Terminator Salvation (2009)

Úvod a vlastně téměř celá první polovina je vynikající zejména precizně vizualizovými postapo exteriéry, stejně jako odzbrojujícími konfrontacemi s několika typy terminátorů. Tady McG ukazuje, že na designu robotů a dynamice akčním scén si dal záležet, a že je především umí. Chris Bale i v další velké roli působí věrohodně, tato poloha mu jednoduše sedí. Opačným způsobem na mne bohužel působí Sam Worthington, kterému ihned po premiéře mnozí předpovídali raketovou kariéru a i já jsem měl v roce 2009 stejný názor. Nicméně když vidím film s odstupem téměř šesti let a sama jsem už viděl relativně v mnohém a v mnohém mne již unudil, musím suše konstatovat, že v Terminator: Salvation nepředvádí nic světoborného, naopak si dovolil říci, že je slabý. Spoléhat na hezky drsňácký kukuč, alespoň za ně nestačí. Ale zpátky k filmu samotnému. Dokud objevujeme svět, ve kterém musí John Connor bojovat nejen o svůj osud, je vše v pořádku. Prvotní nadšení bohužel začne postupně vyprchávat, dějově začne film zbytečně odkazovat, navazovat, zpomalovat a závěrečný happy end, který je s Terminator značkou neslučitelný, završuje toto nezvládnuté dílko klipaře, který sice umí svými obrázky napumpovat diváka na hranici audiovizuálního orgazmu, ale zapomíná, že film musí držet pohromadě od začátku do konce. 65% P.S: Digitální Arnie je nepovedený a zcela zbytečný.

Náhlá smrt (1995)

Typická ŽánKládovka. Divák musí být v prvé řadě vybaven blbuvzdorností a zároveň schopností vyžívat se v hereckém neumětelství hlavního hrdiny. Doslovnou hrstí třešinek na tomto akčním dortu jsou okolností, za kterých se snímek odehrává. Ztvárnění finále Stanley Cupu skutečně pobaví a dá jasně najevo, že režisér Hyams vnímá hokej podobně jako hlavní záporák (jediný fakt dobrý herec, Powers Boothe), tedy že jde o hru neandrtálců s přemrštěnými platy. Hokejové záběry nemá smysl komentovat, ale ty kecy ze strany hráčů a trenérů...No, trága... Naštěstí k popukání, obzvláště, když, přestože stále nechápu proč, si Žán navlékne brankářskou výstroj a potvrdí, že talent postrádá nejen v herectví. K dobru Sudden Death lze přičíst svižné tempo i technickou stránku, takže nakonec si možná mnozí z nás ani neuvědomí jako lobotomii jim belgický multitalent opět připravil :-)

Zpátky do školy (2009) (seriál)

1. série - ***** (100%) Láska na první pohled. Chytrý, nápaditý, Big Bangu konkurence schopný seriál, který disponuje nejpestřejším a nejvyrovnanějším komediálním týmem posledních let. Každá postava má své kouzlo (Abed a Le Tigre jsou bezchybní) a každá koření jednotlivé epizody po svém. Kapitolou samou o sobě jsou podtitulkové scény po každé z epizod. Jak už jsme u amerických seriálů zvyklí jde o neokoukané obličeje, které si ale už po první sérii budu doživotně pamatovat. Z tohoto vzorce vybočuje jen Chevy Chase, který svého nemotorného, sexistického, homofobního, rasistického a nesmrtelně vtipného Pierce dává jako ve Grisvoldovských letech. 2. série - ***** (100%) Napadlo by vás vymyslet si jméno profesora, který by se jmenoval profesor Proffesorson? Takže vítejte ve druhé sérii Community, která drží nastavenou kvalitu. Svěží humor, supr postavy mezi nimiž jsem chtě nechtě propadl andělské tvářičce Annie (Alison Brie), nicméně všichni válí a každý po svém. Tvůrci se navíc nebojí experimentovat viz parádní "plastelínová" epizoda, popřípadě v mnoha dílech už moc neřeší reálnost, ale na úkor parádních fórků. Právě pestrost můžou Community téměř všichni konkurenti hlasitě závidět. 3. série - *** (60%) Oooops, nečekané zklamání z třetí série si žádá vysvětlení, alespoň ode mne. Tvůrci se ve třetí sérce vydali na můj vkus až moc geekovskou cestou, respektive díly, v nichž je hlavní zápletkou stavba polštářové/dekové pevnosti, jsou fakt infantilní, ale především nudné. Celá série hodně trpí rezignací na průběžnou dějovou linku, zbytečně velký prostor dává děkanovi Peltonovi a naopak je tam málo Changa. Menší role Michaela Kennetha Williamse a Johna Goodmana to sice zčásti vyvažují, stejně jako camea Michaela Ironsidea a Giancarla Esposita (geniální osmibitový díl), ale fakt, že pár dílu v této sérii se nebojím označit jako blbost, vysvětluje pokles v hodnocení. 4. série - **** (85%) Návrat k dílům z reálněho světa je správná cesta a těch pár, které přehodí výhybku do ulítlých fantazií některé z postav fungují jako živototvorné koření. Na první dvě série to sice nemá, ale zároveň je překonána oči v sloup obracející infantilita série třetí. A proto si zazpíváme...Dean, Dean, Dean, Dean..Dean, Dean, Dean, Dean..Dean, Dean, dean, Dean...Dean,Dean, Dean, Chang... 5. série - *** (60%) Přestože se na pár epizod vrátí John Oliver a do seriálu vstupuje nová postava s kamennou tváří Jonathana Bankse (Mike z Breaking Bad) jde o doposud nejslabší sérii. Kvalita kolabuje v mnohdy infantilních zápletkách jednotlivých epizod (naštěstí stále ještě menší polovina), přičemž by se slušelo namítnout, že kreativita tvůrčího týmu si nezaslouží takto kategorický soud, ale zaslouží. Herci se musí křivit v mnoha přehrávaných scénách a někdy je to už opravdu na zívnutí a na trapný pocit diváka, kterému je jeho oblíbených postav líto. Přesto moje hodnocení nepůjde pod průměr, protože Community minimálně jeden výborný díl opět nabídne, navíc jsem měl tenhle seriál od počátku moc rád a bavil jsem se u něj, nicméně u poslední série už při podobném vývoji stejně shovívavý nebudu. 6. série - **** (70%) Community se díky poklesu sledovanosti přesunulo na úroveň streamovaného seriálu přes Yahoo, ale paradoxně mu to pomohlo. Tvůrci se nebojí střílet sami ze sebe, nabídnou opět pár originálně pojatých epizod a díl "Grifting 101", ve kterém hostuje Matt Barry (IT Crowd) je jedním z nejlepších dílů celého seriálu. Závěrečný rozlučkový díl je taky pojatý s velkým nadhledem a přes mé osobní zklamání ze 3. a 5. série se Community loučí s hlavou vysmátou. Celkové hodnocení - 79,16%

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Báječná nadsázka, mlaskavý gore a totální magor Jeffrey Combs, jehož herectví je brilantní v tom nejúchylnějším slova smyslu, stejně jako mnoho hlášek, kterými mě několikrát donutil vyprsknout smíchy. Navázání na první díl také funguje a zpětně si říkám, že jsem prvního Re-Animátora podhodnotil. Combsův doktor West je totiž tím typem postavy, která dokáže udělat celý film, v tomto případě celou sérii a já se těším na Beyond Re-Animator. 100%

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Nechutně vysoký rozpočet je na třetím Terminátorovi vidět, stejně jako změna režiséra. Přestože se mi trojka líbí, je velká škoda, že si Cameron svou frančízu nepodržel, ale k věci. Mostow chce bavit a to se mu daří. Jeho pojetí je výrazně uvolněnější než Cameronova chladně kovová, stejně jako neutěšená vize budoucnosti. Řešíme sice kontinuálně stejné téma jako v předešlých dvou filmech, ale potřebná naléhavost zde záměrně chybí. Mostow nahradil tíživou atmosféru nevyhnutelného osudu opravdu velkorysou eye candy akcí (scéna s pojízdným jeřábem je hodně předčasným adrenalinovým vrcholem filmu) s několika ne zrovna terminátorskými džouky. Herecky se většinou zadařilo (Nick Stahl a Claire Danes jejich role padnou), horší už je to s Kristannou Loken, která sice po vzoru Jasona Patricka nehne brvou, charismem ovšem neoplývá, natož tak zlým jaké předvedl RP ve dvojce. Samotný Arnie už sice viditelně "zastaral", ale díky svému ikonickému kouzlu se u hlášky "talk to the hand" směju na plná ústa. Mostow určitě Terminátora nepohřbil, jen ho dostal do slepé uličky, takže restart :-). 75%

Tropická bouře (2008)

Úrovní humoru, respektive jeho kvalitou je to sakra nevyvážené a postava Jacka Blacka je žalostně trapná. Když má ovšem Tropic Thunder silnou chvilku, tak to stojí za to a baví. Hlavním motorem je supr nápad vyhostit pár hereckých primadon do vietnamské džungle a ať se kluci ukážou, co v nich je. Z toho vyplývá spousta výborných gagů, kdy herci imrvére křičí "cut", ale klapka nepřichází, viz uplivaný Ben Stiller vs. voják Vietkongu. Sprška narážek na hvězdné manýry, popřípadě konkrétní herecké kolegy je taky boží, no a nelze nezmínit dvě esa v rukávu, přičemž tím prvním je Robert Downey Jr. jehož černobílý herecký výkon je vymazlenou karikaturou všech hereckých chameleónů. V mých očích až druhým v řadě je Tom Cruise coby ultravulgární agent, Les Grossman, který ne vždy trefí hřebíček na hlavičku, ale proslov zakončený hláškou "I WILL FUCK YOU UP" will fuck you up. 80%

Povodeň (1998)

Od Hard Rain nic extra nečekáte a ejhle, nuda rozhodně nehrozí. Právě nepolevující tempo v duchu nekonečně bičujícího deště, který provází celý film, drží napětí po celou stopáž. A přestože tady kromě Morgana Freemana o klasa herce nezavadíte, velmi dobrý dojem z dynamického kusu to nekazí. Naopak, kupříkladu Randy Quaid je ve své zlé roli funny as hell. Rejža Salomon z námětu krom hektolitrů vody vypotil skutečně zábavný light katastrofický thriller, ve kterém sice nikomu není zima, ačkoliv je průtrž mračen drtí ze všech stran, ale s přimhouřením obou očí mu tuto nelogičnost ochotně promíjím. 70%

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Obrazově nejepičtější Ridley ever a v žánru historických filmů posledních let stejně tak. Je pravda, že hlavním dvěma postavám se divák nedostane na full contact jako například v Gladiátorovi, ale Ridley udělal dobře, že obsadil Christiana Balea, který společně s Joelem Edgertonem film táhne. Přestože jsou hlavním lákadlem na filmu akční scény a pohromy všeho druhu, které se na Ramsesovu říši snášejí, Exodus není jen lepenou vatou, kde čekáte až se moře konečně rozestoupí, naopak dostatečně dávkuje informace, které jsou k pochopení motivací jednotlivých postav potřebné, nestihne začít nudit a mnohdy přináší scény neviděné (útok krokodýlů) a monumentální (celá koncovka). Spektakulární dojem dotváří na první pohled nepobratelné exteriéry a jak už jsme u Ridleyho snímků zvyklí bezchybná kamera a zejména střih. Ridley Scott je tedy opět králem a možná i bohem na poli historických opusů a já pevně věřím, že si stejně přivlastní zpět i žánr scifi. Jakým snímkem, to nechám na něm. Nicméně po Interstellaru se do toho bude muset sakra opřít. 95%

Svět zítřka (2004)

Dechberoucí retrostylizace, která přestože vím, že se našim hrdinům v duchu pravidel žánru nemůže nic stát, baví každým filmovým políček natočeným před zeleným, modrým, či kdovíjakým pozadím. Přirovnání ke kouzlu Verneovek je absolutně věcné a tvůrce Kerry Conran natočil svého Sky Captaina na milimetr dle svých představ. O tom jsem přesvědčen, protože z tohoto odkazu klasickým scifi snímkům první poloviny 20. století sálá obrovská radost a pokora zároveň a já s neméně rezonujícím nadšením přijímám. 85%

Hamilton: V zájmu státu (2012)

Švédský Bourne, respektive Hamilton představuje stejně jako jeho inspirativní zdroj, tedy Bournova trilogie, chytrý špiónský thriller, která má charismatického hlavního hrdinu, který sice netrpí amnézií jako náš miláček Jason, ale z jeho práce mu taky docela hrabe, což mu ale stejně jako Bournovi nebrání zůstat precizní v roli, pro kterou se narodil. Kathrine Windfeld se opět podařilo potvrdit, že ve Švédsku se dá natočit snímek hollywoodských parametrů a to ve všech směrech. Hamilton disponuje precizním scénářem, který velmi dobře rozvíjí psychologii postav a zároveň velmi dynamickým dějem s precizní akcí, kterou paní režisérka umí a plně nechá vyniknout svoje eso v rukávu, pro mne doposud neznámého Mikaela Persbrandta. Ten totiž ve své roli doslova válí. 85%