Robin Hood (2010)

Po negativních ohlasech ze všech stran, jsem se do nové adaptace věhlasného zbojníka Robina Hooda od ještě věhlasnějšího Ridleyho Scotta, nechtěl pouštět, ale risknul jsem to. A risk je zisk! No, alespoň v tomto případě určitě. Mně se film hodně líbil, protože očekávání byla dost sražena k zemi, ale tím lépe. Pro mě. Příběh sice není kopii tradičního příběhu krále zbojníků, ale koho to zajímá?? Ridley tento nadějný materiál uchopil do svých rukou a díky Bohu za to, protože z nejnovější "robinovky" udělal velkofilm se vším všudy. Tak nevím, co by jste ještě chtěli, lidi? Dokáže pohltit, pobavit i dojmout. Jako film to funguje náramně, příběh je atraktivní a výrazně podporuje akční stránku filmu, i když nutno podotknout, že ji ani nepotřebuje. Výprava, kostýmy, dobovost, počítačové efekty a další prvky pro dokonalou vizualizaci výborně sladěné a stylově nasnímané. Širší herecký aperitiv není kdovíjaký, ale s tím si nemusíte lámat hlavu, protože ústřední dvojice Cate Blanchett a Russell Crowe nemají chybu. Z Russella udělal rejža opět frajera, který je klaďasem ve všech ohledech, ale tyto role mu sedí nejlépe a Ridley to moc dobře ví. Dvorní hudební skladatel Marc Streitenfeld kvalitně podporuje dění na plátně a skvěle se trefuje do jednotlivých sekvencí. Závěr? Ať si každý říká co chce, Ridley opět natočil divácky velice atraktivní velkofilm a i když už to tady bylo (podobnost s Gladiátorem je patrná), tak to opět funguje.

Tekken (2010)

Natočit film podle úspěšné hry je mnohokrát nevyzpytatelná věc. Ale v tomto případě se dá říct, že celkem nešlo co zkazit. Tekken jsem hrál sice jen několikrát v životě, ale jen to málo mi stačí k tomu, abych mohl konstatovat, že film fanoušky této "bojovky" uspokojí. Hra je jen prachobyčejná "mlátička" a toho se drží i film. Nač se taky pouštět do nějakých větších akcí, když to nikdo nevyžaduje. Choreografie bojů je velmi pestrá a vypadá dobře, což spadá na bedra kaskadérovi Cyrilu Raffaelli, který opravdu ví co dělá. Mile mě překvapil i příběh, který není předem zatracen, snaží se budovat a zpočátku se mu to celkem i daří. V polovině filmu už pak nastupují "rubačky". Závěr? Fanoušky by mohl Tekken potěšit, těm ostatním asi nic moc neřekne. Choreo je výborné, poutavost slušná, herci vypracovaní, herečky(a) sexy, spousta klišé a hloupých hlášek, ale tak to prostě u takového žánru chodí. Má očekávání nebyla vysoká, takže spokojenost.

Ženy v pokušení (2010)

Po opravdu dlouhé době konečně svěží vánek z našeho filmového průmyslu. Jiří Vejdělek má vždy dobré filmy a touto komedii si udržel laťku pořád hodně vysoko. Ona je to sice "jen obyčejná vztahovka", ale funguje výborně. Díky povedeným gegům je velice vtipná (žádný trapný humor) a to je pro českého diváka důležité a vždy to ocení. Druhou věcí, bez které nemůže úspěšný film fungovat je výběr herců. To je asi nejsilnější stránka filmu. Numbero uno je samozřejmě náruživá dáma v podání Elišky Balzerové, která předvádí a zosobňuje nezapomenutelný výkon i charakter postavy. V dalších rolích se představili velmi sympatičtí a milí herci, jako třeba Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová či Vojtěch Dyk. Nelze opomenout ani klasika Jirku Macháčka, ale ten byl trochu mimo hlavní dějové linie. Závěr? Troufnu si říct, že nejlepší a nejvtipnější český film za poslední roky...

Ďábel nosí Pradu (2006)

