Lovec trolů (2010)

FF, které není horor a nevznikl v americké produkci. Příběh z krásných norských plání, lesů a polárních oblastí mě nadchl svojí upřímností, srdcem a snahou o realističnost a zasazení do moderní společnosti. Opravdu povedený film, který stojí určitě za shlédnutí. 85%

Jako zabít ptáčka (1962)

Slavná kniha Harper Lee byla převedena na filmové plátno s úctou a pokorou, ale určitě by bylo co zlepšovat. Snímek je natočen opravdu nadprůměrně, řekl bych, že po řemeslné stránce tomu není co vytknout. Scénář a herecké výkony jsou velmi zdařilé, především ty dětské role jsou uvěřitelné a zbaveny trapnosti a nelogičnosti. Některé dialogy jsou úchvatné a hodné zamapatování. Film vůbec obsahuje řadu situací a scén, které bych označil za mistrovské (soudní síň, návštěva černošské rodiny, večerní hlídkování,...). Bohužel ale musím přiznat, že film postrádá jednotící myšlenku nebo dějovou linku. První polovinu sledujete na první pohled nesourodé zážtiky tří malých dětí a drobné problémy jednoho právníka na venkově. V druhé půlce začne všechno do sebe pomalu zapadat a jednotit celkový děj, ovšem tak nějak to není ono. Po shlédnutí neumím jednou větou napsat, o čem ten film vlastně byl. Čekal jsem trochu více, i tak bych snímek doporučil. 80%

Pátek třináctého (1980)

Takové typy hororů jsou běžné v poslední dekádě, ale tady se na to musím podívat jinýma očima, protože v 80. letech tomu tak nebylo. Tento filmařský počin se zapsal do historie a započal sérii vyvražďovaček teenagerů v děsivém prostředí. Jako první pokus, vlastně druhý, když počítáme slavný Hallooween, se film dle mého názoru velmi povedl. Scénář je uvěřitelný, herci nepůsobí trapně a zápletka mě v závěru vcelku překvapila. Tento film mě hlavně přesvědčuje o tom, že téma a myšlenka byly vyčerpány. Halloween a Pátek třináctého započaly hororový žánr, který měl skončit prvními díly a neměl být více napodobován nebo restartován. Jsem spokojen, ale další díly mě asi minou. 75%

27 šatů (2008)

Nenáročná romantická komedie s velmi sympatickou Katherine Heigl. 65%

Pět hrobů u Káhiry (1943)

I přesto, že se jedná o jeden z prvních počinů Billyho Wildera, je nesmírně znát jeho talent pracovat s malým množstvím herců a s jedním interiérem. Zápletka není nijak originální, ale její zpracování ji staví na nadprůměrné filmy. Vytvoření skvělé atmosféry, zábavných dialogů a zajímavého závěru znamená, že se jedná o kvalitní válečné drama. 85%

Pařba v Bangkoku (2011)

Veliké zklamání, kdy po vydařené jedničce přichází nudný a stereotypní druhý díl. Hlavní myšlenka byla plně využita již v předchozím díle, tak nevím, proč to točit znovu a hůře. 40%

Noc oživlých mrtvol (1968)

I přesto, že jsem doufal, že počátek zombiemánie bude znamenat dobrý a kvalitní film, se nemohu ubránit pocitu, že tento žánr je mi hrubě nesympatický a nepochopitelný. Romero umí pracovat s atmosférou a prostředím. Umí zachytit kamerou některé pěkné momenty, které překvapí, ale ten zbytek je otřesný. Postavy jsou k smíchu, nelogické a trapné. Rozhovory psalo snad malé dítě, které nezná gramatiku. Kdyby byl film němý a hudebně více podkreslen, dopadlo by to určitě lépe. Uvědomuji si, že se jedná o první počin a místy se opravdu dočkáme myšlenkového přesahu, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsem se místy dost nudil a místy dost smál. Nejzajímavější mi přišli zprávy z TV a rádia, kdy jsem měl opravdu nahnáno z neznáma toho, co je tam venku, za zatlučenými okny. Hodnocení spíše doráží odvahu, originalitu příběhu, dobu vzniku a celkovou atmosféru. 50%

Rituál (1973)

Totální náboženský fanatismu jednoho malého ostrova proti policistovi plně věřícímu v Ježíše Krista, který se rozhodl vyšetřit zmizení jedné dívky. Takhle by se dal shrnout tento hororový počin dávných let minulých. Nad filmem jsem celou dobu stopáže kroutil nevěřícně hlavou nad bizarnostmi a nepochopitelnými událostmi, které policista na ostrově viděl. Ve výsledku se jedná o velmi zajímavý film, u kterého si nejsem jistý, zda se mi líbil či se mi hnusil. Určitě jsem ale neměl chuť ho vypnout a říct si, že se jedná o blbost. Na druhou stranu ho ale nepotřebuji vidět znovu. 70%

47 róninů (2013)

Škoda že to celé neměli pod palcem asiaté, určitě by to dopadlo o něco lépe. Celkově se jedná o silný příběh se skvělou výpravou, kostýmy a hudbou. Postava Reevese je trochu plochá a nezajímavá a jako běloch působí nepatřičně. Taky si myslím, že kdyby se z filmu odstranily fantasy prvky, celé by to působilo uvěřitelněji a emočně silněji. Celkově jsem se bavil a ani na chvíli nenudil. 75%

Strážci Galaxie (2014)

Vůbec to nebylo špatné, ba právě naopak jsem byl místy velice překvapen a potěšen. Vizuální pozlátko doplněno o nenáročný a srozumitelný příběh za přítomnosti nesourodé posádky ve světě Thora s odkazy na další filmy od Marvelu (především Avengers). Myslím, že je dobře, že se tvůrci pustili do zábavné akční sci-fi podívané, která šlape na plyn od samotného začátku až do konce. Možná trochu zbytečná úvodní scéna kazí celkový dojem. Konečně jsem měl možnost sledovat opravdu dobrý komiksový film neodehrávající se na Zemi. Jsem zvědav, ve kterém filmu se dočkáme se zúčtováním s Tanosem - Avengers 2, Thor 3 nebo Strážci galaxie 2? Nechám se mile překvapit.80%