• Krátkometrážní

Hostitel (2013) odpad!

O filme som predtým nepočul a videl som ho náhodou, to len tak na okraj nech je do protokolu zapísané že že som to nepozeral naschvál aby som sa mu potom mohol vysmievať. Následne som totiž zistil že autorkou predlohy je Stephenie Meyer, teda tá čo dala tomuto svetu aj vymrdaný skvost menom Tvajlajt a až potom mi tie predošlé dve hodiny začali dávať zmysel. Ten rukopis je totiž jasný a rozhodne aj tentoraz JE sa čomu smiať. Zem ovládli mimozemšťania čo používajú ľudské telá ako schránky pre svoju sajrajtovú podstatu, hlavná hrdinka skončí ako druhý hlas vo vlastnej hlave ktorú prevezme vesmírny parazit a musí vyriešiť tú najdôležitejšiu otázku svojho bizarného života - s kým sa má bozkávať! Nad tým zostáva rozum stáť, rovnako ako nad človekom čo má riť miesto hlavy. Hrdinka hľadí svietiacimi očami do blba a z lebky jej znie šialene drbnutý viceover vytesnenej pôvodnej obyvateľky. Skoro nič sa tam nedeje, furt sa riešia nejaké citové či morálne dilemy, snáď aby sa nepovedalo tak občas preletí záberom pochrómované fáro na znak akčnosti a zaklincuje to ultimátna scéna "kradnutia" v emzáckom supermarkete kde je všetko zadarmo. Meyrovej upíri sa trblietali na slnku a jej lupiči tiel dobrovoľne vylezú ak ich pekne pohladkáte. Ako to tá ženská robí že jej vôbec ešte niekto žerie také chujoviny?

Class of Nuke 'Em High Part 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid (1994)

Dvojka končila zmutovanou veveričkou ničiacou atómovú elektráreň. Na začiatku trojky je zlikvidovaná pomocou explozívneho žaluďa a môže tak začať nekonečná ( nejakých 20 min ) vysvetľovacia sekvencia kde hlavný hrdina detailne popíše čo sa stalo predtým a čo sa dialo potom. Mr.Tehla Bronski má tentoraz dokonca trojrolu, hrá postavu z predošlého dielu a aj jeho dvoch synov. Jeden bol otcom vychovaný pre dobro a druhý zloduchmi pre zlo. Celý film stojí hlavne na tom že je to krikľavý kolotočiarsky chaos plný vymletých exotov v roztodivných kostýmoch. Hrdinova priateľka behá celý čas v tangáčoch a kedykoľvek jej kamera zaberie zadok, demonštratívne si prdne. Proste Troma, odhalených ceckov je tu dosť, akurát gore sa nedostavuje, máme tu len pár hnátov urvaných vlkolakom a pár nebohých existencií upálených drakom. Okrem nich je tu aj rybí mutant, ale ten okrem vydávania bublavých zvukov nič nepredvedie. No a nakoniec túto nesvätú trojicu umláti Tromavillský dav novinami. Čo sa týka efektov, technickým prevedením je to klasicky samý papundekel ( hlavne tá nafukovačka predstavujúca jadrový reaktor ) a herecké výkony by zúfalo nestačili ani na zlatú malinu. Teda okrem pornoquasimoda Rona Jeremyho, ten má navrch. Tretie gymnázium je esenciálna, solídne vytúrovaná, gulášová Tromazábava akú by človek čakal, ale na Kaufmanove najlepšie kusy to nedoťahuje.

Water Wars (2014)

Kovaný trasher Cirio H. Santiago natiahol brká a jeho posledný mástrpís tak musel dokončiť Jim Wynorski, teda jedna z najznámejších kapacít na výrobu podradného braku. Spojenie týchto dvoch "talentov" dáva neblahé tušenie výsledného megahovna a nemýli sa. Nuž, pod pojmom dokončenie sa tu myslí prosté doplnenie chýbajúceho materiálu zábermi zo Santiagových starších filmov, čo v praxi znamená hlavne to, že sa v "deji" zjavujú a miznú postavy a scény ktoré tam vôbec nemajú čo robiť a sú úplne od veci. Teda nieže by práve nový materiál dával dvakrát bohvieaký zmysel, naviac vyzeral ako nejaká televízna inscenácia s pár núdznymi kulisami ( napr. ten gauč v jaskyni ). Toto je aj na Ciriov štandard naozaj slabučké, na tejto úrovni by už človek čakal skôr Bruna Matteiho. Niekoľko pochybných indivíduí sa vo vyschnutom postapo svete podujme bojovať proti slizkému diktátorovi, lebo im kozatá playmate sľúbi za odmenu vzácnu vodu. Hlavný záporák Michael Madsen sám o sebe pôsobí akoby sem bol dolepený bohvie odkiaľ, vôbec mi tam nepasoval a v tom čiernom plášti strašne pripomínal dvojníka Stevena Seagala. Ak pominieme dolepené archívne scény, tak novo natočenej akcie tu je vcelku dosť a je vcelku o ničom. Nejaké to RATATATA, rán päsťou i letiacich šípov a okolo vybuchne pár granátov, ale vždy len "nasucho". Rozpočet zjavne nedovolil vyhodiť aspoň niečo reálne do vzduchu, len občas nejaká digitálna simulácia nevalnej kvality. A ten efekt plameňometu bol tak príšerný až mi popraskala pravá očná bulva. Ešte horšia potom bola kvázierotická scéna pri vodopáde, kde ma holý biely zadok hrdinného kovboja donútil explodovať čistým škodoradostným smiechom. Jednoducho šmejd s pár urastenými kozami k dobru.

