Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Ve smrti by si měl každý být rovný. I Spock, byť je velice důležitá postava a skoro nikoho by tehdá bez něj Star trek nezajímal. Smrt by neměla být dočasný stav, ze kterého se za týden vyspíte. Jestliže autoři nechtěli mít Spocka mrtvého, v první řadě ho neměli nechat zemřít, nebylo by ho pak třeba neohrabaným způsobem oživovat. Celý tenhle film tak degraduje silný konec Khanova hněvu. I když chápu, že po zveřejnění Khanova hněvu byla Spockova smrt pro mnohé lidi šok a hrozně se na něj zas těšili. No on tady beztak moc není, akorát na koncu v pravé chvíli vyměnili jednoho z mladíků za Nimoye a bylo. Co bylo horší, tak autodestrukce naší milované Enterprajs jenom kvůli....no však uvidíte...To bylo od autorů hodně hnusné. Mimochodem, u závěrečné scény Spockova znovuoživení mně chyběla varhanní hudba a v pozadí sbor zpívající pseudo-latinsky (nebo vulkánsky) a Spock měl vylítnout tři metry do vzduchu, ale to už bych chtěla moc a vulkánci beztak nástroj tak sofistikovaný jako varhany neznaj a nebyli schopni vymyslet. Nebo startovací znělka Windows XP nebo 98 by se tam hodila. Jo.

Star Trek (2009)

Když rozvinu dříve zmíněnou analogii s bytovým domem: Nevychovaný spratek z pouště, který si nezaslouží jmenovati se James T. Kirk, vyjde ráno ze svého bytu, přede dveřma se potká se Scottym, který zrovna spravuje výtah, tak chce zkusit druhej, ale v tom se zrovna vykousává Uhura se Spockem. Tož de radějc po schodech, kde potká Nera z bytu o patro níž, kterej mu nastaví nohu za hluk, který způsoboval včera v noci při zábavné chvíli s orionskou otrokyní. Tak zaklepe naproti na Kostru, který mu zaváže odřenou pazouru a koleno. Projde kolem kočárkárny, kde se zrovna Ani-tomu-nechci-říkat-Spock emotivně pře s Nimoyem, komu že to vlastně patří ten bicykl (trekkies pochopí). Poté zamíří ke kradenému autu svého strýce, a vyrazí vstříc světlým zítřkům tam, kam se dosud člověk nevydal.No asi tak se zde lidi setkávaj, jako by bydleli v paneláku v Kohoutkách v jednom vchodě. V tomhle filmu bych našla některé pozitivní věci (např. kostýmy- designéři ukázali, že i starý Vulkánec může chodit dobře oblečený a nemusí být odkázán na nevkusná těžká roucha včetně přenosné výstavy 'Důležité horniny a minerály z celé planety Vulkán), nebo tribblové mě potěšili. A Vulkánci konečně dostali pořádnou architekturu a byli vytaženi z jeskyní do světa technologií. Ale jinak je to jeden stereotyp za druhým. Hned od začátku scénou s porodem (Co tím tvůrci chtěli získat?) Postavy charakterně neodpovídají (Kapitán Kirk je pouštní spratek, kterému kdovíproč všechno projde. Jestliže má problémy s dodržováním subordinace, neměl v první řadě do Flotily vůbec vstupovat.) Quintův 'Spock' je ušatý klaun a nemá ani polovinu Nimoyovy elegance a charismatu. Původní Uhura sice ty nejlepší hlášky nikdy nedostala, ale to, co z ní udělali tady, její charakter nerozvinulo, jenom se z ní stala Spockova holka (WTF?!). I když, co bychom taky čekali, dáma Nichelle Nichols to holt není. Mistr Scotty, zázračný inženýr, byl zredukován na komickou postavu, a Chekov (v dabingu zněl spíše jako dement, než jako Rus) je sedmnáctileté dítě a v první sérii TOS vůbec nebyl (Neměli jsme snad dost Wesleyho Crushera?). Ale Karl Urban jako Kostra docela odpovídal, i když, co si budem povídat, DeForest Kelley to není. A to se ani moc nerozepisuju o logických trhlinách a fyzikálních nesmyslech (seskok z orbity do atmosféry, selektivní singularita pohltí planetu, lodě na orbitě nechá a sama se zavře, příliš náhodná setkání, viz výše,, zničení Romulu (Co oni dělali? Supernova nevznikne zničeho nic za týden. To neznají spektrální analýzu?) A Nero? Nebyl holohlavý zloduch už v Nemesisu? A proč ta nenávist ke Spockovi? Vždyť chtěl jen pomoct. No rozbor všech trhlin by vydal na bakalářku. A divím se, že 'Spock' plýtval na pouštního spratka záchranným modulem, na jeho místě bych ho strčila do cely nebo ho rovnou vyhodila se vzduchového uzávěru do vesmíru. To, že mu dal po pysku, mu za zlé nemám- zasloužil si to. No kdyby v tomhle filmu nebyl pan Nimoy, tak se na tenhle film asi nepodívám- on původní Spock všecky ostatní strčí do kapsy aj v osmdesáti (nebo ve sto šedesáti). Že tohle vůbec vzal, mu za zlé nemám- přeci jenom v jeho věku člověk neví dne ani hodiny, kdy už tu nebude, tak chtěl nasadit ty uši ještě jednou. Jak to shrnout? Mám takový pocit, že svět hvězdného cestování, jak jsem ho měla ráda, tímhle filmem pro mě definitivně umřel. Ale TOSka žije v mojí mysli dál. Tak jedna hvězda za pana Nimoye, druhá za vizuál (ale nikoliv ten pivovar ve strojovně) a třetí proto, že ten film je i přes jmenované nedostatky koukatelný a drží si rychlost.

