Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Spolu s posledním dílem je tohle nejlepší film ze ságy Harryho Pottera. Příběh ani nijak nepokročil, ale co za to všechno může, je skvělá režie Cuaróna, napotřetí a naposledy skvělá hudba Johna Williamse, ale přibyly sympatické vedlejší postavy jako Sirius Black nebo Remus Lupin, ale i jedna kolosálně nenáviděná jako Peter Pettigrew, a všechny byly skvěle zahrané. Projednou kvalitní dabing tomu taky hodně pomohl, ale je to především vliv Alfonsa Cuaróna, který vyzdvihl kvalitu Columbusových filmů a rozcupoval ji, načež ji nahradil svou vlastní. Škoda, že nepokračoval dál aspoň na Poháru.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Rozhodně temnější a strašidelnější než jednička, ale Columbus jinak pokračoval ve svý atmosféře a šlapalo to dobře. Lepší než jednička to není, ale lépe se na to kouká, a dobře se na to kouká i znova. Pořád si ale nemůžu pomoct, Grint i Watsonová jsou v pořádku, ale Radcliffe je hrozně prkennej. Tajemná komnata je ale tajemná dostatečně a celá ta záhada kolem její lokace je dobrá část příběhu. Má to pár vtipných momentů a stejně jako jedničku to podpírá hudba Johna Williamse.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Ani jeden film Potterovské ságy se nedá označit jako špatný, jsou jen lepší a horší. Tento patří k těm lepším, protože jako uvedení do jeho magického světa se to povedlo. Zábava pro celou rodinu a všechny typy dětí, nebo i dospělých. Příjemní vedlejší herci jako Alan Rickman, John Hurt, Richard Griffiths, Robbie Coltrane nebo John Cleese. Možná bych se na to měl podívat v originále, protože bych řekl, že hlavně dětský dabing to slušně kazí. Ten ale zas tolik nevadí. Atmosféra je skutečně kouzelná a hudba je vynikající. Bohužel nejde úplně převést knihu na filmové plátno, takže leccos chybí, ale co se dá dělat. Je to fajn film a jeden z těch lepší ze ságy.

Vetřelci (1986)

Pokračování nejlepšího hororu na světě sice trochu ubralo na vynikající atmosféře a strašné hrůze, ale přidalo na akci. Kupodivu se povedlo, že více vetřelců znamená v určité chvíli více hrůzy. Vynikající postavy, hlavně ty vedlejší, měly charisma mnohokrát větší, než ty v jedničce a já mnohokrát víc litoval, že ty postavy umřely. Scéna s objevením vetřelců v šachtách, očekávajíce je před sebou a scéna s prvním výskytem královny byly mnohem děsivější (marně hledám slovo v češtině, ale v angličtině je to intense) než jakákoli scéna z jedničky. I proto se na dvojku dívá o něco líp než na jedničku. Nevím, co z toho je větší kult. Měli s pokračováníma přestat. Bohužel, v osudu každé série, která není podle předlohy přesně daného počtu dílů, stojí, že bude tolik dílů, kolik unese zájem diváků. To je ale záruka snižující se kvality.

Vetřelec (1979)

Definice hororu a naprostá špička v obou žánrech, do kterých je film zasazen. Málo hudby, která je umístěná na těch správných místech a neuvěřitelně se k filmu hodí a posiluje děsivou atmosféru. Dechberoucí desing netvora a úžasný nápad s jejich vývojovým cyklem.

Predátor (1987)

Akční kanonáda, jak má být. Skvělá atmosféra, ideální délka, úžasná hudba, spousta prázdných patron a Arnold ve filmu, ve kterém není hluchého místa.

Na hraně zítřka (2014)

Klenot mezi filmy roku 2014 a nepochopil jsem, proč se tomu Oscary obloukem vyhnuly, když tohle je mnohem větší pecka, než ten natvrdlej Birdman nebo slabá Selma. Sakra, tohle je lepší i než Grandhotel Budapešť a nemá to ani nominace - Oscary jsou prostě zkreslená komedie. Teď ale k filmu samotnému. Náhodou jsem se na to dostal do kina a protože to nebylo dabovaný, bylo to skvělý. Cruise má fajn hlas a Bluntová taky (a není to jen hlas, co je její hlavní přednost), ale celej ten nápad je skvělej a zpracovaný je to ještě líp. Akce jako hrom, efekty byly taky fajn a nejlepší jsou pokusy Cruise o vysvětlování, že už to jednou zažil :D Každopádně hlavně kvůli nápadu je to skvělý. Podle tohohle by mohli udělat videohru a nikoho by nemrzelo, že si přerušil příběh smrtí - začne hnedka znova :D No nic, nebudu zabírat místo kecama o tom, jak je to skvělý, prostě je to skvělý, doporučuju a dávám plnej počet.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Definice kvalitního historického krváku s vhodným odstínem kamery. Příběh by se dal shrnout dvěma větami, ale akce to prostě vyzdvihává do nebes, stejně jako nového Mad Maxe. Skvělé hlášky (dneska večeříme v pekle) a hudba drsná skoro jako sám namakeupovaný Butler. Zajímalo by mě, jak dlouho by odolali, kdyby je ten zasranej hrbáč nezradil.

Mumie (1999)

Po dlouhé době povedený dobrodružný film se sympatickými postavami, slizkými padouchy a příjemnou atmosférou, sem tam doplněnou nějakým tím povedeným vtípkem. Akce je fajn, hudba se povedla a celkově se mi to líbí natolik, že jsem film shlédl už mnohokrát a jistě ještě mnohokrát shlédnu.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Pro mě obrovské překvapení. Čekal jsem dobrý film, to jo, ale co jsem dostal, byl naprostý nářez. Byl jsem na tom až měsíc po premiéře, protože mi kvůli nemoci unikla a na 3D, k čemuž jsem si musel zajet do Prahy, ale naprosto jsem nelitoval. V životě jsem neviděl akční film, který by měl sympatický příběh, sympatičtější postavy, a hlavně - sympatičtější akci, která nebrala konce. A jakmile akce (která měla skvělý průběh), ve filmu jako je tento nebere konce, poznáte, že je něco dobře. Hudba a kamera zběsilé stejně jako cesta v podtitulu a naprosto perfektně hrající Nicholas Hoult, pro kterého chci nominaci na Oscara. K tomu všemu protagonista Tom Hardy ... tohle, je nejlepší akční film, který jsem kdy viděl a ještě pár minut po projekci jsem čučel na plátno jako debil, zatímco všichni už byli pryč. Tečka, nebudu dál psát, protože bych akorát napsal několika odstavcovej sloh a stejně bych nakonec skončil u toho, že je to fantastické mistrovské dílo. Sekám poklonu.