Brylin

okres Rakovník

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 26.3.2017  21:55
    Girl Asleep (2015)

Neskutečný festival bizardních nápadů a gagů podepřených úchvatným vizuálem. Pro mě jasných pět hvězd.

• 1.1.2017  13:04
    Aluna (2012)

Aluna nabízí neuvěřitelně poutavý vhled do naprosto odlišné kultury indiánského kmene Kogi. Hluboké znalosti našeho světa a kosmu, přirozená moudrost a dokonalé sepjetí s přírodou mě fascinují. S formou snímku je dalo jistě daleko více pohrát, avšak obsah je neskutečně inspirující a podnětný. Tento Ereirův dokument navazuje na skromnější a o dost méně působivé Varování staršího bratra. Zdá, že mladší bratr je nepoučitelný. Silné čtyři hvězdy.

• 1.1.2017  12:55

Klasická mexická telenovela zhuštěná do formátu celovečerního filmu. Černobílé rozdělení postav - blonďatá intrikářská mrcha versus přirozená a skromná dívka z lidu, přehlídka módních kreací a zářivých úsměvů zakončená happy endem na jednu hvězdičku tak tak stačí.

• 1.1.2017  12:49

Víceméně předvídatelná variace na Nedotknutelné a Charhonova snaha si komerčně trochu přilepšit. Odhlédneme-li od autorovi motivace, samotný film je laděný více do crazy komedie a nebabrá se s existenčními otázkami jako hit dua Toleadano/Nakache. Doufám, že se Omar Sy nazaškatulkoval a dokáže nabídnout i úplně jinou polohu. Pár vtípků bylo slušných - hodnotím mezi dvěma a třemi hvězdičkami.

• 1.1.2017  12:08

Milá rodinná animace laděná do zrzavě hnědých tónů. Jak jsme u Andersonových filmů zvyklí, celý film je plný retro nálady, spousty roztomilých gagů a lišácky ladných dialogů. Pěkné čtyři hvězdičky.

• 6.9.2016  22:14

Spousta a spousta klišé a hloupostí, jedna hvězdička pouze za lasičáka a vačice, kterým se občas povedl zdařilý vtípek. Mimozemšťan Scrat působil trapně. I můj čtyřletý syn se nudil. Hodnocení tudíž nemůže být lepší než ona zmíněná jedna hvězdička.

• 21.8.2016  08:17
    Suburra (2015)

Fascinující koktejl korupce, vášní, politiky, sexu a moci. Sollima ukazuje, jak snadno lze semlít lidskou bytost, jak podceňovaní nakonec mají silný vliv na celkový výsledek mocenských her a nádherně splétá osudy jednotlivých postav. Soundtrack dokonale doprovází děj, jantarový déšť za bouřky na svatopetrském náměstí je nazapomenutelý. Závěrečná scéna mi však připadala nelogická, a to film stojí v mém pohledu jasných pět hvězd. Na prahu pěti.

• 20.8.2016  20:10
    Ve víru (1949)

Poněkud bizardnější scénář a průměrné herecké výkony způsobily, že na mě snímek z psychologicko-esoterického prosředí neudělal příliš velký dojem. Snad jen Premingerova režie pozvedá film alespoň k průměru. Silnější dvě hvězdičky.

• 20.8.2016  18:51

Německý detektivní snímek s noirovými prvky patří k Siodmakovým prvním filmům po jeho návratu z Hollywoodu přes Francii zpět do vlasti. Scénář se příliš do hloubky nezabývá vlastním vyšetřováním série vražd, spíš řeší morální a životní dilemata konce války v Říši. Líbily se mi svižné a vtipné dialogy, které ústřední téma filmu odlehčily, pěkné herecké výkony a jistá režie. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

• 9.7.2016  08:07
    Božské (2016)

Film Božské byl uváděn na MFF Karlovy Vary 2016 a získal si ohromnou přízeň publika. Já se však s většinou v tomto případě rozcházím, a to poměrně výrazně. Houda Benyamina napsala příběh se silným základním motivem, ale nepromyslela ho do detailů. Odhlédneme-li od prvního dojmu, který neznalé francouzských předměstí šokuje a neumožní v klidu vnímat logiku scénáře, musíme konstatovat, že to docela skřípe. Dobře to popsal/a ve svém komentáři "iz67". Ani "královna podsvětí" Rebecca, ani obraty v chování Dounie a už vůbec ne citové lapení Reby pro mě nejsou uvěřitelné. Musím ovšem ocenit skvělé herecké výkony a nahlédnutí na předměstí velkých měst ve Francii, kde je realita mnohdy i horší. Jestli je "vyspělá" západní Evropa pro někoho ještě vzorem, měl by se tam jet podívat. Solidní tři hvězdičky.

