Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vynechal som kino a dal som prednosť domácej projekcii. Čo k hobbitovi? Neodmysliteľne veľa má toho spoločného a určite si každý všimol podobné prvky s prvým dielom trilógie LOTRA: či už ide o výpravu bojovníkov s misiou niekam sa dostať a dopraviť pomyselného, malého, no odvážneho hobbita s nimi. Povedal som si, že nebudem porovnávať, ale musím. Dej mi pripadal už klišovitý (ak je to podľa knižnej predlohy, budiš), postavám vedlajším sa venovalo málo pozornosti, tých emocií som tam cítil menej, ani sám Gandalf šedý to tam nezachránil. Na druhej stránke po odmkle LOTRA bolo fajn si zhliadnuť to prostredie, vypočuť si fascinujúcu hudbu. Gluma dávam ako čerešničku na torte, ktorý dodával mojej nostalgickej chvílke ešte väčší naboj a pozdvihol to na tých 80%.

Hráči se smrtí (1990)

Snímok pre mňa zvlášť osobitý, keďže sa jedná o príbeh medikov :). Ale k filmu: je to sci-fi, takže som sa snažil nepozerať na racionalitu a neracionalitu podávania medikamentov a sústredil na príbeh a vida! Vznikol z toho thriller s nádychom až hororu, ktorý mi v určitých pripomínal prvky Šiesteho zmyslu a napriek tomu, aká nesympatická mi je Julia Roberts, tuto bola naozaj ešte mladá v rozkvete a nemal som jej, čo vytknúť. Určite stojí za zhliadnutie.

Miley Cyrus: Wrecking Ball (2013) (hudební videoklip)

V záberoch kde jej nedrbká na puberťácku hlavu a netočí sa na demolizačnej guli nahá a neoblizuje kladivko, ale seriózne spieva to sa dá zniesť. Asi to bude na ten director ´s cut verzia. Pesníčka, napriek moju predsudkom k týmto celebritám, je treba uznať dobrá a chytľavá.

Hráči (1998)

Stret dvoch pre mňa hereckých maestrov na jednom plátne nesplnilo moje očakávania. Námet bol skvelý a mal potenciál, no bolo to podané moc plytko a povrchne. Nestihol som absorbovať ich osobnosti do hĺbky akoby si to žiadalo. Napriek tomu radím tento film do osobitej kategórie vzhľadom na moju lásku k pokru a moju ex-obživu :)

Kmotr III (1990)

Druhé zhliadnutie filmu, ktoré sa konalo s odstupom naozaj niekoľkých rokov a musím skonštatovať, že som sa mýlil a opravujem moje hodnotenie snímku. Avšak ako býva zvykom, keď sa niekto pokúša natočiť niečo, čo kedysi malo úspech silou mocou, aby si nahrabal prachy, končí ako hanebné poškodenie diela prvotného. K tomuto sa ale musím vyjadriť inak. Mafiánsky film si drží svoju atmosféru, navyše sa k tomu pridávajú emócie a sebareflexia. Nič nevystihuje túto celú moju myšlienku lepšie ako citácia z filmu Čistá duša: "To je moje minulost, Martine, tá pronasleduje každého."

Maniak (2012)

Vďaka pre mňa novej forme projekcie (POV), akú som doteraz výdaval len v porne alebo v klipe od Prodigy, som bol nadšený. Tvorcovia sa s kamerou naozaj vyhrali, film nabral rozmernejšiu formu. Film je plný hnusu a nechutností spojených s Frankovým psychopatizmom, až som mal som niekedy pocit, že som uväznený v ňom a musím sa na tie príšernosti dívať. Škoda len tak klišovitého záveru, ktorý som videl xkrát a musím uznať, že po tak skvelej jazde prišiel rýchly dojazd, inak by to bolo za 5*

Kanadská soda (2011) (pořad)

Zhliadol som 44min týchto gagov a môžem teda povedať, že som sa náramne bavil. Tento štýl humoru vyhovuje. Splnilo to nadmieru moje očakávanie.

Šmejdi (2013)

Poctivý dokument, ktorý vo vás vyvolá pocit hnusu a ľútosti. Bohužial je naozaj na facku tí "Šmejdi", ktorí takto zneužívajú starých ľudí, ktorí už sú emocionálne slabší a lahšie manipulovateľní. Tak sa pýtam kde je spravodlivosť pre týchto pohanov, naozaj je taká diera v legislatíve, že toto budeme tolerovať.

Elysium (2013)

Ani skvelé efekty a herecká výprava sa nevyhli problému, ktorý už od napamati trápi všetky sci-fi filmy. Film má v logike viac dier jak sitko na špagety (Matt Damon si v pohode kráča ulicou Zeme v super ohoze bez povšimnutia, malé dievčatko trpiace leukémiou takisto nie je zvedavá, miesto toho rozpráva rozprávku o hrochovi, Elysium vydá zákaz akéhokoľvek letectva nad Los Angeles - nie že by to nechali tak stále a zamedzili infiltrácii na ich Elysium, atd...). Režisér sa málo venoval postavám a vznikol z toho akciami nabitý žáner, čoho ja nie som velký fanúšik (avšak efekty boli na skvelej úrovni). Priemer, ktorý mi za pár mesiacov ani neostane v pamati a nič si neuchovám, napriek tomu že Matt je pán a hodí sa na akciu jak málokto.

V zajetí démonů (2013)

Najprv musím polapiť dych, než sa odhodlám napísať pár slov k tomuto dielu... Dobre, je to lepšie, tlkot srdca napriek tomu neutícha ani sa nespomaľuje: Áno presne také sú moje pocity. Do detailu premakané dielo, ktoré si dá záležať na predlohe zo života. Napätie a strach z neznámeho sa buduje od začiatku do samého konca, zachováva si dôstojnosť až som sa úplne prestal na to pozerať ako na film. Neucítil som ani filmárčinu a žiadne otrepané lakačky, podarilo sa mi tak padnút do deja akoby som bol jeden z nich. Naprosto geniálne. Wan si pán, za toto ťa uznávam, herecké obsadenie nehovoriac.