12 opic (1995)

Dle popisu a hodnocení měl tento film dobré předpoklady to u mě neprojet, neb sci-fi, časový paradox, biohazard a postapo já ráda, a industriální objekty, brownfields a podzemí jsou můj život. Ale když jsem jej viděla, připadl mi nudný, zmatený, většinu času jsem nevěděla, o co tam vlastně jde a žádné z témat tam nebylo řádně využito a ve výsledku to bylo utrpení mysli. Podle mě jeden z těch filmů, co jsou zmatené a pomalé proto, aby vzbudily dojem nějakého hlubšího smyslu nebo filozofického podtextu, který tam ve skutečnosti žádný není. Já docela litovala, že jsem dvě hodiny nevěnovala smysluplnější činnosti, např. pozorování prádla, jak se točí v pračce. Vanadium napsal víceméně přesně to, co si myslím.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Přestože ST filmy(až na Khanův hněv) s původní i TNG posádkou nejsou zrovna můj šálek čaje, tak tenhle se mi líbil, protože ukončení služby mých oblíbenců pojmuli decentně a koneckonců, po pátém filmu to chtělo ukázat Star trek v lepším světle. Začáteční titulky, v nihž se vystřídalo celé spektrum barev, mě ale docela vyděsily. Dobrá byla ta část, kde na klingonské lodi vylétla gravitace, protože to jsem dosud ve ST neviděla. Celý film a prostředí byly poněkud tmavé jako v Khanově hněvu(asi z důvodu stejného režiséra). Líbilo se mi, jak Spock vzal iniciativu na vyšetřování případu a jak spolupracoval s Valeris (mimochodem skvělá postava, i přes její poněkud podivný vzhled- zajímalo by mě,co měla za motivaci, že do té zrady šla). Docela zastiňoval Kirka, u kterýho bych si skoro nevšimla, že tam vůbec byl. A přišlo mi, že konec svojí služby na Entrprajs a vyšší věk bere paradoxně poněkud hůře, než zbytek posádky- zajímalo by mě, jestli to jeho pití v modré sklenici byl jenom nějaký čaj, nebo změnil svůj názor na alkohol. Celý ten film ale poněkud shazuje hodně špatný český dabing (nevím, proč narozdíl od seriálu a ostatních filmů Spocka dabuje Henry z M*A*S*H*e (nevzpomenu si teď jak se ten dabér jmenuje, ale ten hlas se prostě k němu vůbec nehodí)), a v případě ostatních není poznat, kdo vlastně mluví a 'klingonština' mi zněla taky dabovaně a tedy hodně nepodařeně. Taky by mě zajímalo, co vlastně u toho klingonského soudu dělal Worf. Vypadal jako Worf, jmenoval se Worf a hrál ho ten samý herec, ale o sedmdesát let dříve? Klingonský gulag (reference na konec SSSR?) byl taky dobrý, a zdá se, že režisér má kromě tmy zálibu v růžové s modrou- stejné barevné schéma, jako u Mutara Nebula. Další plus u mě mají za klingonského psa. Mnoha lidem se sice nelíbí, ale mně náhodou jo.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Asi patřím k menšině trekkies, kterým se tenhle příběh nelíbil. Zápletka s verlybama, tajemnou sondou (která vypadá jak metalurgický nepodarek nebo rozbité zkušební těleso) a cestováním časem je hloupá, až to mlátí dveřma. Nehledě k tomu, že přes vesmírné vakuum by ona sonda slyšela z verlybího zpěvu asi prt. A Spock běhá po městě a vesmíru ve vulkánském ekvivalentu tepláků, jak Arthur Dent v županu, zrovna jako by byl vytažen z postele a šel v tom, v čem spal. Nic proti panu Nimoyovi- je to inteligentní člověk a býval to dost hezký chlap, ale většina těch známých věcí, co se kdy v jeho velké hlavě zrodily, není zrovna můj šálek čaje.

