Souboj Titánů (2010)

*ČLOVEK VS. BOH* Videl som aj pôvodný Súboj Titanov, ale bolo to už príliš dávno na to, aby som mohol porovnávať. Zostal jedine matný pocit výpravnosti, akcie a na tú dobu podarených efektov. Rovnaké pocity mám aj z novej verzie a vedel som presne, aký druh filmu sa chystám zhliadnuť, a preto som žiadne komplikované dielo ani neočakával. Film plný neohrozených hrdinov vykonávajúcich svoje hrdinské činy, bojujúcich v hrdinských bitkách, združujúcich sa do kolektívov s inými hrdinami. Film o jednoduchých mužch skúpych na slovo, o krásnych ženách neochotných odhaliť viac než len plece a o jednoduchom poslaní zabiť zlého boha a jeho beštiu. A ak sa po ceste pritrafí nejaká ďalšia, o to lepšie. Verdikt v 1 vete: Fantastický film s pôsobivými efektmi a podfarbený vydarenou hudbou. 11.11.2010

Super (2010)

*HRDINA Z ĽUDU* Už som aj zabudol na to, aké vypracované mala Ellen Page brucho vo filme Hard Candy. Tam sme ho mohli vidieť krásne obnažené, v tomto filme ho môžeme len tušiť (ale určite tušíme správne). Môj vzťah k Ellen je nepomenovateľný; raz mi lezie na nervy (Juno, Inception), inokedy sa platonicky zaľúbim (Hard Candy, Super), raz je mi je jej príliš detský zjav nesympatický, inokedy pôsobí rozkošne. S Rainnom Wilsonom (v The Office som ho zbožňoval) tvoria (miestami až príliš) šialený pár, ktorý svojim konaním nebude mnohým divákom sympatický. Zámerne absurdných a zveličených momentov je tu nesmierne veľa a žánrová pestrosť je skôr na škodu - človek je ako pinballová loptička odrážajúca sa od všemožných žánrov, meniacich sa počas filmu z minúty na minútu. Verdikt v 1 vete: Zvláštny a netypický film, avšak preháňaním niekedy miestami takmer za hranicou únosnosti. 12.03.12

Temple Grandinová (2010) (TV film)

*AUTI* Dievčina Temple Grandin akoby Raymondovi Babbittovi z oka vypadla, len je trochu ukričanejšia, šialenejšia a úspešnejšia. Film z produkcie HBO o autistickej, avšak úspešnej žene, je výborný. Je to film, ktorý zaujme minimálne svojou témou, pretože autizmus nie je pre väčšinu z nás niečo, s čím sa denne stretávame. Navyše je natočený veľmi ľahko, je svižný a bez pomalých pasáží, nesústreďuje sa depresívnym spôsobom neustále len na samotné postihnutie a všetky problémy, ktorým hrdinka musí čeliť, ale najmä na jej optimistický prístup k životu, ktorý jej pomáha ísť za svojim cieľom. To, čo nakoniec dokáže a fakt, že dokáže fungovať v spoločnosti normálnych ľudí je dych berúci, pretože mnohým zdravým členom populácie sa to často nemusí podariť. Verdikt v 1 vete: O Rain Manovej mladšej sestre. 28.12.2010

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

*LESNÝ OMYL* Príliš nezaujímavé spracovanie inak skvelého nápadu na to, aby som sa bavil. Hlavná dvojica hercov, ktorých poznám zo svojich obľúbených seriálov (Alan Tudyk zo seriálu Firefly a Tyler Labine zo seriálu Invasion) to nedokážu zachrániť, i keď proti ich hereckým výkonom výrazné výhrady nemám - zodpovedajú žánru, teda sú odľahčené a prehnané. Film ako celok je málo vtipný, málo originálny, málo parodický a miestami vyznievajúci veľmi trápne. Hlavný záporák je príliš obyčajný a spomienku na neho dokonale prekryje Katrina Bowden lezúca polonahá po skale. Verdikt v 1 vete: Nenaplnené očakávania v paródii na tínedžerské horory. 16.02.11

Tupíři (2010)

*PENTALÓGIA* Slovo suck má dva základné významy: stáť za prd a cucať. Oba tieto významy film dokonale naplnil: bol nezábavný a dokonale zo mňa vycucal všetku životnú energiu. Nepoučil som sa zo skúsenosti s Epic Movie, a naivne - očakávajúc aspoň trošku podarené zosmiešnenie idolov súčasných tínedžerov - som si pozrel aj paródiu na upírov. Lenže suma-sumárum, predloha a rovnako aj paródia je utrpením; predloha chce pôsobiť vážne, no je smiešna a paródia chce pôsobiť smiešne, ale je asi taká smiešna ako predloha. Niekoľko zábavných momentov nedokáže z tejto paródie urobiť kult, čo je škoda, pretože materiálu na parodovanie je naozaj dostatok. Verdikt v 1 vete: Bella a Edward v podstate tak, ako ich poznáte. 28.08.11

Varieté (2010)

