Muži v černém 3 (2012)

Príbehom, vtipom i originálnosťou (a to nielen čo sa týka emzákov) tretí diel zaostáva za vynikajúcou jednotkou, no prekonáva priemernú dvojku a zároveň si určite mnohých divákov tak ako mňa získa cestovaním v čase, ktoré už samo o sebe prináša do akéhokoľvek filmu nezameniteľnú atmosféru, navyše ešte pútavejšiu v prípade, keď dejová línia zasiahne aj skutočné udalosti a osoby známe z minulosti a to nielen z takého uhla pohľadu, z akého ich poznáme. Navyše nevadí ani absencia väčšieho priestoru pre Tommy Lee Jonesa, ktorého viac než dôstojne zastúpil skvelý Josh Brolin. Pokiaľ by si séria udržala minimálne takúto kvalitu, rozhodne by som sa nebránil ani štvrtému filmu o Mužoch v čiernom. (75%)

Iron Man 2 (2010)

Režisér Jon Favreau nám v pokračovaní železného muža priniesol ešte menej akcie ako v prvom diely a to už je čo povedať. Táto absencia podľa mňa najdôležitejších pasáží podobných filmov by sa podobne ako v prípade jednotky dala ospravedlniť, pokiaľ by neakčné pasáže boli opäť obohatené vynikajúcimi a vtipnými konverzáciami v hlavnej úlohe s hláškujúcim Tonym Starkom, pri ktorých si človek vlastne ani neuvedomí, že je to v podstate len vata vypĺňajúca príbeh a tobôž nie, aby sa pri týchto dialógoch nudil. Tu však nanešťastie tieto pasáže fungujú asi tak na 70% a to by stačilo len v prípade, keby bol film obohatený aspoň o nejaké napínavejšie scény zahmlievajúce pocit sklamania z priemerných a občas i skutočne nevtipných rozhovorov. Nech je to už ako chce, situáciu aspoň sčasti zachraňuje obrovská charizma, ktorú dodáva svojej postave skvelý Robert Downey Jr. a takisto aj vizuálne efekty, ktoré sú miestami priam impozantné. (65%)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Rozdeliť filmový príbeh siedmej a zároveň záverečnej knihy celej ságy na dve časti a tej prvej dať porciu knihy, ktorá nemá ani zďaleka také napínavé a pútavé okamihy, takú atmosféru a dynamiku ako následné vyvrcholenie predlohy, to jednoducho v kombinácii s Yatesovými (ne)režisérskymi schopnosťami a umelým naťahovaním dĺžky filmu na nezmyselných 140 minút ani nemohlo skončiť inak než najslabším počinom v rámci celej série. V rukách iného režiséra, ktorý mal dočinenia s predchádzajúcimi snímkami (môj pomyselný hlas ide na konto Alfonsa Cuaróna) a okresaním stopáže aspoň o pol hodinu mohol byť výsledný produkt slušným predvojom veľkého finále. Takto je to však iba trápenie, v ktorého prípade zmeškanie na plátne kina neľutujem a jeho televíznym reprízam sa spravidla vedome vyhýbam. (40%)

Sociální síť (2010)

V čase, keď Facebook obrazne povedané vládne svetu, nie je až tak veľkým prekvapením pokus o filmové spracovanie počiatkov tejto sociálnej siete a vzťahov medzi jej zakladateľom Marka Zuckerberga a ľuďmi, ktorých osobnosti sa priamo dotýkali a mali čo povedať do príbehu o postupnom vývoji Facebooku. A film je to naozaj vynikajúci, o tom niet pochýb a potvrdzuje to už len samotné meno v kolonke režisér. David Fincher dokázal vyťažiť z potenciálu daného príbehu maximum, nemal však šancu vyhnúť sa tomu, aby sa film počas celej stopáže neniesol prakticky na jednej vlnovej dĺžke, bez väčších prekvapení, zrýchlenia dynamiky deja či aspoň jeho gradácie v záverečných minútach. A práve to nemusí sadnúť úplne každému. (85%)

Sherlock Holmes (2009)

Vynikajúce vizuálne zobrazenie Londýna, ktoré dotvára skvelú atmosféru filmu, dynamika deja a samozrejme vynikajúci výkon Roberta Downeyho Jr. v hlavnej úlohe, ktorému viac ako slušne sekundoval Jude Law ako doktor Watson. To sú hlavné dôvody vysvetľujúce veľký úspech filmu, ktorý nekráča v šľapajách klasického vyobrazenia slávneho detektíva z pera A.C. Doyla a aj v tom je jeho jedinečnosť. Preto sa snímku aspoň sčasti dá prepáčiť fakt, že príbeh a zápletka nie sú práve tak originálne a najmä prepracované, ako by sa na film nesúci meno Sherloca Holmesa patrilo a aj to, že Markovi Strongovi ako hlavnému zloduchovi nebol dopriaty ani zďaleka taký priestor, aký by si zaslúžil. (80%)

Titanic II (2010) odpad!

Poďme si zahrať hru s názvom "Hľadaj slovo". Dnes hľadáme slovo, ktoré má štyri slabiky, 10 písmen, opisuje podstatu zápletky tohto filmu a zároveň stručne tento počin hodnotí. Tí z vás, ktorí si myslia, že ide o slovo katastrofa, majú samozrejme pravdu a vyhrávajú dobrú radu - vyhnite sa tomuto scenáristickému, hereckému a vizuálnemu odpadu poriadne veľkým oblúkom! (0%)

Avengers (2012)

Pevne som veril, že Avengers konečne porušia klasickú schému filmov natočených na základe komiksovej predlohy. Schému, podľa ktorej sú prvé tri štvrtiny filmu preplnené frajerskými hláškami postupne sa transformujúcimi do dialógov na zdanlivo hlbokú tému, ku ktorým sa pridá pár akčných výstupov a celé dianie napokon vyvrcholí veľkolepým bojom zakončeným očakávaným happyendom. Nedočkal som sa, Avengers sa tohto zaužívaného vzorca držia pevne ako písmeno "A" na mrakodrape Tonyho Starka a vychyľujú sa z neho len samotnou dĺžkou stopáže. Napriek tomu však zas a znova ide o dobrú popcornovú zábavu, ktorá na dôvažok konečne umožňuje vidieť pokope celú partičku svojráznych superhrdinov a už len z toho dôvodu je niečím, čo by si nemal nechať (a určite ani nenechá) ujsť žiadny fanúšik MCU. (80%)

Trhni si! (2006) odpad!

Veď už ten poster je neskutočne odpudzujúci, ale pokiaľ sa i napriek dostanete akýmkoľvek spôsobom (ja za to môžem ďakovať mladšej sestre) k tomuto slušnými slovami neopísateľnému produktu, úprimne vás ľutujem. Som veľmi rád, že si nepamätám dátum, kedy som tento "film" videl, lebo v ten deň som spoznal absolútne dno filmového priemyslu. (0%)

Návrat Chen Zhena (2010)

Akčný začiatok veľmi sľubný, potom však film hlboko padá v snahe o potlačenie akčnej stránky do úzadia na úkor vyrozprávania historického príbehu, čo sa mu však práve najlepšie nedarí a výsledkom je napokon nuda, ktorá zastihne diváka najneskôr v druhej polovici filmu. Celému snímku by jednoznačne viac pristala o 10 až 20 minút kratšia stopáž, poprípade omnoho väčšia dávka akcie, bez jedného či druhého to za veľa skutočne nestojí. (45%)