Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Guy Ritchie už ukázal, že sa vie celkom vyšantiť v podobnom žánri a pri Stathamovi stavil na starú dobrú klasiku. Urobil síce dobre, nakoľko jeho charizma stále funguje, ale dejovo je to podľa mňa len taký priemerný žánrový odvar, ktorý vás nijakým výrazným spôsobom neukotví do kresla a ktorý vyšumí z hlavy pomerne rýchlo. Ja osobne som sa miestami dosť nudil. 60 %

Antikrist (2009)

Lars von Trier vo svojom živle. Snímok plný bizáru, brutality, neostýchavých a explicitných záberov, vkusne vložených artových momentov a bláznivej mindfuck atmosféry. Zoberte dvoch hercov, strčte ich do chaty v lese a nechajte plynúť zlo. Takýto typ filmu nie je veľmi pre mňa, ale tú štvrtú hviezdu musím dať už len kvôli úvodnej scéne, ktoré je jedným z najlepších momentov, aké som vo filme videl. A do toho nádherná hudba od Händela - absolútne podmanivý úvod. 70 %

Dogville: The Pilot (2003)

Tento Dogville predkrm je skôr pre zarytých fanúšikov Larsa von Triera. V zásade tento snímok len pripravuje diváka na celovečerný film a ponúka explicitné zábery, ktoré vás čiastočne vnesú do dejovej linky. Pre mňa je Lars záhadou, ktorú neviem opísať a niektoré filmy mi od neho jednoducho nesedia. Je to aj prípad snímku Dogville, ale tento krátkometrážny snímok je podľa mňa ešte väčšou zbytočnosťou. 30 %

Dragon Ball Super (2015) (seriál)

DB Super je podľa môjho názoru jedna z najlepších sérii z Dragon Ball univerza. Nielenže to má moderné animácie, ale dejová linka je tu prepracovaná skvelo a je tu množstvo nových postáv. Prvé dve série sa skôr venujú ešte predošlým filmom, ale od tretej série je tu asi všetko - všetky obľúbené postavičky, najlepší záporáci, temné alter egá, multiverzum a boje v odlišných časových líniách. Proste všetko, čo by mal moderný biják obsahovať. Divák sa síce môže miestami už ozaj stratiť, ale v tom je to čaro. Mne osobne sa najviac páčila linka s Goku Black a s temným postapokalyptickým svetom budúcnosti. Prinieslo to oživenie do tohto univerza a celkovo sa tento seriál určite vydaril. 75 %

Utama (2022)

Pomalá a nezáživná sonda do duše bolívijskej dedinskej duše, ktorá sa musí prispôsobiť novým klimatickým zmenám. Film, ktorý citlivo zobrazuje vzťah človeka a prírody a ktorá ale zároveň nie veľmi výrazným spôsobom upúta diváka. Musím ale vyzdvihnúť herecké výkony "nehercov", ktoré boli ozaj realistické a miestami veľavravné. V globále teda troška nuda, ale účel to plní dokonale. 65 %

Zrození národa (1915)

Tento snímok hodnotím ako nemý film v ranej ére kinematografie, ktorý už len svojou stopážou a výpravnosťou musel byť doslova historickým míľnikom v rámci kinematografie ako takej. Film, ktorý svojou kontroverznosťou, ale zároveň aj monumentálnosťou vyvoláva mnohé rozporuplné reakcie a na ktorý nadviazali mnohí ďalší filmári. Prvá polka je podľa mňa úchvatná od zobrazenia pomerov počas občianskej vojny na príbehu dvoch rodín na odlišných stranách barikády až po smrť prezidenta Lincolna a tá druhá je zas za mňa dosť chaotická, kontroverzná a nie veľmi v súlade s tými správnymi hodnotami. Ale to už musí divák zhodnotiť sám. Na nemý film je to ale ozaj zážitok, ktorý ale dnes už nemá šancu uspieť. 70 %

Uteč! (2022)

Veľmi slabučké. Ako horor to s malými výnimkami nefunguje vôbec, ako mysteriózna dráma to oplýva akousi mystickou atmosférou, ale človek sa pri tom fakticky nebojí, a ako thriller je to bez napätia. Je to taký miš-maš, ktorý ničím neprekvapí. Čo ma ale veľmi prekvapilo, bolo to, že škandinávska ponurá atmosféra sa niekam vytratila a razom sa z tohto snímku stal len jedným z mnohých v rámci žánru. Strata času. 35 %

Disney Gallery: Star Wars: Boba Fett: Zákon podsvětí - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Tento "making of" špeciál som si vyslovene chcel pozrieť už len kvôli tomu, ako sa tvorcovia vizuálne vyhrali s mladšou verziou Marka Hamilla, ktorá ma doslova uchvátila. Navyše ma zaujímala aj maska Cada Banea či záverečná bojová sekvencia, takže som si prišiel na svoje. A to je už čo povedať, keďže mňa tieto zákulisné dokumenty až tak neberú. Tu to ale brilantne splnilo svoj účel. 75 %

Muž jménem Otto (2022)

Ako taký nenáročný feel good movie to funguje veľmi dobre a keď do toho pridáme Toma Hanksa s jeho skutočným synom v tej istej roli, tak je to o to výživnejšie. Ja som videl aj predošlú švédsku verziu tejto predlohy, takže mám s čím porovnávať a toto bolo síce o niečo sterilnejšie, ale zároveň trošku zaujímavejšie zrežírované. Jednu hviezdu hore za dojímavý záver a za podmanivý hudobný podmaz od Thomasa Newmana. 70 %

Korzet (2022)

Príbeh Sisi v modernom hábe zameraný hlavne na obdobie v jej živote, kedy sa potrebovala viac realizovať. Pravdu povediac, Vicky Krieps jednoducho nie je Romi Schneider a ani nikdy nebude, ale do tejto postavy vložila niečo zo seba, niečo tajomné, čo jej príbehu dalo iný rozmer. Ten zobrazený dej ma až tak nezaujal, ale veľmi oceňujem dobovú atmosféru, kostýmy a moderný vizuál. 65 %

Časové pásmo bylo změněno