Divergence (2014)

Varovanie - tento komentár nie je vhodný pre násťročné, tehotné a iné ženy, prípadne eunuchov - ďakujem za pochopenie. Nedá sa tomu tak zhusta vysmievať ako sprostučkému Twajlajtu, ale aj tak je to kus "ženského sci-fi" kde nie je až tak dôležité nakopať fašistom zadky, ale hlavne to poriadne emočne a hormonálne prežiť. Menštruačná verzia dystopického sveta budúcnosti pozostáva z rozdelenia spoločnosti do frakcií podľa ľudských cností. Takže sú tu oddaný, neohrozený, sčítaný, ný, natý, itý, ičitý a tak vôbec. Ak sa pýtate v čom spočíva logika takéhoto zriadenia, tak postavy z filmu na to odpovedajú že to je vraj jediný spôsob ako zaistiť mier ( pričom tie isté postavy plánujú vyvraždiť niektorú inú frakciu ). Tridsaťročný chlap ako ja sa na tom samozrejme zasmeje a uštipačne si poškriabe gule, ale ako už bolo povedané, estrogénová vzbura proti systému funguje trochu inak. Takže ak sa tu zistí že má niekto viacej ctností než je zdravé ( teda je divergentný ) je určený k likvidácii ako verejný nepriateľ číslo jedna. Že prečo? Lebo chromozóm x prahne po krvi, preto! Hrdinka musí skrývať svoju podstatu a trénovať ako vo sne utiecť vranám. Taktiež ju prebytok charakteru činí imúnnou voči ovládaniu pomocou implantovaného čipu, to je jasné ako prechádzka rozsvietenou mliečnou dráhou. Zvlášť ma potom pobavila dvojminútová plakačka uprostred prestrelky, počas ktorej sa tá zrobotizovaná horda zrejme zo slušnosti pietne zastaví a čaká až doteraz neúprosne štvaná hrdinka konečne prestane rumázgať. Síce si z toho uťahujem, ale dalo sa to prežiť a ani akcia nebola najhoršia. Aj keď tu sa skôr čakalo na tú vytúženú pusu.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Solid State Society (2006)

Trocha ťažké rozhodovanie pri hodnotení. GITS:SAC-SSS ( skratka za všetky prachy! ) je dovetkom druhej série televízneho seriálu a ako taký splňuje jeho parametre. S Oshiiho filmami sa teda objektívne nedá veľmi porovnávať, ale človek si aj tak proste nepomôže a automaticky konštatuje že to nie je ten podmanivo depresívny cyberpunk, ale "len" hi-tech detektívka s cyborgami v úlohe vyšetrovateľov. Každopádne so myslím že scenár Solid State Society je jeden z najlepších a hlavne najlepšie podaných, čo sa týka seriálového sveta GITS. Vôbec sa mi totiž tentokrát nestávalo že by som zaostával za myšlienkovými pochodmi postáv a len tupo vstrebával informačný pretlak plný slov. Za to palec hore, dobre rozohratá cyberzáhada a všetko drží pokope a dáva zmysel ( samozrejme v rozmedziach SCI-FI ). Snáď len samotná majorka Motoko, teda kľúčová postava GITS, mi prišla tak nejak otravná ako sa všetko okolo nej a jej odchodu mystifikuje a nakoniec je to k ničomu a ona sa nevyhnutne vráti tam kam patrí, čo samozrejme divák celý čas čaká. Vzhľadom k televíznej a detektívnej povahe filmu jeho štandardný vizuál nijako neohuruje a akcia tu tiež nie je prioritou. Z tohto dôvodu je to z môjho pohľadu skôr záležitosť na jedno pozretie, ale rozhodne kvalitné.

