Neznámý voják (2017)

Velmi slušně natočený pohled na válečný konflikt mezi Ruskem a Finskem. Nejen bojové scény, detaily akcí, ale také nádherná příroda, jsou velkou předností filmu. Dnes ne moc bohatá, ale nádherná oblast Karélie, nemá jednoduchou minulost. Film je finským pohledem na zpětné dobývání svého území i konečný ústup zpět. Ač je hlavní hrdina tak trochu Supermanem, stejně mu člověk drží palce, snad kvůli jeho rodině. Ostatní hlavní hrdinové takové štěstí jako on nemají.

My Honor Was Loyalty (2015)

Snímek je zajímavý možná obsahově, i když pohled na válku očima "obyčejných" vojáků, už má mnohem lepší a více vypovídající dílka. Filmařsky je vidět dost amatérských věcí, ale dnes je to zejména o rozpočtu a zvláště u válečného filmu. Snahu autorů ale oceňuji.

Brankář bydlí v naší ulici (1957)

Vìce je to asi výchovný film než sportovní, ale doba si žádala své a ta socialistická morálka měla něco do sebe. Nejprve povinnost pak zábava. Výborný O. Korbelář a úsměvný pohled na mladého Pucholta. Ve své době určitě chytlavý dětský snímek.

Teror na kolech (1987)

Jako milovník knížek Svena Hassela jsem nemohl tento snímek vynechat. Co se autorům povedlo je směsice válečných hrůz a drsného humoru, které provázejí všechny knihy Hassela a které neodmyslitelně patří k trestnému praporu s partou Drobečka, Porty, Legionáře, Gregora, Barcelony, Svena a dalších. Nejedná se tedy o válečný velkofilm, ale ukázku války z denního pohledu obyčejných vojáků. Jelikož je kniha "Kola hrůzy" sestavou více nezávislých povídek, měli zde autoři možnost vybrat si jen něco. Proto porovnávání knihy a filmu je nemožné, ale film obsahuje asi to co měl divákům sdělit.

Jdi a dívej se (1985)

Ošklivé a těžké období, které by prožít nikdo z nás nechtěl. Z dítěte po starou lidskou trosku během velmi krátké doby. Perfektně natočeno a herecky ztvárněno, ale film je alespoň pro mě více depresivní než napínavý. Osobně dávám přednost více akci a méně protahování děje. Ale každého zaujme něco jiného.

Hvězda (2002)

Realita 2. světové války. Průzkumná skupina v týlu nepřítele. Filmu nechybí napětí ani dobře natočené bojové scény. Konec není oslavou vìtězství, ale drsnou realitou, což se musím ocenit.

Neznámá bitva (2019)

Já se nebojím dát plný počet hvězd. Výborně zpracované téma hrůz východní fronty během 2. světové války. Osudy obyčejných vojáků byly na obou stranách stejné, nebylo na výběr, buď zabiji já nebo budu zabit. Skvěle natočené bojové scény, které Vás vtáhnou přímo do středu děni. Válka je peklo.

Jak si nepodělat život - Beze stopy (2019) (epizoda)

Nečekaně dobře zpracovaná povídka. Má to výbornou atmosféru a napětí v podstatě po celou dobu. Vetchý je skvělý jako vždy a k tomu ještě naše krásná příroda. Jen ten konec, teda alespoň na moje gusto, je už trošku přehnaný. I když dneska člověk nikdy neví.

Hádkovi (2022)

To si človèk občas zapne televizi, přepne na českou komedii, nic velkého neočekává a ono ejhle objeví se film, který nenudí, tempo se naopak stupňuje a všichni protagonisté přinesou něco originálního. Tento film je opravdu herecky i scénáristicky povedený. Nenudil jsem se, pobavil jsem se, neváhám dát čtyři hvězdy.

Lustr (1979) (TV film)

Velcí herci a velké herečky jako jedna bláznivá rodina, tak to potěší. Mladý Hartl nezklamal, ale jedničkou příběhu je strýček Nárožný, kterému role tohoto typu perfektně sedí. "To bych nebyl já, abych neměl nějaké to řešení".