Noc hrůzy 2 (2013)

*RUMUNSKÉ HRADY A ZÁMKY* Colin Farrell ako hlavný "cucák" v jednotke spôsoboval rešpekt, Jaime Murray v dvojke zase túžbu; keby že sa mám teda rozhodnúť, ňou by som si krk nechal požužlať radšej. Otváracia scéna filmu je natočená zručne a vyvoláva klamlivé pocity viery, že film nebude stratou času - no potom sa tam objavujú tínedžeri. A do konca filmu už neodídu. Len tak mimochodom, postava 'Evil' Ed Batesa je jednou z najiritujúcejších, aké som kedy videl (asi si začnem viesť osobný rebríček Most Annoying Movie Characters). Prvá polovica má (s privretými očami) spád a element napätia/očakávania, ale potom už je to len doslova jazda trápností, prameniaca z nešikovného pokusu dej odľahčiť a zakomponovať doň prvky humoru. Verdikt v 1 vete: Ak nie ste upír žijúci večne, nestrácajte pozeraním čas. 02.10.13

Upírky (2012)

*VAMPÍR A.K.A. ELF* Jeden z tých filmov, ktoré väčšinový divák nedokáže stráviť; príliš netradičné, príliš uletené... človek jednoducho potrebuje výraznú mieru nadhľadu, aby film nevypol. Mňa film potešil (v určitých momentoch som mal pocit, že pozerám ďalší film od Kevina Smitha), považujem ho v mnohých detailoch za originálny (najviac ma potešila upírka, ktorá nemá rada označenie Vampír, ale uprednostňuje politicky korektný výraz ELF, teda "Extended Life Form") a ten trápno-smiešny humor vo filme ma dokonale bavil (stále mám úsmev na tvári, keď si pripomínam niektoré momenty). Film hádžem do jedného vreca s inými zvláštnymi, no i napriek tomu mojimi obľúbenými filmami, ako Jennifer's Body, Super či úplne "krejzi" Evil Toons. Verdikt v 1 vete: Konečne pozerateľná časť ságy Twilight. 26.09.13

Maniak (2012)

*KDE JE OLD SHATTERHAND?* Choromyseľný Elijah ma potešil - i keď nemal čo hrať - len kde-tu ďobnúť nožíkom a seknúť sekáčikom. A ešte trošku vypúliť očičká pri pozeraní sa na svoj odraz vo všakovakých zrkadlách. Kamera je totiž väčšinou riešená tak, ako keby sa divák pozeral zrakom hlavnej postavy - všetky tie vraždy potom prežívame akosi intenzívnejšie. Dôvody jeho špecifickej "manipuláce" so ženami a ich časťami išli akosi mimo mňa (buď som ich nepochopil alebo ich vysvetlenie nepostrehol), no i napriek tomu ma jeho hra na Vinnetoua zaujala. Verdikt v 1 vete: Choré, zvrátené a spracované takmer "artovo", no i napriek tomu dobre stráviteľné. 04.09.13

Temná strana měsíce (1990)

*MESAČNÝ ∆* Pripomenul som si ďalší film svojich tínedžerských "VHS" rokov, škoda však, že nadšenie so svojim mladším ja som tentokrát nezdieľal. Pamätám si, ako veľmi ma tento horor desil a nečudujem sa tomu - tá atmosféra tajomna a hra tieňov vo všetkých záberoch funguje výborne. Plusom je aj zakomponovanie záhady bermudského trojuholníka do deja, avšak narába sa tu s ňou len veľmi opatrne a povrchne. Avšak ďalším desivým elementom je kasting - také veľké množstvo nevýrazných a nezaujímavých hercov (azda len s výnimkou Joe Turkela) je taktiež záhadou hodnou preskúmania. Obľúbená súčasť starších béčkových hororov - nahé prsia - sa tu samozrejme objavuje tiež. Verdikt v 1 vete: Mierne mysteriózne a majúce dobrú atmosféru, a skôr zástupca toho lepšieho, čo bolo v sci-fi horore deväťdesiatych rokov natočené. 30.08.13

Hvězdná brána: Pravdivý příběh (2006)

*WHAT SCIENCE?* Ááách, jaj... Som veľký fanúšik pôvodného seriálu SG-1 i SG: Atlantis a mal by som teda aspoň predstierať nadšenie, ale nedá sa. To tí scenáristi nevedia, že keď je vesmírne žiarenie intenzívne, treba si hlavu chrániť kúskom alobalu? Asi nie, inak by nevzniklo toto... pozemské čudo. Nedozvedel som sa nič prevratné, vedecké fakty zhltla čierna diera a analógie s našim svetom sú úsmevné. Čakal som prepracované teórie a systematickosť v podávaní informácií, no dostal som len chaotické džabľa-babľa. Verdikt v 1 vete: Keď namiesto (3+1)x2-4=X dostanete 2x2=X. 25.08.13

