Temný případ - Série 2 (2015) (série)

90% Trochu jsem se obával po vlažném přijetí jak u nás tak ve světě. Musím ale říct, že je to stejná pecka jako prvně, byť odlišná. Je pravda, že po prvních zhruba třech epizodách jsem moc šancí na úspěch druhé sérii nedával. Ale jako by to se všechno pamětihodnou přestřelkou v závěru čtvrté epizodě zlomilo. Napětí stoupá, děj se zamotává, vše nabírá na obrátkách. Opět zde platí, že je to v podstatě jeden osmihodinový film, který doporučuju zhlédnout s co možná nejmenším počtem dnů mezi epizodami. Pizzolatto je mistr v budování kriminálního příběhu a přítomných charakterů a tak ani není třeba zmiňovat, že jsou hlavní postavy i zahrané skvěle. Závěrem musím jen říct, tato série je více citová a rozuzlení mě v dobrém slova smyslu zklamalo. Našly by se zde nějaké mouchy, ale jsem rád, že jsem překonal první méně zajímavé epizody, abych v závěru dostal pořádný nášup.

Osm hrozných (2015)

80% Bál jsem se té neskutečně dlouhé stopáže, už jen proto, že někdy u filmu vydržet dvě hodiny je pro mě hodně (a že drtivá dnešních filmů má těch 120 minut). Naštěstí byly obavy zbytečné. Tarantino je mistr v "dialozích o hovně". I když... ono to tak úplně není. Pro Tarantina tak charakteristické dialogy seznamují diváka s postavami - a že se to dobře poslouchá a sleduje - postavy se umí prodat. Je pak taky jasné, že dříve nebo později přijde masakr. A ten přijde. Je však pozvolný a má i zajímavý dějový zvrat, který svým komentářem (rolí vypravěče), provází sám Tarantino. A pak je konec. Dívám se na hodinky a ono uběhly skoro tři hodiny. A tak bilancuju. Osm hrozných není ani náhodou tak super jako Django. Je však dostatečně cool, aby zabavil. Atmosféra dýchá, postavy jsou v dobrém slova smyslu přehnaně vidlácké. Do toho humor a hektolitry krve. Vše umocňuje look, tzn. kamera a obraz. Osm hrozných je tedy ve výsledku dobrá podívaná a pokud je člověk zvyklý na Tarantina, určitě nebude zklamán.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

80% Musím hned ze startu přiznat, že dlouhé pomlky mezi sériemi v případě Sherlocka vidím jako problém (čistě objektivní názor). To z důvodu toho, že jsem se místy ztrácel, nebo spíše nezachytil všechny odkazy, odpovědi či návaznosti na předchozí řadu(y). Což jsem posléze doplnil skvělým článkem na Edně. Každopádně Sherlock se vrátil v plné síle. Nápad s návratem do staré Anglie a provázanost s přítomností se mi líbil. Také samotný případ, který byl atmosférický až hororový. Jen možná škoda mdlého vyřešení případu, protože mě jinak bavil. Závěrem se dá říct, že to byl zase ten starý dobrý Sherlock a autoři si s ním hodně vyhráli. Teď už jen čekat na další řadu. PS. Velká pochvala pro Českou televizi, která potěšila českou premiérou hned 24 hodin po té na BBC.

Room (2015)

75% Komentář bez spoileru. A že se v tomhle případě píše poměrně těžko, pokud chce člověk popsat tento snímek... Skvěle vyobrazené psychologické drama o jedné životní události matky a syna. Z počátku člověk může jen hádat o co jde a baví mě to nechávání diváka v tom, aby sám vymýšlel různé vysvětlení. Tato první část je bravurní, zahalená tajemstvím a držela mou pozornost. A proto zamrzí druhá polovina, kdy je po tajemství. To už se řeší "pouze" následky první části. Není to chyba nebo mínus, ale z osobního hlediska bych raději sledoval 100 minut Pokoje a 10 minut rozuzlení. Každopádně herecky výborně zvládnuté, zvlášť co se týká dětského protagonisty.

