Brylin

Brylin

Jarda Hrůza

okres Rakovník

10 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
  • 8.5.2018  13:56

  Klasický Spielberg. Skoro bych mohl opsat hodnocení k Tintinovi či ještě lépe k Válce světů. Opět zajímavé téma, opět kasovní trhák, zase dokonalý filmový produkt v blýskavém balení pro co nejširší publikum. A to je právě problém, alespoň pro mě. Spielberg ve snaze o maximální divácký dopad (= výdělek, co si budeme povídat) zařazuje zbytečná klišé, rezignuje na ambivalenci postav a rasově korektní složení hlavní pětky s orientací na největší herní trhy je úsměvné. Proč by alespoň jeden z hlavních hrdinů nemohl být, co já vím, učitel třeba z Albánie? Samozřejmě má RPO spoustu kvalit, Spielberg je mistr svého řemesla, technicky se snímku nedá nic vytknout, avšak působí trochu jako dokonale krásná dívka z dobré rodiny. Tak sterilně dokonalá, až vlastně není ničím zajímavá. I přesto to stačí na čtyřhvězdičkový, tak trochu předvídatelně dobrý vztah.

  • 6.5.2018  16:21

  To je "maso" - pro mě nemožné shlédnout v jednom kuse, musel jsem se chodit na zahradu vydýchávat. Divím se, že nás tu Příroda ještě trpí. Ti zaměstnanci nejsou snad ani lidé. Čtyři plnotučné hvězdy a žádné jídlo bez důkladné znalosti původu surovin.

  • 6.5.2018  16:10

  Tak to mám za sebou, první Magnuskův film v životě. A je to bohužel tak špatné, jak se povídá a hodnotí na ČSFD - i když v tom Tomáš Magnusek není zdaleka sám: scénář Davida Laňky je neuvěřitelně řídký, jen pár chabě pospojovaných anekdot a klišé. Platí staré otřepané: když nemáš co říct, tak nic neříkej. Klady? Protagonistky modelek byly alespoň hezké, takže to s bídou stačí na jednu hvězdičku.

  • 5.5.2018  09:33
  Maléna (2000)
  ****

  Režisér Tormatore představuje neúprosnou studii toho, jak stádo semele vymykající se jedince, jakmile se jen trochu naskytne příležitost. Vyjímečně krásná vdova nemá šanci udržet si nezávislost a sama točit kormidlem svého osudu. Toto závažné téma však Tornatore velmi citlivě odlehčil úhlem pohledu sladkobolných vzpomínek tehdy dospívajícího chlapce. Solidní herecké výkony a nádherná Monica Bellucci připěly k výslednému dobrému dojmu. Čtyři hvězdičky.

  • 28.1.2018  21:19

  Zbytečnost plná černobílých (doslova!) klišé. Stěží jedna jediná, malá, ubohá.

  • 8.7.2017  07:45
  Wind River (2017)
  ****

  Další Sheridanův scénář nás přivádí do Wyomingu, země sněhu a ticha. A sám Sheridan si tentokrát premiérově sedl i na režisérskou židli. V jeho podání opět sledujeme temný kriminální thriller, ve kterém ženská agentka FBI nachází při vyšetřování vraždy indiánské dívky oporu v místním lovci a a stopaři (skvělý Jeremy Renner). Děj filmu není komplikovaný, napětí graduje po dávkách, místy. Následují klidnější intermezza s náhledy do místní krajiny a mentality jejich obyvatel. Wind River si přesto udrží kompaktnost a spád a zároveň vydává svědectví o zapadlém koutu USA, kde Arapahům, kteří sem byli v minulosti vytlačeni, zbývá právě jen sníh, ticho a rezignované smíření pro starší či zoufalá snaha vypadnout pro mladší. Nakonec přece jen čtyři hvězdičky.

  • 7.7.2017  21:52
  Den poté (2017)
  ***

  Korejská konverzační záležitost o relativitě citů, žárlivosti a zbabělosti. Jednoduchá výprava, dlouhé černobílé záběry a čtyři herci stačí režisérovi Sang-soo Hongovi na další festivalový zárež. Tři hvězdičky.

  • 7.7.2017  20:55

  Půvabná Brdečkova animovaná hříčka o lásce. Hezké čtyři hvězdičky.

  • 7.7.2017  20:54

  Další Brdečkovo mistrovské převední písně do krátkometrážní animace. I zde se setkáváme s tématem smrti, ale pojetí snímku i výtvarník zase nový. Silné čtyři hvězdičky.

  • 7.7.2017  20:51

  Výtvarně krásně vyvedená lidová balada. Čtyři hvězdičky.

  • 7.7.2017  20:49
  Tvář (1973)
  ****

  Krátká jednoduchá hříčka nepostrádající ovšem moudrost. Pěkné čtyři hvězdičky.