• 9.7.2016  07:45
    Talár (2015)

Dokonalá symbióza dvou dějových linek: soudní a milostné. Zprvu to vypadá, že soudní proces vedený lehce arogantím (a navíc nachlazeným) prezidentem tribunálu bude jasnou a přísnou záležitostí. Pak si všimneme zájmu tohoto soudce o krásnou lékařku v porotě a druhá dějová linie znovu rozhořené dávné lásky začíná pomalu získávat navrch. Christian Vincent nám nabízí dokonale vyvážený příběh s přesnou režií a výborným Michaelem Abiteboulem a potvrzuje, že Francouzi vztahové filmy prostě umí. Příjemný zážitek na prahu čtyř hvězdiček.

• 8.7.2016  22:32
    Kaili blues (2015)

Čínský básník a debutující režisér si troufl na plátně zachytit mystický zážitek a zvládl to velmi solidním způsobem. Magie absolutní synchronicity je omamná. Takhle nějak by si to zřejmě představoval i Carl Gustav Jung. Krásné čtyři hvězdy i přes zjevné formální nedostatky.

• 8.7.2016  22:15
    5 October (2016)

Mám rád, když režisér dokumentu točí s výrazným odstupem a zůstává maximálně v pozadí. To je naštěstí případ Martina Kollára a zachycení cesty jeho bratra Jána. Režisér si vystačí beze slov, využívá jen silných obrazů a záběrů deníkových kometářů. Tato mlčenlivá cesta jako příprava, rozvaha nebo možná bilance či rozloučení poskytuje spoustu prostoru k úvahám. A to o to víc, že mozek nezatěžuje zpracovávání slov. Celý snímek tak vyznívá kompaktně a ja hodnotím třemi poctivými hvězdičkami.

• 7.7.2016  14:53
    Ani ve snu! (2016)

Musím přiznat, že jsem na film Petra Oukropce šel hlavně ze zvědavosti ohledně parkuru. Nakonec jsem nebyl zklamán ani filmem, od kterého jsem upřímně moc nečekal. Scénář se zajímavými momenty a zejména atraktivní a neotřelé prostředí jsou hlavními devízami snímku. Škoda, že celkový dojem kazí hluchá čtvrthodina kolem padesáté minuty, podivné "mimozemské" dialogy a hlavně herecké výkony, které mi připadaly velmi slabé, nepřirozené. Bára Štikarová je především parkuristka, ale Klára Melíšková se hraním živí. Pěkné dvě hvězdičky.

• 7.7.2016  14:41

Trochu povrchně film shrnu jako typickou festivalovou depku. Průnik asi sedmi soukromých pekel plných strachu a negace kdesi v severočeském pohraničí. Závěr sice prosvětluje pár paprsků naděje, ale jinak je film koktejlem absolutního zmaru. Řemeslně je snímek zvládnutý bez chyby, zdobí ho skvělé herecké výkony (Roden!, Dudová), jen na osobní rovině mi toto nereálně realistické drama nic neříká. Nevím, proč vzniklo. Silnější dvě hvězdy.

• 7.7.2016  07:20
    Pod tlakem (2016)

Psychospirituální krize úspěšného třicátníka. Do mnohokrát vytěženého námětu sáhla i debutující rumunská režisérka Catrinel Danaiata. Zvolila si metodu pomalého vyprávění, které dává prostor k přemýšlení o tom, co se na plátně děje. Návod na řešení nedostaneme, ale stejně jako hlavní hrdina Georg poznáme, že sám před sebou není kam utéct. Mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

• 7.7.2016  07:00
    Toni Erdmann (2016)

Postarší šprýmař a improvizátor se spontánně vypraví za tvrdě pracující dcerou do Bukurešti, aby zjistil, jak se jí tam žije a je-li šťastná. A s výsledkem není příliš spokojen. Následuje celá řada absurdně směšných, dojemně lidských i filosoficky vážných momentů a setkání, jež nás utvrzují v tom, že štěstí spočívá v prožívání přítomného okažiku naplno. "Stále se snažíme něco stihnout a život nám zatím protéká mezi prsty." [Tony Erdmann] Za skvělý závěr a narozeninový brunch zaokrouhluji nahoru na pět hvězdiček.