xXx (2002)

Vin Diesel umí sjet na snowboardu po lavině, kterou sám spustil, od zámku Vranov nad Dyjí- umístěného doprostřed velehor- do centra Prahy. Kde všechen komparz je oblečen v sovětském stylu a všichni se rusky také jmenují. Vidět toto a zemřít. Dialogy jsou samozřejmě plytké, ale pro Čechy je jistě tento film nezamýšlenou komedií. No a někdy v letě si na ten vranovský zámek musím zajet a nechat se potěšit faktem, že není plnej Rusů a lehkých děvčat, pořádajících zde všemožné nepřístojnosti.

Star Trek: Klec (1965) (TV film)

Kdyby Star trek TOS pokračoval s posádkou z tohoto dílu, jistě by byl také zajímavý. Bohužel zaprděná společnost šedesátých let nerozdejchala ženskou coby prvního důstojníka a ušatého prototypového Spocka (který jako jediný z posádky přežil do dalších dílů, byť s pozměněnou osobností, převzatou od bezejmenné důstojnice Number One) jako druhého. Byl to milej film a ráda vidím, že v něm ženské osazenstvo Enterprise nosí rozumnější uniformy, než v pozdějších dílech.

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Jak bych to jenom řekla..komu vadí, že to teď zdrbu, nečtěte dál. kdysi, tak ve čtyřech letech, jsem se na toto pravidelně dívala, ale když se teď dívám znova, dochází mi, že novou Enterprise a její posádku vlastně nemám ráda..velkou chybou tohoto seriálu jsou buď ploché, nebo otravné charaktery a často nepříliš zajímavé příběhy. Takový typický příklad: Když v TOSce byl zabit Redshirt, bylo jisté, že v průběhu závěrečných titulků se objeví zas, připraven umřít v dalším díle a příběh může jít dál a je to rozjeté až do konce. Tady když už někdo umře, tak se po celý zbytek dílu řeší, jak se s jeho smrtí vyrovná posádka a jeho děcko (co vůbec dělají děcka na entrprajs?) ,nastoupí empatická Deanna Troi, Data se pokouší pocítit děckovy emoce atd. Chybí tady nějaký pan Spock se špičatýma ušima, který by to celé utáhnul. Picard je narozdíl od kapitána Kirka rozumný člověk, ale rozhodně ne tak zábavný a kdybyste se mě zeptali, jak bych popsala Rikera, tak nemohu říct víc, než že má fousy a je velkej. A Geordi že je slepej a má Visor a Dr. Crusherová je profesionální a zrzavá. O Wesleym Crusherovi radějc nebudu říkat nic, eštěže už ho z můstku a strojovny vypakovali do školy, kam patří. Celkový vzhled a design je hodně poplatný době vzniku, ale tak jako tak, designéři a návrháři kostýmů asi mnoho vkusu nepobrali (viz kredence s gatěmi havlovkami, do