Špinavý prachy (2014)

70% Nenápadné komornější krimi drama, které ničím nevyniká a nepřekvapí, taky však neurazí. Navíc Hardy, ačkoli neztvárňuje nějak výraznou postavu, opět baví. The Drop je lehkým nadprůměrnou podívanou, kdy by se opět hodilo hodnocení s širší škálou hvězdiček. Tzn. vůbec není na 3*, ale ani úplně na 4*.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

90% Dlouho jsem odkládal tenhle dokument a zbytečně. Těžko se hodnotí dokument, zvlášť když jde o určitý názor/pohled na věc - o to víc, když jde o naší planetu a vztah lidstva k ní. Zde je však správná dávka upozornění a negativního pohledu varující nás všechny s pozitivním pohledem do budoucna. A druhá věc... film je potřeba vidět aspoň dvakrát. Jednou důkladně poslouchat informace, podruhé se kochat úžasnými záběry z celého světa. Právem jeden z nejlepších dokumentů.

John Wick (2014)

65% Těsně po skončení jsem byl nadšen - zábavná akční jednoduchá podívaná, který rychle plyne a nenudí. Není zde nouze o efektivní bitky nebo střelbu. Reevsovi postava zabijáka sedne. Uběhl však nějaký týden a už si sotva pamatuju byť alespoň jednu akční scénu nebo hlášku. Což není úplný průšvih, ale jsou i lepší nenáročné akční filmy. Nadšení opadlo, hodnocení kleslo.

Zlo mezi námi (2003)

80% Parádně vykreslený příběh o životě na internátní škole, který mimo jiného upozorňuje na problematiku šikany, ale taky, jaký vliv může mít "výchova" v dětství na další život. Otázkou pak zůstává, jak moc je zde realita hnaná do extrému, na druhou stranu možné je všechno. Tak či onak, dobře zahrané, napínavé, v některých momentech silné a emocionální. PS. Nabízí se srovnání s estonským Klass, který je pro mě jedním z nejlepších filmů se silným příběhem.

Birdman (2014)

90% Birdman je velmi podivný, originální a zároveň působivě obyčejný film. Iñárritu natočil velmi osobitý film s mnoha skvělými prvky. (Skoro) celý film je efektivně i když uměle natočen na jeden záběr, hudbu tvoří převážně jen bicí, kdy se několikrát hudba zhmotní v záběru - muž sedící za bicí soupravou. Hlas a postava Birdmana okořeněná fantasy-scifi prvkem. Sice se nejedná o přelomové věci, Iñárritu to zde ale umí všechno skloubit a prodat na jedničku. Samozřejmě tohle - především technická stránka, k vysokému hodnocení nestačí a tak je třeba ještě zdůraznit dobře zahrané a napsané postavy. Prostě jsem nadšen, byť stoprocentní nadšení malinko kazí závěr, který bych si představil spíš na jevišti, než scénou po jevišti.

Spása (2014)

65% Velice prostá a jednoduchá žánrovka o pomstě. Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí. Přesto bych doporučoval, pokud člověk nechce zapínat dvouhodinový akční biják, tohle by mohla být kratší, komornější alternativa, ke všemu s Mikkelsnem a Evou Green, která však neřekne ani půl slova :)

Co děláme v temnotách (2014)

80% Proč třeba takový Twilight má dílů pět a tohle je jen v jednom "kusu"? Teda, ne že by tyhle dva filmy měly něco společného kromě upírů. Není to tak ani humor u kterého by se člověk hlasitě smál, není to ani parodie na horor, nebo upíry, ale krásně s vtipem a hlavně originálně ukazuje život upírů (dojde i na vlkodlaky). Neotřelé, zábavné, neokoukané. A souhlasím s některými komentáři, že by se tomuto tématu hodil například sitcom či další díly. Věřím, že z tématu se dá vytřískat ještě víc.

Babadook (2014)

85% Po dlouhé době něco, co mě zaujalo. Velmi tísnivé, napínavé a depresivní. Zároveň krásné, atmosférické, kouzelné a výborně zahrané a to mluvím o obou postavách - matka + dítě. Sice nepřináší nic nového, ale i tak jde vidět, že se dá pořád natočit originální a zajímavý hororový snímek, byť v tomto případě se spíše jedná o psychologický snímek.

Lucy (2014)

60% Kategorie akční jednohubka. Bohužel od zapomnění v propadlišti průměrných akčních filmů nepomůže ani pohrávaní si s myšlenkou "co kdyby náš mozek pracoval na 100%". Film sází na dnes oblíbenou Scarlett, kterou by zde ale mohl hrát kdokoli jiný, protože její postava není stejně jako film ničím zajímavá a originální.

Labyrint: Útěk (2014)

75% Takhle nějak jsem si od začátku představoval Hunger Games. Tady se s ničím nepářou a klidně nechají umřít polovinu "tábora". Na to, že je film cílen na mladé osazenstvo (alespoň teda myslím), je Labyrint dynamickým filmem, napínavým a ne úplně hloupým, byť nějaké vysvětlení všeho se pořádně asi nedostaví dříve než v příštím díle. Nic jsem nečekal a o to více mě tenhle příběh překvapil. Určitě by si film zasloužil alespoň červené hodnocení.