• Krátkometrážní

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Hned ten začátek pro mě byl nějak rozpačitý. První bojová scéna měla divný střih i kameru a obraz mi přišel úplně rozmazaný, takže už tam v podstatě začaly mé obavy z tohohle snímku. Naštěstí se to pak celkem ustálilo a nabídlo to hezké prostředí, kostýmy a akci. Nemůžu se ale ubránit tomu, že je to spíš film určený pro děti rovnou na Disney+, o čemž by mohl svědčit i fakt, že byla docela bojovka sehnat ho v kině pouze s titulkami. Zklamala mě hodně i postava Vincenta Cassela a jeho nevyužitý potenciál a Eva Green by už taky mohla začít hrát i něco jiného než drsnou nezávislou sexbombu. Na jedno zkouknutí dobré, ale spíš ve vzpomínkách převažují neutrální pocity, takže těžko říct, zda budu chtít vidět druhý díl.

Hádej, kdo přijde na večeři (1967)

Zas jeden úkol do školy a naštěstí splněn bez úhony. Solidní dobová konverzačka, která zkoumá sociokulturní konvence tehdejší americké společnosti, která je v jádru romanticky naivní, takže dnešní divák by nejednou mohl zakroutit hlavou. Režijně a herecky je to ale téměř špička v sondování lidských morálních přesvědčení, takže vyloženě dobrý materiál k poznání americké mentality po období segregace.

Pickman's Muse (2010)

Jako TV film dokázal Pickman's Muse nastolit docela znepokojivou atmosféru a divákovu touhu ty obrazy vidět. Škodí tomu ale zjevně velký nedostatek peněz a solidního vybavení, protože některé scény působí fakt hodně lacině. Další vroubek byl v nepřesvědčivých vedlejších postavách. Nicméně, hlavní herec hrál docela fajn. Myslím, že vzhledem ke snaze, kvalitě zpracování a scénáři jsou ty dvě slušné hvězdy tak adekvátní.

Nezvěstná (2023)

Bavilo mě to až do té doby než to začalo vyúsťovat v rozuzlení, paradoxně. Do té doby jsem chtěla říct, že to bylo lepší než Searching, ale ta pointa to z nějakého důvodu strašně potopila na holý průměr. Jinak je to režijně zvládnuté ještě líp než onen zmiňovaný předchůdce. Scénář toho ale naopak moc nového zplodit nedokázal, škoda.

Venuše (2022)

Tohle je taková pestrá multižánrovka, která neurazí. Je to sice taková fantasmagorie, jak by řekla moje babička, ale na druhou stranu ukojí ne jednu chuťovou buňku žánrového diváka. Otázkou je, jestli divák přistoupí na hru, která má hned několik tváří. Odehrává se to i v klasicky ušmudlaném, atmosferickém baráku a má to typicky Balagueróvskou vizáž. Ester hrát taky umí, ale na mě to bylo málo hororové a moc postavené na hlavu, ale nijak dál to hanit nebudu. V hlavě mi to moc dlouho nezůstane, ale aspoň se to snažilo udržet diváka poměrně svěžím způsobem.

BANGER. (2022)

Překvapivě celkem dobrý digitální počin z Čech, na něhož mě nejvíc upozornila proměněná nominace na nejlepšího vedlejšího herce Marsella Bendiga, což mi přišlo v první chvíli jako docela zajímavý úkaz. I výkon Mišíka byl nad očekávání dobrý. Celé to prostředí a téma bylo sice něco, co jde úplně mimo mě snad ve všech ohledech, ale vesměs mě na tom nic moc neštvalo. Na bedrech to fakt táhnou ty herecké výkony a vizuál, který dodává na autentičnosti. Některé scény byly v momentech extrémně vtipné a to na filmech cením nejvíc, když se vtip povede. Naa druhou stranu dobře funguje i ta temná struna, takže za mě pěkná vyváženost.

Pornhub: Sex, prachy a internet (2023)

Well...co k tomu říct. Každej máme jiný problémy. :D Chápu, že se tento dokument věnuje tématu, které není jednoduché, kvůli své podstatě vlastně dost nevděčné a těžko ho brát kvůli úhlu pohledu zde zvoleného nějak seriózně, ale asi už je to prostě taková kultura, do které se "normální" člověk těžko ponoří do hloubky a pak to působí přesně jako v tomto případě směšně. No, aspoň jsem se trochu vzdělala zase v jiném okruhu a třeba mě to i osvětlilo.

Tár (2022)

Stoprocentní artový film pro velmi okrajové, až otrlé publikum, protože divák, který zvládne tohle pomalé tempo plus neobvyklou režii plus dlouhé, občas nicneříkající scény plus nadpozemskou atmosféru plus přepálenou stopáž a ještě si to navíc užije, ten je podle mého názoru už opravdový fajnšmekr. Toto je totiž opravdu jeden z těch hutných a těžko stravitelných filmů, kterému dominuje samozřejmě výborná Blanchett, ale od kterého jsem podle traileru čekala něco docela jiného, vypointovanějšího a ani nevím proč, ale z nějakého důvodu jsem byla mystifikována, že je to inspirováno skutečnou osobou, což asi nakonec vůbec nebylo. No, moc mi ten film prostě nedal, ač si umím představit, že někteří si budou čvachtat. Má to určitě větší míru psychologické přidané hodnoty a sonduje to hlavní postavu hodně do hloubky. Můj cup of tea to teda ale nebyl.

Invaze zlodějů těl (1978)

Hodně fajn věc, kterou jsem měla v plánu dohnat už snad sto let, protože je to nejvíce odkazovaný sci-fi horor sedmdesátých let a mě vždycky štvalo, že nejsem v obraze. Chtěla jsem začít spíše s touto verzí, ale tu původní možná taky ještě doženu, ale myslím, že efekty a atmosférou by tahle mohla vítězit. Koukala jsem se na to zrovna sama doma potmě a vůbec jsem při tom neměla dobrý pocit a několik scén mi úplně hnulo žaludkem, například psa s lidskou hlavou už asi nikdy ze vzpomínek nevymažu a ta finální scéna byla taktéž totální šok. Samozřejmě byly super i herci, ale udělala jsem tu chybu, že jsem si dala verzi s dabingem, třeba postava toho psychologa se nedala poslouchat. Příště už jen v origoši.

Velryba (2022)

Tohle byl hodně fajn film. Aronofsky je studnou neotřelých námětů a ještě neotřelejších zpracování. Ta forma a kulisy pro mě byly u jeho tvorby něčím novým, je z toho hodně cítit divadelní předloha, ovšem i na plátně to funguje výtečně. Klaustrofobické to sice není tak moc jako Matka!, ale ten pocit upoutání a omezeného pohybu mi to vynahradil. Fraser je neskutečný herec a tímto filmem si asi zajistil status áčkového herce. Aronofsky ze svých herců umí dostat maximum a ač pro mě byla postava Sadie Sink trochu osina v zadku, protože tyhle teenage holky, které nesnáší celý svět moc nezvládám, ve finále si mě získala i ona. Emoce jsou tu zachyceny naprosto neskutečně, k čemuž přispěla i Hong Chau, další excelentní herečka. Velký aplaus i pro maskéry samozřejmě. Jednu hvězdu dolů ale strhávám asi za ten pocit, že mi to malinečko začíná vštěpovat pocit lehké komerčnosti některých zdejších motivů, které cítím, že nebyly součástí předlohy.