• Krátkometrážní

Šťastné hvězdy (1985)

Partia dementov trapasí ako oživot a o tom to je. Zaujímavá je úplná zmätenosť rolí, v predchádzajúcom filme (víťazi a hriešnici) budovali dej tí dementi a Jackie Chan sa niekedy len tak zjavil pre srandu králikom z klobúka. Tu si ho tiež človek moc neužije ale tentokrát je to práve dementclan čo s dejom nesúvisí aj keď sa furt premávajú po scéne a robia fóry ktoré dokážu oceniť snáď len deti z jasličiek. Napr. scéna v ktorej simulujú požiar aby prinútili ženskú vyzliecť sa je doslova údesná, naťahovaná ako umučenie krista o celkovej trápnosti ani nehovoriac. Blbec čo sa snaží stať neviditelným tiež nechýba a tentoraz pridal aj balenie dievčat pomocou svojich mentálnych schopností. No a keď celá partia začne hrať divadlo, infantilnosť dosahuje gigantických rozmerov. Skrátka tu len tak poskakujú a o dej ani nezakopnú, o ten sa stará Jackie aj keď ho vlastne moc nevidno a ani akcie tu prekvapivo veľa nepredvedie a tak všetko zostáva na Sammovi ktorý sa snaží až sa z neho dymí a je nútený mlátiť sa s každým koho mu osud zaveje do cesty. Hlavne jeho zábavný súboj s Richardom Nortonom ( "bolelo to? Kdeže, nič som necítil.) a len vďaka tomu je to aspoň v tých chvíľach slušné.

Vítězové a hříšníci (1983)

Hongkongský humor je ťažko infantilný a pre našinca niekedy nepochopiteľný. Tento film je jeden z tých lepších. Partia zlodejov prepustených na slobodu predvádza znesitelné eskapády, každý z nich má svoju charakteristiku a celé to väčšinou funguje. Samozrejme, keď sa jeden z nich chce stať neviditeľný pomocou meditácie a potom sa pred ostatnými špacíruje nahý tak neviem či je to vtipné alebo trápne. Otáznik vysí nad prítomnosťou najväčšej hviezdy, teda Jackieho Chana ktorého postava vôbec nesúvisí s dejom a sem tam sa nezáväzne mihne obrazom aby niečo predviedol. Keď naháňa auto na kolieskových korčuliach a spôsobí reťazovú haváriu tak sa človek baví aj keď je to úplne od veci vsuvka ako od Monty Pythona. No a bitka v podaní našich zlodejíčkov je naozaj veľmi zábavná, plná fungujúcich gagov, biť sa z nich síce vie len Sammo ale ostatní pomáhajú každý vo svojom komickom šťýle. Smial som sa a o to ide.

Evil Cult - Tajemství Kung-Fu (1993) odpad!

Z filmami Jeta Li som mal vždy ten problém, že neznášam wire-fu a práve on jej jeho čelným predstavitelom. V tomto filme je však najhorší dej, nie že by kung-fu mlátičky nejaký potrebovali, ale taký guláš sa len tak nevidí. Číňanov je veľa a polovica z nich zrejme hrá v tomto filme. Zo všetkých čingčangov čo sa vyvalia z obrazovky sa priemerný našinec zblázni, lebo netuší kto je kto a kto bojuje s kým a prečo. Milión mien a stovky rôznych klanov, každý s vlastnými plánmi a motiváciou, sa mihajú filmom ako sprievod na LOVE PARADE a mne to všetko zčínalo byť jedno, hlavne nech sa efektne pozabíjajú. Ale nepozabíjajú a to tu vzstupuje dokonca aj upír! Celé to napokon skončí len tak uprostred deja (ak to tak môžem nazvať), čo ma už úplne dorazilo. Ale slušná akcia tu je to áno.

Sedm pěstí (1978)

Zlý mastri kung-fu chcú ukradnúť zvitok ktorý obsahuje super extra nebezpečnú techniku siedmich pästí - klasický scenár hongkongských mlátičiek. Lenže potom spadne Meteorit a na scénu vpláva partia zhúlených duchov. To čo nasleduje, je až neuveritelné trapasenie, plné hyperinfantilného humoru ktorý je aj na Jackieho Chana trochu moc. Tu a tam sa človek aj zasmeje, ono sa asi nedá nesmiať keď si vážený učiteľ kung-fu nacapí na ksicht kúzelný zvitok, čo mu má umožniť vidieť duchov a potom sa slepý potáca po miestnosti, alebo keď to zlý majster schytáva od neviditeľných protivníkov a nechápavo mláti vzduch okolo seba. Jackie sa duchov nebojí, viláta ich a oni ho naučia tajnú techniku ôsmich pästí s ktorou porazí techniku siedmich pästí. Ináč, keď sa práve netrapasí a ľudia sa vážne bijú, je to fajn a bitky sú solídne. Ale duchovia v plienkach sú duchovia v plienkach.

