Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Skvelý vizuál novodobého Star Wars univerza pokračuje. Tieto hrané seriály ma vcelku bavia a nebyť množstva nelogických hlúpostí, ktoré sa nevyhli ani tomuto počinu, tak by to bola dokonalá zábava pre každého sci-fi fanúšika. Posledné dve epizódy predčili očakávania, ale tá nadstavovaná kaša v prvých častiach to dosť pokazila. Takže jeden z tých nadpriemernejších seriálov, ktorý ale mohol byť blízko dokonalosti. 60 %

Manderlay (2005)

Pri tomto snímku mám veľmi podobné pocity ako pri snímku Dogville, čoho je tento film priamym pokračovaním. Zmena hlavnej herečky tu až tak zásadne nevadila a taktiež dejová linka sa posunula dosť výrazným spôsobom oproti jednotke, ale stále tu ostali veľmi minimalistické divadelné kulisy a príliš ponurá a nudná atmosféra na to, aby som si to dokázal naplno užiť. Trošku som bol aj prekvapený, že sa von Trier venuje aj otázka černošského otroctva, ale prečo nie, aspoň na to poskytol svojský unikátny pohľad. 45 %

Dogville (2003)

Larsa von Triera mám v zozname najtalentovanejších a zároveň najbizarnejších umelcov súčasnosti. V tomto filme mi len ukázal svoju jedinečnosť a to, že film poníma úplne inak ako je mainstream a že do toho vkladá niečo svoje. Dogville ale šiel úplne mimo mňa. Keď si chcem pozrieť divadlo a divadelné kulisy, tak zavítam do divadla, na filmovom plátne chcem vidieť plnohodnotný film so všetkým, čo k tomu patrí. Dejovo to bolo síce fajn a aj charaktery boli slušne vykreslené, avšak tie minimalistické kulisy a celkovo atmosféra mi jednoducho vadila. Takýmto prístupom to u mňa veľmi neuhral, ale asi som v tomto menšina. 40 %

Dragon Ball Super: Super Hero (2022)

Dragon Ball Super nám opäť ukazuje moderným spôsobom spracované japonské anime, ktoré v mnohom recykluje už predošlé série, ale zároveň prináša nejakých tých nových záporáckych androidov. Každopádne už to veľmi nemôže priniesť nič nové, tých namakaných záporákov tu bolo už toľko, že studnica nápadov už pomaly vysychá. Tento snímok je toho dôkazom, aj keď zarytý fanúšik Dragon Ballu si určite príde na svoje. 60 %

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Guy Ritchie už ukázal, že sa vie celkom vyšantiť v podobnom žánri a pri Stathamovi stavil na starú dobrú klasiku. Urobil síce dobre, nakoľko jeho charizma stále funguje, ale dejovo je to podľa mňa len taký priemerný žánrový odvar, ktorý vás nijakým výrazným spôsobom neukotví do kresla a ktorý vyšumí z hlavy pomerne rýchlo. Ja osobne som sa miestami dosť nudil. 60 %

Antikrist (2009)

Lars von Trier vo svojom živle. Snímok plný bizáru, brutality, neostýchavých a explicitných záberov, vkusne vložených artových momentov a bláznivej mindfuck atmosféry. Zoberte dvoch hercov, strčte ich do chaty v lese a nechajte plynúť zlo. Takýto typ filmu nie je veľmi pre mňa, ale tú štvrtú hviezdu musím dať už len kvôli úvodnej scéne, ktoré je jedným z najlepších momentov, aké som vo filme videl. A do toho nádherná hudba od Händela - absolútne podmanivý úvod. 70 %

Dogville: The Pilot (2003)

Tento Dogville predkrm je skôr pre zarytých fanúšikov Larsa von Triera. V zásade tento snímok len pripravuje diváka na celovečerný film a ponúka explicitné zábery, ktoré vás čiastočne vnesú do dejovej linky. Pre mňa je Lars záhadou, ktorú neviem opísať a niektoré filmy mi od neho jednoducho nesedia. Je to aj prípad snímku Dogville, ale tento krátkometrážny snímok je podľa mňa ešte väčšou zbytočnosťou. 30 %

Dragon Ball Super (2015) (seriál)

DB Super je podľa môjho názoru jedna z najlepších sérii z Dragon Ball univerza. Nielenže to má moderné animácie, ale dejová linka je tu prepracovaná skvelo a je tu množstvo nových postáv. Prvé dve série sa skôr venujú ešte predošlým filmom, ale od tretej série je tu asi všetko - všetky obľúbené postavičky, najlepší záporáci, temné alter egá, multiverzum a boje v odlišných časových líniách. Proste všetko, čo by mal moderný biják obsahovať. Divák sa síce môže miestami už ozaj stratiť, ale v tom je to čaro. Mne osobne sa najviac páčila linka s Goku Black a s temným postapokalyptickým svetom budúcnosti. Prinieslo to oživenie do tohto univerza a celkovo sa tento seriál určite vydaril. 75 %

Utama (2022)

Pomalá a nezáživná sonda do duše bolívijskej dedinskej duše, ktorá sa musí prispôsobiť novým klimatickým zmenám. Film, ktorý citlivo zobrazuje vzťah človeka a prírody a ktorá ale zároveň nie veľmi výrazným spôsobom upúta diváka. Musím ale vyzdvihnúť herecké výkony "nehercov", ktoré boli ozaj realistické a miestami veľavravné. V globále teda troška nuda, ale účel to plní dokonale. 65 %

Zrození národa (1915)

Tento snímok hodnotím ako nemý film v ranej ére kinematografie, ktorý už len svojou stopážou a výpravnosťou musel byť doslova historickým míľnikom v rámci kinematografie ako takej. Film, ktorý svojou kontroverznosťou, ale zároveň aj monumentálnosťou vyvoláva mnohé rozporuplné reakcie a na ktorý nadviazali mnohí ďalší filmári. Prvá polka je podľa mňa úchvatná od zobrazenia pomerov počas občianskej vojny na príbehu dvoch rodín na odlišných stranách barikády až po smrť prezidenta Lincolna a tá druhá je zas za mňa dosť chaotická, kontroverzná a nie veľmi v súlade s tými správnymi hodnotami. Ale to už musí divák zhodnotiť sám. Na nemý film je to ale ozaj zážitok, ktorý ale dnes už nemá šancu uspieť. 70 %

Časové pásmo bylo změněno