Metro (2004)

Chcem, aby sa mi CREEP páčil, je to môj typ filmu. Strašidelný horor odohrávajúci sa v londýnskom metre a jeho okolí, s úsporným príbehom, zlovestným zloduchom a vynaliezavou hrdinkou bojujúcou proti presile. A predsa sa z neho na konci vykľulo sklamanie, a to z toho dôvodu, že je až bolestne predvídateľný. Christopher Smith je rozhodne lepší režisér ako scenárista; v tomto prípade nemôžem vyčítať jeho réžiu, ktorá je na pomery žánru adekvátna, čo však vyčítať môžem, je jeho strnulé čakanie. Po mierne atmosférickej rozohrávke sa to zvrtne na obyčajnú nudnú hru na mačku a myš medzi hrdinkou a vrahom, pričom sa tu chaoticky vraždia vedľajšie postavy (a ešte horšie) a dokonca sa sem hodí aj trochu torture porna, aby sa divákovi znechutilo. Všetko je to veľmi povedomé a, bohužiaľ, vôbec nie desivé. Nepomáha ani to, že záporák je trochu chabý, a to aj napriek vynikajúcemu úsiliu večne sa tváriaceho Seana Harrisa. Vyzerá presne ako Smeagol v úvode Pána prsteňov: Návrat kráľa, čiastočne na ceste ku Glumovi, keď ho ešte hral Andy Serkis v rozsiahlom mejkape. Je to trochu čudák, tragická postava viac než čokoľvek iné. Drsná hrdinka Franky Potente je lepšia, ale vedľajší herci sú zbytoční (najmä vynikajúci Ken Campbell, ktorého schopnosti by to výrazne oživili). Stojí za to pripomenúť, že toto sa už predtým podarilo - a oveľa lepšie - vo vynikajúcom britskom chilleri DEATH LINE zo 70. rokov s Donaldom Pleasencom v hlavnej úlohe. Aký to bol pútavý, atmosférický a, áno, desivý film! Žiaľ, napriek zaujímavému prostrediu je Creep v porovnaní s ním nevýrazný.

Krvavá laguna (2007)

Počas celého filmu sa dobre budovalo napätie. Kamera bola prekvapivo dobrá vzhľadom na minimálny rozpočet. Občas sme svedkami dobrých hereckých výkonov, ktoré však rýchlo vystriedajú dosť gýčovité hlášky. Pochopiteľne, že intelektuálna konverzácia, pri ktorej sedíte na stromoch, zatiaľ čo vás prenasleduje krokodíl, by nebola nič moc. Mlčanie by tu bolo zlaté. Mohla tu byť väčšia hra s napätím ako matné vyslovenie: "Sedel som v skrini zo strachu pred bratom...". Niečo mi hovorí, že je mierny rozdiel dostať výprask od brata ako byť zožratý mohutným 15-metrovým krokodílom. Rozhodnite sa sami. Počas celého filmu sa mi nezdá, že by som si k postavám dokázal nájsť vzťah alebo, keď na to príde, sympatie, možno je to preto, že si počas filmu žiaden nevytvoria, teda charakter. Občas sa vyskytne pár dobrých lekačiek, keď sa krokodíl prikradne k postavám, ktoré opäť zatienia niektoré pochybné scény. V jednom prípade by nás malo vydesiť ucho plávajúce vo vode, no neskôr sedíme pri bezhlavej mŕtvole bez končatín a bojíme sa len o zlomený prst. Jednoznačne horská dráha filmu, čo sa týka logiky.

Sestry (1972)

Je veľa dôvodov, prečo si tento film pozrieť. jedným z nich je, že je tu veľa narážok na filmy Alfreda Hitchcocka, a hoci som si všimol, že mnohým ľuďom sa tento film nepáčil práve z tohto dôvodu, mne sa páčil ešte viac. je to tiež možno najlepšie využitie efektu rozdelenej obrazovky, aké som videl v akomkoľvek horore. sestry sú takmer dokonalý dramatický slasher. je to napínavé vo všetkých správnych momentoch a dokonca to má niekoľko naozaj skvelých surrealistických sekvencií psychodelických flashbackov. toto bolo naozaj dobre urobené.

Nikdo (2021)

Svätý Bože! V poslednej dobe som videl toľko priemerných akčných filmov, že som zabudol, ako môže byť skvelý film zábavný! Tento je úžasný! Skvelé herecké výkony, skvelá choreografia, skvelý humor a vždy som sa tešil, čo sa bude diať ďalej. Do všetkých detailov ma tento film naozaj prekvapil a kopem sa za to, že som si ho minulý rok nestihla pozrieť v kine. Vyšvihol sa medzi moje najobľúbenejšie akčné filmy všetkých čias.