  • 7.7.2017  20:48

  Dokonalá krátká pohádka pro dospělé, velmi neotřelá a plná typické Brdečkovi fantazie. Pět hvězdiček.

  • 7.7.2017  07:34
  Odnikud (2017)
  ***

  Fatih Akim opět točí v důvěrně známém prostředí turecké menšiny v Německu, avšak tentokrát sáhl po dramatické látce. Ve snímku Odnikud skvěle vykresluje matku zasaženou tragédií, její vyrovnání se s touto tragédií i se sebou samotnou. Zejména v druhé polovině filmu režisér důmyslně vrší napětí až do silného závěru. Rovněž chci zmínit výborný výkon Diane Kruger v hlavní roli, výkon oceněný v Cannes 2017 zlatým Céasarem. Z mého pohledu ohromná škoda posledních psaných vět snímku, které úplně zabíjí jeho dopad a sklouzávají od angažovaného filmového umění k politické propagandě. Místo hraničních pěti dávám pouze silné tři hvězdy.

  • 7.7.2017  07:20

  Mnohovrstevný a poctivě natočený dokument o popovém fenoménu 90. let minulého století, o Whitney Houston. Velké množství svědectví z řad jejích blízkých a některé dosud neodvysílané záběry odhalují zákulisí zpěvaččiny kariéry se všemi vrcholy i drogovými pády. Dokument jde do hloubky a ukazuje ženu s pěveckým talentem od Boha, ale neschopnou odolat tlaku okolí - rodiny, manažera či manžela. Ženu, která neměla sílu se vzepřít a být sama sebou. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

  • 6.7.2017  22:16

  Milá romance dvou "divných" (diagnóza: autistická porucha). Každý sice žije úplně v jiném světě, ale nakonec se jim podaří vztah, který je oba dělá šťastnými, udržet. Hezké tři hvězdičky.

  • 6.7.2017  22:13

  Všechno zlo povstává ze strachu. Slovenský majstrštyk, Oscar pro nejlepší cizojazyčný film a pět hvězdiček.

  • 6.7.2017  22:10

  Tento snímek vznikl jako reakce vystudovaného psychologa a režiséra Makavejeva na práci Wilhelma Reicha o orgonových energích a lidské přirozenosti. Směs dokumetárních záběrů, teorie Reichových energií a fantaskního příběhu jugoslávské sexuální revolucionářky a sovětského krasobruslaře, je sžíravou kritikou všech ideologií včetně kapitalistického konzumu a oslavou skutečné svobody člověka. Je pro mě velmi překvapivé, že velká část filmu vznikala v Titově Jugoslávii, nedovedu si totiž podobné téma představit v kinematografii ČSSR. I z osobního zájmu o psychologii se nakonec přikláním ke čtyřem hvězdičkám.

  • 6.7.2017  22:07
  Happy End (2017)
  ****

  V sutinách rodiny z vyšší společnosti, rodiny, která ještě ze setrvačnosti zvládá navenek budit zdání normálního chodu, Haneke dokonale odráží konec jedné éry. Skončila doba, kdy se špinavé prádlo dalo bez povšimnutí okolí prát doma a kdy ještě šlo odsunout řešení do budoucna. Nabízí se otázka, zda je třeba detailně pátrat po příčinách selhání jednotlivců, když rozpad zasáhl celou společnost, celou kulturu. Režisérova odpověď je jasná. Moc se mi líbí až dokumentární odstup vyprávění, využití mobilu a z hereckých výkonů zejména ten Trintignana. Silné čtyři hvězdičky.

  • 6.7.2017  09:06

  Škoda obrovské nevyrovnanosti snímku! Místy působí jako punkově galaktická bomba, místy jako parodie na sci-fi latex porno. Nakonec tak pouze tři hvězdy, i kdyz po půlce jsem myslel, že půjdu na pět.

  • 6.7.2017  08:58
  Duch úlu (1973)
  ****

  Na pozadí rozbitého kastilského venkova, kterému se začínají hojit rány občanské války, se noříme do světa malé Any, světa, jehož hranice s realitou jsou nezřetelné a kde je možné všechno. Světa, který má svá tajemství a do něhož naštěstí dospělí příliš nezasahují. Duchové, zvlástní bytosti, příchod a odchod života zaujímají v duši hlavní hrdinky víc místa než třeba škola, a Ana se s nimi vyrovnává po svém. I vizuál 45 let starého snímku je snový, syrová krajina, zahrada a hlavně přítmí domu protepleného jantarovým světlem. Krásné čtyři hvězdičky.

  • 6.7.2017  08:37
  V roce Opice (2016)
  ***

  Výchozí nápad je brilantní, ale konec opravdu celý film zabíjí a je úplně zbytečný. Překvapení z Indonésie tak dosáhne pouze na tři hvězdičky.

