• Krátkometrážní

Vetřelci z Marsu (1986)

Po rokoch som si to pripomenul a bolo to fajn. Najväčším kladom a zároveň záporom filmu je jeho rýdza, ničím neriedená béčkovosť. Hooper nestrávi polovicu filmu hraním sa s náznakmi než hrdinom dôjde ľudí okolo ovládajú emzáci a taktiež neotáľa s tým ukázať marťanov a ich loď v plnej kráse. Od začiatku vysoké tempo sa s ničím nezdržiava, Tobe prihadzuje atrakcie ( učiteľka žerie žabu, kamión s bombou vrazí do štartujúceho raketoplánu ) invázia je rýchlo odhalená a do kozmickej lode vtrhnú armádne komandá. Mimozemské potvory síce vyzerajú ako vyklíčené zemiaky s veľkými gambami, ale sú také stýlovo roztomilé takže sa na ne nemôžem hnevať a ich mozgovitý šéf je pekný zmrd. Možno lacná, ale nenudiaca scifáreň. Na hovno je len ten záverečný twister sen-realita, čo bola maximálna chujovina kaziaca inak čistý dojem.

Lesy (2006)

Problémové dievča nastúpi na školu v Bradaviciach ktorej nešéfuje Brumbál ale dáka krava a začnú ju strašiť štandardne lacné ľakačky typu kričiaca blondína vo sne. Nuda a blbosť ku ktorej ma samozrejme pritiahlo meno Bruca Campbella, ale ten sa iba tak mihne v roli ocka spomínanej dievčiny takže z neho nie je veľa úžitku ( až na malý závan Evildeadovskej nostalgie keď ide do kôlne po sekeru ). Jedinou zaujímavejšou vecou sú tie nájazdy vražedných koreňov a najdesivejšou scénou je tá keď hrdinka príde na vyučovanie s vykasanou košeľou a rašplácka učiteľka na ňu začne neskutočne ziapať, to bolo fakt strašideľné. Inak nezáživná chudoba u ktorej mi bolo jedno ako to skončí.

Rudý škorpion (1988)

Dolph Lundgren ako rusácky kostilam Nikolaj je poverený úlohou infiltrovať sa do afrického odboja a zabiť ich vodcu. Takže sa hneď na úvod efektne uvedie na scénu keď vojde ožratý do baru, robí bordel, všetkých mláti a spieva sovietsku hymnu aby sa nechal zabásnuť. Ďaľší dej je jasný, vyčúraný černošský Mahátmá Nikolaja odhalí, ruský bratia ho zradia a jediný kto ho má rád je starý krovák čo ho naučí loviť prasce. Keď potom súdruhovia vyzabíjajú krovácku dedinu chemickými zbraňami, Nikolaj sa naserie a pochopí že musí bojovať za černoškov. Záverečný masaker sa blíži! Klasické Ramboidné béčko plné násilia, veľkých výbuchov a deravých mŕtvol, na ktoré sa aj po rokoch pozerá dosť dobre. Dolph v najlepšej forme je impozantné osvalené hovädo čo dokáže nadvihnúť džíp a keď sa mu do rúk dostane obrí guľomet tak rozpúta Kubánsky holocaust ( nezabudnuteľný záber keď s tým kvérom odstrelí jednému podvraťákovi ruku s granátom ). Bum-bum-bác...

Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (1986)

Pred mnohými a mnohými rokmi, v zaprdenej videogalaxii to bola pre mňa ako soplavé decko úžasná bomba kde jedného maníka trénuje duch Bruca lee aby potom v závere dokázal rozbiť držku namakanému ruskému vrahúňovi alias Žán Klódovi ktorý vraj za svoj výstup zinkasoval horibilných 250 dolárov. Teraz po mnohých amnohých rokoch vo viac vyvetranej dvdvideogalaxii je to pre mňa ako cynického dospeláka taká prihlúpla teenagerská vtákovina so strašnou osemdesiatkovou diskohudbou a pritepleným osadenstvom, kde hlavnému hrdinovi robí zle dementný tlsťoch čo má furt zagebrenú hubu od žrania. Ako malý som to nevnímal, ale ten Brucov duch sa na seba podobá asi ako Michael Jackson na černocha. Jediné čo sa nezmenilo je Van Damme ktorý je stále rovnaký gangsta frajer mlátiaci ľudí. Akčné scény sú fajn, Hongkongský štýl sa nezaprie, akurát v záverečnej bitke je príliš dobre vidno že sa Jean-Claude musí okato krotiť a držať na uzde aby našeho klaďasa nezmároval ako podvraťáka. Tento film síce rokmi zvetral ako vápenec, ale je to stále lepšie než blbý Karate Kid.