Le Mans '66 (2019)

Preteky 24 hodín Le Mans sú legendárne. Podujatie sa koná od roku 1923 a stalo sa jedným z najdôležitejších podujatí v oblasti pretekov. Ford vs. Ferrari rozpráva príbeh z pretekárskej éry 60. rokov minulého storočia formou životopisného filmu. Keď Ferrari dominovalo na pretekárskych tratiach a Ford ho začal dobiehať. A hoci nahliadnete do biznisu oboch automobiliek, ich machinácií a arogantných šéfov, pozornosť je sústredená úplne inde. Na dvoch mužov. Na Kena Milesa (Christian Bale) a Carrolla Shelbyho (Matt Damon). Shelby je jedným z najslávnejších konštruktérov športových áut všetkých čias. Ford si ho najal, aby zostrojil dokonalé pretekárske auto, ktoré dokáže poraziť Ferrari. To ho stavia pred niekoľko výziev, ale žiadnu, ktorú by profesionál nedokázal prekonať. Väčšou prekážkou pre neho je nájsť vhodného vodiča, ktorý by zároveň dokázal pekelný stroj bezpečne doviesť do cieľa. Tu do hry vstupuje Ken Miles. Ken je prirodzený talent a prvotriedny pretekár, ktorý už pre Porsche vyhral množstvo pretekov. Ford ho však nepovažuje za predajného, a tak sa pre oboch mužov začína vzostupná cesta medzi láskou k automobilu, tvrdým biznisom a priateľstvom, ktoré ich spája. Najmä počas pretekárskych sekvencií kamera zachytáva fantastické zábery. Pocit rýchlosti je hmatateľne sprostredkovaný, keď otáčky stúpajú. Preteky v minulosti boli dosť drsné a k videniu je niekoľko nehôd a lietajúcich kovov. Tie naozaj brutálne však boli urobené v CGI, čo trochu uberá filmu na hmatateľnej úrovni. Napriek tomu preteky hlava-nehlava poskytujú skutočný adrenalín a nešetria napätím. Ford vs. Ferrari sa však odohráva aj mimo pretekárskych tratí a dielní. Do popredia sa čoraz viac dostáva predovšetkým Kenova manželka Mollie a jeho syn Peter. Na vlastnej koži zažijete, ako sú prilepení k rádiu alebo televízii vždy, keď Ken jazdí preteky. Ich radosť, vzrušenie - ale aj strach. Strach z toho, že by to mohol byť on, kto ďalší prerazí cez bariéry a bude mať nehodu. Nemusíte sa zaujímať o preteky, aby sa vám Ford vs. Ferrari páčili. Určite vám pomôže, ak dokážete precítiť emócie, ktoré tu postavy vnášajú do konských monštier a návalu rýchlosti. Ale aj okrem toho je film svižný, fantasticky zahraný a dojemný na mnohých úrovniach, ktorého hlavným cieľom vlastne nie sú preteky ako také, ale pôsobivý príbeh dvoch mužov.

Tenkrát v Americe (1984)

už nikdy ma nechytíte sedieť pri takomto dlhom filme, ale wow, bolo to dobré

Stillwater (2021)

Film Stillwater, ktorý režíroval Tom McCarthy, je solídnou záležitosťou. Nie je to úplný thriller o záchrane otca a dcéry, skôr pútavá dráma o zmierení vzťahov a zaujímavá charakterová štúdia amerického otca v kríze stredného veku, na jeho ceste introspekcie, objavovania a znovuobjavovania seba samého. Matt Damon je vo svojej zdržanlivej úlohe skvelý a s Camille Cottin Lilou a Siauvaudom zdieľa výbornú dynamiku. Je to pomaly sa rozbiehajúca dráma, ktorá provokuje k zamysleniu a zostáva konzistentná až do svojho konca.  "Nezáleží na tom, že som nevinný otec, nejde o spravodlivosť, ale o nájdenie pokoja."  "Život je brutálny."

John Wick (2014)

Kiež by ľudia o mne hovorili takto

Air: Zrození legendy (2023)

Ok, chlapci, potrebujeme dobrý soundtrack k tomuto filmu, máte nejaké nápady? ... Žiadne nápady? ... No tak, je to o Nike, kultovej obuvi, basketbale! Premýšľajte o tom, chlapci!!!! .... Okej, kašli na to, vezmeme si playlist "Best of 80s" na Spotify. Dobrá práca ako vždy, páni

Top Gun: Maverick (2022)

Úžasný film. To ma naozaj prekvapilo. Keď som počul, že sa chystá pokračovanie Top Gunu, myslel som si, že je to hlúpy nápad. Ale toto dopadlo úžasne. Akčné scény boli neuveriteľné. Herecké obsadenie bolo perfektné. A všetky návraty k originálu mi vyčarili obrovský úsmev na tvári. Toto sa mi páčilo. Pravdepodobne to bude môj najobľúbenejší film tohto roka.