• 6.7.2016  08:23

Nádherně úsporný finský film, který ale není úplně o boxu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je hlavně o hledání štěstí a naslouchání svému srdci. A Olli Mäki pomalým tempem pronikl i do srdce mého. Na prahu pěti hvězdiček

• 6.7.2016  08:08

Historické komediální drama s krásnou výpravou a kostýmy. Duševně prázdný a dobách míru ztracený dánský admirál Tordenskjold na naléhání sluhy a přítele Kolda vyráží z Kodaně do Hanoveru vstříc novému a klidnému životu v manželském přístavu. Jejich cestu naposledy provázejí večírky, ženy, sex a chlast a řada úsměvných situací. Daleko zajímavější než odlehčující paralely s turné rockového idolu, je Torstenskjoldova cesta k sobě a vývoj jeho vztahu s Koldem. Možná i proto mě film daleko více vtáhl v poslední čtvrthodině, kde režisér Genz dává psychologickým linkám více prostoru a admirálova cesta míří do finále. Plusem filmu je určitě poměrně věrné zasazení do historického kontextu, mínusem pro mě leckdy prvoplánový humor. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

• 6.7.2016  07:26
    Vlny (2016)

Grzegorz Zariczny přivezl na MFF KV 2016 svůj debut a jeho uvedení si on i celá sympatická polská delegace nesmírně užívali. Já si zase přes neveselý námět užil celý film. Velmi autentický obraz dospívání dvou kadeřnických učnic z nefunkčních rodin je podán s důrazem na jejich vnitřní vývoj a vzájemný vztah, který je páteří snímku. Skvělý výkon podaly hlavně obě představitelky hlavních rolí, Anna Kęsek a Katarzyna Kopeć, které se hlavní měrou podílejí na zážitku z filmu. Doufejme, že Grzegorze Zariczneho ještě ve Varech uvidíme. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

• 6.7.2016  07:17

Ženská ruka při psaní scénáře a režijním vedení se pozná a Elisa Miller moc dobře ví, co chce říct. Mexické drama o rozpadu jednoho vztahu je natočeno velmi empaticky, s důrazem na klíčové momenty a vyvoj psychologie hlavním postav, zejména Rity v podání Flor Eduardy Gurroly. Pěkné tři hvězdičky.

• 5.7.2016  07:41
    Zpovědi (2016)

Mnich na klíčovém summitu G8? Ale ano, Roberto Salus v podání skvělého Toniho Servilla příjíždí na pozvání předsedy MMF. Roberto Andó nás opět nechává nahlednout do politiky, po skvělé komedii Ať žije svoboda, uvedené na MFF KV 2013, tentokrát stoupá do absolutně nejvyšších pater. A pomocí mlčenlivého karteziána rozbíjí mystérium moci a vnáší lidskost i soucit do chladného světa čísel a arogance. Andó těží z partnerství se Servillem a umně snoubí v inteligentním thrilleru opulentní formu a apelující obsah. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

• 5.7.2016  07:26
    Zoologie (2016)

Ušlápnuté a odkvetlé úřednici Nataše narostl znenadání ocas. Díky němu se konečně seznámí s mužem a vypadá to na zásadní obrat v jejím životě. Ale možná to s její známostí bude ještě tochu jinak. Ivan Tverdovskij přivezl do Varů po razatním debutu Nápravná třída svou druhý film, bohužel o řád slabší. Tentokrát jde spíš o hříčku či studentské cvičení přifouknuté do formátu celovečerního snímku. Organizátoři MFF Karlovy Vary sází na dlouhodobé vztahy se slibnými režiséry a doufají v premiéru nějaké pecky. Tverdovského Zoologie to ovšem není, v hlavní sekci festivalu nemá co dělat. Nezbývá než doufat, že naděje do něj vložené ruský režisér v budoucnu zúročí a odvděčí se Varům skvělým filmem. Zoologie se však potácí okolo dvou hvězdiček.

