• Krátkometrážní

Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják (1972)

Hlavný hrdina filmu, Ogami Ittó, je "sympaťák" ktorý by zlostným pohľadom rozrezal trezor a hneď v prvej scéne zotne hlavu malému decku. Je totiž oficiálnym sekundantom, čo je japonské označenie kata ( japonci majú na všetko nejaký vznešný výraz, aj pornoherečky označujú ako AV idoly ). Dej filmu je zhusta originálny, Ogami Ittó je krivo obvinený a jeho žena aj služobníctvo sú povraždený. Za všetkým stojí konkurenčný rod vedený diabolsky mumlajúcim dedkom a náš hrdina prisahá krutú pomstu. Stane sa z neho nájomný vrah, ktorý chodí po krajine s dreveným kočiarikom v ktorom má okrem rôznych zbraní aj syna s naozaj bizarným účesom. Pozoruhodné je, že pri akčných scénach absentuje všetok zvuk a počuť len sekanie mečov, prípadne striekanie krvi. Samurajské filmy ma nikdy nebrali, ale toto ma zaujalo, je to naozaj brutálne štýlové. Ako samostatný film to v podstate nie je nič moc, ale ako rozohratie zápletky a úvod série funguje dokonale. Prvý diel síce príliš akciou neoplýva, napriek tomu mi utiekol ako voda a ja som bol celý žeravý do ďalšieho dielu.

Godzilla: Final Wars (2004)

Kitamura tu opäť raz potvrdzuje že dokáže film dobre nakopnúť, ale potom mu to začne drhnúť, on nevie ako ďalej a napriek tomu to naťahuje v zbesilom tempe na dve hodiny. Vo filme sa objaví strašné množstvo starých známych monštier vrátane takých tlejúcich zabudnutých zdochlín ako Ebirah či Manda a dokonca niekoho napadlo vytiahnuť z hrobu aj tú sprostú Minillu. Vrcholom je výstup Emmerichovej Godzilly, ktorú skutočná Godzilla expresne zlikviduje. Po rokoch sa opäť snažia dobyť zem mimozemšťania z planéty x. Ono je to dobre rozohraté a ani mi nevadilo že sa Godzilla objaví na scéne až v polovici filmu, zbesilý vizuál a humor dostatočne udržia pozornosť. Horšie je to v druhej polovici kde človek očakáva hlavne monumentálne bitky monštier, ktoré sú však prekvapivo potlačené do úzadia aby mali dosť priestoru pandrláci čo po sebe strieľajú z hračkárskych pištoliek a kydajú pri tom rôzne múdrosti. Monštrá sa tentoraz pohybujú omnoho rýchlejšie než je obvyklé a predvádzajú naozaj zábavný wrestling, avšak v menšej miere než by si fanúšik prial. Ako už bolo povedané a napísané, dejovo je to vykrádačka dňa nezávislosti a Matrixu. Nebol som sklamaný ani nadšený. Kitamura má bohužiaľ schopnosť uhrať dobre rozbehnuté scény tak nejak do stratena a utopiť tak počiatočné nadšenie v nezmyselnom vyvrcholení.

Delta Force 2: Kolumbijská spojka (1990)

" A ty si kto, boha jeho", pýta sa nejaký pako istého bradatého chlapíka. Keby vedel že je to Chuck Norris tak by si určite nedovoloval. Keď Chuck Norris udrie po nákove stane sa z nej panvica a kdo sa mu odváži papulovať tomu dá kop z otočky až mu sopel na krku závit vyreže. Tentoraz sa však Chuck drží vcelku na uzde, kým v predošlom dieli vypálil aj s kamošmi celý Bejrút, tu sa musí uskromniť s jedným sídlom drogového baróna v typicky slizkom podaní Billiho Draga. Akcia si aj tu dáva trochu načas, ale keď sa už rozbehne je to riadna mela plná mohutných výbuchov a streľby doplnená o nejaké tie Chuckove karate manévre a jazdu obrnenou limuzínou cez džungľu. Klasická Chuckovina.

Po smrti (1989)

Ďalšie pokračovanie Talianskej Zombi série je dokonale hovadný škvár. Matka prikáže maličkej dcérke aby bežala džunglou a sama sa ide dať zožrať zombíkom. Malá to prežila a vyrástla z nej hlavná hrdinka filmu ktorá sa po rokoch vracia späť do džungle. Príde aj partia militantných magorov, takže sa všetci môžu veselo naháňať so zombíkmi ktorých je plný les a vyzerajú ako leprácky beduíni krížený s ninjami. Zo začiatku sa nad tou hovadnosťou dá zabávať, hlavne keď tam vyvádza tá zombie černoška s obrovskými zubami. Tá sa už ale nevráti. Hrdinovia sa motkajú džunglou, motkajú sa po nejakom dome, motkajú sa po jaskyni, tu a tam si dajú wrestling so zombákmi a nejako sa im podarí premotkať sa až na tradične taliansky zmršený koniec. To že zombíkom neustále pre efekt tečie z huby nejaké svinstvo film určite nespasí.

