• Thriller

Ledová bouře (1997)

Psychologické drama dvou "spřízněných" rodin, jejichž vzájemné vztahy, plné neupřímností, přetvářek a pokrytectví, jsou ale jen klidem před bouří, která přichází... Neskutečně silná herecká sestava. Skvělá herecká představení jsou ale asi jediným, i když například v případě Christiny Ricci či Joan Allen opravdu velmi silným, plusem filmu. Několik silnějších momentů by se v příběhu našlo, jsou to ale jen jednotlivé úseky. Film jako celek je spíš nudný a nezáživný. Tři hvězdičky hlavně za herce. 60 %.

Milý Frankie (2004)

Máma, hluchý synek, babička - a Gerard Butler, který se, po domluvě s mámou, na jeden víkend stává chlapcovým znovunalezeným tátou...I přes některé berličky v příběhu a nijak extra nápaditý děj, přináší film vcelku hezký, milý a příjemný zážitek s vhodně vybranými herci a hezkou hudbou. 70 %.

Modelář (2020)

Příběh dvou kamarádů, kteří na zakázku natáčejí z dronu - velice šikovné věcičky, která ale může nést kromě kamery taky třeba sprej s barvou, nebo výbušninu... Příběh, na jednu stranu originální, odvážný a místy i dostatečně poutavý, ale na stranu druhou překombinovaný, s několika zbytečnými slepými odbočkami a s naivními situacemi. Naivní a neobyčejně upřímný idealista a nadšenec je i hlavní hrdina Pavel, který si žije ve vlastním světě. Tato postava se mi, svým pojetím i tím, jak se jí chopil Kryštof Hádek, velice líbila. To ale neplatí pro Jiřího Mádla v roli Plecha, který působil s tím svým šišláním komicky a celkově jsem v jeho projevu viděl lehkou křeč, o jeho rapování ani nemluvě. Pro mne nejednoznačné dílo, což ale platí pro filmy Petra Zelenky standardně. 65%.

Ray (2004)

Krásný průvodce životem legendárního zpěváka a hudebníka - od jeho dětství, poznamenaného tragickou smrtí mladšího bratra a Rayovu postupnou ztrátu zraku, přes pozvolné prosazování se do povědomí posluchačů a hudebních společností, až po vrchol jeho slávy. Jeho cesta ke slávě byla ale plná překážek, kterým byl vystaven kvůli svému zdravotnímu handicapu, kvůli barvě kůže a také závislostí na kokainu a mnoha manželskými krizemi. Úžasný herecký výkon Jamieho Foxxe, mnoho muziky, mnoho emocí. Skvělý zážitek. 80 %.

Havel (2020)

Nuda, nuda a zase nuda. Bez jiskry, bez emocí, bez silnějších momentů. Ty dvě hvězdičky jsou za herce (Viktor Dvořák, Martin Hofmann, Aňa Geislerová), hudbu a masky. Absolutně nechápu přehršle nominací na Českého lva. 45 %.

Sněhulák (2017)

Nevím, jestli skutečnost, že jsem viděl nepřehledné, chaotické, nevěrohodné a nudné představení, připsat na vrub scénáristům, nebo režisérovi (asi všem). Román jsem nečetl, ale to, co podle něj vzniklo ve filmové podobě, je dost velký průšvih. 20 %.

Cesta do lesa (2012)

Režisér Tomáš Vorel si ani na několikátý pokus nezískal moji přízeň. Jeho zvláštní poetika, způsob vyprávění, filozofie a celková atmosféra - mi prostě nesedí. V tomto filmu se vše do puntíku potvrdilo. Viděl jsem hloupou, nudnou, nepřirozeně působící a naivní podívanou. Ani životní filozofie té rodiny mi nebyla blízká ani sympatická, takže jsem jim ani nefandil. Herecky, až na několik málo vyjímek ( Jiří Schmitzer, možná Anna Kameníková), to taly nebyla žádná hitparáda. Oproti Cestě z města pro mne přece jen trošku stravitelnější, ale stejně - velký palec dolů. 35 %.

Cesta z města (2000)

Poetika a humor Tomáše Vorla na mně absolutně nepůsobí, přijde mi velice přízemní a stupidní. Ty "vtipné" situace a dialogy ve mně vyvolávaly spíš negativní náladu a pocity a při "hereckých" projevech některých zúčastněných, včetně Tomáše Hanáka, jsem velice trpěl. Pro mne velice těžce stravitelná podívaná. 20 %.

Láska přes internet (1998)

Krásný příběh dvou - přes počítačovou komunikaci spřízněných duší - v reálném světě spíš nesnášenlivých konkurentů ve svém byznisu. Nora Ephron opět ukázala svou kreativitu při psaní romantických příběhů. V jejím podání může být i romantický film nápaditý a duchaplný. Mezi Meg Ryan a Tomem Hanksem to krásně funguje a jsou, spolu s hudbou George Fentona, sladkou třešinkou na bravurně vytvořeném a upečeném dortíku. 90 %.

Horem pádem (2004)

Příběhy několika skupinek lidí, které se nějakým způsobem protínají. Tvůrčí spojení tandemu Hřebejk - Jarchovský u mne opět boduje (není tomu tak vždy). Výborný scénář a výborná práce režiséra Jana Hřebejka přinášejí nápadité vyprávění. Příběhy postav odrážejí realitu 90. let, kdy dílo vzniklo, ale jsou nadčasové a aktuální i pro dobu současnou. Při sledování filmu vnímáme mnoho humoru a vtipných hlášek, ale v konečném důsledku taky negativa a trápení, která život přináší. Značný podíl na skvělém zážitku z filmu mají úžasně napsané a stejně úžasně ztvárněné postavy. Těžko vybrat nejlepší, když výborní jsou všichni. Nelze nepochválit taky hudbu Aleše Březiny. Vždycky mám ohromnou radost, když uděluji pět hvězdiček českému filmu. V tomto případě je udělím rád. 90 %.

Časové pásmo bylo změněno