Ghost in the Shell: nový film (2015)

Nie je to tretí "veľký" film, ale "len" posledný diel minisérie Arise, ktorú som zatiaľ nevidel. Animácia teda trochu jednoduchšia ( v porovnaní s Innocence ), ale inak hlavne v akčných pasážach a v kombinácií s duniacimi -bum-bum- zvukmi dostatočne efektná. A akcie je tu na GITS tentoraz myslím dosť. Dejovo je to prequel k pôvodnému filmu a neznalý divák hodený do vody bude zrejme tápať čo sú všetci tí cyber exoti vlastne zač. Ani znalec tohto univerza to však nebude mať úplne jednoduché lebo ako to už je u tejto filmovo-televíznej série zvykom, hustenie informácií býva často pomerne zmätočné a tak vždy len čakám že v ďalšej scéne to bude zrozumiteľnejšie. Je fakt že aj mne tu chýba hlavne tá industriálne depresívna, ťaživo cyberpunková atmosféra Oshiiho filmov, nahradená výrazne preslneným vizuálom a viac politickou zápletkou. Naopak sa mi jednoznačne páčila mladšia motorkárska verzia Motoko v červenej kombinéze miesto tradičných plaviek, ktorá mi prišla celkovo tak nejak sympatickejšia. Záverečné premostenie s pôvodným filmom tiež potešilo, všetko sa teda týmto vrátilo do bodu nula. Už len čakať na hraný film, kde bude Motoko hrať Scarlett Johansson. Ja jej fandím, tak nech to neposerie.

Pátek třináctého 8 (1989)

Osmičku som videl z celej série ako úplne prvú a dodnes ostala mojou najobľúbenejšou. A nie je to len vďaka nostalgii, Jason na Manhattane je totiž rovnako zábavný ako blbý. Vrážd je veľa a sú rovnomerne rozosiate od začiatku do konca. Žiadne extra gore, Jason tu operuje skôr v štýle arogantnéhbo vagabunda bezdôvodne rozbíjajúceho veci ( napr. keď rozkopne rádio bande pankáčov na ulici ) a s občasným zmyslom pre humor ( keď tým pankáčom ukáže ksicht bez masky a oni utečú ). Gitarou do lebky, prepichnutie injekciou, utopenie v sude plnom sračiek a hlavne keď ubalí tomu černochovi až mu makovica odletí do kontajnera. Výhodou tohto dielu je práve to že je stále v pohybe, mení prostredie ( výletná loď, doky, centrum ) a nemá hluché miesta. Ako som už spomenul, film neoplýva práve inteligenciou, práve tak ako jeho hrdinovia ktorí keď sa ocitnú v neznámom prostredí, s psychopatom za chrbtom a naviac jednu z nich unesú dvaja feťáci, tak to jediné čo sú schopní vymyslieť je - "rozdelíme sa, tak nám to pôjde lepšie"! Divákovi v tomto bode nezostáva než prevrátiť oči dozadu a zmieriť sa s tým. Ostatne ak by trval na logike bol by to vlastne ten najmenší problém. Samostatnou kapitolou je totiž Jasonova fenomenálna schopnosť byť naraz úplne všade. Pohybuje sa síce konštantne vychádzkovým nevzrušivým tempom, ale stačí mrknúť okom a môže byť hocikde. Maník uteká, Jason sa šuchce za ním a keď vybehne na poschodie budovy už tam čaká aby ho vyhodil von oknom. A to nehovorím o scéne v tanečnej miestnosti kde kde mladá Kelly Hu uvidí čo sú to halušky. Skrátka také malé kvantové peklo. Ale čo mám robiť keď ma to aj po rokoch tak baví, pred sebou samým neutečiem.

Syn Boží (2014) odpad!