Zombi 3 (1988)

Celkom slušne rozohrané, Chlapík chce ukradnú oživovací sajrajt a sám sa ním nakazí, nakoniec ho armáda spáli a dym z komína nakazí kŕdel vtákov ktorý sa potom vrhajú na ľudí a z tých sú potom ďalší zombíci. Armáda celú oblasť uzavrie a zabijú každého kdo sa v nej nachádza. Ďalej je to už len rutinná naháňačka s mŕtvolami čo sa raz nemotorne šuchtajú, inokedy zasa behajú ako zajace, skáču zo striech či vysia dolu hlavou a jeden zombík s mačetou predvádza nefalšované Kung-Fu. Hrdinovia utekajú, strieľajú a bijú sa zo zombíckou presilou. Pár krát sa film vytiahne s nejakým tým zábavným detailom ako napr. zombícka hlava čo vyletí z chladničky či scéna s rodiacou ženou a rozorvaným ksichtom. Typická talianska zombie chobotovina made in Bruno Mattei, rozhodne sa to dá pozrieť.

Zombi 2 (1979)

Jednoznačne najlepší Fulciho horor. Mnohý mu vyčítajú mŕtvolné tempo, ale podľa mňa to funguje dokonale a naviac je to na rozdiel od iných Fulcioviek ako napr. nezmyselný Páter Thomas pomerne inteligentné a hlavne poriadne a účinne vygradované, čo je u talianskych hororov obecne vzácne. Celý dej si pozvolna plynie bez nejakých zásekov, pravidelne doplnený o gore chuťovky a podmazaný podmanivou syntezátorovou hudbou. Opustený ostrov, Wodoo, zombie nákaza, stáročný španielsky kolonizátori vstávajúci z hrobov a apokalyptický koniec. Scény ako zombie proti žralokovi či drevo v oku sú priam notoricky známe. Nech si vraví kdo chce čo chce, ale Zombi 2 je jediná plne vydarená Fulciovka.

Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave (2005)

Piaty diel je zábavnejší než štvrtý. Stupidita síce ostala a k tomu tu ešte poskakuje hromada teenagerov v rytme techna, ale určite je to vtipnejšie čo u mňa vždy dvíha hodnotenie. Puberťáci si z Trioxínu urobili fet a tak sa logicky menia na zombíkov ktorých jedinou túžbou je žrať mozgy. Najzábavnejší sú dvaja agenti interpolu veselo robiaci chujoviny, aj keď ich záverečné prezlečenie za vikingské ženy na technopárty je už skôr trapas. Takže podľa mňa je to celkom zábavná zombie hlúposť. No a ako bonus sa vracia slizký kostlivec Tarman z prvého dielu ktorý v závere stopuje autá, to ma dostalo.

Return of the Living Dead 4: Necropolis (2005)

Štvrtý diel je prináša ešte viac stupidity než tretí. Celý dej je znôška hovadín ktoré pravdepodobne vymysleli dáky rumuni čo sa do toho nasrali. Bubulescu, Bimbolescu, Hovnolescu a iný scu sa tu len tak hemžia. Od odpadu to zachraňujú nejaké tie detaily typu obživlá večera bezdomovcov ktorí si opekajú nejakého neidentifikovatelného černobylského tvora a samozrejme cyberzombíci s rotačákmi a inými zbraňami. Nejaká slušná zombie akcia spojená s vyžieraním ľudských mozgov sa tu taktiež nájde, ale tá všadeprítomná hustá debilnosť všetky klady spoľahlivo zabíja.

Návrat živé smrti 3 (1993)

Stupídne a zmätené, logika nemá šancu, ale dosť slušné tempo a zásoba morbídnych efektov ktoré to vyťahujú z bahna. Je tu viacero pekne ohavných živých mŕtvol a navyše aj sexi sado-maso zombíčka s odhalenými kozami. Po minulom, rýdzo komediálnom diele je trojka plne vážna, takže divák dokáže scenáru ťažšie odpustiť nekonečnú debilitu príslušníkov americkej armády ktorý nechajú pokojne po vojenskej základni pobehovať civilistov a ešte im nechajú otvorený prístup k najnebezpečnejším projektom. Na druhej strane, je to len blbé béčko kde ide iba o to priviesť nejakým spôsobom zombíkov k životu aby mohli žrať ľudí. A to sa podarilo, tak čo?

Páter Thomas (1980)

Páter Thomas ma nikdy nebavil a to som mu dal s odstupom času viac šancí. Lenže ono je to fakt o ničom. Pomätený blábol v ktorom je malým zázrakom keď na seba jednotlivé scény aspoň nejak chatrne nadväzujú. Jediné kvôli čomu som sa pri sledovaní na chvíľu prebudil z bdelej kómy je scéna zvracania čriev ktorá zrejme nemá obdoby. Film sa nakoniec došuchtá tempom beznohého zombíka do konca po ktorom mi z neho v pamäti opakovane nezostalo ( okrem spomínanej črevnej scény ) nič, len zatuchnutý, lenivý prievan. Hnilobná nuda!