Avengers (2012)

"Čo tu hráte Šejkspíra? Vie vaša matka že halíte sa v jej záves?" Ani emzáci ani bohovia z iných dimenzií nemajú proti našej zemi šancu, pretože tlupa amerikánskych bláznov ich všetkých vymláti až do vyšných riťkároviec. Menej ako 5 hviezdicovitých útvarov sovietskeho typa nemôžem tomuto filmu flusnúť, je to skrátka dokonalý komixový popcorňák ktorý som si sakramentsky užíval. Všetci prítomný čuperhrdinovia dostanú na seberealizáciu svoj priestor, žiadny z nich nemusí byť smutný, ale najlepší je ale aj tak Tony Stark. To hovado sa ako vždy dokáže z každej situácie nonšalantne vykecať pomocou debilných fórov ( "čo si vlastne bez toho svojho obleku? Génius, milionár, playboy, filantrop..." ). Peňázmi sa nešetrí, rozpočet bol viac než pár biednych šušní a tak ten film obsahuje poriadne namakané efekty. Všetko samozrejme musí skončiť nevyhnutným veľkolepým rozmlátením polovice New Yorku za použitíia lietajúcich obrnených Tolstolobikov a zeleného Pepka námorníka s nezničiteľnými trenkami. Spojenie pár oblúd, excentrikov a vikingských bohov nie je zďaleka taká kravina ako to znie. Dokonca ani Loki ma nesklamal a to som predtým šomral že prečo je záporákom zasa ten chuj ( v Thorovej sólovke ma nijako nezaujal ). Ale je to celkovo paráda aj keď tu absentuje krv a tie mimozemské hordy blbých robotov dokážu aj hrdinovia bez superschopností likvidovať po desiatkach.

Útok na věžák (2011)

Emzáci to majú stále tažšie. Ešte donedávna z toho mohli vyjsť z akou takou cťou keď im ich ufónske zadky s tromi polkami nakopávali hrdinný mariňáci a americký prezident v stíhačke, ale dostať na frak od partie Londýnskych smradov je už naozaj potupa ťažkého kalibru. Vesmírnym gorilám so svietiacimi zubami tentoraz síce o ovládnutie sveta nejde, ale strkať svoje uhlovočierne držky do zhnitého ghetta sa im aj tak nevyplatilo. Nevadí, mi pozemšťania si môžeme ich potýčky s výrastkami a drogovými dílermi vychutnať a pobaviť sa. Veď v ktorom inom filme uvidíme ako dve krpaté decká postriekajú príšeru benzínom z vodných pištolí a potom ju podpália petardou. Veľmi fajn zábavka, akurát ten tučný ťulpas Nick Frost je tu bohužiaľ úplne na hovno.

Děs v hlavě (1992)

Tak som sa mrkol na ďalšiu béčkovú sci-fi relikviu počiatku 90-tych rokov. Akúsi ženu už nudí preležať väčšinu života vo vrtuálnej realite a začne tropiť hlúposti ktorých následkom je vyhostenie z luxusu do postapokalyptickej pustiny plnej zmutovaných kanibalov. Zachrániť ju môže iba samotný Bruce Campbell, lenže ten bude sám dostávať na riť viac než je zdravé a skončí v smradľavých podzemných chodbách kde musí vykopávať haraburdy. Mutanti sú síce blbý ako mliečne kultúry v jogurte, ale ich vodcom nie je nikto iný ako "Dlháň" Angus Scrimm, čo hororového fanúšika tiež poteší. A poteší aj značné množstvo poctivej odpornej brutality ( prepichovanie, napichovanie, rozsekávanie ). Menej už nadchne celková bezradnosť kde sa všetko deje tak nejak mimochodom a točí sa v kruhu ( hrdinov zajmú, potom sa vyslobodia, znovu ich zajmú a tak ). Najhoršie je, že Bruce Campbell sa musí celý čas tváriť úplne vážne, pretože ako všetci vieme práve humor z neho vždy robil borca a bez neho je to len tuctový drsňák. Záverečná pointa je tiež na chuja, takže by som to celkovo ohodnotil dosť priemerne, ale o triedu lepšie než podobný Hardware.

