odstupem let, i přes nádech melancholie a lásce ke starým béčkovým akčňákům 2,5*.

Predátor X (2010)

Kdyby z filmu vystříhali všechny záběry s herci a gumoidním pliosaurem, byl by to celkem pěknej dokument z podzimních floridských bažin, ta krajina je úchvatná. Závěr filmu je jedna z nejvíc LOL scén v dějinách monster braku. "Ta hnusná věc mi ukousla ruku, tak jsem si sehnala dynamit.", tomu říkám vyvrcholení :D

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Hansel se sestřičkou Gretel jsou menším zklamáním. Nápad natočit popcornovej fantasy akčňák na motivy klasický pohádky nebyl špatnej (z původní verze je tam teda jen úvodních několik minut..), ale celkový dojem je rozporuplný a scénáristicky rozháraný. Obsazení je fajn, ale chemie mezi sourozenci nijak nefunguje, ocenil bych víc hlášek a přestřelek mezi ústřední bijeckou dvojicí a víc vtipnějšího černýho humoru. Obojí se tady omezuje na splatter scény a slůvka fuck a fuckin', který tomu asi měli dodat coolovost, ale působí tam až na vyjímky spíš uměle. Nicméně právě splattery patří samozřejmě spíš ke kladům filmu, je dobrý se s tím občas "hollywoodsky" nemazlit a přistoupit k tomu se severskou řízností (krom scény v závěrečný čtvrtině, kdy zběsilý cukrovkář Jeníček buší u stropu visící čarodějku Famke hlava nehlava jak Rocky do hovězího při tréninku v mrazírně, to už bylo k smíchu i přesto,že holky se nebijou) Famke Janssen je nejvíc sexy čarodějka, i když děsivěji vypadala coby rozzuřená Jean Greyová v závěru trojky x-menů. Nejlíp vizuálně provedená pro mě nakonec byla krátká scéna kdesi v poušti před závěrečnými titulky, která nejspíš předznamenává pokračování... Tři * s odřenýma perníkovýma ušima.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Solidní začátek,kdy bratrská dvojice prochází světovými válkami a kosí nepřátele, potom změť podivných dějových zvratů a finále,do kterýho se scénáristi snažili vecpat víc než bylo nutný (přítomnost Deadpoola byla fajn,ale závěrečnej souboj byl příliš velkej sci-fi cirkus). Oproti trilogii X je to syrovější a neotesanější, ale čekal jsem temnější,hlubší,komplexnější a hlavně smysluplnější sondu do Wolvieho minulosti. Doufám (s jistými pochybnostmi), že si v zemi vycházejícího slunce alespoň trochu spraví reputaci...snikt.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Návrat do pozdních devadesátek, klon Bloodsportu,Smrtícího zatykače a kdovíčeho ještě. Na podobných stupidních bojovkách jsem prakticky vyrůstal,v mý oblíbený videopůjčovně nebyla jediná ošoupaná vhska s pány VanDammem,Blanksem,Yeungem a dalšíma béčkovýma figurama,kterou bych neviděl, ale tenhle flashback mě až na souboje(který jsou technicky o několik tříd výš,ano to nemůžu odepřít) nebavil. Otřepaný prostředí ultradrsný věznice,ilegální zápasy ultradrsnejch hochů,který se za doprovodu ultradrsných rapových pecek rubou do krve...achjo,kde to jsme. Jasný,že na příběh se u tohohle žánru hledět nedá,ale stejně. Ong-bak zůstává současným králem týhle zmrtvýchvstalý disciplíny (arénovky jsou mrtvý a měli by zůstat).2,5*.

Monstrum (2008) odpad!

Cca v půli filmu povídá jedna z protagonistek té druhé, že by se té kamery měli zbavit, protože je ta (malá-lehká-ruční-digitální) kamera zbytečnou zátěží...aha. Jakkoli to byl stupidní nápad, měli to udělat. Každopádně, japonci kteří nebyli do natáčení týhle nudný jakože "dokumentární" slátaniny zasvěceni, se museli víc než slušně bavit pohledem na 2 americký pipiny, který běhaj po Tokiu a nastřídačku natáčej vyděšený detaily svých obličejů z monstra, který je "tam někde venku".

Život podle Dana (2007)

Sympatická, lásky-tak akorát-plná, nic nepodbízející oddychovka a příjemně strávených 98 minut. Carrelovi tahle poloha sedí víc než v prdlých komediích, kterým se občas propůjčí. 3,75*

Neznámí vetřelci (2008)

Díl Krajních mezí natažený do celovečerního filmu...slibný začátek, který vytváří atmosféru plnou očekávání, ale moc ho nenaplní. 2,5*