Godzilla (2014)

65% Film bych rozdělil na dvě části: první polovina filmu je přespříliš ukecaná, prostá, nudná. Kontrolu nad filmem drží nezajímavé charaktery a ještě horší osobní příběhy těchto postav. Godzilla nikde. Mou diváckou zvědavost však poutá aspoň NĚCO (nechci ani trochu spoilerovat), co mě na filmu nakonec překvapilo a co zároveň dělá Godzillu 2014 odlišnou od Godzilly 1998. Musím říct, že to NĚCO a zvědavost, jak se bude děj vyvíjet, film zachránilo před předčasným vypnutím. S ubíhajícím časem však začíná děj gradovat. Lidstvo jen bezmocně sleduje jak jsou jejich světové metropole ničeny. Tím jsou taky postavy odstaveny na druhou kolej a otěže přenechávají Godzille. Jakmile se objeví na scéně (a nebo je ve filmu nějaká akce), je to megalomanské. Godzilla budí respekt, vykreslená dokonale a strčí hravě do kapsy všechny ty transformery a pacificy rimy. Škoda jen té první poloviny, protože jinak je radost pohledět, byť samozřejmě po obsahové stránce člověk nemůže čekat oscarový hit.

Strážci Galaxie (2014)

80% Všude se píše a říká, jak je film šablonovitý - dobro zlo, jasně nalajnovaný příběh, čitelný tak, že je vám jasné hned od začátku, jak se vše bude vyvíjet. ALE tady je to jedno. Už od začátku film šlape jako dobře namazaný vesmírný raketoplán. Humor zde přebíjí akce, a pak za chvíli hutná akce přebíjí humorné scénky. Někdy i "vážnou" akční scénu naruší další vtip. Partička hrdinů, kde každý je úplně jiný do celého kolosu zapadá a je radost pohledět. Jasně, pokud člověk čeká další temnou podívanou alá Temný rytíř, nechť jde o dům dál. Pro mě jedna z nejlepších marvelovek a mě už nezbývá nic jiného než vyhlížet další filmy Strážců.

Noční jízda (2013)

60% Hodně zajímavý film, kde divák sleduje celých 85 minut Hardyho v automobilu, jak telefonuje a řeší svůj osobní život, tak ten pracovní, který se týká lití betonu. Ano, čtete správně. Nic víc, nebo nic méně ve filmu člověk neuvidí. Nic přelomového, nic napínavého, ani nic, co by mi v hlavě zůstalo delší dobu. Přesto však Locke má určité kvality, protože kdyby ne, těžko bych se dodíval do konce.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

75% A to to vypadalo po první díle na pořádnou podívanou. Tajemný a špinavý viktoriánský Londýn, známé literární postavy a jedna záhada. Bohužel po prvních dvou dílech se děj zastaví a krouží pořád na jednom místě a dává přednost postávám, které více přibližuje a seznamuje tak diváka. A pak je tu závěr seriálu, kdy se z ničeho nic vše vyřeší, teda... vše ne. Ono kouzlo seriálu snad bude tkvít v tom, že se první sezóna dá považovat pouze za úvod. Přece jen pokud se pracuje s ikonami jakými jsou např. Dorian Gray, Frankenstein, tak seriálu odpustím ve výsledku jednodušší podívanou, než se z úvodu první sezóny zdálo. Takže za rok doporučuji více dílů (ať není potřeba uspěchat a vměstnat vše do osmi dílů) a aby si zase vzali inspiraci buď z hororového úvodu nebo akčního závěru.

Transcendence (2014)

50% Nedá se filmu upřít určitou snahu ukázání nebezpečnosti umělé inteligence. Vizuál také neurazí a alespoň úplný závěr filmu má své kouzlo. Avšak co nejde přehlídnout a překousnout je tak blbý děj, který nic nevysvětlí, respektive vše řeší umělou inteligencí, která umí to, vyřeší ono. Ostatní charaktery tam pouze běhají a snaží se zabránit pohromě. Škoda, myslím, že nápad a potenciál v Transcendence je, ale provedení už je o něčem jiném.