Velice chytlavý námět mi stačil k tomu, abych tento snímek neopomenul. A dobře jsem udělal. Ďábel nosí Pradu je příjemně běžící oddechovka, která nás doslova vtáhne do hektického světa módy, extravagance a vyššího životního stylu, kde se nemůže pohybovat jen tak někdo. Může se zdát, že je snímek adresován spíše ženám, ale není pravda. Ano, něžnější pohlaví si z toho možná vezme více, než my, protože jsou více v obraze a móda zajímá každou, ale i pro muže je to minimálně parádní předváděčka luxusních rób, které na hezké dívce jistě ocení! Narážím na Anne Hathaway (Andy), která si musela natáčení užívat, jako málokdy. Dalším velkým tahákem je zcela jasně postava nekompromisní, tvrdé, ale přesto uhrančivé šéfky módního průmyslu Meryl Streep (Miranda). Roli chladnokrevné workoholičky ztvárnila naprosto suverénně, i když je škoda, že její postava byla svázaná pořád stejným postojem. Příběh krásně zachycuje zkřížení dvou životních cest - karierismu a osobního života. Tato volba čeká na každého člověka, bez výjimky a tento případ poučuje a navádí diváka - člověka, jakou cestu zvolit, takže vypovídající hodnota je patrná a to se cení! Závěr? Pracuj tvrdě, ještě tvrději, nejtvrději a výsledky se dostaví... ale nikdo vám nezaručí, že je to správná cesta. Velice příjemná sonda do módního průmyslu, která potěší především ženy a dívky.

Fantom opery (2004)

Už dlouho se mi nestalo, že bych si vybral tak špatný film, abych se na něj ani nedodíval... Bohužel, sedlo to na Fantoma Opery a doufám, že mám na nějaký čas zase vystaráno! Muzikály nemusím a Fantom Opery odpoví proč: Nudné, rozvláčnělé, bez nějaké touhy výrazněji zapůsobit a co je nejdůležitější - s trýznícím zpěvem!! Zpívá se doslova na každém druhém kroku (možná i častěji), zpívá se o všem, dokonce se zpívá i to, co se uzpívat ani nedá! Někdo by mohl namítnout, že muzikál je o zpěvu, tak co to kecá?? Samozřejmě že je, ale ne v takto přehnané podobě! Přesně kvůli tomu nemám muzikály rád. No... k mému kritickému postoji také hodně přispělo Moulin Rouge. Kdybych jej neviděl dřív, tak řeknu hmm docela přijatelný muzikál... ale takhle to prostě nejde. Je to vykrádačka Moulin Rouge, která neví co chce, mastí všechno dohromady a můj výsledný dojem je pak negativní! Žádné stěžejní momenty, žádné emoce, žádné gradující finále! Závěr? Joel Schumacher není žádný chameleón, aby zvládal i muzikály. Ať se drží osvědčených thrillerů a od tohoto raději ruce pryč!

Twilight sága: Zatmění (2010)

O trilogii Twilight si každý myslí svoje. Náctky ji milují, kritici nenávidí. Není se čemu divit, protože tato sága je líbivá a slaďoučká navenek, ale uvnitř hloupá a jalová! Pořád mluvím o jasně daných dvou stranách, ale existuje ještě třetí (pro mě) a do té spadá Eclipse. Po nové, ale za očekáváním zapomenuté jedničce a příšerné dvojce, tady máme trojku a z mého pohledu z toho vyvázla nejlépe. Hororový režisér David Slade do Zatmění vtiskl svůj zběsilý rukopis a výsledek je hned lepší. Když pominu příběh, který se vejde do jedné věty: "Bella se rozhoduje mezi Edwardem a Jacobem...", tak je až s podivem, že tohle "nic" dokázalo zabavit na dvě hodiny... Daří se to především díky akci, která je mnohem rozsáhlejší, než v chabé dvojce a díky Sladeovi i „koukatelná“. Finální "big fight" sice zvorali a trestuhodně nevyužili, ale pořád je to lepší, než jsme čekali. Další výtkou z minulých dílů bylo chování Belly a Edwarda, respektive herectví Stewart a Pattinsona. Ještě to není ono, ale působili zde mnohem lépe (zamilovaněji), než v předešlých dílech. Sice pořád nasazují utrápené obličeje, ale už mi to tak nevadilo. Asi jsem si zvykl. Jak už jsem jednou podotknul, tak obsazení zachraňují vedlejší role a to "tlupa" Cullenových. Ti jsou mnohem více sympatičtější, než ústřední trojice. Hudba Howarda Shorea nebyla špatná, ale od takového jména bych čekal přece jen víc, než pár romantických tónů. Závěr? Po tragické dvojce byla má očekávání nulová a Eclipse mohlo jen překvapit, což se také stálo. Není to žádná pecka, je to stejně hloupé a bezradné jako ostatní díly, ale díky lépe natočené a hojnější akci, by vám to mohlo upoutat pozornost a nenudit na celé dvě hodinky...