Na návštěvě (2015)

75% Z počátku se film chová jako obyčejný tuctový lehký horor. Ale po chvíli se prázdniny u prarodičů mění v tíživou podívanou. Přestože děj operuje s již ve většině případů viděnými prvky, funguje a přidává na zvláštnosti. Vlastně až závěr odhalí, že to všechno byla jen nečestná hra na diváka a podtrhuje jemně nadprůměrný filmový zážitek.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

80% Orchestr Williamse začíná, ikonický úvodní text se objevu a mizí v dáli. Blažený pocit v sedadle kina začíná. Přestože nejsem žádný hardcore fanoušek Hvězdných válek, tenhle filmový kult mám rád a těšil jsem se na nový - pokračující příběh. Úvod diváka velmi plynule seznámí s novými postavami a zároveň přirozeně spojí dohromady. Ukáže i staré známé postavy v čele s Leiyou a Han Solem a.... dalšími. Přestože věk člověk nezastaví, nic postavám - těm starým a lidským, neubírá na charakteru či kouzlu. Abrams velmi citlivě a dostatečně mísí  humor, akci, staré a nové prvky a také osudové/klíčové okamžiky. Vše zároveň vypadá krásně a look nového dílu ničím nevybočuje od dílu předešlých. V celé stopáži není čas na vydechnutí a vše běží jako namazaný stroj. Musím však souhlasit s názory, že nová epizoda je "pouze" pomyslným otevřením dveří do nové trilogie. Spíše naznačí sílu a slabiny obou stran. Což je možná také způsobené tím, že člověk čekal mnoho let a chtěl, alespoň v mém případě, nekončící jízdu. Ta však po zhruba 130 minutách končí (kéž by tak rychle utíkal každý film). Mohl bych zde dále rozepisovat například skvělou akci, zajímavé charakteristiky postav a další a další věci. Což je zbytečné. Člověk by v tomto případě neměl ztrácet čas čtením. Nejlepší způsob jak se přesvědčit o kvalitách Star Wars je ten, že se na epizodu 7 podíváte.

Most špiónů (2015)

75% Nevím, zdali je to tím, že jsem delší dobu neviděl „dobový“ film, nebo jestli je to holý fakt, ale film vypadá nádherně, realisticky, vtáhne do dané doby tak, až jsem měl místy pocit, že je točený desítky let zpátky. Příběh krásně plyne a dílčí dějové linky po představení postav a jejich osudů pěkně zapadnou do jedné, které se ujímá opět výborný Hanks. Skutečný příběh jsem neznal a dopředu si nic nezjišťoval a tak jsem byl napjatý až do poslední minuty… Jo, jsem spokojen. Most špiónů nemá slabé místa, zároveň však žádné výrazné. Nadprůměrná podívaná.

Spící agent (2015)

50% American ultra chtěl být zábavnou akční komedií o "super agentovi", kde akce je mdlá a nezajímavá a pokusy o humor končí spíše trapně nebo hloupě. Děj nepřekvapí, vše ve filmu působí křečovitě, tuctově. Film nezachrání ani eRkový rating. Potenciál ve filmu je, chtělo by to však více hravosti, nápadů, lepší scénář.

Stanfordský vězeňský experiment (2015)

75% Ať už člověk ví nebo neví, co je standforský experiment, film zaskočí a vztáhne v obou případech. Děj si vystačí s několika postavami, prakticky s prostředím ne větším než pár metrů čtverečních. Film je sondou do lidského chování, kde občas jen se zatajeným dechem nebo nasraností sledujete teror dozorců - vězňů.

Everest (2015)

80% Nečekejte napínavé scény kdy záběr míří na lano, které drží pouze na posledních nitkách, nebo kdy nebezpečně pod dobrodruhy křupe led a je jen otázkou, kdy se podlomí úplně. Ani nervydrásající chycení horolezce na poslední chvíli za ruku, jenž by v sekundě spadl do nekončící prolákliny. Nic takového nečekejte. Everest se snaží být realistickým vykreslení události, která se stala. Přesto dokáže vzbudit napětí a emoce. Navíc působí i po vizuální stránce velmi věrohodně a vtáhne vás do nejvyšších míst na zemi. A pak už jen odcházíte z kina s myšlenkami, kam zítra na hory vyrazíte.