• Krátkometrážní
  • Hudební

Fantastická cesta (1966)

Trikovo a výtvarne grandiózna cesta do hlbín ľudského tela. Napínavý a občas aj poučný výlet, ktorý ešte aj po takmer pol storočí zaujme a rozhodne nenudí.

Vymítač ďábla (1973)

Drsné, strašidelné, do morku kosti zaliezajúce, zimomriavkové hororové dielo, ktoré šokovalo vtedajšiu verejnosť a ešte aj dnes, po toľkých rokoch, v prívale rôznych hororových filmov všetkých možných kvalít, si drží neodbytnú pozíciu jedného z najlepších hrôzu vyvolávajúcich snímkov v histórii. Všetky oscarové nominácie mali byť premenené na víťazné sošky.

Excalibur (1981)

Videné prvýkrát ešte veľmi dávno, v dobách prvých satelitných staníc u nás. A bola to pre mňa bomba. A vlastne ňou je aj dnes. Krásny a magicky vyrozprávaný príbeh o Artušovi a jeho družine, je výnimočným fantasy filmom, ktorý právom patrí k nezabudnuteľným dielam minulého storočia.

Vozka smrti (1921)

Atmosfericky veľmi pôsobivé dielo. Je to veľmi temný, až depresívne ladený, miestami skutočne hrôzostrašný film. Na prvý pohľad pomalý dej však ubieha veľmi svižne, k čomu dopomáha obdivuhodná výtvarná stránka a vo verzii, ktorú som videl - 107 min, štýlová, pod kožu lezúca, strašidelná psycho hudba od elektronickej hudobnej skupiny KLT. Dokonalý a strhujúci divácky zážitok, ktorý môže slabším povahám spôsobiť nemálo nespavých nocí. Jednoznačne odporúčam.

Stáhni mě do pekla (2009)

Raimi sa vrátil do svojej rodnej domoviny s plnou poľnou. Nádhera. Je tu všetko čo tohto vynikajúce žánrového režiséra stvorilo. Strach, hnus a humor. Len tak ďalej Sam, je tak málo takýchto filmov. A ty s jeden z dvoch ( Peter Jackson ), ktorý jediný dokážu fanúšikom zahnať po takomto niečom hlad.

Spider-Man 3 (2007)

Spektakulárne vo všetkých možných smeroch - veď na rozpočte sa vôbec nešetrilo. Išlo sa na istotu. Ale až tak na isto, že si niekedy uvedomíte, že tvorcom ako keby bolo jedno čo - kde - ako, veď sa na to ľudia tak či tak pohrnú. Chyba. Film je bez komentára najslabším z celej trilógie, aj keď mal na to byť pravým opakom. No nevadí, mohlo to byť úžasné zakončenie ságy. Dávam 4 * za vysokú profesionalitu a úroveň.

Spider-Man 2 (2004)

Ako to už pri pokračovaniach býva, bombastickejšie a akčnejšie. A tentokrát aj lepšie. Prvému filmu som vyčítal menej komiksový vzhľad, ktorý chce nechce tento superhrdina mať musí. Akčné scény sú maximálne spektakulárne a profesionálne, na najvyššej možnej úrovni natočené. Dr. Octopuss v podaní Alfreda Molinu síce nieje lepší ako Green Goblin, je však okázalejší a destruktívnejši. Proste jeden z najvydarenejších filmov v tomto žánri.

Spider-Man (2002)

Jeden z megahitov desaťročia s Raimiho trošku umiernenou réžiou - veď som ani nečakal, že mu štúdiový hlavúni dovolia tak prestížny projekt natočiť štýlom EVIL DEAD. Celkom sympatické herecké obsadenie, ktorému dominuje Wilem Dafoe. Máloktorý herec je tak typovo zhodný z postavou Green Goblina. Spektákel, ktorý mohol byť totálne dokonalý, mať tak trochu ešte komiksovejší look.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Vynikajúco zrežírovaná a výborne zahraná žánrovka. Sam tu dokazuje, že v tomto žánri je ako ryba vo vode. Pútavé a napínavé až takmer do vyčerpania. Takmer dokonalé.

Rychlejší než smrt (1995)

Sam Raimi a western? Prečo nie? Svižný a rýchli ako samotný pištolníci. Hviezdne herecké obsadenie a pútavá atmosféra dáva tomuto filmu poriadne grády.