  • 6.7.2017  08:34
  Dadyaa (2016)
  ****

  Magický nepálský snímek, kde se minulost a přítomnost mísí v smutné harmonii opuštěnosti. Silné čtyři hvězdičky.

  • 6.7.2017  08:32
  Kdo je kdo v mykologii (studentský film) (2016)
  **

  Trikově a vizuálně vychytaná záležitost, které ale chybí ucelenější děj a výraz. Snímek se pohybuje mezi snovým surrealismes a realným světem klopotně, není pořádně ukotven ani v jednom z nich. Forma jednoznačně přebíjí obsah, a tak by to být nemělo. Nakvetlé kultury plísní jsou překvapivě krásné, ale na víc jak dvě hvězdičky to nestačí.

  • 5.7.2017  22:28

  Filmový casting. Alespoň něco na chvíli Angélique vytrhlo z jejího neuvěřitelně vulgárního světa a zdálo se, že i v největší mizérii periferie pod nánosy marasmu a nenávisti může na moment vyklíčit naděje, touha a náznak pozitivního citu. A stačí, když jí někdo vyjádří opravdový zájem. Slabší tři hvězdičky.

  • 5.7.2017  22:21

  Typický Kaurismäki: cigárka, rokenrol, suchý (přesušený) finský humor, netypičtí hrdinové, skvěle úsporné aranže některých scén. V tomto filmu finský režisér propojil dva velké začátky - odchod od ženy i z dlouholetého byznysu pro Wikströma a nový start v nové zemi pro Chaleda. Zatímco dějová linka novopečeného finského restauratéra mě bavila, ta jeho syrského kolegy už méně. Chaledova postava je pojata na můj vkus příliš šablonovitě a černobíle, až nudí. Avšak hlavně za specifický humor prostupující celým snímkem nakonec tři hvězdy dám.

  • 5.7.2017  22:11
  Zrcadlo (1975)
  ****

  Zrcadlo je považováno za Tarkovského nejosobnější film a já se s tímto názorem mohu jen ztotožnit. O to složitější je ovšem toto dílo hodnotit. Po důkladné rozvaze dávám hlavně za působivé obrazy a vizuálně nádherné scény čyři hvězdičky. Nad Zrcadlem nejde přemýšlet, musí se zažít a procítit.

  • 5.7.2017  22:05
  Na červenou (2016)
  ****

  Bulharsko mě začíná zajímat čím dál víc, neboť se zdá, že je to jedna z mála evropských zemí, kde ještě žijí lidé s otevřeným srdcem. K tomuto názoru mě přivádí nejeden výtvor bulharské kinematografie (za všechny třeba fantastický Svět je veliký a záchrana kyne odevšad) - a snad nejmarkantěji tento kraťas. Lidskost nakonec zvítězí nad bezduchou aplikací pravidel. Na hraně pěti hvězdiček.

  • 5.7.2017  21:47
  Nespatřené (TV film) (1996)
  ****

  Opět velmi citlivě pojaté téma "jiných" dětí od přítele karlovarského festivalu, pana režiséra Miroslava Janka. Po loňském úspěchu Takového normálního autistického filmu, uvedl MFFKV v sekci Lidé od vedle právě snímek Nespatřené - vítěze dokumentární soutěže MFFKV 1996. Pro mě fascinující a empatický vhled do světa velmi nadaných nevidomých dětí a jak samotný film, tak následná diskuze po něm patří k nejlepším momentům letošního festivalu. Silné čtyři hvězdičky.

  • 5.7.2017  21:37
  Menaše (2017)
  ***

  Newyorkská komunita ortodoxních Chasidů je velmi pevně svázána již po staletí neměnnými pravidly, avšak sympatický nekňuba Menaše v ní stejně zkouší bojovat o právo na výchovu svého syna, jež musí být dle Talmudu vychováván pouze v úplné rodině. Věčné téma zápasu člověka se systémem/autoritami o hranice osobní svobody je pojato díky zajímavému prostředí až dokumentárně a přes nenápadný děj prostý zvratů dokáže zaujmout. Jeden z velmi malého počtu snímků točených v jiddiš. Pěkné tři hvězdičky.

  • 4.7.2017  23:19

  Mladá Mariana se stává po infarktu otce de facto jedinou živitelkou rodiny a má na krku nejen nemohoucího tatínka, ale i nezaměstnané bratra a matku. Po zhroucení zaběhlého chodu a z toho plynoucí svobody rodiny hledá Mariana sama sebe a své místo ve světě. Hlubinná studie vývoje hlavní postavy a skvěle odpozorované prostředí periferie chrovatksého Šibeniku jsou hlavními přednostmi snímku. Přesvědčil mě i výkon Mii Petričević v hlavní roli. Silnější tři hvězdičky.

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace