Zpráva o Europě (2013)

Maximálně minimalistické, stejně jako dechberoucí scifi, které opět těm, kteří již zapomněli, připomíná, jak důležité jsou nejen postavy (super sestava pro mainstreamové publikum neznámých herců), ale zejména kumšt vypravěče. V neposlední řadě vítězí forma, která perfektně a přehledně kombinuje found footage a dokument, přičemž v působivosti a tajuplné atmosféře jde až na absolutní vrchol i díky precizně vygradované koncovce. Europa Report ctí kořeny žánru a za malý peníz rozbuší srdce každého vědecko fantasticky orientované pozemšťana. 95%

Trainspotting (1996)

Měl jsem štěstí, že šlo o snímek mé generace. Jeden ze stěžejních filmů o závislosti, tentokráte drogové, který mě vždy dostane do diváckého rauše nejen brilantní kombinací soundtracku a dokonalých Boylových obrazových kompozic. Já mám holt Begbieho, Rentona, Sickboye. Spuda a Tommyho prostě přes všechnu jejich společenskou nepoužitelnost a nebezpečnost (Renton to naštěstí pochopil) od srdce rád. A to i díky super trefenému castingu, na který sice ne všichni navázali jako Ewan superhvězdnou kariérou, ale tady jsou všichni na jedné lodi a ve své roli dokonalí. Danny Boyle velmi zručně vyvažuje humorné epizody ze života mladých fetek s realistickým vykreslením jejich nekonformního způsobu bytí. Rozhodně je nemaluje na růžovo, ale ani z nich nedělá chudáčky. Naopak právě temné pasáže, mezi nimiž dominuje smrt dítěte, pomyslný heroin v divákově žíle na pár vteřin zataví. Provokativní, vtipné, ale zároveň s významnou a fungující výpovědní hodnotou. Jsem rád, že i po téměř dvaceti letech jde o tak oslovující film, který neztrácí nic ze svého působivého efektu, který na mě v devadesátém šestém udělal. 100%

Formule! (2001)

Nelze se nesmát Slyovu naivnímu scénáři, okatým efektovým kotrmelcům a celkovému klišé extraktu, který nejprve již zmíněný Sylvester z pomyslného pera vypudil a následně cukrkandlově nasnímal Renny "natočil jsem pár fakt dobrejch kousků, ale tenhle mezi ně nepatří" Harlin. Přesto je zajímavé, jak jsem na film postupně měnil názor. Od první minuty totiž působí povrchně, řeší pseudokonflikty a ztvárnění toho motokolotoče je jako pohledem pětiletého předškoláka. Herci působí ve svých vyhrocených pózách srandovně (Gina Gershon v tomto exceluje) a já už tuhl hrůzou, jak těch 108 minut protrpím. Nevím popravdě, čí je to zásluha (možná tím, že se začne konečně závodit), ale zhruba od blbostí nakažlivé honičky formulí v ulicích Chicaga, jsem se naladil na "všechno mám na párku" frekvenci a docela jsem se všem a všemu zasmál. Ale aby jste mně pochopili správně, blbost je to ukrutná a vyšší rating si přes svou zvrácenou zábavnost Driven nezaslouží, protože to všichni myslí ukrutně vážně. 20% P.S. Burt Reynolds nejenže hraje nejdementnější šéfa týmu ever, ale zároveň dokonale zapadá do tohoto "co to mělo sakra znamenat" universa.

Piraňa 3DD (2012)

Promiňte mi ten výraz, ale tohle je bez nadsázky jedna z nejvetších sr*č*k pod sluncem. Holt, když dva dělají totéž... Gulagerova Piranha chce vytěžit z Ajova odkazu, ale je puberťacky orientovaná se všemi těmi ukousnutými penisy, trapnými sexuálními narážkami a vyhryznutými rectumy. Účinkem se míjí i díky tragické režii nikdy nekončící titfest a největším lákadlem filmu tak zůstavá Dejvid Hajzlhof (pár na sebe mířených fórků ustojí), kterého ale stejně mají bobky nějak efektně o hlavu připravit. Ale to břicho zatahuje chlapec nedostižně. Nulu nedávám asi jenom proto, že jsem chlap a těch obnažených dámských hrudníků tam na mě bylo prostě moc :-). 20%

Poseidon (2006)

Poseidon je čistokrevný popcorn, víc od něj nečekejte a budete se bavit stejně jako já. Wolfgang Pettersen taky není žádné máslo, a přestože ve filmu nemá žádnou superstar, Russell s Lucasem táhnou doslovně za jeden provaz a jejich překážková dráha trupem převráceného Poseidonu má solidní grády, defacto ani jedno hluché místo a vizuálně jde o nečekanou pecku. Wolfiemu se vlastně povedl malý zázrak. Bez hlubší psychologie vám jsou jeho postavy sympatické, přestože nejsou vždy kladné (Dillonův blbeček je doslova k pousmání) a on se je navíc nebojí postupně redukovat. Stálo to peněz jak želez, těsně si to na sebe nevydělalo, Wolfgang od té doby nic nenatočil, ale přesto je to výborný film. 85%

Angel Heart (1987)

Mystický, zároveň noir a ke všemu velmi syrový thriller, v němž Alan Parker potvrdil slabost pro temné vyznění a Mickey Rourka, že je dobrý herec, který si vybírá zajímavé projekty. Dobová atmosféra tady skutečně funguje na jedničku a postupné odhalování nabízí nejistotu a napětí, který ještě umocňují průběžně brutální jatka s nimiž je Rourkova postava konfrontována. Bobby DeNiro tady také není jen na okrasu a jeho Louis Cyphre (pointu neprozradím ;-) v paměti nejen pojídáním vajíček utkví. Na dobu vzniku nezvykle temný zážitek a to já rád. 90%

Červený trpaslík - Zpátky na Zemi (2009) (série)

Zas takový fail to není, ale ke kultovním sériím se krom zajímavého scenáristického nápadu nepřiblíží. "Zpátky na Zemi" mě bavilo především proto, že navedl kluky z Trpaslíka do současnosti. Bohužel se z toho tak trochu vytratil humor, který sice úplně neabsentuje, ale je ho jako šafránu. Holt ty léta se na směřování tvůrčího týmu vždy podepíší, to je pochopitelné. Red Dwarf působí vážněji, i díky absenci úžasných papundeklových kulis, všichni nám prostě vyrostli, ale ti teenageři, kteří jsou stále v nás, divácích, pamatují odvázanější taškařici. Ale nevadí, bylo fajn ty kluky zas po letech vidět a utvrdit se v tom, že Rimmer byl, je a bude vždycky pěkný žid. 60%

Stopař (1986)

Řízný osmdesátkový thriller, který krystalicky definuje béčkový žánr, v němž divák nalezne mnohdy větší potěšení, nežli v áčkové produkci. U Hitchera to platí se vším všudy. Zdravě jednoduchá story, nicméně ostrá jako břitva. Ostrý je zejména Hauerův stopař, ale ani obět se zprvu vyjukanou tváří C. Thomase Howella neskládá zbraně a nejen o svůj život se dokáže živelně servat. Napínavý děj rotvajlerským skusem chytne a nepustí, a přestože film emotivně vyvrcholí "napínací" scénou s Jennifer Jason Leigh, následné "druhé" finále nakopne tuto precizní stopařskou noční můru do pětihvězdné, respektive stoprocentní společnosti. 100%

Násilník (1976)

Drsný Harry je Dirty i do třetice a nezastaví ho v tom ani ženský parťák, které dává od začátku solidní čočku, přestože postupně vyměkne. Průšvih třetího dílu tkví v tom, že jde o pro Harryho přes všechno handrkování s šefy a s kolegy o až moc jednoduchou misi, v níž ho grupa vrahounů jakkoliv surově vystupuje, vůbec nepotrápí. Finále je pro Harryho doslovně "piece of cake", což je vyloženě škoda, protože Clint by více zatopeno pod kotlem ustál hravě. 65%

Darkman (1990)

Velmi zajímavý projekt, v němž Sam Raimi poprvé naťukl komiksové téma, dalo by se říci undergroundovým způsobem (rozpočet byl směšných 16 miliónů). A to logicky naťukává mnoho pro i proti. Nicméně převažují pozitiva, tedy hlavně zajímavý hlavní hrdina a vizuální režisérův cit. I u Darkmana stejně jako všech Raimiho filmů je cítit, jak ho jeho řemeslo baví, a přestože je první Darkman ne zrovna mainstreamový kus, respektive nečekejte krystalický akční ohňostroj, ale ani čistokrevné trápení znetvořeného vědce, rozhodně stojí za shlédnutí. 65%