Tři dny ke svobodě (2010)

Po shlédnutí "originálu" (Nevinná 2008), který jsem ohodnotila čtyřmi hvězdami, musím tady ještě jednu přidat. Ačkoliv se jedná skoro o doslovný remake, ve třech čtvrtinách se pan Haggis odklonil od původního scénáře a tak trochu to celé "zakčnil". Tím sice příběh natáhl skoro o 40 minut, ale kupodivu mi to tentokrát vůbec nevadilo, vlastně jsem úplně zapomněla sledovat čas. Bylo to napínavé do poslední minuty a člověk až žasl, co všechno může vymyslet obyčejný učitel literatury. Russelu Crowovi se mimo jiné tak nějak uvěřitelněji drží palce, protože při vší úctě Vincent Lindon ve francouzské verzi vypadá vedle Diane Kruger víc jako její otec než manžel. Jediné co na mě zapůsobilo víc v originále, byla scéna loučení s otcem, která málem vyloudila slzu na mé cynické tváři, jinak však jednoznačně doporučuji tuto verzi příběhu.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Pana režiséra Stracha musím jednoznačně pochválit. Líbila se mi už předchozí Ďáblova lest a tohle bylo snad ještě lepší. Aňa Geislerová s Jiřím Dvořákem coby poněkud netypická dvojice kriminalistů tentokrát při pátrání po vrahovi zabrousí mezi svobodné zednáře a neznalý divák jednak malinko nahlédne do této tajemné organizace a jednak se poučí i z historie (Voynichův rukopis). Fikce s realitou je smíchaná tak dokonale, že laik jako já nepozná, kdy nás tvůrci krmí skutečnými fakty a kdy už jde o fantazii. K tomu kapka nadpřirozena a máme tu výbornou detektivku, navíc se skvělým hereckým obsazením (a to i ve vedlejších rolích). Čili České televizi zase jednou tleskám a doufám, že to nebude na dlouho naposledy.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Televize Prima opět ukázala svou genialitu, neboť ve zdejším obsahu uvedený "předfilm" s Natalií Portman jaksi úplně vypustila (asi nebyl tak důležitý). Čili film začíná až scénou, kdy Bill Muray dohání vlak, který ovšem nedožene, a tím jeho účast v tomto filmu (až na jeden němý záběr ke konci) skončí. Zůstanou nám tak pouze tři bratři, cestující po Indii. V Indii jsem (zřejmě na rozdíl od scénáristy tohoto filmu) byla, takže mohu porovnat realitu s filmařskou fikcí. Zvlášť v interieru vlaku se tvůrci vyřádili, obávám se však, že takovýhle vlak v Indii nikdo nikdy neviděl. Celé to vůbec bylo takové hezké a barevné, jako z katalogu cestovní kanceláře. Režisér mě zaujal svým dřívějším filmem Život pod vodou, čekala jsem tudíž něco podobného. O ději se tu prakticky mluvit nedá, většinou se řeší vztahy mezi bratry navzájem, mezi bratry a otcem, mezi bratry a matkou, případně mezi bratry a jejich manželkami či přítelkyněmi. Takže než takhle prezentovanou Indii, to už snad raději toho Milionáře z chatrče. A nebo si tam zajeďte... A abych taky něco pochválila, tak nesmím zapomenout na výběr hudby, ten byl opravdu povedený.

Přehlídce velím já! (1969)

Neřekla bych, že je to taková pitomost, jak by se mohlo zdát z většiny zdejších komentářů. Naopak s přihlédnutím k roku vzniku se vůbec nedivím, že tenhle film 20 let po natočení nikdo neviděl, ovšem proč tomu tak bylo i dalších 20 let, to už jsem nepochopila. Já se totiž královsky bavila spoustou povedených hlášek, které byly na tehdejší dobu dost odvážné. Dnešní mládeži asi přijde absurdní přání jet navštívit "hrobku Karla Marxe", ovšem ta ocelová závora na hranicích se přehlédnout nedala, a o tom, jet s Čedokem třeba do Vídně, si 90% národa mohlo nechat jenom zdát. Výzkumný ústav futurologický mě zkrátka pobavil.

Honba za diamantem (1984)

Stará dobrá komedie se spoustou vtipných hlášek. Mezi Michaelem Douglasem a Kathleen Turner to nádherně jiskří, i když je to pouhá předzvěst toho, co tahle dvojka dokáže o pár let později ve Válce Roseových.

Drive (2011)

Tak bohužel zklamání... asi jsem čekala něco jiného. Začátek vynikající a potom skoro hodinu nuda, zpestřená několika naturalistickými scénami násilí a krve, což moc nemusím. Ryan Gosling udržoval prakticky celý film "kožený výraz", který vynikl obzvlášť ve srovnání se scénami, kdy si nasadil masku (čili vyšlo to nastejno). Takže nejlepší na tom byla asi ta hudba, ale tu jsem si mohla pustit do sluchátek i bez filmu.

Perverzáci (2011)

První povídka začala poměrně nadějně, ovšem závěr s upírskými zombíky ji totálně zabil, druhá povídka o mutantovi s obřím penisem byla totálně ujetá celá. Čili zachránil to až třetí příběh, jelikož s hlavní hrdinkou jsem se celkem ztotožnila (až na to, že já mám psy ráda). Grandiozní finále s psí smečkou už nám režisér neukáže, slyšíme pouze zvukovou kulisu, což možná některé perverzáky nepotěší, mě však ano (fakt nemusím vidět všechno). Ostatně leccos jde vyčíst z tváře dívčina přítele, který uvedenou scénu sleduje za nás.

Zkurvená noc (2003)

Není to komedie nabitá hláškami, při kterých se budete popadat za břicho, nicméně scénáristovy nápady vás zajisté pobaví, navíc si odnesete i poučení: nemočit za jízdy z okénka auta a nesouložit na hřbitově.

Vanilkové nebe (2001)

Kdybych si měla vybrat mezi Vanilkovým nebem a Otevři oči, tak by samozřejmě vyhrál originál, ale opovrhovaná verze s Tomíkem Cruisem zase není až tak špatná (asi hlavně díky Penelope), fakt jsem to čekala horší. Takže tři a půl, zaokrouhluju nahoru.

Loft (2008)

Pět kámošů si pořídí útulný loftíček, aby manželky nevěděly a oni si tam mohli vodit děvenky. Všechno klape až do chvíle, kdy tam najdou jednu děvenku mrtvou. A najednou se začne ukazovat, že věci nejsou tak úplně tím, čím se zdají být. Solidní podívaná z belgické produkce, snad jen ten nastavovaný konec si tvůrci mohli odpustit.