Kill Bill (2003)

Gauneri sú vynikajúci, Nehanební bastardi ešte lepší a najmä vďaka týmto dvom filmom si Tarantino vydobyl miesto v mojej TOP10 režisérov. No Kill Bill, podobne ako toľko ospevovaný kult Pulp Fiction, mu túto pozíciu neupevnil. Z filmu dokážem vyzdvihnúť predovšetkým jeho zvukovú stránku, vynikajúce tempo a skvelú animovanú pasáž, no samotné akčné scény, ktoré mi svojou absurdnosťou a krvavosťou pripadali skôr ako nie príliš vydarená paródia na podobné filmové pasáže, mi podobne samotný príbeh absolútne nesadli. Ale pokračovaniu dám každopádne v blízkej dobe šancu už len vzhľadom na pozitívne hodnotenia tých, ktorých podobne ako mňa nadšenie z prvej časti akosi obišlo. (60%)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Takýto obrovský herecký koncert sa len tak často nevidí, presnejšie povedané, nevidí sa takmer nikdy. Z filmu sú najčastejšie vyzdvihované Oscarmi ocenené výkony Jacka Nicholsona a Louise Fletcherovej, bez ktorých by sa tento film nestal tým, čím je dodnes. To isté sa však dá bez najmenšieho zaváhania povedať aj o potenciálnej absencii Christophera Lloyda, Willa Sampsona, Dannyho DeVita, Brada Dourifa, Vicenta Schiavelliho a ostatných. Prelet nad kukučím hniezdom je asi jediným filmom, pri ktorom by mal každý siahnuť minimálne po hodnotení v podobe štyroch hviezd už len kvôli takému obrovskému množstvo nezabudnuteľných hereckých výkonov. (90%)

Záhada Blair Witch (1999)

Originálny nápad a miestami dobrá atmosféra tu samozrejme sú, avšak potom, čo som počul a čítal na Záhadu Blair Witch samé pochvalné výroky a superlatívy mierené na strašidelnosť snímky, boli očakávania vysoké a výsledok tak napokon sklamaním. Prvá polhodina je prakticky o ničom, zvyšok je o neustálom striedaní sa hádok cez deň a strachu ústrednej trojice z neznámeho v noci, ktorý sa však asi zasekol niekde na pol ceste a mňa ani len neovanul. Až toto skutočne ľuďom stačilo k pocitu strachu a tvorcom k ťažkým prachom, hneď teraz beriem kameru a padám s kamarátmi do blízkeho lesa točiť dokument o duchoch mŕtveho baču a jeho oviec. (40%)

Sucker Punch (2011)

Tak toto išlo takmer úplne mimo mňa a keby sa ešte k tomu v hlavných rolách objavili muži, asi by som vážne uvažoval ešte o nižšom hodnotení bez ohľadu na zaujímavé a pútavé akčné pasáže. (40%)

Králova řeč (2010)

Kráľova reč ma presvedčila, že pokiaľ chcete skutočne doceniť podobné filmy, nestačí ich zhliadnuť len jediný raz. Hodnotenie tak z pôvodných 4 hviezd po prvej projekcií dvíham po opätovnom zhliadnutí na plný počet a i keď som stále presvedčený, že minimálne Oscara za scenár mal jednoznačne získať Počiatok, klaniam sa pred kvalitami tohto filmu a najmä pred hereckými výkonmi ústrednej trojice na čele s geniálnym Colinom Firthom. Pokiaľ chcete navyše vedieť, ako vyzerá vynikajúci slovenský dabing, ktorý však jedinou chybou dokáže totálne znechutiť diváka (v tomto prípade absolútne nevhodne obsadený Peter Rúfus na Guya Pearca), tak slovenské znenie tohto filmu vám poslúži ako skvelá názorná ukážka. (90%)

Gladiátor (2000)

Veľkolepý hollywoodsky snímok s vynikajúcou vizuálnou i zvukovou stránkou, perfektnou atmosférou a strhujúcim tempom, ktoré človeku nedovolí ani vydýchnuť. Prvý pocit po skončení filmu hovorí o jednoznačnom hodnotení tvorenom z piatich hviezd, nadšenie však pomerne rýchlo vyprchá a po dostavení triezveho úsudku som ani len nedokázal vyzdvihnúť jednu či viac konkrétnych scén, ktoré by mi natrvalo utkveli v pamätí a nad ktorými by ma mozog nútil neustále premýšľať a prehrávať si ich pred očami, nenašiel som žiadnu scénu, kvôli ktorej by som mal chuť čo najrýchlejšie film zhliadnuť opäť. Názor o vizuálne a zvukovo geniálnom veľkofilme nevyprchal, pridal sa však k nemu aj pocit, že popri týchto prvkoch filmu sa akosi pozabudlo na prepracovanejší a veľkolepejší scenár, ktorý by si tento film zaslúžil. Rovnako aj herecký výkon Russella Crowea, nech už akokoľvek dobrý, mi neprišiel hodný takého ocenenia, akým je Oscar a rovnako ma nepresvedčil natoľko, ako Joaquin Phoenix, ktorý sa svojej zápornej úlohy zhostil skutočne vynikajúco a v tomto prípade by som spomínaného Oscara asi radšej udelil jemu. (85%)