*ĎALŠÍ PRÍBEH SERVÍRKY* Christina Aguilera je neustále porovnávaná s Britney Spears, ale, úprimne, čo už sa tu dá porovnávať? Aj tento film je dôkazom toho, že z dvoch menovaných, je speváčkou len jedna. A herečkou ani jedna. Príbeh je jednoduchý a extrémne predvídateľný, postava Ali je naivná a sexy. Piesne sa počúvajú dobre, vystupujúcich z priemeru je však len pár. Cher tu dokazuje, že je jednou z mála babičiek, ktoré vyzerajú mladšie ako vaše mamičky. Uťahovať si z nej však ďalej nemienim - jej spev stále budí rešpekt. Verdikt v 1 vete: Trochu silený pokus o muzikál s nie príliš vydarenými piesňami a hereckými výkonmi. 05.02.12

Veganizovaní (2010)

*ZELENINA NA BRAVČOVEJ MASTI* Premýšľam, čo mne, ako vegánovi, tento dokument dal a čo môže ponúknuť osobe, ktorá o vegánstve/vegetariánstve premýšľa či s tým začína. Nie veľa: návštevu u lekára pred a po, chabú interakciu troch pokusných králikov s niektorými členmi rodiny a ich nepresvedčivú argumentáciu, rozhorčenie nad praktikami vo veľkochove, kratučký zostrih krutého zaobchádzania s chovanými zvieratami a rozhovory s "expertmi" opakujúcimi jedno klišé za druhým. Najhoršie však je, že celý ten experiment nie je úspešný - pod vplyvom nových a šokujúcich informácií títo traja rozhorčení ľudia zo začiatku vehementne odmietajú akékoľvek živočíšne produkty, no po pár týždňoch, keď emócie opadnú, už rozmýšľajú o návrate k starému spôsobu života a nakoniec mám pocit, že z dlhodobého hľadiska sa vegánkou stane len jedna z nich. Začať s niečím je tak jednoduché, ale vydržať veru nie je. Verdikt v 1 vete: O závislosti na živočíšnych produktoch a o recidíve. 30.10.13

Vojna kuchárov (2010) (pořad)

*DUEL KUCHÁROV* Každá televízia má nejaký program o varení, niektoré ich majú dokonca aj viac a chápem, že mnohých to pri prepínaní programov značne irituje. Ja televízor nevlastním (ak je však niekde možnosť, zapnem si ho), takže mňa tento druh nervovania sa obchádza. Varím veľmi rád, ale nikdy som si nenašiel cestu k žiadnemu programu o varení. Až doteraz, a pre mňa samotného je prekvapením, že je to práve vo verejnoprávnej televízii. Humor moderátora nemusí každému vyhovovať, ale nie až taký rušivý, aby diváka odradil - je vhodným doplnkom relácie. Súťaženie dvoch profesionálnych kuchárov vnímam rovnako pozitívne, recepty sú väčšinou netradičné, ale zároveň "uvariteľné" aj v našich podmienkach (možno len treba niektoré suroviny hľadať v špecializovaných obchodoch). Verdikt v 1 vete: Vydarené spojenie varenia a súťaže. 23.07.11

Zakázaná zóna (2010)

*NA PRECHÁDZKE* Určite ste videli trailer a určite vnímate značný posun medzi ním a skutočným filmom. Podľa slov Garetha Edwardsa je za to zodpovedné filmové štúdio, ktoré chcelo pritiahnuť čo najviac divákov, a teda, samozrejme, čo najviac zarobiť. Ak teda očakávate film preplnený príšerami, budete príšerne sklamaní. Ak ste však otvorení a schopní prijať film, ktorý je iný, netradičný a žánrovo nedefinovateľný, s veľkou pravdepodobnosťou vás zaujme. Ak hľadám slovo, ktoré by ho najlepšie definovalo, nenapadne ma nič iné, než "nežný horor". Príde vám to slovné spojenie ako oxymoron? Film je totiž viac ako o strašidelných príšerách filmom o rozvíjajúcom sa vzťahu dvoch ľudí na pozadí všadeprítomného nebezpečenstva zo strany príšer, ktoré je prítomné už tak dlho, že sa stalo bežnou súčasťou života ľudí a zmienkam o nich už nevenujú pozornosť. Verdikt v 1 vete: Príjemný road movie s dokumentaristickými prvkami so sympatickými postavami (na muža si treba zvykať dlhšie), snažiacimi sa uniknúť zo sveta, kde sa prítomnosť príšer stala bežnou súčasťou života ľudí. 07.10.2010

Země kůlů (2010)

*VIDIECKY DENTISTA* Road movies nie sú mojim obľúbeným žánrom, pretože neobsahujú pre mňa potrebnú celistvosť, ktorá často vyviera práve z priestorového ukotvenia príbehu. V tomto žánri sú postavy neustále v pohybe, príbeh je rozčlenený na menšie časti a divák je akoby svedkom viacerých epizód a nie jedného filmu. Toto platí aj pre Stake Land, avšak tu to pre mňa nie je neprekonateľnou prekážkou, pretože "mini príbehy" o upíroch (ktorí však pôsobia viac ako zombíci) sú fascinujúce. Je to vizuálne komorné a atmosférické, bez zbytočných hrdinských slov a trápnych komentárov hlavných hrdinov. Realisticky zobrazuje život preživších a ukazuje nevyhnutnú a potrebnú surovosť v ich správaní. A otvorený koniec dáva nádej na viac krásne škaredých príšeriek a hlavne na detailnejšie priblíženie sveta a ľudí v ňom žijúcich. Verdikt v 1 vete: O tom ako pán a jeho učeň viacerých upírov nie len o chrup pripravili. 21.06.11