• Krátkometrážní
  • Hudební

Písečná žena (1964)

Keď sa tak za tým retrospektívne obzriem, prvá hodina bola geniálna. Človek chytený do beznádejnej situácie, človek, ktorý má ´´tam vonku´´ život, prácu, zázemie. Uväznený medzi piesočnými dunami, z ktorých niet úniku, pokiaľ to väzniteľ nebude sám chcieť. Chystá sa na útek, alebo sa predsa len poddá svojmu osudu? Ďalšia hodinka aj pol ( nie toho istého ) pre mňa ale znamenala jednu veľkú nudu, bola v znamení poetizmu a vecí podobných, ktoré moja osoba prijíma s ťažkosťami. Hodinku dole a bolo by to možno aj za max.

Ramona (1910)

D.W.Griffith sa až do roku 1913 zaoberal ´´kraťasmi´´. Na ploche niekoľkých minút vystaval príbeh, jeho videnie ale bolo stále statické. Nejde o zlý snímok, na svoju dobu je dynamický a fičí kupredu. Je to však, a zrejme stále iba bude lahôdka pre fajnšmekrov a divákov znalých históriu kinematografie.

Večera na chutore bliz Dikaňki (1961)

Ruské rozprávky, teda aspoň tie vydarené, majú svoje špecifické kúzlo. A práve v období chystajúcich sa vianočných sviatkov, pôsobia ako balzam na dušu. Zasnežená krajina, výprava vypadla rovno z obrázkov starých kníh a postavičky sú skôr karikatúrami, ako osobami postavenými na reálnom podklade. Teda všetko tak, ako má byť.

7, Hyden Park: la casa maledetta (1985)

Priemerný žánrový kúsok, ktorý sa poriadne rozbalí až v závere, ale ani to pred tým nieje na zahodenie. Ponúka obstojnú thrillerovú zábavu, hlavne na neskorší večer.

Condorman (1981)

Disneyho štúdio nebolo vždy takou megadolarovou baňou, ako je tomu teraz. Teda aspoň nie na prelome 70. a 80. rokov. V tom období potrebovali producentský bossovia hit, ako soľ. Tak svoje šťastie hodili do mixu bondovky, superhrdnského filmu a príhod Inšpektora Closeaua. Lenže, ono to opäť nevyšlo, hit sa nedostavil ( práve naopak ) a ostali len oči pre plač. Konzistencia spomínaných žánrov tu pôsobí ako nesúrodí zlepenec a z každého si berie to horšie. Ono je to trochu škoda, pretože snímok je vcelku svižný a napr. také akčné sekvencie ( automobilová naháňačka a záverečný hon na motorových člnoch ) sú riadne explozívne a profesionálne skvelo zmáknuté.

Supersonic Man (1979)

Keď sa na začiatku filmu objavila hláška´´May the Force of the Galaxies, go with you´´, skoro som sa posral od nadšenia! To bude nárez! Hovorím si a dúfam, že to bude plné lacných trikov, prehnaného herectva a ultralacnej atmosféry. Veď hej, ale nie každé ,,béééčko,, hovorí z duše. Toto určite nie.

Robotický holokaust (1987)

Rozhodne viem pochváliť a prijať ´´zetko´´ plné debilností, naivností a amaterizmu. V tomto prípade, mi ale celkové pojatie a prístup pripadali maximálne chudobné, nudné, nezaujímavé, strohé, divné...proste blud, majúc len kúsoček ,,guilty pleasure,, duše, ktorá obklopuje snímky podobného razenia ( čiže guláš na tretiu ). Pre herečku ( Angelika Jager ) stvárňujúcu postavu Valarie, by som ale vysadil celý rad malín. Zlatých!

Příšera z galaxie (1985)

Tak som dal Olejovi ďalšiu šancu. A keďže doteraz je pre mňa jeho najlepším počinom DEEP SPACE, čiže ,,votrelčia,, napodobenina, šiel som do toho s otvorenou náručou. ÁÁÁle no tááák! Opäť nič, opäť (s)hit. Fredy, kamarát! Dáš tam super gore, ale dáš tam trápne vyzerajúceho panáka, ktorý je akože nebezpečným mimozemským predátorom, dáš tam hercov, ktorí majú možno za sebou maximálne po polnoci vysielané reklamy na drogériu ( viď záverečné titulky, kde sú nepodarené zábery a zistíte, že tí kreténi skutočne hrať nevedeli ) a zakončíš to tak, že som chcel kričať na plnú ulicu. Tak čo, ešte jednu šancu?

Puma člověk (1980)

Jeden z najdivokejších a najbizarnejších superhrdinských filmov, čo moja pamäť siaha. To, čo najviac utkvie v mysli, sú neuveriteľne zle prevedené ,,lietacie,, sekvencie ( je zrejmé, že tu niekto svoj obor celkom neovládal ). Sú niečo medzi TURKISH SUPERMAN a SUPERMAN IV : THE QUEST FOR PEACE, kto obe snímky videl, vie o čom hovorím. A do toho nám znie akési čudesné bubble disco, akoby z detskej disneyovky zo 70. rokov. No proste, to treba vidieť a počuť. Mohol by som spomenúť aj ostatné superlatívy ( napr. herecký výkon Donalda Pleasencea, ktorý zrejme pred každou scénou vypil pol litra tvrdého ), ale nechcem vám kaziť zábavu. Budete vyplieskaní, či už v dobrom, alebo zlom.

Dobrodružství rostlin I (1982) (seriál)

Ešte stále existujú vecičky, na ktoré moja pamäť zabudla, ale podvedome si niečo uvedomuje. Je ním aj tento seriál, tvoriaci moje detstvo.