Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Po traileru jsem čekal plytkou a nezábavnou, byť vizuálně atraktivní podívanou, vůči předloze omezenou kvůli dětským divákům. Ovšem je to Burton, tak jsem se na to ze zajímavosti podíval, a byl jsem mile překvapen. Dětské to na můj vkus někdy bylo trošku moc, ale při sledování filmu jsem tak nějak neměl chuť ho za to kritizovat, protože je natočen líbivě, zajímavě (vizuální atraktivitu jsem skutečně dostal) a chytrý casting (Asa Butterfield, Eva Green, SAMUEL L. JACKSON!!) byla jen třešnička na dortu. Jackson vyniká v další ze svých skvělých rolí, tentokrát si po Kingsmanovi zopakoval roli excentrického a megalomanského padoucha a bylo na něm vidět, jak si roli užívá, byť na plátně není tak dlouho. Myslím, že originální znění bych si užil ještě víc. PS: Ve scéně s Viktorem jsem si málem musel měnit gatě, a to je to film pro děti.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Koncentrované drama, které chytře pracuje s flashbacky a skutečnou havárii umisťuje přesně na tu část filmu, kde jsem doufal, že bude a kde je nejlepší, aby byla. Významnou jednotkou kvality je krátká stopáž, která nepouští dovnitř hluchá místa či oblíbený hollywoodský patos, ba dokonce ani klišé. Trikově a obsahově téměř dokonalé, samotné nouzové přistání i následná evakuace cestujících se zarývá pod kůži a díky Hanksovi, hrajícímu svůj standard dobráckého hlavního hrdiny a překvapivému držení se skutečné události se pak snímek stává prakticky hmatatelným. Po dlouhé době vynikající film, kterému můžu dát suverénních pět.

Velká čínská zeď (2016)

Od Velké čínské zdi jsem podle recenzí příliš nečekal, a o to víc jsem byl výsledkem zaskočen. Příběh, tedy nudná výplň mezi bitvami sice dle očekávání dopadl, lehce nadprůměrně dopadli Matt Damon a Pedro Pascal, přičemž Willem Dafoe se naopak moc nepředvedl. Celý film však zachraňuje spektakulární akce s velmi obstojnými digitálními triky a film si mě získal už perfektní první bitvou (barevná brnění, správná "epičnost", skvělá choreografie, přehlednost, kamera, hudba). V závěru už sice trochu ztrácel dech a na poslední chvíli to zachraňoval celkem otřepaně, ale přestože je film jako takový vcelku průměrný, odcházel jsem z kina nadšen, a tento stav ve finále pomohl mému rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Na začátek roku pohodlný rozjezd.

Za každou cenu (2016)

Hutné drama s velmi pomalým tempem a příliš dlouhými scénami upocených texaských bratrů, přepadávajících banky, jeden pro zábavu (Foster zahrál svého Tannera velmi dobře, podařilo se mu vystihnout jeho nechutnost a odpudivost) a druhý, protože sám skoro nic nemá a nechce, aby jeho děti musely žít v chudobě (Chris Pine lehký nadprůměr, herecky zaostává za Fosterem). Jenže umírají lidi a to se nelíbí rangerům (šerif Jeff Bridges převyšuje i Fostera, byť jeho pravděpodobná Oscarová nominace bude lehce přeceněná). Kromě herců odvedli skvělou práci jak scénárista, tak režisér i kameraman. Přestože se děj odehrává v současnosti, působí to jako lehce nepříjemné retro z 80tých let. Akční scény, kterých není mnoho a jedná se spíš o napětí, než nějakou výraznou akci, jsou ovšem zvládnuty na jedničku a z velké části je Hell or High Water tak kvalitním filmem právě díky nim, jako příklad bych mohl podotknout nejlepší scénu s totálním pominutím Fosterových smyslů na kopci v poušti. Nějakou tu zmínku na Oscarech by si snímek zasloužil.