Paranormal Activity 2 (2010)

Druhá paranormálna aktivita stála o pár miliónikov viac než tá prvá čo sa prejavuje hlavne v tom že je to o nejakých cca 95 percent nudnejšia. Čo na tom že to sníma viac kamier keď vlastne nemajú čo snímať a my tak môžeme iba obdivovať nehybnú krásu domu klasického amerického štýlu. Väčšinu filmu sa vážne takmer nič nedeje a rozvádzanie jednoduchej zápletky s neznámim démonickým úchylom je skôr na škodu. No, na záver sa parahormonálna neaktivita konečne paraformálne zaktivizuje a my si tak môžeme miesto statických záberov ničoho pre zmenu vychutnať porciu úžasne rozklepaných záberov taktiež ničoho v pivnici. Hromadné otvorenie skriniek v kuchyni a ťahanie ženy duchom za nohu po schodoch sú jediné démonické prejavy ktoré stoja za zmienku ( a výber teda nebol veľký ). Plus ten záverečný zvrat a prepojenie s predošlým dielom bolo slušné aj keď je zaujímavé že tí dvaja zjednotky sa tu špacírujú celým filmom a potom na to všetko zrejme úplne zabudnú. No nič, netreba sa v tom rýpať, nie je to totiž dobré na pleť.

Paranormal Activity (2007)

Kto by to povedal že akurát ja budem chváliť nejaké rádoby domáce video kde straší búchanie dverami a tajomné prdy akéhosi neviditeľného buzeranta. Ale je to tak, nebudem zarputilo popierať ako starý politik niečo čo je úplne jednoznačné. Podla mňa sa tá bubácka konina jednoducho podarila a poctivo si plní svoje zadanie. Ono tie akože reálne zábery dodávajú na sile efektom ktoré by v klasickým spôsobom natočenom filme boli úplne banálne ( či dokonca až banánne ) ľakačky dvadsiatej cenovej skupiny, ale tu sú jednoducho pôsobivé. Hlavne to ako onen duch vytiahol tú ženu za nohu z postele. Naopak najhoršie bolo záverečné HAM do kamery, to je teda naozaj skurvene lacný ťah. Prečo by už len posadnutá žena hltala objektív kamery ( Iba že by to bola perverzná technofilka a chcela ho len vyfajčiť )? Rozhodne je to ale minimálne znesiteľné bububu a to že som sa tej noci prebudil asi o druhej na zlovestný šepot ma utvrdzuje v tom že menej ako tri ( ale ani viac, to zase prrr ) hviezdičky mu dať nemôžem. Síce to bol len sen a v mojom prípade nie prvý, ale až podozrivo vhodne načasovaný, nebola to náhodou podprahová reklama na ďalší diel?

There's Nothing Out There (1991)

Ako obvykle Troma sľubuje pokleslú zábavu, ale napokon sa musíme zmieriť viac-menej len s tou pokleslosťou. Ja mám hororové komédie rád, ale tento pri sledovaní tohoto ma žrali mrle. Ono si to chce usierať z klasických slasherov, lenže to nanešťastie robí dosť amatérsky a kostrbato takže výsledok pobaví, síce tiež nešikovne ale predsa, len na pár miestach ( bitka degešov, Indiana Jones ). Inak sa väčšina pokusov o humor tentokrát odomňa akosi odrážala a to ma obvykle pobaví kdejaká hovadina. To že hrdinovia tupo ignorujú akékoľvek zbrane ktoré sú po ruke ( v kuchyni je predsa plno nožov ) a tie čo už chytia do rúk pre istotu vždy zahodia a miesto toho radšej na príšerku nezmyselne frcajú šľahačku v spreji má byť zjavne súčasťou onej parodizácie, mňa to však akurát sralo. To už nebol vtip, ale normálny trapas. Navyše gore efektov je tu len veľmi málo, konkrétne si pamätám na jeden roztekajúci sa ksicht a jednu odseknutú hlavu. Čo sa týka vražednej potvory, tá sa dá najlepšie popísať ako kríženec žaby a hrachového lusku s chápadlami a laserovým pohľadom. Dokonca ani tie proklamované polonahé dievčatá ma z otupenosti nevytiahli.