• 5.7.2016  06:34
    Učitelka (2016)

Kvalitně natočený a další "pěkný" film dua Hřebejk & Jarchovský. Na Hřebejkovy filmy mi poslední dobou nejlépe sedí adjektivum "pěkný" a ani tento ze šuplíku s tímto nápisem neuniká. Téma, kterému komunismus dával živnou půdu, ale je aktuální i dnes, solidní herecké výkony (vyzdvihuji dětské party!), kvalitní filmové řemeslo a standardně dobrá režie. Na druhé straně trochu toporné dialogy, absence překvapení, polopatické apely. Klasické hřebejkovské schéma, které nezklame, ale ani nikdy nevyrazí dech. Na prahu čtyřech hvězd.

• 5.7.2016  06:23

Hluboce mrazivá sonda do československého režimu šedesátých let dvacátého století. Nejlépe pro mě vystihuje formu filmu sousloví absurdní, surrealistické podobenství, které Němec vycházeje ze svého špičkového scénáře (s podílem Ester Krumbachové) dotáhl k dokonalosti. V tomto snímku je vše a vydá za stovky hodin přednášek z historie komunismu. 5 hvězdiček.

• 3.7.2016  22:36

Fascinující vhled do světa autistů přináší Miroslav Janek. Pochopení "našeho" pojetí vesmíru autistům někdy připadá nemožné, jejich smysly bývají často zahlceny, nevědí, jak s námi komunikovat, a přesto tu jsou a častokrát jen zůstanete v úžasu nad hloubkou jejich myšlenek a schopností. Hodnotím o třídu výše než další "autistický" film MFF Karlovy Vary 2016, americký snímek Animovaný život o Owenovi, mladém muži s fascinací pro pohádky Walta Disneyho. Na prahu pěti hvězdiček.

• 3.7.2016  21:59
    Vymahač (2016)

Sevřené drama odrážející současnou ruskou společnost. Alexej Krasovskij zvolil neobvyklou formu dokonalé jednoty místa a děje, one man show Konstantina Chabenskiho v jedné místnosti, jen s telefonem neustále na uchu. Trošku připomíná podobnou formou natočený snímek Noční jízda. Scénář nenudí, zajímavě graduje, jeho vedlejší linie neruší, Chabenskij je skvělý - nemám moc, co bych vytknul. Velmi zralý debut a pěkné čtyři hvězdičky.

• 3.7.2016  21:51

Dokumentární skoro pohádka o Aisholpan, o první mongolské sokolnici, která s pomocí táty a s podporou celé rodiny dokázala nevídané - vyhrát soutěž orlích lovců a obstát rovněž při zimním lovu v horách. Překrásné záběry mongolské přírody, orlů i zachycení tradičního života v pohoří severní Altaje podbarvují jedineční příběh Aisholpan. Škoda jen, že komentář příliš tlačí na pilu a Otto Bell nezachycuje celý příběh více z povzdálí, s odstupem. Pěkné tři hvězdičky.

• 3.7.2016  11:25

Tajemný pan Lewis přinutí úspěšného podnikatele Borise, aby přehodnotil a změnil svůj život, neboť tím pomůže nemocné manželce překonat její záhadnou chrobu. Režisér Denis Côté pojal tento film především jako poselství přerodu a kontemplaci nad hodnotami současné "západní" společnosti. Bohužel se mu zcela nepovedlo toto poselství beze zbytku překlopit i do samotného snímku, který by mohl jít ještě hlouběji, zejména ve vnitřní motivaci a psychologii postav. I herecký výkon Jamese Hyndmana mě úplně nepřesvědčil. Forma zkrátka nedosahuje výše poselství filmu a hlavní téma je uchopeno ne zcela jistě a obratně. Škoda. Myslím, že každý by měl více poslouchat pana Lewise ve svém nitru. Na pomezí tří a čtyř hvězd.

• 2.7.2016  22:29
    Aquarius (2016)

Vyrovnané a vpravdě krásné stárnutí můžeme Claře jen závidět. Žije svým navyklým způsobem ve svém oblíbeném bytě a nehodlá na tom nic měnit, ani přes tlak doby a dravého investora, který už skoupil všechny ostatní byty v jejím domě a zamýšlí na jeho místě vystavět moderní komplex. Moc se mi líbil výkon Sonii Bragy v hlavní roli Claudie, zejména ve své noblese a klidném, ale rozhodném vzdoru. Vzdoru, který v širším plánu ukazuje střet s novou brazilskou generací, která místo lidské slušnosti a respektu postavila na první místo honbu za ziskem a postavením. Těsné čtyři hvězdičky.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12