Cez Vianoce a Veľkú Noc sa pri pohľade do telebedne nedá uniknúť nejakému tomu biblickému eposu. Aj keď pojem "epos" je v tomto prípade značne prehnaný. Hromový hlas v upútavke mlel čosi o veľkolepom spracovaní známeho príbehu, takže som si musel hneď skraja odpľuť keď to začalo a ja som uvidel ten jasne suchopárny televízny look. Teda nie že by práve príbeh o Ježišovi potreboval efekty ako z Transformerov, predsa len by to malo biť primárne o niečom inom. Lenže v tom je ten skutočný fatálny prieser, pretože piesok, kamene a popadané figy tu podávajú zďaleka najlepšie výkony. Nech nežerem, ale takého mdlého Ježiša som snáď ešte nevidel. Pri všetkej úcte ktorú som schopný zozbierať, ten panák sa tam potácal obrazom ako zhúlená cicina úplne bez výrazu, tupo prednášajúc naivne duchasvätéhoplné repliky. Ako keď raz spolužiak prišiel do školy sfetovaný, priblblo sa usmieval a éterickým hláskom stále tvrdil že je mu dobre. Ježiš príde na trh, letargicky povie vyberačovi daní -"blá-blá-blá"- a on sa kajúcne rozplače. Ježiš sa plaví na loďke, neviemktorý rybársky apoštol mu tvrdí že tam už niet čo chytiť, ON letargicky povie -"blá-blá-blá"- a siete sú plné rýb. Keď niet čím nakŕmiť zástupy kázaniachtivých ľudí, Ježiš letargicky povie-"blá-blá-blá"- a chleby sa podľa očakávania rozmnožia. A potom sa HO opýtajú -"ako sa máme modliť"? No a on začne recitovať Otčenáš. Kto sa rochní v náboženských drístoch je nadšený, kto nie grcia ako miešačka. Z filmového hľadiska je to jednoznačne nemohúci blábol útočiaci na spasitešké inštinkty jedincov čo v kostolnej extáze kričia "Ježííííš-Wáááááu-Alelujáááá-Jéééééé!!! Vyhláste ma za kacíra, exkomunikujte, poštvite na mňa vypípavač sprostých slov, ale toto je jedna veľká riedka... !!!!!!!!!!!! ...sprostosť. P.S. moje hodnotenie znížilo to celkové o jedno percento, to je prča.

Čínský zvěrokruh (2012)

Čakal som srajdu a dostal slušnú zábavu, tak to už chodí. Núdzny dej o hľadaní starých čínskych hláv som odbil mávnutím ruky, to sa nikdy neosporúčalo riešiť, ale absurdné politizovanie s nezmyselnými únosmi v druhej polovici si kľudne mohli odpustiť. Ono ten film celkovo pozostáva z niekoľkých nekompaktných súčastí pozliepaných dohromady, ktoré môžu divákovi veľmi ľahko privodiť neželaný grc-efekt. No neva, lebo inak je to vlastne čistá Chanovina kde slávny zemiakový nos robí stále tie svoje tradičné opičinky. Korčuliarsky úvod ( a tie roznožky jeho pomocníčky v kraťasoch...! ), naháňačka so psami v zelenom bludisku a aj scéna s bláznivými pirátmi na ostrove, ktorá môže kdekomu prísť značne groteskne prehnaná ( hlavne tie opuchnuté ksichty po poštípaní včelami boli asi moc ), to všetko ma bavilo. Humor mi prekvapivo sadol a nebudem sa za to ospravedlňovať. Vrcholným predstavením večera bola samozrejme sekvencia v továrni na falzifikáty, nápaditá bitka na gauči a následná naháňačka s používaním všetkého čo príde pod ruku ( rám obrazu a foťák ma dostali ) Dokonca aj ten girl fight bol riadne drsne namakaný. Jackie už má svoj vek a nemôže robiť také šialenstvá ako kedysi, ale nasadenie sa mu rozhodne uprieť nedá, ten chlap sa pokúsi urobiť premet zrejme aj na smrteľnej posteli. Scenár na prd, zmätenosť, občas rušivo lacné digiefekty a na druhej strane dobrá akcia, humor a ani sa to nevlieklo. Celkovo teda za tri.

Studený jak kámen (1991)

Je zaujímavé, že vo svojej dobe sa mi tento "kameňák" veľmi nepáčil. Po rokoch na to znenazdajky narazím a divím sa že je to značne slušné, musím povedať že teraz som si to vlastne naozaj užil. Hneď na úvod veselý masaker v obchode a potom motorkári začnú robiť strašný bordel. Ich vodca Lance Henriksen s mušketierskymi fúzikmi si strihol ďalšieho ikonického zloducha. Horšie je na tom hlavný hrdina, čo sa má votrieť do "Bratstva". Brian Bosworth je skôr hruda než človek, až komicky drsný depilovaný grizzly s príšerným účesom, debilnou náušnicou a koženým imidžom homosexuálneho striptéra v akcii. Scenár je 100 percent klišé, ale ktorý akčák nie je, že? Našťastie akcia je rovnako drsná ako postavy, takže ak tu niekto schytá olovený dážď, trhá ho to na kusy, výbuchy nešetria veľkosťou a kozy ukáže nielen Bosworth. Plus zábavná Motorkárska kremácia zosnulého kolegu. Finále s prepadnutím budovy súdu je bez preháňania úplne parádne a už len kvôli tomu je výsledný dojem pozitívny. Úplne tupá 90-tková mlátičko-strieľačka, to je jeho hlavný klad i zápor zároveň.