Zpívej (2016)

Trailer se mě pokusil trochu odradit, avšak stejně jsem ty necelé dvě hodiny před plátnem absolvoval a ve finále jsem ani nelitoval. Nakonec se z toho vyklubala poměrně dávatelná podívaná, která utekla vcelku rychle, avšak chvíli jsem si možná raději přál sledovat v originálním znění, hlavně kvůli dabingu Libora Boučka, jehož hlas mě po zpackání české verze Deadpoola začíná slušně iritovat a zároveň přidává na otravnosti hlavnímu koalímu hrdinovi, jehož animovanému ztvárnění většinou chybí jakákoli roztomilost, ale hlavně, jeho charakter je slušně nepříjemný, na někoho, komu máme celý film fandit, aby se dostal z problémů, které se na něj nahrnuly. Hlavní hrdina je totiž zadlužený, necitlivý, apatický, sobecký panďulák, a pokud se na konci filmu skutečně napravil, tak nějak to divákovi vůbec nepřijde. Pokud bychom však Bustera Moona s hlasem Libora Boučka vystřihli, Zpívej je svižná, místy docela vtipná a párkrát i jakžtakž emotivní podivaná, na kterou se dobře dívá a mladší publikum, pro než je animák určen, si ho jistě oblíbí. Navíc má studio Illlumination letos velice produktivní rok a po úspěšném startu s Padouchem a Mimoni a výdělečném Tajném životu mazlíčků si podle tržeb zřejmě minimálně jedno pokračování zajistil i tento příjemný animovaný muzikál.

Ant-Man (2015)

No, v první řadě musím říct, že zhruba něco takového jsem očekával a rozhodně jsem nebyl zklamán. Akce bylo dost, humoru taky, Paul Rudd byl jako hlavní hrdina hodně dobrej, Douglas má taky do nabídnout a Lilly není tak připitomělá jako v Hobitovi. Navíc to pro sebe krade Michael Peňa, který jak byl na scéně, většinou následoval můj úsměv. Vliv Edgara Wrighta byl znát, hlavně ve scénách, kdy Peňa vyprávěl Ruddovi, jak se dozvěděl o různých kšeftech, tohle bylo nějak moc podobné scéně ze Soumraku mrtvých, kde Shaun vymýšlí plán :D Hlavní záporák byl dost dobrej a přišlo mi, že byl fakt dobře zahranej. Viděno ve 2D, takže jsem možná přišel o ten efekt, ale to mi nijak nevadilo. Mnohokrát jsem se zasmál a souboj s Falconem potěšil jako předehra toho, co může přijít v CA: Civil War, kde se Ant-Man taky objeví. Potitulkové scény byly dokonce dvě a nezklamaly, ale tak nějak jsem v koutku duše doufal v cameo nějakého hrdiny, který se teprve objeví, třeba jako Doctor Strange, Black Panther, nebo dokonce Spider-man :D Ale bylo to opravdu fajn, bavil jsem se a scény s Ant-Manem v akci byly skvělé a k popukání. Nejlepší místo na závěrečnou bitvu je samozřejmě dětský pokoj :D A konečně nějaké malé děcko, které miluje svého tátu, i když ho on nemůže vídat a chce vídat (už mám po krk těch klišé, jak vždycky přijde např. táta z lochu a jeho dítě, na které se těšil, se na něj nemůže ani podívat, konečně je to pryč). Některé scény skutečně nadchly a i ty dialogy byly bezva a hlavně hýřily sarkastickým vtipem :D Hlavně ten Peňa s kumpány byli hodně vtipná vsuvka. Vřele doporučuju :)