kterých byli navlíknuti moji oblíbení Romulánci-kteří jsou tady prakticky nerozeznatelní jeden od druhého) - přitom takový seriál může mít schopnost módu vytvářet! A zajímalo by mě, jak lidé Federace vlastně chodí na záchod, když jejich uniformy jsou kombinézy se zipem na zádech. Přesto se najdou díly, na které se ráda podívám podruhé, jako třeba ty s Borgy. Tento seriál by jistě byl lepší, kdyby neobsahoval tolik vatových dílů a někdy v půlce nebo první třetině neztratil důležitou startrekovou premisu 'TO BOLDLY GO WHERE NO MAN HAS GONE BEFORE'.

Star Trek: Film (1979)

Milovala jsem Star Trek TOS, a stále miluji. Milovala jsem starou hranatou Enterprise a její šedé, strohé interiéry. Líbily se mi diagonální Jefferieho průlezy a šedozelená ponurá ošetřovna s červenými potahy. Mám ráda staré uniformy s krátkýma kalhotama a botama na pěticentimetrových šteklích, a mám ráda původního Spocka a McCoye, a mám ráda to, jak si pořád ze sebe dělají legraci a přitom jsou nejlepší kamarádi. A neřekla bych, že kdy uvidím epizodu, ve které bude James T. Kirk mojí nejoblíbenější postavou. Protože ten jako jediný zůstal i ve filmu povahově stejný (i když vzhledem k dřevěně prkennému Shatnerovi nebylo moc co měnit). Starý Spock býval chladný a logický, přesto však velice lidský a zábavný. Tenhle filmový byl jenom chladný a odtažitý. Stejně tak z normálního McCoye se stal McCoy nevrlý (při jeho entré jsem se ho docela lekla). Interiéry lodi jsou efektní, ale poněkud přeplácané a uniformy vypadají spíše jako do nemocnice, než do vesmíru. A pánům, co mají kombinézy, se v nich rýsuje úplně všechno. Celkově mi film přišel dosti roztahaný a dlouhý, posledních asi 70 minut jsem nevěděla, o co tam vlastně jde. Zčásti za to mohl asi zvuk v televizi (AXN), kdy nebylo pořádně nic slyšet ani na nejvyšší intenzitu, a zčásti ty dlouhé a pomalé záběry, kdy člověk ztrácí pozornost. K čemu jsou dobré efekty (a že dobré, na tu dobu, jsou), když se spád, příběh a vtip někam vytratily? Kdybych měla vybrat typický projekt, kterému velké zvýšení rozpočtu neprospělo, je to rozhodně tohle. A kdybych se někdy dala na cestu Kolinahru a zašla na ní tak daleko, že bych pak po dlouhé době ani nepozdravila svoje nejlepší kamarády, navlíkněte mě, prosím, do legendární červené uniformy a pošlete mě s původním Kirkem, Spockem a McCoyem na neprozkoumanou planetu. Děkuji předem a jdu si spravit náladu nějakým z nejstarších dílů.