Úsvit planety opic (2014)

80% Oproti tři roky staré jedničce se dvojka udává jiným směrem a není to na škodu. Je více zaměřena na charaktery opic a celkově více do hloubky rozebírá život opic, mnohem dříve a lépe se zžijete s opicemi než s lidmi, kteří ani moc prostoru nedostanou. Film je neskutečně vypiplaný a zmáknutý po vizuální stránce, jak samotné opice působí jako opice, tak zároveň mají v sobě určitou část lidskosti. Také prostředí post-apokalyptického světa je nádherný. Když dojde na akci, nejde si ji neužít (scéna s otáčejícím se tankem nemá chybu!). A tak jediným mínusem může být příběh, který není tak barvitý a je poměrně předvídatelný. Na obou stranách máte jak kladné tak záporné charaktery (které hned poznáte) a pak už jen čekáte, kdy se vztahy vyhrotí natolik, aby se obě strany střetli. V tomto bodě film ztrácí (najde se více zjednodušených dějových scén, aby film pokročil), což je na škodu, přesto celkový dojem z filmu není vůbec špatný.

Sabotáž (2014)

60% Proč film vidět??? Jde o film, kde zase pro jednou úřaduje Arnold a jeho parťáky hrají známe tváře, jak z velkého plátna, tak z televize. Máte rádi béčkový humor akčních filmů a celkově jednoduchou akční podívanou. Nevadí vám mnoho zabitých ve vkusném surovém pojetí, z kterých nejen stříká krev na všechny strany a kde umírají skoro všichni i nevinní. Proč film nevidět??? Je vám ukradená béčková akce. Je vám ukradený velice prostý příběh a celkově děj (i když zde má aspoň spád a divák se nenudí). Opakované hlášky už vám nepřipadají dostatečně úderné a vtipné. PS. Každopádně pro mě bylo velice zajímavé sledovat Mireille Enos, hrající tvrďačku, neboť tam, kde jsem ji viděl, byla spíše "ta zakřiknutá žena".

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

Tak tohle je byla jiná jízda než první díl. Jiná jízda také v kategorii komedie-horor, kdy u mě tyhle dva žánry jen málo kdy jdou k sobě a jen málo kdy jde o průměrnou nebo nadprůměrnou podívanou. Tenhle mix hororu a hloupého humoru však skvěle zapadá snad v každé scéně. Navíc autoři nepostrádají nápady a odvahu a tak i obyčejných mordách lze vidět určité inovativní či dobře podané smrti, kdy se dokonce nebojí vraždit i děti. Postavy taky nejsou tupé (teda tupé jsou, ale ku prospěchu filmu) a film nekazí, jak mnohdy u těchto žánrů bývá. Film to pětihvězdičkový není, divácké nedostatky by se našly, Mrtvý sníh taky není pro všechny, ale v rámci těchto žánrů jde o jeden z nejlepších počinů, takže bez váhání i z těchto důvodů střílím hodnocení nejvyšší.

Nepřítel (2013)

85% Pro mě snad letošní největší filmový paradox. Přestože jsem film nepochopil, neskutečně mě bavil. Tajemné a atmosférické tak, že jsem to pomalu cítil na sobě. Také musím vyzdvihnout kameru a skvělého Gyllenhaala. Nenápadný snímek, který by však neměl uniknout nikomu, kdo rád neobyčejný film s přesahem, respektive po skončení nenechá diváka chladného a nutí ho zamyslet se a přemýšlet.

Free to Play (2014)

85% DOTU neznám, respektive vím, že se jedná o populární fantasy online hra, ale to je tak vše. Přesto je velmi poutavé sledovat příběhy mladých lidí z různých koutů světa, jak tato hra zasahuje či ovlivňuje jejich životy. Ze začátku mě dané příběhy nebavili, spíše jsem se těšil na další postup turnajem, ale s přibývajícím časem jsem začal cítit a fandit hráčům a sledoval s napětím, kdo vyhraje. Určitě také může film působit jako propagace her, respektive toho, že hrát hry, není nenormální a ztrátou času. Ve výsledku je Free To Play dobře natočený dokument, který zaujal i nehráče - mě, byť někomu se může zdát, že s blížícím se závěrem se snaží autoři brnkat na city diváků.