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Vcelku ucházející gangsterka, jejíž kvalitu však drží pohromadě Johnny Depp. Nebýt jeho, po tom filmu asi neštěkne pes. Ale když on Johnny Depp tam hraje tak perfektně, že mu toho hnusnýho gangstera nemůžete neuvěřit. I ostatní herci odvedli dobrou práci, zejména Peter Sarsgaard v mini roličce práskače, poté ale v dalších rolích figurovali nezáživní, super necharizmatičtí herci, kteří se pletli jeden přes druhého. Joel Edgerton neměl moc co předvádět a jeho pisklavý hlas mi přímo vadil a skoro všechny vedlejší role byly nevýrazné a nezáživné. Film jako takový jsem po odchodu z kina ohodnotil jako "fajn", než jsem se vlastně zamyslel, proč mi to přišlo fajn. A jak jsem tak přemýšlel, jako důvod jsem našel fakt hlavně Deppa. Scénář byl takový suchý, nemastný neslaný, prostě normální gangsterka podle skutečný události. Neustálý kecy o drogách, zásilkách, výpalným už i celkem nudily, ale mně to zase nevadilo. Může se zdát, že se mi to fakt nelíbilo, ale jako - bylo to fajn a nelituju, že jsem tam šel. Víc by se mi asi líbilo, kdyby to přikořenili a zastřelili víc hlavních lidí, než zavřeli, ale co. Bylo to nakonec docela dobře udělaný a asi bych udělil podstatně nižší hodnocení, nebýt Johnnyho. Black Mass může být za Deppa rád, bez něj by prošel kiny bez povšimnutí. Takhle na něm u nás ve městě bylo víc lidí, než na Sicariu a Macbethovi dohromady. Jo a Cumberbatch byl taky docela dobrej. I když se mi zdálo, že ten americkej přízvuk ho o dost ochuzoval a ke stoprocentnímu výkonu potřebuje svůj britskej :D Jinak Junkie XL se nijak nevytáhl. UPDATE: Po opětovným shlédnutí lepší dojmy, dávám o hvězdu navíc.

Dánská dívka (2015)

Těžké drama, které mně provázelo a tížilo ještě do konce dne. Redmayne a Vikander si jdou pro Oscar Nominees, stejně jako Desplatova hudba. Přál bych tomu aspoň nominaci na nejlepší film. Je ale fakt, že to bylo hodně rozvláčné, a místy mně to i trochu nudilo, ale filmaři chyby nedělali. Tom Hooper natočil jeden z jeho nejlepších filmů.

Everest (2015)

Mrazivé, suché drama o výstupu na Everest, který se zvrtl v boj o holý život. Příběh jako takový se dá definovat větou "Horolezci bojujou o život na Everestu", ale taky co jiného čekat, že? Filmaři zvolili kvalitní herce i do vedlejších rolí, což je dobrý nápad, jelikož když má za 30 minut od startu filmu vypuknout peklo, tak není dost času na to, aby si člověk vybudoval sympatie k jednotlivým postavám, takže si je vybuduje kvůli jednotlivým hercům. Hlavní trio Clarke, Brolin, Gyllenhaal se mi moc líbilo a ani mi nevadilo, že Gyllenhaal nedostal tak moc prostoru. Drsně realistické (odkazuji na scénu s Brolinovými omrzlinami) a s ne tak úplně šťastným koncem, tohle jsou požadavky, které od kvalitního dramatu chci. Tohle mi přesně sedlo, už dlouho jsem neviděl film s podobnou tématikou. Na IMAX jsem se vysral, radši jsem zvolil obyčejné 2D v nepříliš kvalitním kině, které mi ale bohatě stačilo. Vizuální efekty fajnové. Přál bych tomu nějakou tu Oscarovou nominaci, ale k té nejspíš nedojde.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Byl jsem mile překvapen, protože jsem nic moc nečekal. Film ani nepotřeboval nálož akčních sekvencí, protože i bez nich se na něj dobře koukalo. Cavill s Hammerem byli sympatičtí hrdinové, přestože Hammer byl takový trochu prkenný. Alicia Vikander potvrzuje, že bude brzy útočit na přední místa v Hollywoodu. Z dalších obsazených bych vyzdvihl už jen Hugha Granta, který se do té role docela hodil. Dalo by se to označit jako umně natočená retro parodie na staré bondovky, kterou podpírala fajn hudba, hlavně v několika málo akčních scénách (například když si Cavill pochutnává na svačině, zatímco se v pozadí jedna z nich odehrává). Několik dějových zvratů bylo na místě a dostavilo se i pro režiséra Ritchieho typické (jako třeba v Holmesovi) rychlé vysvětlování toho, co se právě děje a divák to neměl šanci pochopit, protože film tomu tak nechtěl a udělal to tak, aby byl při té vysvětlovací vsuvce překvapen a pobaven. Film byl plný lehkých vtípků, které nikdy nestačily k hlasitému zasmání, ale mnohokrát alespoň k pousmání. Zkrátka a dobře to byla příjemná letní oddechová nenáročná retro jednohubka, která zvedne náladu.