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Začiatok filmu je perfektný, po nástupe postavy starého Joea a teda začiatku hlavnej dejovej línie však rapídne upadá tempo celého deja a dochádza mu šťava. Snímky pojednávajúce o cestovaní v čase mám veľmi rád, no zdá sa mi, akoby bol podobného názoru aj scenárista a jeho pohrávanie sa s časovým kontinuom sa mu veľmi rýchlo vymklo z rúk a nabralo spád, ktorý priebehu filmu v žiadnom prípade neprospel. Rovnako aj postavy sú i napriek bez sporu kvalitným hereckým výkonom nezáživné natoľko, že vás prakticky ani nenapadne prikloniť sa na stranu jedného či druhého hlavného hrdinu, alebo jednému z nich dokonca fandiť. Je to ešte väčšia škoda vzhľadom na to, že sci-fi námet v sebe niesol minimálne rovnako veľký potenciál, aký mal v minulom roku Vymedzený čas, no narozdiel od spomínaného filmu sa ho tvorcom Loopera nepodarilo ani zďaleka využiť. (55%)

Madagaskar 3 (2012)

Až na vynikajúci koniec je tretie pokračovanie Madagascaru kvalitou až za svojimi predchodcami a v niektorých momentoch sa od nich vzďaľuje na neakceptovateľnú vzdialenosť. Jediné postavy, ktoré si udržali svoju úroveň a dokázali v každom momente, ktorý od tvorcov dostali, boli samozrejme tučniaky, dobrým zapôsobila sympatická postava tuleňa (alebo to bol uškatec), ostatní na čele s hlavnou zápornou hrdinkou sklamali. Rovnako príbeh nebol podaný až tak atraktívne a niektoré scény boli vyslovene zbytočné a prehnané aj na animovaný film určený predovšetkým deťom. Je to škoda, pretože samotný námet bol minimálne v porovnaní s príbehom Madagascaru 2 určite zaujímavejší. (60%)

Země bez zákona (2012)

Vynikajúco sfilmovaný príbeh bratov Bondurantovcov podporený skvelými hereckými výkonmi, z ktorých vyčnieva predovšetkým postava Toma Hardyho a záporný hrdina Guya Pearca. Film ani na chvíľu nenudí, no napriek tomu mu chýba to niečo, nejaký nezabudnuteľná scéna vyčnievajúca nad ostatné a dvíhajúca divákov zo sedadiel, nejaký prekvapujúci a nečakaný zvrat, ktorý by vás donútil aj niekoľko dní po projekcií spomenúť si naň a opäť sa nad ním zamyslieť. Nebyť tohto záporu a faktu, že postava Floyda Bannera, ktorého stvárnil Gary Oldman, by si zaslúžila omnoho viac priestoru ako dva krátke výstupy, išiel by som s hodnotením určite vyššie. (80%)

Méďa (2012)

Priznám sa, že si nepamätám, kedy sa mi naposledy tak ťažko rozhodovalo medzi počtom hviezd, ktoré filmu udelím. Ted má totiž všetko, čo človek od podobnej komédie môže očakávať, je vtipný, vulgárny, nie však trápny, trefný čo sa týka narážok na témy súčasné i tie zdanlivo zapadnuté prachom a najmä originálny. Je preto škoda, že sa scenáristi trochu viac nepohrali s hlavnými dejovými zvratmi, kvôli čomu je film až príliš predvídateľný a ani koniec tak napokon nevygraduje tak, ako by si takýto film zaslúžil. Z pôvodne premýšľaného plného počtu napokon priebežne sťahujem jednu hviezdu, čo sa však po ďalších zhliadnutiach filmu môže ľahko zmeniť. Každopádne sa však minimálne z môjho pohľadu jedná jednoznačne o komédiu, ktorú tento rok v rámci žánru len veľmi ťažko niečo prekoná. (85%)