500 dní se Summer (2009)

Naprosto neznámý režisér Mark Webb vsadil při svém debutu na mezilidské vztahy, čili na osvědčené téma, ač stokrát provařené a světe div se... dokázal najít a podat tuto problematiku velmi osobitě, vkusně a přitom si stále nechává velký odstup a nenutí nikoho nikam! Primitivní myšlenku "Dva lidé s rozdílným pohledem na svět si k sobě cestu nenajdou" příjemně rozvedl, na to nabalil další a všechno dotáhl do vítězného konce! Je umění se v tom nezamotat a neudělat z toho bezpáteřní slátaninu. Zajímavý námět podtrhuje výborné obsazení obou hlavních rolí. Oba herci (Zooey Deschanel a Joseph Gordon-Levitt) hrají uvolněně, přirozeně a diváka snadno přesvědčí. Oba jsou momentálně v kurzu a hlavně Zooey má v sobě charisma a smyslnost, které umí prodat! Hudba důstojně podbarvuje dění na plátně, což jsou další plusové body. Závěr? "Špinavá" komedie s nádechem romantiky a přesto bez lásky! Je to možné? Je a funguje to!

Centurion (2010)

Skvěle sestříhaný trailer dával dlouho dopředu znát, že by mohlo přijít něco velkého... Že by další velkolepý, historický epos, co by zacelil několikaletou díru v tomto žánru? Ne! Věřil jsem Neilu Marshallovi, že nesklouzne k žádnému patosu, i když jeho filmy k tomu mají vždy blízko! Je pravda, že výsledky za sebou zatím nemá a nic na tom nemění ani jeho nejnovější počin Centurion. Nálepky průměrného režiséra se zajímavými tématy se prozatím nezbavil. Ale teď už zpět k filmu. Jako většina současných snímků se i tento může opřít o mohutnou digitální podporu. Překrásné destinace, zpracované moderní technikou, si divák užije na vysoké úrovni, i díky slušné kameře. To samé platí o všemožných soubojích a různých detailech. Po vizuální stránce je Centurion líbivý, o tom žádná. Ale na co se u takových mainstreamu zapomíná je příběh. Tady sice nějaký je a drží se poměrně při zemi, jak naznačoval sám rejža, že nechce žádné nadpřirozeno a podobně, ale já jsem postrádal především mnohem promyšlenější choreografii bojů, taktiku, více zvrácenějších momentů a podobně. Je to takové nemastné neslané, což je škoda. Nemalou měrou k tomu přispěly postavy, které byly špatně napsané a bohužel někde i špatně obsazené. Hlavní hrdina musí mít respekt a nezdolné charisma, ale u něj mi to chybělo. Výjimkou je jen jedna jediná postava, která příběh obohatila exotickým kořením. Olga Kurylenko (Etain) ztvárnila krvelačnou bestii výborně a jelikož byla němá, tak každý její pohled jsem si užíval! Brutalitou je Marshall známý a nešetřil jí ani tady. "Malinovka" stříká ze všech stran a hrdla se podřezávají jedna radost... Závěr? Centurion je vizuální lahůdka, která ale má spoustu jiných nedostatků, které jej brzdí v tom, aby se stal něčím víc, než jen průměrnou řežbou. Tváří se velkolepě, ale stejně jako třeba film Mongol, nenaplnil svá očekávání.

Vzhůru do oblak (2009)

Výjimečně jsem se rozhodl podívat na nějaký "animák" a padla volba na Vzhůru do oblak. Nadšený z toho nejsem, kreslené filmy nemám v oblibě, ale tenhle mi zase tak moc nevadil. I když je pointa o "sonic" barevném ptáku o ničem, tak přece jen se snaha nedá upřít. Tempo svižně běží a humor dokáže vykouzlit na tváři úsměv (hlavně díky dabingu, viz. Pavel Liška atd.). Také mě potěšilo výborné grafické zpracování. Závěr? Pohodový "animáček", jež musí děti milovat a dospělé neurazí...

Kdo je tady ředitel? (2006)

Tak to teda ne! Tohle není Lars von Trier, jak ho známe! Proč vstupovat do komediálních vod, když veškeré schopnosti, díky kterým je Lars výjimečný a originální zde nevyužije? Extravagance, kontroverze, šílenost? Tady je nehledejte! Obyčejná, rádoby vtipná komedie s nikým a o ničem. Rukopis Larse nejde vůbec poznat, pouze několikrát vstupuje do děje (hlavně na začátku a na konci) a snaží se smýšlet, ale to je výstřel do neznáma. Snímek má přirozenou atmosféru, ale to je tak jediné, co jej pojí s jeho ostatními filmy. Nezkušení herci ani tak moc nevadí, protože celý film tak nějak vykrystalizoval amatérsky. Dost mě to nudilo, nemělo čím upoutat, zaujmout. Závěr? Říkám si, kdyby von Trier točil všechny filmy takhle, bez toho aniž by šokoval, trestal a moralizoval, tak jsou všechny obyčejné, jako tento a svět by přišel o neobyčejného umělce!