The Necro Files (1997)

Toto je od prvého do posledného záberu čistá amatérčina, ale natočená s takým zápalom že sa na ňu nemôžem hnevať. Šialený vrah čo vyzerá ako ľavák bob so Simpsonovcov je zabitý policajtmi na mieste činu a neskôr oživený partiou satanistov, ktorý podrežú bábätko a potom sa ich vodca vyští na jeho hrob. Nasraný zombík mu následné odtrhne vtáka a strčí mu ho do huby. Ďalší dej je potom jednoduchý, zombík sa prechádza tu po lúkach, tu po meste, z nohavíc mu trčí polmetrová klobása a keď zacíti ženskú tak sa mu postaví a on ju znásilní a zabije. Duo policajtov čo ho na začiatku zabili sa predháňa v tom kto povie viackrát FUCK, jeden z nich šňupe kokaín a vraždí každého kto sa mu odváži slovkom odporovať. Vrcholom filmu je zmŕtvychvstanie zavraždeného bábätka z ktorého sa stane čosi ako upír a vie lietať. Film sa našťastie neberie vážne, rehotal som sa ako blázon, hlavne keď sa zombík znásilňovač zamiluje do nafukovacej Anče, tancuje s ňou na lúke a potom sa priženie bábätko upír a prepichne mu ju. Zombík je fakt naštvaný a naháňa ho po celom mestre. Odvážna nahota v podaní pornoherečiek, smiešne efekty (hlavne bábika čo supluje toho upírika) a čítre nadšenie z točenia hovadín. Podobných nadšeneckých filmov je iste kopa ale bývajú obvykle nielen stupídne ale aj strašne nudné.

Matrix (1999)

Skvelý začiatok, skvelý koniec a medzi tým trocha priemer. Vždy som si myslel že tá debilná veštkyňa by mala zmiznúť do riti a neotravovať inak originálny scenár. Načo tam len museli nabúchať nejaké dementné proroctvo, nebolo by dramatickejšie keby sa neo stal virtuálnym bohom bez predošlého neustáleho spomínania vyvoleného? Tvorcovia sa snažia diváka zmiasť tým že mu veštkyňa (Grrrrr...) povie že to nie je on ale divák samozrejme vie že to musí byť ON pretože ináč by bol nezmysel s tým vôbec začínať. Pamätám sa, že pri odchode z kina som bohvieako nadšený nebol, za čo môže zrejme tá prostredná časť, aj keď finále bolo strhujúce a duel Neo vs. Smith nervydrásajúci.

Superman se vrací (2006)

150 min. o lietajúcom chlapíkovi so slipami navrch, čo občas chytá veci padajúce alebo padnuté, to je asi tak všetko. No dobre má to aj nejaký dej, Lex Luthor si vyrobý vlastný ostrov a superman mu ho odnesie a zahodí. To je jasná, číra a nefalšovaná genialita, to by nevymysleli ani v parlamente. Od takého superdrahého projektu by som už vážne čakal niečo viac ako len - niečo padá, superman priletí a chytí to. V roku 1940 by boli ľudia vo vytržení keby videli ako dvíha celý ostrov ale dnes sa z toho už nepotentujem. Ináč Brandon Routh ako superman neni zlý a Spacey ako Luthor je fajn, najhoršie na tom je Kate Bosworth ktorej rola je už ako to býva zvykom v komixových filmoch je proste len byť predmetom záujmu hlavného hrdinu a sama o sebe je zúfalo nezaujímavá. Medzi klady patria úvodné titulky, scéna s lietadlom a scéna s obrím guľometom, čo trafí supermana do oka. Zvyšok je monumentálna nuda a korunu tomu nasadzuje rozťahaný, uplakaný záver ako z pána prsteňov. Predražené nič natočené preceňovaným režisérom. Superman sám o sebe je nezaujímavá postava a jediný spôsob ako to s ním uhrať je nechať ho mlátiť sa s niekým rovnocenným, napr. Chuckom Norrisom. Na záver ešte dodám, že dúfam v natočenie ďalšieho dielu a dúfam že bude stáť aspoň miliardu dolárov, že bude trvať aspoň 8 hodím počas ktorých bude superman lietať po svete a zdvíhať tažké predmety, prípadne ich vyhadzovať do vesmíru.