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

*OLÚPANÝ POMARANČ* Mužské, nebigotné, heterosexuálne oko tento seriál určite poteší - všade nejaká lesbička a obnažený prsník. Vzorka väzenkýň je rôznorodá: rôzne rasy, rôzne etniká, rôzne sexuálne orientácie, rôzne váhy, výšky, šírky - nevyčerpateľný zdroj všakovakých netradičných zápletiek. Každý diel prináša väčší či menší zvrat, jednotlivé diely na seba nadväzujú, až napokon na konci série dochádza k nečakanému vyústeniu (a teraz sa samozrejme musí netrpezlivo čakať na druhú sériu). Seriál je uvádzaný ako mix komédie a drámy, ale s každou časťou sa tón seriálu stáva vážnejší, až sa ku koncu "ha-ha" momenty už takmer vôbec neobjavujú - a vôbec to nie je na škodu; mne osobne tak tento seriál viac imponuje. Verdikt v 1 vete: Sexy, originálne a oranžovo-béžové. 18.08.13

Mladí srdcem (2007)

*KÝM SI PO NÁS PRÍDE* Milý a netradičný dokument, ktorý však v prvej polovici značne nudí (neustály nácvik nových piesní nemá príliš čím zaujať) - pokrivkáva tu a akoby sa opieral o pomyselnú barličku. Postupne sa však charakter dokumentu mení - vo viacerých profiloch sa zoznamujeme s niekoľkými členmi zboru, prežívame spolu s nimi ich fyzické obmedzenia, choroby, úspechy a zlyhania. Mnohé pasáže sú úsmevné, mnohé dojímavé; je to taký úsmev cez slzy, pretože tu blízkosť definitívneho konca vidieť v každom jednom zábere. Verdikt v 1 vete: Keď dôchodcovia nesedia meravo za oknom svojej izby. 13.08.13 Oficiálna YouTube stránka tu.

Baby Blues (2008)

*VARILA MYŠIČKA KAŠIČKU* Relatívne znesiteľný, nízko-rozpočtový horor, ktorý miestami vytvára dokonalé napätie a atmosféru a miestami nudí zbytočne naťahovanými scénami a neschopnosťou dej nakopnúť. Nikoho nemôže prekvapiť, že mamičke zašibáva - dom uprostred ničoho, štyri uškriekané deti, piate sa prekopáva na svet, manžel neustále na cestách, bútľavou vŕbou sa stáva strašiak v kukuričnom poli. Postava mamičky s botoxovými perami je dostatočne psycho a som si istý, že deti v niektorých scénach strach nepredstierajú (mladší brat ťahaný mamičkou na verandu). Ako som písal už v komentári k filmu The Children, deti v hlavných úlohách nemám rád, pretože ich všeobecná neschopnosť hrať ma privádzajú do šialenstva. Tu sa tým najiritujúcejším prvkom stáva sestrička hlavného detského hrdinu, ktorá najmä svoj strach/plač tak preháňa, že vidly do bruška by si zaslúžila oveľa skôr. Verdikt v 1 vete: Mamička systematicky zabíja svoje detičky a otecko v závere zabíja celý film svojim rozhovorom so synom. 11.08.13

Kdysi byli bojovníky (1994)

*MĀORI A ICH TĀ MOKO * Tento záber z traileru ma dostal a jednoducho som filmu neodolal. Je to poriadna temnota - všade masa tmavých maorských junákov, ich tmavých maorských tetovaní a ich tmavých násilnických myšlienok. Narodiť sa ako žena sa v tejto komunite neoplatí - buď vás zošúverí nadmerné užívanie cigariet a alkoholu, alebo z vás vysaje energiu poltucta vašich hladných detí, alebo vám dá manžel päsťou na oko, keď mu odmietnete pripraviť volské oko. A ak ste tínedžerka, zložiť ustarostenú hlavu na strýkove plece nemusí byť ten najrozumnejší nápad. Je pravda, že z času na čas vám maorský muž pekne zaspieva a zoberie vás na výlet, ale krčma a kamoši s fľašami chlastu aj tak vždy zostanú prioritou. Verdikt v 1 vete: Majstrovsky natočený film o krutej, každodennej realite maorskej spodiny. 10.08.13

Vztek (1995)

*NEBEZPEČNÉ ŠVÉDSKO* Najmä vďaka absencii deja pre mňa ťažšie vstrebateľné ako jeho predchodca Smoke, ktorý bol komplexnejší. Nevravím, že filmy musia byť vždy cestou z bodu N do bodu Y, ale tu sa cítim ako stratený bez možnosti aspoň nájsť spomínaný bod N či Y. Mám pocit, ako keby som sledoval nejaké nadbytočné/vystrihnuté scény z iného filmu, ktoré sú neskôr pozliepané dokopy okolo nosnej témy Brooklynu. Herecký "ensemble" je chudobnejší a menej výrazný ako v Smoke; mrzí ma najmä hlúpa a príliš maličká úloha pre M.J. Foxa. Celkový pocit je však dobrý - film je nadupaný pozitívnou energiou a s vašou melancholickou náladou si sadne výborne. Verdikt v 1 vete: Príjemný, konverzačný ale menej výrazný ako jeho predchodca. 03.08.13